2. Bebek Kararı, emziren anne ve tüp bebek

24 aydan sonra tavsiye eden doktor da yok, faydasının olduğunu da sanmıyorum. Çok doğru olduğunu da düşünmüyorum. Çocuk için de anne için de en fazla 24 ay en güzeli. Sonrası eziyete döner.

Bağlantısı var mı bilmiyorum ama beş yaşına kadar emen kayınbiraderim aşırı düşkün ailesine özellikle annesine. Şu sn 36 yaşında, annesinden askerlik hariç ayrılamamış. Aynı şehirde okumuş. Daha iyi bölüme puanı yettiği halde gitmemiş, şu an iş de aramıyor. Bildiğini ev kedisi gibi yaşıyor.
sevmek başka ayrılamamak, bağımlı olmak başka. Sağlıklı bir bağımsızlığı tercih ederim ben açıkçası

Bağlantısı var mı bilmiyorum ama beş yaşına kadar emen kayınbiraderim aşırı düşkün ailesine özellikle annesine. Şu sn 36 yaşında, annesinden askerlik hariç ayrılamamış. Aynı şehirde okumuş. Daha iyi bölüme puanı yettiği halde gitmemiş, şu an iş de aramıyor. Bildiğini ev kedisi gibi yaşıyor.
sevmek başka ayrılamamak, bağımlı olmak başka. Sağlıklı bir bağımsızlığı tercih ederim ben açıkçası
Ben uzman değilim tabi ki o yüzden yazmaktan imtina ettim açıkçası ama aynen böyle düşünüyorum. Uzun süre emen, bebeklik çağını geride bırakıp çocukluk çağında annesini emen çocukların yetişkinlikte anne ile ilişkisinin normal olmadığını düşünüyorum. Benim de gözlemlediğim bir kaç olay var. Konu sahibi uzun bekleyiş sonucu evladını kucağına aldığı için fazla duygusal düşünüyor olabilir ama artık yavaş yavaş kesme zamanı gelmiş. Çocuk sağlığı için de elzem diye düşünüyorum. Uzman olan arkadaşlar muhakkak vardır yazar belki onlar da.

[
bağimlilik yaptigini okumustum bende ama 36 yasa kadar surermi bilemedim

[
bağimlilik yaptigini okumustum bende ama 36 yasa kadar surermi bilemedim
Ben de emin olamıyorum. Karakteri mi, tembellikten mi, yoksa beş yaşa kadar emmesinin bağımlılığı mı? Ama adam emdiğini hala hatırlayabiliyor. Bana çok sağlıklı gelmiyor yani annemi emdiğimi hatırlamanın.

Kulaktan duyma şeylerle 2 yaştan sonrasina ne gerke varcılarcılar doluşmuş yine...
Neyse ne yazsaniz da nato kafa nato mermer degişmez.
Emzirmeyi severek sürdüren bir anne olarak kaygilarinizi cok iyi anliyorum <3
Tup bebek sürecine cok yabanciyim maalesef bir akil veremem o konuda
Ama basarisiz olursa ve sirf bu yuzden oglunuzu memeden keserseniz vicdan azabi cekmez misiniz? Ikiniz de hazir degilsiniz cunku anlattiginiz kadariyla.
Yasiniz musaitse bence biraz daha bekleyebilirsiniz
ayrica esiniz kuru kuruya istemesin bi zahmet
Gercekten istiyorsa elini tasin altina koysun
Bunun icin de bu sureç belki bir teşvik olur
Hakkinizda hayirlisi :)

Hanımlar merhaba.
22 aylık bir oğlum var. 40 yaşındayım. 8 yıllık evliyim. Oğluma tüp bebek yöntemi ile sahip olduk çok şükür.
Bu tedavi sırasında da bir tane dondurulmuş embriyomuz kaldı.
Oğlumun doğum zamanları maddi açıdan zorlu dönemlerdi. Bunun yanında gerek hamileliğin gerekse doğumum çok zorlu geçti yavrum 23 gün küvezde kaldı.
2. Çocuk benim için hep kısmetse kadardı. Bu konuyu hiç konuşmamıştık eşimle doğru düzgün. Geçtiğimiz günlerde eşim 2. Çocuk istediğini, oğlumuzun yanlız büyümesini istemediğini söyledi. Aslında konuyu o açınca ben de ne kadar istediğimi farkettim.
2. Çocuk fikrine kadar oğlumu kendisi bırakana kadar emzirmek istiyordum. Kendisi de maşallah pek düşkün.
Eşim tedavi noktasında hemen ilk regl dönemimde tedaviye başlama konusunda istekliydi.
Fakat biz bu planları yaparken emzirme faktörünü hiç düşünmedik.
Uygulanacak tedavide emzirmeye devam etmenin mümkün olmadığını doktorumuz dan teyit ettik.
Bir kere 2 yaşını tamamlama kararı aldık bebiş kendisi bırakmazsa.
Peki ya sonra? Aklım çok karışık.
Bir yandan ilerleyen yaşım, bir yandan ilk denemede hamile kalıp kalmayacağım çıkmazı, bir yanda bebeğimi sütten kesme fikri.
Emzirmeye çok önem veren bir anneyim (burada emzirmek istemeyen yada emairemeyen yada bebişleri emmeye kızkardeşlerimi kırmak değil niyetim)
2.çocuk kararı için bebeği sütten kesmek doğru olur mu. Kesmesem oğlanın ne zaman bırakacağının garantisi yok, kendisi ilk denemede tutunan bir bebek ama nasibimizde varsa 2. Bebeğin tedavisinin ne kadar zaman alacağı belli değil...
Kafam çok karışık ve çok fuygusalım. Bu işin bir doğrusu yoktur ama bir kaç fikir okumak bana iyi gelebilir.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bebeginiz iki yasina yaklaşmis bence yavaş yavaş biraktirin. Yanliş anlamayin bende emzirme taraftariyim ama 2 yasinda da birakilmasi taraftariyim.
Eger embriyonuz tutarsa 22 aylik bebeginizle ikiz olacaklar ❤ içim isindi resmen

Hanımlar merhaba.
22 aylık bir oğlum var. 40 yaşındayım. 8 yıllık evliyim. Oğluma tüp bebek yöntemi ile sahip olduk çok şükür.
Oğlumun doğum zamanları maddi açıdan zorlu dönemlerdi. Bunun yanında gerek hamileliğin gerekse doğumum çok zorlu geçti yavrum 23 gün küvezde kaldı.
2. Çocuk benim için hep kısmetse kadardı. Bu konuyu hiç konuşmamıştık eşimle doğru düzgün. Geçtiğimiz günlerde eşim 2. Çocuk istediğini, oğlumuzun yanlız büyümesini istemediğini söyledi. Aslında konuyu o açınca ben de ne kadar istediğimi farkettim.
2. Çocuk fikrine kadar oğlumu kendisi bırakana kadar emzirmek istiyordum. Kendisi de maşallah pek düşkün.
Eşim tedavi noktasında hemen ilk regl dönemimde tedaviye başlama konusunda istekliydi.
Uygulanacak tedavide emzirmeye devam etmenin mümkün olmadığını doktorumuz dan teyit ettik.
Bir yandan ilerleyen yaşım, bir yandan ilk denemede hamile kalıp kalmayacağım çıkmazı, bir yanda bebeğimi sütten kesme fikri.
Emzirmeye çok önem veren bir anneyim (burada emzirmek istemeyen yada emairemeyen yada bebişleri emmeye kızkardeşlerimi kırmak değil niyetim)
2.çocuk kararı için bebeği sütten kesmek doğru olur mu. Kesmesem oğlanın ne zaman bırakacağının garantisi yok, kendisi ilk denemede tutunan bir bebek ama nasibimizde varsa 2. Bebeğin tedavisinin ne kadar zaman alacağı belli değil...
Kafam çok karışık ve çok fuygusalım. Bu işin bir doğrusu yoktur ama bir kaç fikir okumak bana iyi gelebilir.
2 ay daha emdirin sonra bıraktırın. Zaten 2 yaş dolmuş oluyor

Neden düşünmediniz ki? İki yaşına kadar anne sütü alması gerektiğini biliyordunuz 🤔
Ay çok özür dilerim sizden kusura bakmayın nolur düşünmedim ben.
Napmamı istersiniz doğurmayayım mı??

Dünya üzerinde herkes 2 yaşına kadar mı emziriyor beni aydınlatır mısınız???

Bu nasıl bı yorumdur.

Bı haddini bil kendine gel.

Kimse kimseden akıl almaya gelmedi.
Senin bilgin kadar burdaki herkesin bilgisi var.

Otur 0.

Ay çok özür dilerim sizden kusura bakmayın nolur düşünmedim ben.
Napmamı istersiniz doğurmayayım mı??

Dünya üzerinde herkes 2 yaşına kadar mı emziriyor beni aydınlatır mısınız???

Bu nasıl bı yorumdur.

Bı haddini bil kendine gel.

Kimse kimseden akıl almaya gelmedi.
Senin bilgin kadar burdaki herkesin bilgisi var.

Otur 0.
İşte hiç düşünmedim diyorsunuz ya. Neden düşünmediniz. Bir sebep, bir dayanak yazmamışsınız. Ama burada konu açan kişiye tavsiyede bulunuyorsunuz. Bu tavsiye ne dayanıyor? Onu anlayamadık

İşte hiç düşünmedim diyorsunuz ya. Neden düşünmediniz. Bir sebep, bir dayanak yazmamışsınız. Ama burada konu açan kişiye tavsiyede bulunuyorsunuz. Bu tavsiye ne dayanıyor? Onu anlayamadık

Düşünmedim düşünmek zorundamıyım, konu sahibi de düşünüyor düşünmemi diyeceğiz.

Ben bı tavsiye de bulunmadım okuduğunuzu anlayamıyorsunuz galiba, gidin hemen çocuk yapın 22 aylık bebeğinizi de sütten mi kesin yazdım. Nerde tavsiye okurmusunuz????
Karar size kalmış yazdım sonunda.

Sizde sorun var galiba.

Ben bı tavsiye de bulunmadım okuduğunuzu anlayamıyorsunuz galiba, gidin hemen çocuk yapın 22 aylık bebeğinizi de sütten mi kesin yazdım. Nerde tavsiye okurmusunuz????
Karar size kalmış yazdım sonunda.

Sizde sorun var galiba.
Türkçe öğretmeniyim ama okuduğumu anlamıyorum :KK70: :KK70: :KK70:

Benim kız 25 aylık. Doğum gününden bir kaç hafta önce öğlenleri mama yemeyi kendisi kesti. Ben herhalde okula kadar mama yer diyordum, meme muamelesi görüyordu biberon resmen. Yavaş yavaşta akşamları atıştırmaya geçti sanırım bir aya falan komple bırakacak. Sizde endişe ediyorsunuz ama belki 2 ay sonra istemeyecek oğlunuz. Yemek yemenin zevkini alınca uzaklaşıyorlar zaten 😊

Dünya sağlık örgütü ve sağlık bakanlığı emzirmeye EN AZ 2 yaş der. Ama 2 yas o kadar vurgulanıyor ki asıl mesaj gözden kaçıyor.
Amerikan pediatri Derneği uzun dönem (2 yaş ve üzeri) emzirmenin ruhsal herhangi bir olumsuzlugu yoktur der.
2 yaş üzerini hiçbir doktor önermeze istinaden doktorlar her konuda en iyisini biliyor, en guncelini takip ediyor diye bir kaide yok. Ki oğlumun doktoru 30 aydan önce memeden ayırmayin diyor. Kadın doğum doktorum ise emzirme de üst sınır belirtmedigi gibi hamileyken ve ikinci bir bebek sahibi olduğunda emzirebilirsin.diyor. yani iki yaş üzeri emzirmeyi destekleyen doktorlar var
Bağımlılık kısmına gelince kimse 3-4-5 yaşına kadar emdi diye Sadece bundan bağımlı olmaz. Bağımlılığın altında bebeklikten itibaren karsilanmamis ihtiyaclar, duygusal ihmaller vardır. Ama disardan en kolay gözlemlenen uzun süreli emmek olduğu için suçu buna atmak daha kolaydır.
Son olarak emziremeyen,emzirmek istemeyen kadınları "niye mama veriyorsun, sütun mu yok" gibi yargılamak,darlamak doğru değilse 2 yaş üzeri emzirmeyi düşünen, isteyen, yapan kadınlari da "artık sütün yaramaz, 2 yaş Yeter, bağımlı olur' diye darlamak da doğru değil. İkisi de zorbalık.
Ben kendi adıma bebekler en az 2 sene emsin isterim. Ama anne daha öncesinde ya da 2 yaş da ayırmak istiyorsa dahi bunu yalan söyleyerek, bant yapıştırarak, igrendirerek yapmamalı. Memeden şefkatle, kademeli olarak ayırmak çocuğun psikolojisini de dengede tutacaktır.

24 aylık halen emziren bir anneden merhaba 😂
Arkadaşlar öncelikle şunu netleştirelim uzun araştırmalardan sonra bir bebeği illa da 2 yaşına gelince sütten kesmek zorunda değilsiniz he tercih sizin orası ayrı ama illa da kesin demiyor ne dinimiz ne bilim.

En az 2 yaş diye belirtiyor emzirmek de emzirememek kadar doğal bir süreç yada bıraktırmak kadar. Bebek başlarda daha düşkün olsa da zamanla kendisi azaltıyor zaten.

Bu zamana kadar ne emzik ne biberon kullanmadık özellikle hastalık veya bir can acısı olduğunda en büyük destekçimiz sevgiden sonra meme oldu 🤲🏻

Arada insanın canına geçmiyor mu geçiyor insanız en nihayetinde ama yorumların hepsini okuduğumda emzirmenin 2 yaşından sonra kanun gibi kesilmesi buyurulmuş sanki 😂 2 yaşından sonra emen bebek annenin bağışıklık sistemini kazanıyor bağışıklık sistemi daha da güçleniyor halen bazı yiyeceklerde daha zor bulunan vitaminleri de alıyor hatta burdan değilde özelden tavsiye edebileceğim çok iyi bir sayfa var emzirmenin uzmanlarıyla çocuk gelişim uzmanlarıyla videolar çekiyor özelden isim verebilirim🥰

Birde sayın konu sahibesi ben normalde tandem emzirme taraftarıyım ama eğer ki tüp bebek tedavisinde emzirilmemesi öneriliyorsa emzirmeyi kesebilirsiniz küstürmeden. Ondan bir sevgi aracını alıp daha da büyük sevgiyle değiştireceğinizi düşünün Allah’ın izniyle.

Hanımlar merhaba.
oğlum kendisi bırakana kadar emzirmek istiyordum demişsiniz de 2 yaşından fazla emen çocuklarda piskolojilerinin etkilendiği söyleniyor ki zaten 2 yaşından sonra onun bir faydasıda olmaz.

1 numara 4 yıl, 2 numara 3 yıl ki bunun 6 ayı hamile idim, 3 numara 29 aylık hala emiyor onu da 3 yaşa kadar emzirmeyi düşünüyorum; 3 çocuğumda da faydalarını gördüm görüyorum 🥰

X