2. Bebek Kararı, emziren anne ve tüp bebek

2 yaş bırakmak İçin ideal, zaten 22 aylık olmuş. 2 ay daha dayanın ve bıraktırın. Hiç azlasını beklemek de sizin için gereksiz şu anda. 40 yaşındasınız ve tüp bebek yaşla çok ilgili bir şey. Bunu hem kadın doğumlular, hem de tüp bebek uzmanı doktorlar da devamLı söylüyor.

Benim de yaşım 35 e yaklaştı. Başka sağlık sorunlarım olmasa hemen başlayacağım tedaviye ama şimdilik beklemek zorundayım. Engellerim kalkınca hemen düşünüyorum Allah ın izniyle.

ayrıca bir kardeşinin olması ve yalnız büyümemesi çok olumlu çocuğunuz İçin.

Hanımlar merhaba.
22 aylık bir oğlum var. 40 yaşındayım. 8 yıllık evliyim. Oğluma tüp bebek yöntemi ile sahip olduk çok şükür.
Bu tedavi sırasında da bir tane dondurulmuş embriyomuz kaldı.
Oğlumun doğum zamanları maddi açıdan zorlu dönemlerdi. Bunun yanında gerek hamileliğin gerekse doğumum çok zorlu geçti yavrum 23 gün küvezde kaldı.
2. Çocuk benim için hep kısmetse kadardı. Bu konuyu hiç konuşmamıştık eşimle doğru düzgün. Geçtiğimiz günlerde eşim 2. Çocuk istediğini, oğlumuzun yanlız büyümesini istemediğini söyledi. Aslında konuyu o açınca ben de ne kadar istediğimi farkettim.
2. Çocuk fikrine kadar oğlumu kendisi bırakana kadar emzirmek istiyordum. Kendisi de maşallah pek düşkün.
Eşim tedavi noktasında hemen ilk regl dönemimde tedaviye başlama konusunda istekliydi.
Fakat biz bu planları yaparken emzirme faktörünü hiç düşünmedik.
Uygulanacak tedavide emzirmeye devam etmenin mümkün olmadığını doktorumuz dan teyit ettik.
Bir kere 2 yaşını tamamlama kararı aldık bebiş kendisi bırakmazsa.
Peki ya sonra? Aklım çok karışık.
Bir yandan ilerleyen yaşım, bir yandan ilk denemede hamile kalıp kalmayacağım çıkmazı, bir yanda bebeğimi sütten kesme fikri.
Emzirmeye çok önem veren bir anneyim (burada emzirmek istemeyen yada emairemeyen yada bebişleri emmeye kızkardeşlerimi kırmak değil niyetim)
2.çocuk kararı için bebeği sütten kesmek doğru olur mu. Kesmesem oğlanın ne zaman bırakacağının garantisi yok, kendisi ilk denemede tutunan bir bebek ama nasibimizde varsa 2. Bebeğin tedavisinin ne kadar zaman alacağı belli değil...
Kafam çok karışık ve çok fuygusalım. Bu işin bir doğrusu yoktur ama bir kaç fikir okumak bana iyi gelebilir.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Zaten 22 aylik olmus simdi biriktirmenin tam zamanı cunku 24 aydan sonrası emsede bebeğe faydasi yok 2. Çocuk icin ise bence zaman olarak tam zamanı benim kızlarımın arasında tam 4 yaş var resmen büyütme açısından basa döndüm sizin aralık ideal okur nasip olursa yaş olarakta bence uygun suan eger düşünüyorsanız fikri ertelemeyin

22 aylıkken kestim ben.. 2 ay fazla ya da eksik illa tam zamanı doldurmak gerekmiyor ama azıları çıkıyorsa beklemekte fayda var emerken çok daha rahat diş çıkarıyorlar..

Kocaman çocuk dedikleriniz sanırsınız ilk okula başlamışlar daha süt kokan küçücük bebek onlar.
Başka bir arkadaşa da yazdım, emzirmenin yaşı yada devamı ile ilgili yapılan çok sayıda araştırma da var.
Bundan seneler evvelince ilk 6 ay denirken bugün 2 yıl deniyor emzirmeye.
Ben bir hikmeti olmasa doğal olarak annenin sütü kesilebilir diye düşünüyorum mesela.
Bende iki yil yeterli dedim zaten 6 ay gecmis biraktirin demedim bunda vicdan yapacak bisey yok evet kocamn cocuk herseyi yiyen yiyebilecek artik bebeklikten cocukluga gecen cocuklari iki yasindan fazla emzirmeyi dinen de uygun bulmuyorlar doktorlarda zaten iki yasa kadar diyor daha fazlasi icin istar niye?

Hanımlar merhaba.
22 aylık bir oğlum var. 40 yaşındayım. 8 yıllık evliyim. Oğluma tüp bebek yöntemi ile sahip olduk çok şükür.
Oğlumun doğum zamanları maddi açıdan zorlu dönemlerdi. Bunun yanında gerek hamileliğin gerekse doğumum çok zorlu geçti yavrum 23 gün küvezde kaldı.
2. Çocuk benim için hep kısmetse kadardı. Bu konuyu hiç konuşmamıştık eşimle doğru düzgün. Geçtiğimiz günlerde eşim 2. Çocuk istediğini, oğlumuzun yanlız büyümesini istemediğini söyledi. Aslında konuyu o açınca ben de ne kadar istediğimi farkettim.
2. Çocuk fikrine kadar oğlumu kendisi bırakana kadar emzirmek istiyordum. Kendisi de maşallah pek düşkün.
Eşim tedavi noktasında hemen ilk regl dönemimde tedaviye başlama konusunda istekliydi.
Uygulanacak tedavide emzirmeye devam etmenin mümkün olmadığını doktorumuz dan teyit ettik.
Bir yandan ilerleyen yaşım, bir yandan ilk denemede hamile kalıp kalmayacağım çıkmazı, bir yanda bebeğimi sütten kesme fikri.
Emzirmeye çok önem veren bir anneyim (burada emzirmek istemeyen yada emairemeyen yada bebişleri emmeye kızkardeşlerimi kırmak değil niyetim)
2.çocuk kararı için bebeği sütten kesmek doğru olur mu. Kesmesem oğlanın ne zaman bırakacağının garantisi yok, kendisi ilk denemede tutunan bir bebek ama nasibimizde varsa 2. Bebeğin tedavisinin ne kadar zaman alacağı belli değil...
Kafam çok karışık ve çok fuygusalım. Bu işin bir doğrusu yoktur ama bir kaç fikir okumak bana iyi gelebilir.

22 aylik olmus artık dusunmeniz gereksiz...yaşınız geçiyor ...kardeş için beklemeyin daha fazla eşiniz hakli

Hanımlar merhaba.

merhaba

emzirmeyi.cok destekleyen bir anne olarak 18 aylikken kizim birakti. gayet guzel yedigi için ben de hic ustelemedim. cevremdeki kiz cocuklari genellikle 2 yas oncesinde birakiyorlar. ancak erkek cocuklari icin meme bagimlilik oluyor ve ileriki yaslara kadar emmeye ve meme ile oynamaya devam ediyorlar. ben cocugun tam bilinci oturmadan emzirmenin kesilmesi taraftariyim çünkü cocuk kendini bilmeye baslayinca elinden cok buyuk bir kaynaginin alindigini dusunuyorum. bence meme cocugun hayatinda doğumundan itibaren bag kurmak ve rahatlamak icin en onemli sey ve bunun bilinc kazandiktan.sonra alinmasini agir buluyorum. benim gozlemim 2 yas oncesi memeyi birakmak daha az iz birakiyor.

Tedaviye başlamadan önce sütünüz bolsa sağıp buzluğa atın bir kaç ay da o şekilde idare edin madem biberon kullanıyor. Psikolojik olarak daha rahat edersiniz belki.

Ben de emzirme sürecini uzun tutanlardanım be konu sahibini çok iyi anlıyorum. İlk kızımı 30, 2. kızımı 36 aya kadar emzirdim. Şimdi 3. kızımı emziriyorum ve onu da minimum 2,5 yaşına kadar emzirmeyi düşünüyorum. Ben emzirmeyi seviyorum açıkçası, bebek istedikten sonra memeden kesmek istemiyorum.
Bu arada iki kızım da sosyal ve dışa dönük çocuklar. Uzun süre emzirildiler diye bana bağımlı falan kalmadılar :)

Bende iki yil yeterli dedim zaten 6 ay gecmis biraktirin demedim bunda vicdan yapacak bisey yok evet kocamn cocuk herseyi yiyen yiyebilecek artik bebeklikten cocukluga gecen cocuklari iki yasindan fazla emzirmeyi dinen de uygun bulmuyorlar doktorlarda zaten iki yasa kadar diyor daha fazlasi icin istar niye?
Diyanete sordunuz mu? Çünkü diyanetin cevabı alt sınırın 2 yaş olduğu, 2yasina kadar sütün çocuğun hakkı olduğu yönünde. Hatta 2 yaştan önce kesmek isterse anne; babanın da rızasini almali.
Benim oğlumun doktoru 24 ayda değil en az 30 aya kadar emzirmesi taraftari. Kadın doğumcum üst sınır belirtmiyor.
Yeni doğum yapan kadına "süt yetiyor mu" tarzı baski yapmak doğru değilse, 2 yaş uzeri emzirmeyi isteyen kadına da baskı yapmak doğru değil.

Emzirme konusunda senin gibi düşünüyorum, 2 buçuk yaşa yaklaşıyor ama emiyor. Ama özel durumun var tedaviyle kardeş olacağı için. Ve tabi biliyorsun yaş bu konuda önemli. Sırf emzirme için geciktirmeni tavsiye etmem. 24 ay zaten gayet makul anne sütü için

Diyanete sordunuz mu? Çünkü diyanetin cevabı alt sınırın 2 yaş olduğu, 2yasina kadar sütün çocuğun hakkı olduğu yönünde. Hatta 2 yaştan önce kesmek isterse anne; babanın da rızasini almali.
Benim oğlumun doktoru 24 ayda değil en az 30 aya kadar emzirmesi taraftari. Kadın doğumcum üst sınır belirtmiyor.
Yeni doğum yapan kadına "süt yetiyor mu" tarzı baski yapmak doğru değilse, 2 yaş uzeri emzirmeyi isteyen kadına da baskı yapmak doğru değil.
Sizin gittiginiz tek bir doktorun degil genelin ne dedigi onemli ve burda cogunluk benim gibi iki yasin yeterli oldugunu yazmis. Ben iki yastan once kestim bebeğimi kimsenin rizasini almak zorundada degilim babasi boyle biseye karışamaz sonucta emziren benim. Cocugumda cok saglikli 6 ayda sadece anne sutuyle beslendi. Yani uzatmak istemiyorum ben sart olarak soylemedim madem ikinci cocugu dusunuyor yasida ilerlemis cocuk zaten iki yasa gelmis artik birakabilir israrla emzirmenin ekstra faydasi nedir cocukta anne ve meme bagimliligi yaratmaktan bask? İspatlanmis bisey varmi? Genel olarak iki yasin. Yeterli oldugu cogu yerde ve kisilerce belirtiliyor bireysel ornekler bunu degistiremez

Yani normalde hamile kalmak emzirmeye engel değil. Ben hamileyken oğlumu, kızımı doğurduktan sonra ikisini birden emzirmeye devam ettim. Ama şimdi ortada bir tedavi söz konusu..

Hangi ilaçlar kullanılırken emzirilip emzirilmeyeceği konusunda aslında bir fikir birliği yok. Yani her doktorun yorumu farklı. Eğer emzirmeyi sonlandırmak istemiyorsanız bir kaç doktora daha danışın. Ya da e-lactancia sitesinden kullanacağınız ilaçların etken madde isimlerini sorgulatın. Uygunluğu konusunda bilgi veriyor size.

Memeden kesmek konusu tamamen anne-bebek özelinde bir şey. Oğlum 30 aylık olana kadar emdi, kızım 17 aylık olana kadar. O yüzden artık büyümüş, ne gerek var laflarına kulak asmayın ve hazır olmadığınız bir şeye kalkışmayın. Ben 17 aylık kızımı hastalandığım dönemde ayırmak zorunda kaldım. Şu an 2 yaşında, hala aklımda, keşke biraz daha emzirebilseydim diye..

Sizin gittiginiz tek bir doktorun degil genelin ne dedigi onemli ve burda cogunluk benim gibi iki yasin yeterli oldugunu yazmis. Ben iki yastan once kestim bebeğimi kimsenin rizasini almak zorundada degilim babasi boyle biseye karışamaz sonucta emziren benim. Cocugumda cok saglikli 6 ayda sadece anne sutuyle beslendi. Yani uzatmak istemiyorum ben sart olarak soylemedim madem ikinci cocugu dusunuyor yasida ilerlemis cocuk zaten iki yasa gelmis artik birakabilir israrla emzirmenin ekstra faydasi nedir cocukta anne ve meme bagimliligi yaratmaktan bask? İspatlanmis bisey varmi? Genel olarak iki yasin. Yeterli oldugu cogu yerde ve kisilerce belirtiliyor bireysel ornekler bunu degistiremez
2 yaş dünya sağlık örgütü tarafından belirlenen alt sınır. Belirlenen bir üst sınır yok. Çoğu yerde belirtilen 2 yaş örnekleri kişisel yorum. Her emzirme süresi anne bebek özelindedir. 2 yaş yeter demek.. bilemiyorum çok keskin. He anne ister 8 aylık keser, ister 18 aylık, ister 40 aylık. Burada anne memeden kesmek istemiyor belli ki.

Bu arada iki yaşın yeterli olduğu be iki yaş sonrasının bağımlılık yaptığı hangi kaynaklarda ispatlanmış (çoğu yerde ve kişilerce sadece fikir bazında belirtilenler dışında) onu da söylerseniz, bizi aydınlatmış olursunuz.

2 yaş dünya sağlık örgütü tarafından belirlenen alt sınır. Belirlenen bir üst sınır yok. Çoğu yerde belirtilen 2 yaş örnekleri kişisel yorum. Her emzirme süresi anne bebek özelindedir. 2 yaş yeter demek.. bilemiyorum çok keskin. He anne ister 8 aylık keser, ister 18 aylık, ister 40 aylık. Burada anne memeden kesmek istemiyor belli ki.

Bu arada iki yaşın yeterli olduğu be iki yaş sonrasının bağımlılık yaptığı hangi kaynaklarda ispatlanmış (çoğu yerde ve kişilerce sadece fikir bazında belirtilenler dışında) onu da söylerseniz, bizi aydınlatmış olursunuz.
Bakin burda konuyu acan anne ikinci cocugu dusunuyor ve oglunu emzirmeyi dert ediniyor bende zaten 22 aylik iki ay daha emsin iki yasi tamamlasin ikinci cocugu yapin demek istedim cunku iki yas zaten yeterli bir süre. Hamile kalmak istemese bana gore yanlis ama emzirmek istedigi kadar emzirsin yani bize ne? Ama ikinci cocuk dusunuyor ve emzirmek dert edecegi bir sey degil aslinda bence kaygili ve cocuguna bagimli birisi oda ayirmakla ilgili bir yorumunu okudum bunlar normal surecler cocuklarin gelisimi icin sonsuza kadar emzirip kendi odamizda yatiramayiz. Ben 8 aylikken ayirdim odasini kimine gore buda yanlis ama hicbir sorun yasamadik. Bir seyi ispatlamak gibi bir derdim yok. Dunya saglik orgutu iki yas alt sinir diyor olabilir tesvik icin guzel bir tavsiye bu sadece. Ben soylediklerimde bir yanlis goremiyorum iki yas emzirme icin gayet yeterli bir sure bir keskinlik yok. Faydasida ispatlanmis degil bildigim kadariyla. Ayrica bir cocuk saglikliysa yillarca emzirmenin ne geregi var? Tukenen anne cocuguna bagimli bir anne demek bu bana göre

Peki hanımefendi, şu kadarını söyleyeyim TV de şurada burada uzmanım diyenlere itibar etmiyorum genel olarak. Her alanda bilimsel makaleler bellidir. Ben araştırmalarimi bu yönde yapmayı tercih ediyorum.iyi günler.

Normalde 2.cocuk fikrine karsiyimdir. Ama sizin hem yasiniz itibariyle maddi durumunuz iyidir, hem evliliğiniz oturmuştur. Bence 2.cocuk fikri sizin icin gayet uygun. Yasiniz da bir sey yok. İlk cicugunuzla da beraber büyürler. Zaten kendine bakan insan 60ında da dinç olur.

X