2020 Şubat Anneleri

Bizim öykü hanım gecenin 4’ünde uyanmış bende gözümü bir açtım kafasını yatağın kenarına vuruyor nasıl fırladım yataktan hemde korktum gece yarısı. ayrıca sert oyuncaklarla oynarken de vuruyor. Bu nasıl bir fantezi anlamadım.
Eşim ve ben kucağımıza aynı anda iki çocuğumuzu alınca öykü denizi istemiyor onu iterek kaldırıyor baya bireyselleşme çabaları var. Öykü yine 9’da yattı 10’da kalktı bunun uyku düzenini değiştirmem lazım böyle olmayacak .

Kaan bugun butun gun ka gaa (karga) gaak gaak dedi 😀 hayvanlarin isim ve seslerini ogreniyoduk bizim burda da kargalar sabah cok oluyo otuyolar hep diyodum bak oglum kargalar yine geldi gaak gaak yapiyolar hosuna gidiyodu guluyodu simdi kendisi soylemeye basladi 😀 kendi kendine surekli bir seyler konusuyo soylemeye calisiyo sanirsam erken konusacak bu hizla giderse
Maşallah Kaan’a 👍 bizde öyküyü yürütme çabalarına girdik annemde telefonda söyleyip duruyor çocuk geri oturacak gecikecek yürümesi diye. Bizde hızlandırılmış eğitime aldık baya farketti. Konuşma olarak da istekli çoğu kelimeyi ya tam söylüyor yada ilk harflerini ama anne demiyor yüzüme bakıp gülüyor.

Maşallah Kaan’a 👍 bizde öyküyü yürütme çabalarına girdik annemde telefonda söyleyip duruyor çocuk geri oturacak gecikecek yürümesi diye. Bizde hızlandırılmış eğitime aldık baya farketti. Konuşma olarak da istekli çoğu kelimeyi ya tam söylüyor yada ilk harflerini ama anne demiyor yüzüme bakıp gülüyor.
Kaan i yurutmeye calisinca oyun saniyo simariyo yurumuyo ama kendi haline birakinca 2 3 adim atiyo ben yurume konusunda aceleci davranmiyorum suan yuruyememeleri normal daha onlerinde yurumek icin 6 aylari daha var ki 1 2 aya kalmaz kaanda oykude yurur zaten.

Kaan ilk anne dedi ama suan o da demiyo gibi bir sey meme icin yalvarirken arada soyluyo sadece menfaatci oglum 😀

Deniz bilinçli olarak mama meme su ve cıss diyebiliyor.🤩
Bir yaşına geldiklerinde bir bilinçli kelime söylüyor olmaları beklenirmiş. Yani yemek görünce mama demesi ya da size direkt anne baba diye hitap etmesi.. Yarın doğması gereken tarihe göre de 1 yaşını bitirmiş olacak. Bilinçli kelimesi var şükür ama pek kelime çeşitliliğimiz yok. Bunu tüm gün sadece benimle iletişim kuruyor olmasına ve pek konuşkan biri olmamama bağlıyorum😅 Pandemi şartlarında bebeler geç konuşabilir.
Bir aydır yürüyor artık tamamen uzmanlaştı. Parkta oyun oynama zamanı, bir de bahar gelse, sanki tüm sıkıntımız geçecek.

Bir yaşına geldiklerinde bir bilinçli kelime söylüyor olmaları beklenirmiş. Yani yemek görünce mama demesi ya da size direkt anne baba diye hitap etmesi.. Yarın doğması gereken tarihe göre de 1 yaşını bitirmiş olacak. Bilinçli kelimesi var şükür ama pek kelime çeşitliliğimiz yok. Bunu tüm gün sadece benimle iletişim kuruyor olmasına ve pek konuşkan biri olmamama bağlıyorum😅 Pandemi şartlarında bebeler geç konuşabilir.
Bir aydır yürüyor artık tamamen uzmanlaştı. Parkta oyun oynama zamanı, bir de bahar gelse, sanki tüm sıkıntımız geçecek.
Öykü de fırına çok yaklaşıyor bizde cıss şeklinde öğrettik. çok güzel baba diyor üzerine basa basa 🤦🏼‍♀️ Mama meme abi dede gibi çoğu kelime çıktı eşek eş Ayşe ay gibi çıkıyor . Meme derken yakamı açıyor. Bugün bal denedi hoşuna gitti. Domates zeytin seviyor erken ama sucuk da yemek istiyor. Damak tadı çok değişik. Annelerin konuşmaları yüz ifadeleri çok önemli bizleri taklit ediyorlar. Biz sürekli güleriz çocuklarımız da gülüyor. Ama bir arkadaş var hiç gülmez konuşmaz çocuklarını gülerken hiç görmedim.

Kaan i yurutmeye calisinca oyun saniyo simariyo yurumuyo ama kendi haline birakinca 2 3 adim atiyo ben yurume konusunda aceleci davranmiyorum suan yuruyememeleri normal daha onlerinde yurumek icin 6 aylari daha var ki 1 2 aya kalmaz kaanda oykude yurur zaten.

Kaan ilk anne dedi ama suan o da demiyo gibi bir sey meme icin yalvarirken arada soyluyo sadece menfaatci oglum 😀
Öykünün yürümesi bizim evde şart oldu kucakta olmuyor artık. birde w oturmaya başladı yere ne kadar az oturursa kardır diye onun derdine düştük. Yoksa bizimde acele etmeye niyetimiz yoktu.
Benimkiler babacı zaten babaya da benziyorlar 3’de etçil öykü de eti bildiğin çiğneyip yutuyor anne demesini beklemiyorum. Babasıyla çok mutlu onu görünce ayrı mutlu oluyor.

Kaan bugun butun gun ka gaa (karga) gaak gaak dedi 😀 hayvanlarin isim ve seslerini ogreniyoduk bizim burda da kargalar sabah cok oluyo otuyolar hep diyodum bak oglum kargalar yine geldi gaak gaak yapiyolar hosuna gidiyodu guluyodu simdi kendisi soylemeye basladi 😀 kendi kendine surekli bir seyler konusuyo soylemeye calisiyo sanirsam erken konusacak bu hizla giderse
Çocukların algıları okadar açıkki nerdeyse duyduğu herşeyi alıyorlar☺️ Bizimkide anane dede baba diyor ama anne yokkkk tabi evde herkes dörtköşe bi ben garip😂😂 bu arada Kaanın doğum günü kutlu olsun dün yazdım ama cevaplaya basamamışım🙈🙈
Bizim öykü hanım gecenin 4’ünde uyanmış bende gözümü bir açtım kafasını yatağın kenarına vuruyor nasıl fırladım yataktan hemde korktum gece yarısı. ayrıca sert oyuncaklarla oynarken de vuruyor. Bu nasıl bir fantezi anlamadım.
Eşim ve ben kucağımıza aynı anda iki çocuğumuzu alınca öykü denizi istemiyor onu iterek kaldırıyor baya bireyselleşme çabaları var. Öykü yine 9’da yattı 10’da kalktı bunun uyku düzenini değiştirmem lazım böyle olmayacak .
Sizin Öykü fena olacak canım yaa valla Allah kolaylık versin🙈🙈
Kesinlikle nekadar çok kelime duyarsa okadar çok alıyorlar biz malum kalabalık bakıyoruz sürekli konuşma var etrafında o yüzden bi çok şeyi bilinçli söylüyor gol top at deh anane dede baba mama meme hatta son 4 gündür ateş ölçer ve calpolle çok haşır neşir olduk tam olmasa da şurubu görünce calpol dedi ateş ölçeri görünce de ateş dedi biz şokkk😂 bizimki de daha yürümüyor sadece 4-5 sn ayakta duruyor tembel biraz😂😂

A Alisdendef Zeyf Zeyf demiştim ya kitapta okumuştum diye resimlerini çektim belki işinize yarar bişeyler vardır

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    252,8 KB · Görüntüleme: 30
  • image.jpg
    image.jpg
    215,2 KB · Görüntüleme: 27
  • image.jpg
    image.jpg
    219,7 KB · Görüntüleme: 24
Eklenmemiş mi resimler bişeyler oldu eklerken ben baktığımda görüyorum ama eklenmediyse bi daha deneyim🙈🙈
Ben okuyabildim bende açıldı. Hakkaten bizim durum buna benziyor çocuklar kurallara direniyor bizde pes ediyoruz hemen. Evde bizden daha kararlı iki küçük savaşçı var. Onlar kadar azimli olmamız lazım 😜 Teşekkür ederim 🤩

Selam iyiyiz sağol sen nasılsın. Erzurum’da sorunsuz bir şekilde 13 Ocak’ta olduk aşıları. Şimdi menenjit aşısını alıp yaptırmayı düşünüyoruz.
Iyi diyelim iyi olalım 😆
1.yas asilarindan su çiçeğini sanirim büyüksehirlerde olamayanlar cokmus. Hemsire ayri ayri acitmayalim 3 unu 1 vururum demis esime. Sinir oldum bende, 13 aylik olacak hani zaman geciyor bi sıkıntı olur mu diye.
Bilinçli olarak mama sandayesine oturtunca zaten yemegini de gorunce basliyor mama mama demeye. Ama, anne baba dede bunlari ne zaman isterse o zamab söylüyor.
Deniz oğlan, 8 aylik emeklemeye baslamisti siralamasi da ayni zamanlarda oldu diyebilirim. 11 aylikken bagimsiz adimlar atmaya baslamisti, 11.5 aylikken yürümeye başladı. Simdilerde resmen kosuyo tabi popo ustu düşüyo kosarken 😅

Aşımızı olduk geldik. Kaan aşı olmadan oncede cok huysuzlandi ne boyunu olcturdu ne kilosunu surekli kucagima gelmek icin agladi. 10 kilo 500 gr cikti boyunu olcemedik dogru duzgun.

2 hemsire bir ben zor zapdettik asi olurken durmadi hic eli kolu hemsirelerden bir tanesi annen sana ne yediriyo oglum tutamadik seni bir turlu dedi 😀

Bir de su gece saat basi uyanmalari soyledim yasi daha kucuk kes derdim memeden ama kesme dedi bende kesmeyi dusunmuyorum ama boylede ikimizde uykusuz kaliyoruz dedim. Memeden kesilene kadar boyle devam eder, meme emen bazi bebekler boyle oluyo kaan da onlardan demek ki dedi 😕

3 gun ates takibi yap dedi. 2 gun cikmaz 3. Gun atesi cikabilir dedi. 38.5 a kadar cikabilir aklinda bulunsun dedi. 1 hafta 10 gun sonra aşıdan kaynakli vucudunda dokuntuler,kizarikliklar olabilir korkma dedi.

Aşımızı olduk geldik. Kaan aşı olmadan oncede cok huysuzlandi ne boyunu olcturdu ne kilosunu surekli kucagima gelmek icin agladi. 10 kilo 500 gr cikti boyunu olcemedik dogru duzgun.

2 hemsire bir ben zor zapdettik asi olurken durmadi hic eli kolu hemsirelerden bir tanesi annen sana ne yediriyo oglum tutamadik seni bir turlu dedi 😀

Bir de su gece saat basi uyanmalari soyledim yasi daha kucuk kes derdim memeden ama kesme dedi bende kesmeyi dusunmuyorum ama boylede ikimizde uykusuz kaliyoruz dedim. Memeden kesilene kadar boyle devam eder, meme emen bazi bebekler boyle oluyo kaan da onlardan demek ki dedi 😕

3 gun ates takibi yap dedi. 2 gun cikmaz 3. Gun atesi cikabilir dedi. 38.5 a kadar cikabilir aklinda bulunsun dedi. 1 hafta 10 gun sonra aşıdan kaynakli vucudunda dokuntuler,kizarikliklar olabilir korkma dedi.
Hadi geçmiş olsun canım tüm aşıları yaptılar mı eksik kalmadı dimi
Artık baya güçlüler ya maşallahh hep böyle olsunlar🙏🙏
Ya kesme memeden sakın tüm teselliyi memede buluyorlar bizimki uzun zamandır geceleri pek uyanmıyor zaten yanımızda yatıyor uyanırsada açıyom memeyi emerken uyuyo bende uyuyom🙈🙈

Hanımlar dün ilk defa film izleyelim dedik ama öykü uyandı sürekli sabote etmeye çalıştı zaten birşeyin içinde olmazsa eksik kalır. sonra deniz uyandı öykü 3’te uyudu toplamda 5 saat uyumuşum. Deniz büyümüş ya hiç sorun çıkarmadı biraz oturdu kucağımda uyumaya çalıştı. Tabi öykü sabaha kadar 2 kez kalktı bitirdi bu kız bizi valla. Uyanması birşey değil gece yarısı o nasıl bağırarak ağlamaktır. 4 yanım yatak odası komşular bıktık bunlardan diyordur herhalde. Şimdi gelmiş abisinin arabalarını kafama atıyor o birşey değil hepsi demirden acıtıyor. Bu kızı acilen narinleştirmem lazım oğlan çocuğu gibi pata küte oldu. Bez bebek almaya düşünüyorum. İnş gözlerini oyup uzuvlarını koparmaz 😂😂😂

Hadi geçmiş olsun canım tüm aşıları yaptılar mı eksik kalmadı dimi
Artık baya güçlüler ya maşallahh hep böyle olsunlar🙏🙏
Ya kesme memeden sakın tüm teselliyi memede buluyorlar bizimki uzun zamandır geceleri pek uyanmıyor zaten yanımızda yatıyor uyanırsada açıyom memeyi emerken uyuyo bende uyuyom🙈🙈
Tum asilari tam canim eksik yoktu bizde.Bir daha 27 temmuzda gidecegiz aşı icin.

Bende kesmeyi dusunmuyorum ama gercekten bitmis durumdayim benim goz altlarim mosmor oldu uykusuzluktan kaanin bile oyle kaliteli uykusu yok derin uyuyamiyo kurulmus alarm gibi 1 saat dolunca basliyo aglamaya bir de gozlerini acmadan besigine tutunup ayaga kalkiyo basiyo cigligi 🤦‍♀️
8 aydir bu sekildeyiz.

Emsin 2 yasina kadar belki kendisi birakir. Emzigi kendisi 6. Ayda birakti bir suru emzik denedik hic birini tutmadi bir daha belki memedende tiksinir diyorum ama hic sanmiyorum bir umuttur yasamak 😂

X