Oftalmoloji - Göz Hastalıkları 13 yaşında kızımın lens isteği

teşekkür ederim oda çok araştırmış Avrupa da doktorlar öneriyor diyor
temizliğine dikkat eder ona şüphem yok
kaç yaşındasınız iyileşti mi gözleriniz?
Lens taktırsanız dahi doktor kontrolünü ihmal etmeyin. Kız kardeşim 20 li yaşlarda lens kullanmaya başlamıştı. Göz kuruluğu olduğu için korneasını kurutmuş ve doktor kontrolde kesinlikle yasakladı. Hatta göz doktoru sen hiç lens kullanan, gözünü çizdiren doktor gördün mü aşırı görsel takıntısı olmayan hiç bir doktor kullanmıyor demiş

teşekkür ederim
bu çok kolay kırılıyor diyorlar doğru mu
yoksa hemen bundan almak isterim
Modası geçti bence bu çerçevesizlerin.
En iyisi sen bi aylık lens al doktora sorup
Belki 1 aya hevesi geçer gözlüğe geri döner.
Ergenler genelde böyle sanki.
Yavaş yavaş öğrenmem lazım ergenliği :)))

mavi göz takıntısı zaten var da (baba ve tüm çekirdek ailesi mavi göz çünkü) şuan öyle bişey demiyor genç kız olunca yapacakmış
dalga geçen yokmuş kendi özgüveni kırılıyormuş hanımın :)
O zmana hoşlandığı birisi olabilir, onun karşısında kendisini gözlükle eksik hissediyor olabilir. Ergen kafası çok farklı çalışıyor inanın :)

ben ılk okulda gozluk takmaya baslamıstım hıpermetrop sag 2 sol 2 bucuk mu ne
aksıne gozlugun hava kattıgına ınananlardanım oyle olmasa aksesuar olarak derecesız gozlukler yapılmazdı
lens takmak ıstıyorsa taksın doktor onay verdıkten sonra bakalım hangısıyle ugrasmak ona daha zor gelecek :)
kullandıktan sonra rahat edemeyecegını dusunuyorum kendısı yasasın gorsun

15 yaşında lens taktım 2 sene. Gözüm mikrop kaptı lensi yırttım kaç gün şiş göz ile gezdim.kornea incelmiş gözlerim daha çok bozuldu şimdi büyük puntolu yazıları bile göremiyorum

bence gunluk degistirilen lenslerden alabilirsiniz, ama anlasirsiniz da, ne bileyim haftanin yarisinda goz sagligi icin gozluk kullanacak diye. Lenste dikkat edilmezse goz kurulugu olabiliyor cunku.

Ama her gece cikarmaya alisirsa ve arada gozluklu de takilirsa bence rahat edecektir, hem yazin gunes gozlugu falan konusunda da rahat eder, kisin sapkayla rahat eder falan, cok iyi lens bence.

ancak cok profesyonel calisan lens firmalari var, deneme suresinde sizi kontrole cagiriyorlar, ayrintili kullanimini anlatiyorlar, size en uygun markayi oneriyorlar falan, bu tarz bir sirketle baslarsaniz sizin de iciniz rahat eder.
Kiziniza en uygun lensi bulduktan sonra internetten uygun fiyatli olarak alirsiniz ayni urunu.
teşekkür ederim bilgiler için
o kadar istiyor ki aylardır ağzımdan girip burnumdan çıkıyor

tozlu havalarda lens sıkıntı yaratıyor gözü sulanır kaşınır alerji olabilir vs. bunları tatlı bir dille anlatın
bir de gözlüğünden memnun değilse kendi zevkine göre beğensin yeni gözlük alın. usanmadan beğenene kadar denesin alsın:)
ah ah hepsini de araştırdım söyledim
kendi zevkine göre göz numaraları farklı olduğu için metal gözlük olmayabilir dediler
bakalım doktor ne diyecek

Merhaba arkadaşlar
13 ve 3,5 yaş iki kız çocuğu annesiyim
büyük kızım yıllardan beri gözlük kullanıyor ama gelin görün ki şu 2 aydır takmıyor (hipermetrop)
çirkin olduğunu özgüveninin kaybolduğunu söyleyip ısrarla gözlük takmıyor
taktı kafaya lens de lens diye nisan başı doktor kontrolü var
tabiki doktora da danışacağım
fikir olsun diye yazıyorum erken yaşta lens kullananınız oldu mu
kafam karıştı...

14 yaşımdan beri (22 senedir) Lens kullanıyorum. Düzenli kontroller yapıldığı sürece hiç bir zorluğu yok

ergenlikte klasik bir dönem sanırım bu.bir dönem lens sonra bir ara gözlük diye zamanında ben dahil tanıdığım bütün ergenler yırtınmıştık :işsiz: lens dışardan kolay gözükse de aslında 13 yaşında bir çocuk için tehlikeli diyebilirim.korkutmak gibi olmasın ama arkadaşımın 16 yaşındaki oğlu takmayı beceremediği için korneasını yırttı ve tedavi gördü uzun süre.bir de bunun hijyen kısmı da var.isterseniz doktorun odasına önceden girip lens istemediğinizi söyleyin doktordan duyarsa ikna olur. en azından doktor 18 i bekle falan desin.
hepsini söylüyorum binde 1 bu vakalar anne diyor
yapabilirsem doktora telefonla ulşamaya çalışıp rica edeceğim
teşekkürler :)

Doktor kontrolünde lens kullandım ama gözlerimi mahvetti. o yüzden hic önermiyorum bir daha asla kullanmam.doktor sorun olmaz derse kullanmasını tavsiye ederse ve çocuğunuzun temiz kullanabileceğine inanıyorsanız evet alın. ancak hijyen açısından kullanamaz diyorsanız ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.bu durumda ikna etmek için doktor çocuğunuza kullanmaması yönünde tavsiyede bulunur ve siz de kullanıcıların olumsuz yorumlarını okuyabilirsiniz.işe yarayabilir.
teşekkür ederim
korkutuyor lens beni ne olursa olsun
doktorla telefonla konuşmayı deneyeceğim önce bir

Dedigini yapin bence doktor onay verirse çünkü ne derseniz deyin o rahatsiz durumdan lens almazsanuz gozlukde takmayacagi icin okul basarisi duser tahtayi goremediginden koparsada zor toparlanir.Disarida lens evde gozluk konusunda anlasin.
en iyi ihtimalle bunu isteyeceğim ikisini de kullansın

Bu arada lensleri aylık veya yıllık olsa dahi çıkarması gerekiyor her gece, zira çıkarmamak enfeksiyona davetiye çıkartıyor, göz sağlığımızı tehlikeye atıyor ve de lens kullanırken görme kalitesini azaltıyor.

Ben 20 yaşındayken bile yapmamışlar di. Bence hijyenine dikkat edecekse kullansın. Ben de miyopum. Nefret ederdim gözlukten. Simdi derslerinde okulda takmıyorsa gözlük sorun olabilir doktoruna da sorun alın bence
bakalım bir görüşeyim de doktorla teşekkür ederim

Bu yaşlar öz güven yaşları . Ben olsam izin verirdim . 17 yaşında oğlum var bazı hareketlerine göz yumuyorum
haklısınız ama işte korkularım var
aslında sorumluluk sahibidir böyle konularda da hijyendir ama
ya miktop kaparsa
ya Allah korusun korneasına bişey olursa
vs vs

Ben de liseden beri lens kullanıyorum gayet memnunum. Doktorunuza söylersiniz ayrı bir lens reçetesi yazar goz çapına uygun. Dikkatsiz bir insan olmama rağmen gözüme zarar vermeden bugünlere geldiysem bence herkes yapabilir. Ameliyat ettirip cizdirin diyenler olmuş herhangi bir operasyonla bu yaşta retina ya müdahaleettirmeyin. Ben 33 yaşındayım cizdirmedim gözümü çünkü hala numarası değişebiliyor.
Lens dışında gözlük de yaptırın. Evde gözlük disarda lens taksın (lensin yoğun kullanımı göz kuruluguna yol açar ).
Şimdi herkes bütün bunların ekonomik olmadığından bahsedebilir. Ama yedekte gözlük bulundurmadan lens kullanılmaz. Ayrıca göz gibi hassas bir organ için yapılan masrafa değer. Güneş gözlüğüm bile numaralidir bu konuda verdiğim paranin da helali hoş olsun
teşekkür ederim burdaki arkadaşlar da bu şekilde yönlendirdiler
sürekli lens takmasın en azından

biz aylardır hayır dedik sürekli
korneayı incelttiğini ameliyat şansının ilerleyen yıllarda çok düşeceğini hatta imkansız olacağını söyledi bir arkadaşım
ama nafile yok illa inat ediyor

doktor verirse kesin aldıracak bilemedim işte bende
Öyleyse kesinlikle önce dr la siz görüşün birebir bi randevu ayarlayın ertesi gün de kızınızı götürün beni Dr ona yaşı için uygun olmadığını hangi göz yapısı uygun değil vs desin kızınızı çok iyi anlıyorum o da kendince haklı . Kesinlikle dr yanında kızım istiyor ama ben istemiyorum gibi cümleler söylemeyin benim annem yapardı ve anneme de çok ofkelenirdim .

Lens taktırsanız dahi doktor kontrolünü ihmal etmeyin. Kız kardeşim 20 li yaşlarda lens kullanmaya başlamıştı. Göz kuruluğu olduğu için korneasını kurutmuş ve doktor kontrolde kesinlikle yasakladı. Hatta göz doktoru sen hiç lens kullanan, gözünü çizdiren doktor gördün mü aşırı görsel takıntısı olmayan hiç bir doktor kullanmıyor demiş
bunu da diyorum çocuk doktoru gözlüklü mesela
bak onlar bile takıyor daha faydalı olsa lens takarlar diyorum yok yok

Elbette doktora danışın ve fakat bildiğim kadarıyla, büyüme çağında gözün gelişimi için, hava temasına/nefes alıp vermeye maksimum ihtiyacı var ve lens gözün kornea beslenmesini yavaşlatıyor. Bu 23-24 yaşından sonrası için sorun olmuyor, gelişim tamamlanmış olduğu için ancak 13 yaşındaki bir çocuk için sorun.

Yanlışım varsa beni düzeltebilir göz doktorları; 16 yaşında lens istediğimde, görüştüğümüz göz doktoru böyle bir açıklama yapmıştı. Gelişme çağında doktorlar lens kullanımını tavsiye etmiyorlar.

X