2. Bebek Kararı, emziren anne ve tüp bebek

Kızım 12 aylıkken hamile olduğunu öğrendim ve açıkça söyleyeyim emzirme konusunda üzüldüm en çok. Hormonların etkisi ile sütüm azaldı ve kızım fark etmedi bıraktığını keşke daha çok emzirme şansım olsaydı kızımı. 24 ay mesela olsaydı. Siz şanslısınız zaten daha fazlası herhalde bebeğe çokta uygun değil bana göre eğer 2. Bir bebek düşünülüyorsa herkes eminse istediğinr bence 24 aydan sonra bırakıp ikinci bebeğe yönelmek mantıklı olur.
merhaba benim kizim da 12 aylık ve hamile olduğumu öğrendim merak ediyorum hamileliginizin kaçıncı ayina kadar emdi kızınız.
14 aylık oğlum var, 23 haftalık gebeyim.
Hiç öyle emsin emmesin zaman vs vs düşünmedim.

Fakat iki gebeliğimde doğal yolla oldu.

Karar size kalmış.
Merhaba oğlunuzu hala emziriyor musunuz acaba . Yoksa hamile kalınca bıraktirdiniz mi . Benim kızım da 12 aylık yeni öğrendim hamile kaldığımı ne yapsam bilemedim

Emmeyi kendi kendine bırakan bebek şahsen hiç görmedim. Ben sizin yerinizde olsam yavaştan bıraktırmaya başlar, azaltırdım. 2.yi düşünmeseniz neyse ama önünüzde bir süreç var ve zaten bıçakla kesmek gibi olmayabilir emzirmeye son vermeniz zaman alabilir

merhaba benim kizim da 12 aylık ve hamile olduğumu öğrendim merak ediyorum hamileliginizin kaçıncı ayina kadar emdi kızınız.

Merhaba oğlunuzu hala emziriyor musunuz acaba . Yoksa hamile kalınca bıraktirdiniz mi . Benim kızım da 12 aylık yeni öğrendim hamile kaldığımı ne yapsam bilemedim
Benim sütüm zaten ciddi anlamda azalmıştı. Birde rahminden dolayı bebeğimin düşme durumu vardı. Doktorum bitirmek zorundayız rahim geriler bebek gelişmez dedi bende bıraktım ama dediğim gibi süt 10 cc gelirdi o derece azaldı birden ama sütüm olsa biraz daha devam ederdim heh birde tehlike olmasa. Tandem emzirme varmış mesela araştırın isterseniz birde doktora sorun derim uzman fikri çok daha iyi

Bütün gün foruma girememiştim. Çok sayıda mesaj gelmiş herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
Benim gibi düşünen anneler sınırlı sayıda olmakla birlikte 2 yaşın emzirme için üst sınır olduğunu düşünen kişilerin daha çok olduğunu gördüm.
Aslında dünya Sağlık örgütü emzirmeyi en az 2 yaş olarak sınırlandırıyor. Emzirmeye bakışımız toplumsal olarak da değişiyor.
Avcı toplumlarda emzirmenin 7 yaşa kadar sürdüğü yönünde bulunmuş kanıtlar da var.
Böyle bir sürü bilgi de mevcut.
Ben bu konuda başka doktora da gitme kararı aldım. Bir de elbet çocuğum için kardeş fikri daha ağır basıyor onun geleceği için. Daha cesaretliyiö artık. Kademeli meme azaltma yöntemlerine bakmaya başlıycam

Ay emmiş emceği kadar. Zaten bıraktırma zamanı gelmiş. Nice çocuk var 3 4 ay emip bırakıyor. Yada hiç emmiyor ama sapasağlamlar. Çocuk istiyorsanız bıraktırın bence yaşınız çok geç zaten. Hem hamilelik hem doğum gittikçe riskli bir hal alıyor.
İkinci olarak bazen tüp bebek tedavisi sırasında olası sorunlar da çözümlendiği için kendiliğinden hamile kalıyor kadınlar. Normal yollarla denemeyi düşünmediniz mi?

Zaten 2 yaşına gelmiş, artık sütten kesmenin zamanı. Ben olsam denerdim, olursa başım üstüne, olmazsa takdiri ilahi dersiniz. Ama kesinlikle denemeye değer

Memeyi bırakmak bebeğin hayatındaki ilk büyük sınavı. Korkutmadan, iğrendirmeden sevgiyle uğurlamasını sağlamak lazım
Ben şimdi ona başladım 2 gündür. Annecim biz zamanı gelince memeye bay bay diyeceğiz diyorum. Anne baba dede anane babaanne amca meme emmiyor değil mi diyorum zamanın gelince sende emmeye eksin diyorum 🙄
Şimdi sorunca söylüyor memeye baybay diycrz diye el sallıyor ama hala günde sayamadığım kadar emişiyoruZ😁😁

Tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım ve dondurulmuş embriyom yok. Bizimde bugün kontrolümüz vardı esime ben bi daha zannetmiyorum tup bebek sürecine girecegimi gözüm almıyor dedim sen git gel iğneler uğraşır misin dedim mirin kırın etti o da,ilginçtir ki, ne bileyim bize bi haller oldu herhalde cok zor bir süreç aslinda yaşımda genç 28 yaşındayım ama tek cocuk la kalırım herhalde
Bir de ben cocugumu emzirmek istemiyorum yani cok kısa bir süre olabilir (6 -8 ay) o yüzden empati yapamadım ama 22 ay bence yeterli bir süreç zaten 24 ay diyorlar yanlış bilmiyorsam bence içiniz rahat olsun isterseniz 2 aY daha bekleyin tabi

Bu konuda çok uzun uzadıya yazacak kadar bilgim olmamakla birlikte emzirmenin faydalarının 2 yaş ile sınırlı olmadığına dair yapılan bilimsel çalışmalar da var bildiğim kadarıyla. Bu birazcık sizin benim neyi kabul etmek istesiğiniz ile alakalı olmalı.
Koynunuza alıp uyuyun dediniz ya bakın bir de o mesele var 🥶🥶 yatak ayırmak gelecek bunun devamında. Allahım🙄🙄
Hatta bazı araştırmalar da yani bazı uzmanlarda 1 seneden sonra faydası yok diyordu sanirim. Tabi konumuz bu degil sizin seçiminiz sonuçta ama gerçekten uzunulcek bisey yok bence kuzucuk zaten 22 ay emmiş 2 ay daha emsin vedalassin😄

Son düzenleme:
Benimde ilk bebegim tüp bebek 2.sine supriz yumurta diyorum öyle mi yapsak böyle mi yapsak derken kanamalarimda düzensiz diye doğum kontrol hapina 2 ay ara verdim 9 haftalikti öğrendiğimde 🤣🤣🤣 bana kalırsa beklemeyin yaşınız riskli minik kuşta emeceği kadar emmiş artık keçi sütü inek sutu idare edecek

yurtdisinda hamile kaldim.emzirmeyi birakayim diye bir kultur hic gormedim. kuzeyde 15 yildir emziren bir anne biliyorum instagramdan neredeyse her yil doğuruyor. yani emzirmek standartta hamile kalinca zararlı degil. ama her hamilelik şahsına özel. kadin dogumcunuzun bu konuda ne soyledigi en onemlisi.

Ben şimdi ona başladım 2 gündür. Annecim biz zamanı gelince memeye bay bay diyeceğiz diyorum. Anne baba dede anane babaanne amca meme emmiyor değil mi diyorum zamanın gelince sende emmeye eksin diyorum 🙄
Şimdi sorunca söylüyor memeye baybay diycrz diye el sallıyor ama hala günde sayamadığım kadar emişiyoruZ😁😁
Olsun siz konuşmamaya devam edin. Biz de bu hafta bezi bıraktık çok şükür. Ama öncesinde bir ay kadar konuşup öyle bıraktık. Gündüz emmelerini azaltmaya çalışın. Seveceği oyun, oyuncak, yiyecek verin. Meme isteyince süt bitmiş deyin. Ağlarsa bir oyuna dalana kadar oyun gösterin. İkna olmuyorsa emzirin

Tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım ve dondurulmuş embriyom yok. Bizimde bugün kontrolümüz vardı esime ben bi daha zannetmiyorum tup bebek sürecine girecegimi gözüm almıyor dedim sen git gel iğneler uğraşır misin dedim mirin kırın etti o da,ilginçtir ki, ne bileyim bize bi haller oldu herhalde cok zor bir süreç aslinda yaşımda genç 28 yaşındayım ama tek cocuk la kalırım herhalde
Bir de ben cocugumu emzirmek istemiyorum yani cok kısa bir süre olabilir (6 -8 ay) o yüzden empati yapamadım ama 22 ay bence yeterli bir süreç zaten 24 ay diyorlar yanlış bilmiyorsam bence içiniz rahat olsun isterseniz 2 aY daha bekleyin tabi
Süreç gerçekten zor. Allahım şükür bizim ilk denememizde oldu oğlum. Hamileliğim de doğumun da çok sıkıntılıydı. İlk 6 ay bebekte çok zordu falan ama unutuluyor mu diyeyim bu sevgi mi diyeyim ne diyeyim bilemedim verdim o kararı.
Valla memeyle ilişkisi memeye sevgisi o kadar güzel ki kıyamıyorum bir taraftan.
Ben böyle bir süreç olmasaydı emzirmeyi devam ettiririm. Sanırım bundan dolayı biraz çekiniyorum.

X