Bebek Beslenmesi 2008 annelerinin beslenme programı

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
yağmurcum oğlunun ,iştahının açılmasına çok sevindim. inşallah devamı gelir.
yemeyen çocuk zormuş yeni anladım.oğlum sanırım rejimde artık fazla kilolarını istemiyor kaşığı görünce heyecanlanan çocuk şimdi ittiriyor çok garip. saygı duyuyorum zorlamıyorum. yeteri kadarını oyunla yediriyoruz gerisi çöpe.

kardelenn hoşgeldin paylaşımlarını bekliyoruz.

yağmurcum oğlunun ,iştahının açılmasına çok sevindim. inşallah devamı gelir.
yemeyen çocuk zormuş yeni anladım.oğlum sanırım rejimde artık fazla kilolarını istemiyor kaşığı görünce heyecanlanan çocuk şimdi ittiriyor çok garip. saygı duyuyorum zorlamıyorum. yeteri kadarını oyunla yediriyoruz gerisi çöpe.

kardelenn hoşgeldin paylaşımlarını bekliyoruz.

Senecim sakin zorlama canim,ben bunu cok duydum ama dinlemedim ve gitgide daha kotusu oluyor.Simdiki yaptigin cok doguru.Zaten butun bebeklerde yememe bir donemi var o da en cok hareketlenmeye baslayinca artik senden yemekten daha ilginc seyler gormeye baslamis onun icin birazicik atistirp hemen sikiliyor.Rahat brak kendisi yemeye baslayacak.Boyle yapmaya basladigse yaknda daha da hareketlenecek.yakinda sizde odadan odaya kosacaksiniz.:hooray:

ahhh inşallah fikriyecim.zaten artık tut beni yürüt diyor sürekli. tamamda henüz daha ayakta duramıyor ki dizler ikide bir kırılıyor parmak ucuna basıyor kalça bel çevresinde dönüp duruyor çok zor oluyor böyle.yinede yürüyorum sanıyor ve çok mutlu oluyor.

ahhh inşallah fikriyecim.zaten artık tut beni yürüt diyor sürekli. tamamda henüz daha ayakta duramıyor ki dizler ikide bir kırılıyor parmak ucuna basıyor kalça bel çevresinde dönüp duruyor çok zor oluyor böyle.yinede yürüyorum sanıyor ve çok mutlu oluyor.

Merak etme canim ilk astan boyle yaparlar,biraz zaman gecsin kaslar da guclenecek ve daha guzel masmaya baslar ve hop yuruyucek,sonra beladan belayalülülülülülü
SANBERK DUN
KAHVALTIDA yarim kase trahana corbasi icine peynir ve ekmek ici
bir saat sonra 20 taneden fazla uzum taneleri.
OGLENDE 170 meyve puresi ve 2 danino
IKINDIDE bir kase etlisebzeli corbasi icine 2 corba kasigi arpa pilavi koydum.1 danino
aksam 12o ml meyve puresi 1/2 danino.
bu ara bizimki gunde bir kez uyumaya basladi ve aksam cok erken uyumus oluyor.

oğlum hasta birşey yemiyor o nedenle yazmaya gerek yok.
benimkide uykusunu bire indirdi öğleye doğru 11 12 gibi uyuyor bir saat kadar bazen 2 saati buluyor sonra 4-5 gibi uykusu geliyor mızmızlanıyor ama asla uyumak istemiyor.bu durumdada akşam 8 gibi uyuyor sabah 6 da ayakta oluyor. bazen geceleri emmeye kalktığında uyumak istemiyor benden bir tepki görse hemen emmeyi bırakacak oyuna kalkacak gecenin üçü dördü hiç oralı olmuyorum emzirirken gözlerimi kapatıyorum bakıyor uzun uzun mecburen tekrar uyuyor. ha birde odada babasını arıyor gözleri. oğlum geceleri uyandığında babası odasından alır bana getirir her seferinde ben yatakta oturur vaziyette emziririm babasıda yatar uyur yanımızda bebeğim uyuyunca ben götürürüm odasına. bu en baştan beri böyle. böylece her ikimizinde uykusu bölünmüş oluyor ama eşim durumdan memnun neyse. son zamanlarda gecenin bir saatinde uyanınca babasını gördüğünde tekrar uyumak istemiyor. böyle zamanlarda eşim yataktan atıyor kendini yerde sürüne sürüne odadan çıkıyor uykusunu koltukta tamamlıyor adamcağaz. ya bu çocuklar ne hallere sokuyorlar bizi.bebekler küçükken eşlerin bir şekilde ayrı yatmasını anlıyorumda bizde durum ters oldu çocuk yaşını bitirdi anne babayı ayırdı. hay allahım ya.

ay SENECIM bu aksam hem uzuldum hem de guldum ya mesajlarina.Bizde de durum farkli degil canim benimki de ece illa bir ik kez uyanir yanimiza geliyor,hadi tamam dedik alalim bir sure boyleydik ama bizimki memenun kalmadi yanimizdayken bi tekmeler bi vurmalar ne yapiyor ne ediyor babasini mafediyor adam caz en sonunda pes edip obur odaya gidiyor,Bizimki ne yapiyor sizce derin erin nefes alip tatli tatli uykuya daliyor,,,:1hug:

sanberk bugun
SABAH bir yumurtanin sarisin,bir kibrit kutusu peynir,kucuk 1 dilim ekmek,30 ml uzum meyve suyu,bir cay kasigi dut pekmezi,
ARA diyorum ama aslinda oglen olmustu 10 gr meyve puresi,bir cay kasigi dut pekmezi,60 ml yogurt.1 kofte
OGLEN ama aslinda ikindi bir kase isirgan otu corbasi
aksam 1 danino,70 ml yogurt,2 corba kasigi ayni corbadan,1 kofte.

Bugünde iştahımız iyi gibiydi yazayım istedim......
Kaan paşamız;
Kahvaltıda ; tereyağlı ve devam sütüyle yapılmış patates püresinin içine bir yumurta sarısı ve bir kaşık labne peyniri koyup karıştırdım ...hepsini olmasada yarısından çoğunu yedi...üstüne emdi...

Ara öğünde ; 1 dilim şeftali+1 dilim armut ve 1 dilim elmayı püre yapıp içine 1 kaşık bal koydum ..tamamını yedi...

Öğle yemeğinde ; sarmısaklı tavuklu kabaklı havuç çorbası içti 8-10 kaşık...5-6 kaşık da yoğurt yedi....

Ara öğünde ;6-7 kaşık yoğurdun içine çeyrek elma rendeledim 3-4 bebe bisküvisi koydum ...yarısını ancak yedi ama arkasından hemen memeye yapışıp en az 10 dk emdi...

Akşam yemeğinde ; 4 kaşık mercimek çorbası+1 kaşık pilav+2 kaşık yoğurt yedi....

Gece yatmadan ; çeyrek kase muhallebinin içine birazcık muz ve birkaç fındıkla badem dövüp koydum 5-6 kaşık yedi oda zorumla....üstüne uzun uzun emdi ve uyudu........

bugun
SABAH sutte misir unu pisirdim hasir olunca tereyagi 1 corba kasigi yogurt ve 1/2 dilim ekmek kattim,yarim kucuk kase oldu.onu yedi,1 yumurtanin sarisini,beyazindan sadec birkac lokma verdim, 1/2 k.k peynir,1/2 dilim ekmek,50 ml meyve suyu.birkac tane uzum.
OGLEN bir kase corba(bahcede tum yesilliklerden koydum,bir corba bulgur ve 1 corba kasigi pirinc ekledim) 1 kofte.
IKINDI 2 danino icine 1 danino kadar normal yogurt karistirip verdim,biraz elma,erik puresi yedi,10=15 tane uzum yedi.
AKSAM 1 baliktan bir kac lokma kaldi nerdeyse bitirdi,yaninda 1/ dilim ekmek yedi ve 80 ml orman meyveden komposto icti birkac uzum de yedi.

boyle menumuza bakiyorum nerdeyse herseyden var ama tek sut yok,onceden icerdi simdi niye istemiyorsa?

bugun
SABAH 1 danino icine 2 corba kasigi tahil mamasi,1/2 yumurtanin sarisini,beyazindan birkac lokma,1/2 k.k peynir,60 ml orman meyve kompostosu.asmadan istedigi kadar uzum yedi.
OGLEN 1 kase havuc corbasi ve 1 kofte
IKINDI 1 danino ve bir danino kadar normal yogurt karisimi yedi, bir elma isirdi brakti onu ezip icine 2 avuc orman meyveler kattim buyuk bir kavanoz oldu hepsini yedi.disirda ciktik orda cocuklardan armut gordu 1/2 armut yedi
AKSAM 1 kase tavuklu sehriye corbasi,1danino

oğlumun bugün iştahı biraz daha iyiydi
sabah şehriye içine yumurta biraz tereyağı ve beyaz peynir koydum onu yedi. yarım dilim ekmeğe labne ve bal sürdüm bitirdi.

ara bir babymix içine yarım muz iki ceviz üç badem ezdim bir tat.kaşığı bal koydum muzun yarısını eline verdim o muzu ısırırken ben karışımı yedirdim elindeki muzda bitti.

öğle:kabak mantar brokoli kıyma yulaf ezmesi ve mısır unuyla yaptığım yemekten bir kase artı yarım babymıx yedi.

ara:yarım armut birkaçtane çubuk kraker

akşam erken uyudu hala uyuyor sanırım ilaçlarının tesiri uyanırsa domates salatalık peynir gibi kahvaltı yaptırıcam belki birazda yoğurt.

oğlumun bugün iştahı biraz daha iyiydi
sabah şehriye içine yumurta biraz tereyağı ve beyaz peynir koydum onu yedi. yarım dilim ekmeğe labne ve bal sürdüm bitirdi.

ara bir babymix içine yarım muz iki ceviz üç badem ezdim bir tat.kaşığı bal koydum muzun yarısını eline verdim o muzu ısırırken ben karışımı yedirdim elindeki muzda bitti.

öğle:kabak mantar brokoli kıyma yulaf ezmesi ve mısır unuyla yaptığım yemekten bir kase artı yarım babymıx yedi.

ara:yarım armut birkaçtane çubuk kraker

akşam erken uyudu hala uyuyor sanırım ilaçlarının tesiri uyanırsa domates salatalık peynir gibi kahvaltı yaptırıcam belki birazda yoğurt.

masallah canim,duzelmeye baslamis oglusun.Sizin yedikleriniz bizim en istahli gunlerinde oluyor,biz gelisiyorsak bu kadar yemekle merak etme oglucun cok iyi.:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

merhaba kızlar ben konuyu yeni gördüm sositososito

benim oglum da 14 aylık bizim tek sorunumuz oglumun tek dişi var:eek: bu normal bi durummuş
şimdi ikinci cıkmak üzere. o yüzden öyle herşeyi eline veremiyorum yazık koparamıyor yavrucak
genelde corba ve püre tarzı hazırlıyorum. cok şükür iştahı iyi.
sadece yumurtanın sarısını sevmiyor.
bir de meyveleri cok nazlı yiyor.
bu arada geceleri uyanıyormu bebişleriniz?
benim oglum 5 aylıkken gece uyanmayı bırakmıştı ama bir kaç aydır tekrar başladı
ve bazen gercekten acıkmış oldugu için uyanıyor ama bazen ne istediğini bende cözemiyorum:uhm:

merhaba kızlar ben konuyu yeni gördüm sositososito

benim oglum da 14 aylık bizim tek sorunumuz oglumun tek dişi var:eek: bu normal bi durummuş
şimdi ikinci cıkmak üzere. o yüzden öyle herşeyi eline veremiyorum yazık koparamıyor yavrucak
genelde corba ve püre tarzı hazırlıyorum. cok şükür iştahı iyi.
sadece yumurtanın sarısını sevmiyor.
bir de meyveleri cok nazlı yiyor.
bu arada geceleri uyanıyormu bebişleriniz?
benim oglum 5 aylıkken gece uyanmayı bırakmıştı ama bir kaç aydır tekrar başladı
ve bazen gercekten acıkmış oldugu için uyanıyor ama bazen ne istediğini bende cözemiyorum:uhm:

merhaba canim hosgeldin.
Benimki de cok erken gece kalmayi brakti ancak su icin kalkar.Ama 10 aylikken tekrar gece acikmaya basladi.O zaman dr ile danistim gece muhalebi yerine corba vermeye basladim ve gece uyanmalar olmadi,sukur.tek dedigim gibi su icin uyanir.

bugun
SABAH 5 tane uzum,1 yumurtanin sarisi,1/4 beyazini,1/2 k.k peynir,1 kucuk dilim ekmek,1 danino,60 ml bogurtlen kompostosu.
OGLEN 1 kase(250 ml) patates yemegi,30 ml orman meyveler kompostosu,1 corba kasigi yogurt.
IKINDI 100 ml sutun icine 1 danino kattim icti,1/2 elma,1/2 armut,1 avuc orman meyveler,1 tatli kasigi pekmez ezdim pure yaptim 190 gr li olan kavanozu doldurdum hepsini yedi
AKSAMDAN ONCE 40 ml muz meyve suyu icti.
AKSAM 1/2 kase bulgur tavuklu yemegi,1 dilim domates,60 ml sut 1 danonino beraber verdim.

Kaan paşam bugün yine iştahsızdı ..pek bişey yemedi ama yinede yazayım....

Sabah; Devam sütüyle karıştırdığım iki ölçek tahıl mamasının içine yarım yumurta sarısı+1 kaşık peynir+4 bebe bisküvisi koydum yarısını zorla yedi.....nasıl hazırlayayım bilemiyorum artık..çok fazla şey koymuyorum midesi bulanmasın diye yinede nafile...ayrı ayrı vermeyi deniyorum hergün direk tükürüyor...

Ara öğün ; Çeyrek muz+yarım şeftali püresine 1 kaşık bal koydum yarısını yedi...

Öğlen ;Kıymalı domatesli pirinç çorbası 7-8 kaşık , yoğurt 3-4 kaşık....

Ara öğün; Çeyrek kase yoğurdun içine bir danino ve 3 bebe bisküvisi koydum..yine yarısını zorumla yedi...

Akşam; 6-7 kaşık tarhana çorbası + 3-4 kaşık yoğurt yedi...

Gece yatarken ; Çeyrek kase muhallebi yedi üstüne emip uyudu....

merhaba
yağmurcum üzülme canım ya. yemiş işte. bence buradaki bebeklerin yediklerine bakarak az yediğini düşünme yavrucuğunun. yedikleri ona yeterli geliyor demek ki annesi. zorladıkça tiksinir yemek yemekten. keyfi nasıl istiyorsa 1 yemek kaşığıysa 1 yemek kaşığı.
aç kaldığında mutlaka yiyecektir. unutma insanları harekete geçiren tek şey DÜRTÜLERıDıR.
farklı dönemleri oluyor. benimki iştahı çok yerinde bir bebektir normalde ama bu aralar yemiyor. bak bi arkadaş yazmış geceleri kalkmazdı şimdi kalkıyor diye. bi günleri bi günlerini tutmuyor.
üstlerine vardıkça savunma mekanizmaları gelişiyor olumsuz biçimde. inanılmaz ıNATÇI oluyorlar. zorlama sakın annesi.

evet kesinlikle zorlamamk lazim,bu hata cok kez yaptim ve sonuc daha cok istahsizlik,ne kadar zor olsada zorlamamk lazim,Benimki simdi masallah deyim yemekleri iyi ama sadece bir hafta once bi bakin bisey yemezdi yustelik ben emzirmiyorum,emziren bebekler yemese de en azindan anne sutunden gerkli miktarda vitamin ve mineralleri aliyorlar.

evet yagmurcum üzme kendini bu kadar en azından anne sütü alıyor
zorlama bebeğini emin ol ters tepki yaratıyo bende yasadım hatta neler cektim :teselli:
ama sonra inat ettim her ne kadar içim erisede ısrar etmedim
iyice acıkana kadar akşama kadar 50cc süt içtiği günleri bilirim senağlama
ama dayandım ısrarla o kendiliğinden ağzını acana kadar zorlamadım
ama şimdi birşey görünce kendi gelip 'mamma' deyip istiyo yerimseniben

birde kahvaltı karışımını değiştir derim doktorum bana tadları ilk önce sade ver karıştırma demişti
cocuk sonra ne yediğini anlamıyormuş sonra karıştırmaya başla demişti.

X