Bebek Beslenmesi 2008 annelerinin beslenme programı

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
merhaba
yağmurcum üzülme canım ya. yemiş işte. bence buradaki bebeklerin yediklerine bakarak az yediğini düşünme yavrucuğunun. yedikleri ona yeterli geliyor demek ki annesi. zorladıkça tiksinir yemek yemekten. keyfi nasıl istiyorsa 1 yemek kaşığıysa 1 yemek kaşığı.
aç kaldığında mutlaka yiyecektir. unutma insanları harekete geçiren tek şey DÜRTÜLERİDİR.
farklı dönemleri oluyor. benimki iştahı çok yerinde bir bebektir normalde ama bu aralar yemiyor. bak bi arkadaş yazmış geceleri kalkmazdı şimdi kalkıyor diye. bi günleri bi günlerini tutmuyor.
üstlerine vardıkça savunma mekanizmaları gelişiyor olumsuz biçimde. inanılmaz İNATÇI oluyorlar. zorlama sakın annesi.
merhaba zeseze özlettin kendini. umarım herşey yolundadır.

yağmurcum bende yeni yeni yaşıyorum bu iştahsızlığı. ne yapılması gerekiyor inan ki bilmiyorum.tecrübeler ve dr lar zorlamamak gerektiğini söylüyor bende öyle davranıyoru her ne kadar üzülsemde.

merhaba
yağmurcum üzülme canım ya. yemiş işte. bence buradaki bebeklerin yediklerine bakarak az yediğini düşünme yavrucuğunun. yedikleri ona yeterli geliyor demek ki annesi. zorladıkça tiksinir yemek yemekten. keyfi nasıl istiyorsa 1 yemek kaşığıysa 1 yemek kaşığı.
aç kaldığında mutlaka yiyecektir. unutma insanları harekete geçiren tek şey DÜRTÜLERİDİR.
farklı dönemleri oluyor. benimki iştahı çok yerinde bir bebektir normalde ama bu aralar yemiyor. bak bi arkadaş yazmış geceleri kalkmazdı şimdi kalkıyor diye. bi günleri bi günlerini tutmuyor.
üstlerine vardıkça savunma mekanizmaları gelişiyor olumsuz biçimde. inanılmaz İNATÇI oluyorlar. zorlama sakın annesi.

Haklısın arkadaşım ama hergün hergün aynı şey olunca inan çok yıpranıyorum..sürekli meme diye geziyor evin içinde ...abartısız söylüyorum her 15 dakikada bir emmek istiyor...vermeyince öyle içli ağlıyorki dayanamıyorum...yemeklerini biraz yese memeye bu kadar düşmeyecek...yaşıtları bir kase çorba içerken bizimki en fazla 6-7 kaşık oda tatlı kaşığı ancak yiyor...öyle oluncada yemekten kalakar kalkmaz meme diye yapışıyor...hergün yeni bir tarif deniyorum belki bunu sever diye ama yok...geceleride aynı durumdayız..sabaha kadar en az 10 defa uyanıp emmek istiyor...çünkü yatarken karnını doyrup yatmıyor...meme emiyor ama çok sık emdiği için süt birikmiyor...gelen sütte onu doyurmuyor heralde...kafayı yiycem valla ...sütten kessem daha çok küçük..biberonu hiç bilmiyor hayatta alışmaz...şaştım kaldım...

evet yagmurcum üzme kendini bu kadar en azından anne sütü alıyor
zorlama bebeğini emin ol ters tepki yaratıyo bende yasadım hatta neler cektim :teselli:
ama sonra inat ettim her ne kadar içim erisede ısrar etmedim
iyice acıkana kadar akşama kadar 50cc süt içtiği günleri bilirim senağlama
ama dayandım ısrarla o kendiliğinden ağzını acana kadar zorlamadım
ama şimdi birşey görünce kendi gelip 'mamma' deyip istiyo yerimseniben

birde kahvaltı karışımını değiştir derim doktorum bana tadları ilk önce sade ver karıştırma demişti
cocuk sonra ne yediğini anlamıyormuş sonra karıştırmaya başla demişti.

Canım bazen dediğn gibi yapıyorum ama kendine kalsa bişey istemiyorki...daha doğrusu acıkınca memeye yapışıyor...hatta sürekli memede geziyor diyebilirim..dışarı bile çıkamaz oldum..heryerde meme diye bağırıyor...sürekli emdiği için süt birikmiyo gelen süt çerez gibi oluyo heralde 10 dak sonra bi daha istiyo...
Kahvaltı en büyük sorunumuz zaten...neler denedim neler yok yok yok...9. aya kadar ağzına elimle verdiklerimin tadına bakıyordu...şimdi direk tükürüyor...daha doğrusu önce yüzünü çeviyor zorla ağzına verincede tükürüyo...yemiyo..yemeyincede bende mecburan karıştırıyorum ama onuda pek yemiyo...krep yaptım,tost yaptım,menemen yaptım,zeytin ezmesiydi,labnesiydi,kaşarıydı,yumurtasıydı tek tek denedim ama yok mümkün değil yediremiyorum....kend, eline veryorum mıncıklayıp atıyor...doktora söylüyorum...çocuk topla hepsinin eline ver seninkide onlara bakar yer diyor..kimi toplayım ben...çevremde hiç çocukta yok...ne yapayım bilmiyorum artık...

yağmurcum bende yeni yeni yaşıyorum bu iştahsızlığı. ne yapılması gerekiyor inan ki bilmiyorum.tecrübeler ve dr lar zorlamamak gerektiğini söylüyor bende öyle davranıyoru her ne kadar üzülsemde.

Canım benim şimdi beni daha iyi anlıyosundur eminim...seninki en azından geçici bir durum...çocuk daha kendine gelemediki ne yapsın ne yesin annesi...inşallah bir iki güne kalmaz toplar kendini...o zaman seni üzmeden yemeklerini yer güzel güzel..rabbim kimseye vermesin iştahsızlığı zor valla çok zor....

Canım benim şimdi beni daha iyi anlıyosundur eminim...seninki en azından geçici bir durum...çocuk daha kendine gelemediki ne yapsın ne yesin annesi...inşallah bir iki güne kalmaz toplar kendini...o zaman seni üzmeden yemeklerini yer güzel güzel..rabbim kimseye vermesin iştahsızlığı zor valla çok zor....

Canim bebgin baska cocuklarla biraraya giterebilirsen cok iyi olur cok faydasini gorursu,Benimki burda mahalede baya cocuk var onlardan gorup benimki de yemek istiyor.Gercekten diyer cocuklardan cok sey ogreniyor da.Mesela artik kendi kendi dayre ici nde donebiliyor,sise kapaklari onceden bastirarak kapatmiya calisiyordu simdi onlardan gorup cok nazikce cevirip aciyor ve kapatiyor.
Ben de istanbuldayim auropa yakasindayim sen hangi tarafindasin yakin ise gorussek?

dun yedikleri
SANBERK 1 yumurtanin sarisini,1/4 beyazini,1 kucuk dili ekmek,1/2 beyaz peynir,1 danino,60 ml orman meyve kompostosu,5 tane uzum.
OGLEN1/2 kase tavuk corbasi,1/2 kase sebzeli pilav,50 ml yogurt
IKINDI 1 danino,30 ml sut,1/2 armut,2 tane cubuk kraker.
AKSAMDAN ONCE 2 salkim uzumCADIARZU
AKSAM 1/2 tavuklu corbasi ,2 corba kasigi pilav,1 danino.

anneme saulsun kucucuk bebege 2 salkim uzum yidirmis aksam gazdan 2 ye kadar uyamadi yavrucum.senağlama

Canim bebgin baska cocuklarla biraraya giterebilirsen cok iyi olur cok faydasini gorursu,Benimki burda mahalede baya cocuk var onlardan gorup benimki de yemek istiyor.Gercekten diyer cocuklardan cok sey ogreniyor da.Mesela artik kendi kendi dayre ici nde donebiliyor,sise kapaklari onceden bastirarak kapatmiya calisiyordu simdi onlardan gorup cok nazikce cevirip aciyor ve kapatiyor.
Ben de istanbuldayim auropa yakasindayim sen hangi tarafindasin yakin ise gorussek?

Canım keşke olsa da görüştürsem...burdaki anelere çağrı yapıp bir oyun gurubu kurmayı bile düşündüm inan..haftanın bir günü bir aaraya gelip çocuklarımızın oynamasını bir arada yemesini vede birbirimizin tecrüblerinden faydalanmamızı sağlamak için....aynı yaşta çocukları olan 5-6 anne ile....halada düşünüyorum....Bende avrupa yakasndayım canım bu arada görüşebilriz aslında sen çapadaydın zannedersem...bende sultançiftliği tarafında karadeniz mahallesindeyim canım...bilmem bilirmisin ...

--------------------------------------------------------------------------------

sanberkin 9 cu disi cikti bugun.
sabah misir unu pisirdim icine yumurta sarisni,peynir ve ekmek kattim ancak yarim kase yedi,1 kucuk kavanoz kadar meyve puresi yedi.
oglende de ancak yarim kase yedi,birkac tane uzum
ikindi meyve puresi ve bir parca kek guzel yedi
.aksamda 1 kase bitirmedi,5 corba kasigi yourt ve kucuk 1 domates yedi.

yamurcum,sultan cifliginin cebici mahalesinde en yakin arkadasim oturuyor kardesim sagilir.Kac kez gittim oraya.Acaba size yakin mi,sonraki kez gitigimde seni de cagririm,goruselim,sana yakin mi acaba,Arkadasim bebegim ocak 2008 de dogumlu uc anne uc bebek grubumuzu kurabiliriz.

yamurcum,sultan cifliginin cebici mahalesinde en yakin arkadasim oturuyor kardesim sagilir.Kac kez gittim oraya.Acaba size yakin mi,sonraki kez gitigimde seni de cagririm,goruselim,sana yakin mi acaba,Arkadasim bebegim ocak 2008 de dogumlu uc anne uc bebek grubumuzu kurabiliriz.

Aaaaaa çok sevindim....Cebeci yakın bize.....eşim brakır beni tabi....ayyyy çok hoş olur valla....buradan bir iki arkadaş daha bulsak ne hoş olur...bulmasakta önemli değil üç kişide yeter aslında...bak heyecanlandım şimdi...sen bir an önce gelmeye bak arkadaşım olurmu?

--------------------------------------------------------------------------------

sanberkin 9 cu disi cikti bugun.
sabah misir unu pisirdim icine yumurta sarisni,peynir ve ekmek kattim ancak yarim kase yedi,1 kucuk kavanoz kadar meyve puresi yedi.
oglende de ancak yarim kase yedi,birkac tane uzum
ikindi meyve puresi ve bir parca kek guzel yedi
.aksamda 1 kase bitirmedi,5 corba kasigi yourt ve kucuk 1 domates yedi.

Paşamın yeni incisi hayırlı olsun annesi...afiyet şeker olsun yedikleri...maşallah paşaya...

Aaaaaa çok sevindim....Cebeci yakın bize.....eşim brakır beni tabi....ayyyy çok hoş olur valla....buradan bir iki arkadaş daha bulsak ne hoş olur...bulmasakta önemli değil üç kişide yeter aslında...bak heyecanlandım şimdi...sen bir an önce gelmeye bak arkadaşım olurmu?

gelcem canim gelcem,bir hafta daha burdayiz ondan sonra en yakin zamanda gelmeye calisacam.hihoyyyt

SABAH 1 yumurta,beyazindan cok az kaldi,1 dilim ekmekten cok az kaldi,1 k.k peynir,1 kucuk kavanoz meyve puresi,60 ml orman meyve kompostosu.
OGLEN 1 kase mercimek corbasi icine biraz bulgur da katmistim,1 danino
IKINDI 1 danino,1 kucuk kavanoz meyve puresi,10 uzum tanesi,1/2 dilim tarcinli kek.
AKSAM 1 kase etli pirinc corbasi,4 corba kasigi yogurt.

ilk defa hem yumurtasini hem peyniri ve ekmegini bitirdi.aslinda kahvaltimiz biraz gecekti ve bu kadar cok yedigini ondan kaynaklaniyor diye dusunuyorum,Ac kalcak diyemi dusundu yavrucum bilmem ama hic sorun cikartmadan herseyi yedi,cok ama cok mutlu oldum,Insallah sizin bebisleriniz en yakin zamanda boyle guzel yemeklerini yesinler.Bu duygu cok guzelmis.delikafa dulden

ıştahsız oğlum bugün yine zorla yedi yediklerini....

SABAH ; tahıllı mama,süt,yumurta,peynir ve bisküvi karışımını ne yaptıysam yemediği için döktüm....sütlü yulaf ezmesinin içine meyve ,peynir ve bisküvi koydum 6-7 kaşık mızıklanarak yedi....üstüne uzun uzun emdi...

ARA ÖĞÜN ; 1 dilim elma+çeyrek muz+1 kaşık bal+2 kaşık yoğurt karışımının yarısını ancak yedi...üstüne hemen memeye yapıştı...

ÖĞLEN ;7-8 kaşık etli bulgurlu taze fasulye çorbası, 3-4 kaşık yoğurt yedi...

ARA ÖĞÜN ; 1dilim elma+1 danino+2 kaşık yoğurt+3 bisküvi karışımın yarısnı yedi..

AKŞAM ; 1 kaşık dolma içi 5-6 kaşık öğlenki çorbasından yedi...

YATARKEN ; 5-6 kaşık muhallebi yedi üstüne emip uyudu....

Sanberkin menusu yazmiyorum cunku dogru durust bsey yemiyor,herseyden azar azar yiyor.

sabah -- omlet , peynir, bal , pekmez , tereyağnda domates pişirdim ..
ara -- 1armut yarım muz karılımı
öğlen--- tarhana çorbası
ara---- yoğurt
akşam yemeği -- kereviz çorbası, bulgur pilavı , barbun

Niye doğru dürüst kmse girmiyor buraya bizim gibi iştahsız bebek annelerine yol gösterir burası diye düşünmüştüm baştan ama birkaç kişinin dışında kimse bişey yazmıyo.....özellikle kahvaltılık yeni tarifler arıyorum ama bulamıyorum...Neyse bugünkü menümüzü yazayım...

Sabah; karışımından sadece 5 kaşık yedi...(yulaf ezmesi+süt+bal+3 bisküvi+peynir+ birazcık haşlanmış elma ) çok canım sıkıldı tabi saatlerce moralim düzelmedi...yarına ne yapayım nasıl hazırlayayım bilemiyorum artık....

Ara öğün; meyve püresinin tamamını yedi çok fazla değildi zaten kasenin dibindeydi...( çeyrek muz+1 dilim elma+çeyrek havuç,+4 tane üzüm)

Öğlen ; 5-6 kaşık sebzeli makarna püresi +4-5 kaşık yoğurt yedi...

Ara öğün ; 1 danino+7 tane üzüm yedi sadece...

Akşam ; 5-6 kaşık etli pirinçli fesleğenli domates çorbası + 3-4 kaşık yoğurt yedi...

Yatarken ; Muhallebsiinin içine biraz meyve+ceviz+badem+fındık koydum 7-8 kaşık yedi zorumla...

Öğünlerini azar azar yediği için gün boyu meme meme diye peşimde gezdi tabiii vede sürekli emdi...

Niye doğru dürüst kmse girmiyor buraya bizim gibi iştahsız bebek annelerine yol gösterir burası diye düşünmüştüm baştan ama birkaç kişinin dışında kimse bişey yazmıyo.....özellikle kahvaltılık yeni tarifler arıyorum ama bulamıyorum...Neyse bugünkü menümüzü yazayım...

Sabah; karışımından sadece 5 kaşık yedi...(yulaf ezmesi+süt+bal+3 bisküvi+peynir+ birazcık haşlanmış elma ) çok canım sıkıldı tabi saatlerce moralim düzelmedi...yarına ne yapayım nasıl hazırlayayım bilemiyorum artık....

Ara öğün; meyve püresinin tamamını yedi çok fazla değildi zaten kasenin dibindeydi...( çeyrek muz+1 dilim elma+çeyrek havuç,+4 tane üzüm)

Öğlen ; 5-6 kaşık sebzeli makarna püresi +4-5 kaşık yoğurt yedi...

Ara öğün ; 1 danino+7 tane üzüm yedi sadece...

Akşam ; 5-6 kaşık etli pirinçli fesleğenli domates çorbası + 3-4 kaşık yoğurt yedi...

Yatarken ; Muhallebsiinin içine biraz meyve+ceviz+badem+fındık koydum 7-8 kaşık yedi zorumla...

Öğünlerini azar azar yediği için gün boyu meme meme diye peşimde gezdi tabiii vede sürekli emdi...
ne kızıyosun kızzz naniknanik
senin bebiş iştahsız ama bizimkilerden daha şanslı anne sütü alıyo çünkü
hadi bende egenin dün yadiklerini yazayım:
babası tahıl karışımı, bal, pekmez, süt hazırlamış onu yemiş dibinde az kalmış tabi
sonra biz kahvaltı ederken biraz peynir ve yumurta yedi pişmiş
öğlen yogurt içinde haşlanmış sebzeler
1-2 saat sonra yaklaşık 1 kase mantarlı ve sebzeli corba içti ekmek içiyle
akşam sadece meyvelli yogurt ve eline kedidili büsküvi vermiştim yarısını yemiş
yatarken yemedi gece 12 gibi 150 cc süt içine büskivi 2 tane ve tahıllı gece maması koydum
uykusunda onu içti

Oh oh maşallah Ege bebeğe..yarasın yedikleri....bu arada dikkatimi çeken bişeyi söylemek istedim burcucum..pekmezi süt ve süt ürünleri ile birlikte verdiğin zaman sütün içindeki bileşenler demir emilimini yok ettiği için pek bi faydası olmuyor...aynı şekilde demir haplarının ve damlalarınında süt ve yoğurt ile birlikte verilmemesi gerekiyo..bunu dr lar özellikle belirtiyo...demir içeren besinler ya aç karnına yada meyve gibi c vitamini içeren gıdalarla birlikte verilirse anda emilimi daha yüksek oluyo...ben o yüzden pekmezini hergün kahvaltıdan önce bazen tahinle karıştırıp bazende tek başına veriyorum bir kaşık...

sanberk bugun fazla yemedi ama yazayim,
sabah,3 corba kasik kadar makarna yedi,1 yumurtanin sarisini,1/4 beyazini,1/4 ekmek ici,50 ml orman meyve kompostosu.
oglende sehriye corbasini birkasik bile yemedi,100 gr yogurt,1 danino,5-6 uzum
ikindi yarim tarcinli,balli kek
aksam yarim balik,20 gr meyve pursi,40 l seftali kompostosu,

X