2. Bebek Kararı, emziren anne ve tüp bebek

Merhaba. Regliniz düzenli mi? Ben sebepsiz infertilite sebebiyle tüp bebekle kızıma kavuştum. Kızım 16 aylıkken “nasılsa olmuyor” diye düşünerek korunmayı bıraktık ve 14 gün sonra hamile olduğumu öğrendim. Hem emziriyordum hem de kilom çoktu. Emzirmeyi de şöyle bıraktık. Sürekli oyun oynattım, dışarı parklara götürdüm, gün boyu oyaladım ki istemesin. Gün içinde isterse “süt bitmiş” dedim. Sadece uyku zamanı emzirdim. Sonra tamamen kesmem gerektiğinde ( kan pıhtılaşması sebebiyle süte geçen bir ilaç kullanıyordum. ) tabletten şarkı açtık. Hiç ekran göstermemiştik o yüzden çok ilgisini çekti ve sarılarak uyuduk. En büyük kurtarıcım ise pipetli suluk oldu. Gece uyanınca direkt onu verdim. Onunla emme isteğini karşıladı
Aynen bende o durumdayım ikizlerim 16 aylıkken kalmışım biri diyodu bende siyah bant yapistirdim

Hanımlar merhaba.
22 aylık bir oğlum var. 40 yaşındayım. 8 yıllık evliyim. Oğluma tüp bebek yöntemi ile sahip olduk çok şükür.
Bu tedavi sırasında da bir tane dondurulmuş embriyomuz kaldı.
Oğlumun doğum zamanları maddi açıdan zorlu dönemlerdi. Bunun yanında gerek hamileliğin gerekse doğumum çok zorlu geçti yavrum 23 gün küvezde kaldı.
2. Çocuk benim için hep kısmetse kadardı. Bu konuyu hiç konuşmamıştık eşimle doğru düzgün. Geçtiğimiz günlerde eşim 2. Çocuk istediğini, oğlumuzun yanlız büyümesini istemediğini söyledi. Aslında konuyu o açınca ben de ne kadar istediğimi farkettim.
2. Çocuk fikrine kadar oğlumu kendisi bırakana kadar emzirmek istiyordum. Kendisi de maşallah pek düşkün.
Eşim tedavi noktasında hemen ilk regl dönemimde tedaviye başlama konusunda istekliydi.
Fakat biz bu planları yaparken emzirme faktörünü hiç düşünmedik.
Uygulanacak tedavide emzirmeye devam etmenin mümkün olmadığını doktorumuz dan teyit ettik.
Bir kere 2 yaşını tamamlama kararı aldık bebiş kendisi bırakmazsa.
Peki ya sonra? Aklım çok karışık.
Bir yandan ilerleyen yaşım, bir yandan ilk denemede hamile kalıp kalmayacağım çıkmazı, bir yanda bebeğimi sütten kesme fikri.
Emzirmeye çok önem veren bir anneyim (burada emzirmek istemeyen yada emairemeyen yada bebişleri emmeye kızkardeşlerimi kırmak değil niyetim)
2.çocuk kararı için bebeği sütten kesmek doğru olur mu. Kesmesem oğlanın ne zaman bırakacağının garantisi yok, kendisi ilk denemede tutunan bir bebek ama nasibimizde varsa 2. Bebeğin tedavisinin ne kadar zaman alacağı belli değil...
Kafam çok karışık ve çok fuygusalım. Bu işin bir doğrusu yoktur ama bir kaç fikir okumak bana iyi gelebilir.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
14 aylık oğlum var, 23 haftalık gebeyim.
Hiç öyle emsin emmesin zaman vs vs düşünmedim.

Fakat iki gebeliğimde doğal yolla oldu.

Karar size kalmış.

2 yıl yeter ve artar emzirmek için. Anne sütün faydası o saatden sonra yok artık. 2 ay daha emzirin sonra yavaş yavaş bırakın bence.
Emzirmeye çok duygusal anlamlar yüklemeyin lütfen
Emmeyi bırakıncada o yine sizin bebeğiniz, beraber öpüşüp koklaşıp, koynunuza alın yatın uyuyun.
Bu konuda çok uzun uzadıya yazacak kadar bilgim olmamakla birlikte emzirmenin faydalarının 2 yaş ile sınırlı olmadığına dair yapılan bilimsel çalışmalar da var bildiğim kadarıyla. Bu birazcık sizin benim neyi kabul etmek istesiğiniz ile alakalı olmalı.
Koynunuza alıp uyuyun dediniz ya bakın bir de o mesele var 🥶🥶 yatak ayırmak gelecek bunun devamında. Allahım🙄🙄

İki yas emzirme yeterli zaten neyi dert ediyorsunuz ki? Cocuk 5 yasina kadar birakmak istemese emziricekmiydiniz yani gereksiz dusunuyorsunuz cok seviyorsunuz madem emzirmeyi iki ay daha emzirin yeterli kocaman cocuklari emzirmeyin lütfen
Kocaman çocuk dedikleriniz sanırsınız ilk okula başlamışlar daha süt kokan küçücük bebek onlar.
Başka bir arkadaşa da yazdım, emzirmenin yaşı yada devamı ile ilgili yapılan çok sayıda araştırma da var.
Bundan seneler evvelince ilk 6 ay denirken bugün 2 yıl deniyor emzirmeye.
Ben bir hikmeti olmasa doğal olarak annenin sütü kesilebilir diye düşünüyorum mesela.

Nasıl ya soruyorlar.
Embriyologlar geliyor tek tek mi çift çift mi donduralim diye.
Dondurma ücretleri de değişiyor hepsini anlatıyor.

Doktor buna nasıl karar verir!??

Ben devlet hastanesinde yaptırmıştım tedavimi. İlk sene zaten ücret alınmıyordu. Sorsalardı bize 3ünü ayrı ayrı dondurun derdik, gerekirse ücrette öderdik. Ama olan oldu artık.

Dunya sağlık örgütü bile 2 yaş diyor gerisi faso fiso

2 ay daha dayanıp bırakın

Konu açmaya bile değmez ki bu olayda
Böyle mesajlar beni ayrı bir rahatsız ediyor.
Siz benim duygu durumumu, psikolojimi yada herhangi bir şeyimi biliyor musunuz? Size konu açmayacak bir olay gördüğünüz gibi bana konu açacak bir olay.
Ben kayda değer görmediğim bir konuya girip cvp yazmam mesela.
Siz de yazmayın.

22 aylık olmuş zaten neredeyde iki yaş. Daha fazlasına devam edecek misini gerçekten? Benim ufak kayınbiraderim beş yaşına kadar emmiş. Annesinde de ne sabır varmış derim ama kadının ağzında diş kalmamış. Anneyi de yoruyor yani.
Bilmiyorum ben 2 yaşta kestim hiç pişmanlıl duymadım. Emeceğini emdi. Artık oral dönemi de bitti memeyle de vedalaştı. Bir şeyler kıyamıyorum diye sündürmenin de çocuğa çok fayda getirdiğini düşünmüyorum.
İki yaş çocuğu zaten anlıyor. Ben artık büyüdüğünü memede sütün azaldığını, kendisine yetmediğini anlattım. Başta isyan etse de isterse keçi sütü içebileceğini söyledim, ballı sütle kabul etti.

Kızım 22 aylıkken, oğlum 23 aylıkken bıraktirdim emmeyi.
Emzirmenin duygusal bir tarafı olduğunu düşünüyorum bende açıkçası ama kendi keyiflerine bırakacak kadar sabırlı da değildim.

Sizde 2 yasa kadar emzirmis olacaksınız, sonrasinda kesersiniz, asıl emmesi gereken zamani tamamlamış oluyorsunuz zaten.

Bu konuda çok uzun uzadıya yazacak kadar bilgim olmamakla birlikte emzirmenin faydalarının 2 yaş ile sınırlı olmadığına dair yapılan bilimsel çalışmalar da var bildiğim kadarıyla. Bu birazcık sizin benim neyi kabul etmek istesiğiniz ile alakalı olmalı.
Koynunuza alıp uyuyun dediniz ya bakın bir de o mesele var 🥶🥶 yatak ayırmak gelecek bunun devamında. Allahım🙄🙄

Bilmiyorum gerçekten faydası varmıdır. Ama belli bir zaman sonra emzirmek gereksiz. Bence çocuk hazır olsa bile siz hazır değilsiniz gibi. Bazı kadınlar emzirmeyi çok seviyor, ben mesela birini 14 ay birini 15 ay emzirdim. İkiside kendiliğinden bıraktılar, hiç bir çabam olmadı. Ama bıraktıkları içinde hiç üzülmedim. Birkaç kez denedim, açıp verdim ama oyun oynadılar, emzik gibi çekip çekip bıraktılar. Bende üstelemedim, sade hala süt geldiği için bir dönem sıkıntı yaşadım süt geri çekilene kadar. Yatak ayırmak, oda ayırmak, emmeyi bırakmak. Hepsi için 2 yaş güzel bir zaman.

Sağlıklı düşünemiyorsunuz bence.
Çocuklarımızı hepimiz seviyoruz, ama amacımız bize bağımlı bireyler olmaları değil. Adım adım büyürlerken bağımsız olmaları.
Bu adımları kıyamayıp uzatmanın faydası yok.
Yapmayın evladınıza da kendinize de.
İkinci çocuğu da istiyorsunu belli ki. Emzirmeyi kademeli azaltacaksanız bugünlerde başlayın, anca bırakırsınız. Ben kademeli üç ayda bıraktırdım. Odasını yatağını da ilerleyen süreçte ayırmak yeni bebel için kolaylık olacak.

Kızım 22 aylıkken, oğlum 23 aylıkken bıraktirdim emmeyi..
Emzirmenin duygusal bir tarafı olduğunu düşünüyorum bende açıkçası ama kendi keyiflerine bırakacak kadar sabırlı değildim.

İkinci çocuk konusu yeni açılmış, bir anda tedavi sürecine girmektense bir iki ay kendinizi dinleseniz güzel olur diye düşündüm nacizane.

Benim fikrim zaten yazı geçirip sonbaharda tedaviye başlamak. Geçtiğimiz yıl bebekliğinden oğlumla yazın tadını çıkartamamıştık. Bu yıl onu yaşayalım dedim. Eşim olsa hemen istiyor ama tabi bu konuda bana bıraktı kararı. Zaten bu durumda en az 2 3 ay zamanımız var önümüzde inşallah

X