2023 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    292
Canım yürümesine adımına çok takılma ben burda anne cocuk gruplarına katılıyorum oradada yürümeyen cok bebek var cogu yabancı aile cevreleri uyarıcıları az bu nedenle diye düşünüyorum ben , benım bebegimde isaret etmıyor anne baba diye işaret etmıyor seslenince bakıyor yalnızca , otizmli cocuklarla dil terapisti eşliğinde calıstıgım kısa bir süreç olmustu otizmli ailelere dil gelişimleri için seanslara getirirdi cocukları ,bebeklerde vardı bu grupta cogunda gözlemlediğim en belirgin özellik ortam değişikliğine hiç toleransları olmaması bebeklerdede bilhassa annesi bize bıraktıgında cılgınlarca aglama tepinme krize girme seklındeydi davranıscı eğitim tercih edildiği içinde bizde hiç tepki vermez cocugun susmasını beklerdık benım içinde zordu ,hatta cogu anne baba kapıda beklerken cocuklarının tepinmesine bu kadar aglmasına dayanamaz cocugunu alıp giderdi . Ortam kişi değişimine hiç acık değillerdi onu cok net hatılıyorum , birde odak toplayamazlardı cok zor odaklanırlardı temasa toleransları yoktu , ışıklı dönen hareketli seylere cok ilgi gösterirlerdı bunlarda var mı peki , belki daha cok sosyal gelişim geriliği olabilir gibi geldi bana zaten bu yaşta bu tanıyıda alamaz , iyi bir özel eğitim ile önlenebilir bence bu süreçte psikoloji aile eğitimi desteği çok önemli cok dua ettim size dün gece okudum yazdıklarınızı inşallah saglıkla sorunsuz atlatırsınız 🤲🏻🤲🏻🤍🤍
Allah razı olsun canım duaların için rabbim kabul etsin her birisini inşallah.
Şöyle söyleyeyim özel eğitim merkezine gittim otizm bulgusu yok eğitime gerek yok kreşe verin sosyalleşsin dediler.
İşaretle gösterme kesinlikle yok. Ağlayan bir benek değil herkesin kucağına gider temas sever. Hatta elimle kendi yüzünü okşuyor. Elimi alıp sarılıyor sadece bana değil herkese gidiyor. Doktorda senin anlattığın otizmli
Çocukların davranışlarını bekledi Alya dan normal olan oymuş. Annesi haricinde başkasında ağlaması ben odadan çıktığımda kıyameti kopartması lazımdı dedi. Ama ben gittiğim eğitim merkezindeki uzmanla görüştüm doktorun neden böyle söylediğini anladım dedi.gayet iyi bakıyor dinliyor tepki veriyor adını biliyor dedi her çocuk ağlayacak değil ya bazıları sıcak kanlı oluyor dedi. Bir de farklı ortamlara girdiğimizde Alya mutlu oluyor çok seviniyor gülüyor her yere bakıyor inceliyor. Hatta son zamanlarda daha çok dışarıya çıkarttığım için sürekli kapıda ki görse onun kucağına gidiyor.

Cnm bütçene göre 6kat kaplama daha iyi ama fiyatı yüksek, 3lat kaplama da alabilirsin o yüzden.

Cnm dışı çelik olanlar da bunlar ben bilmiyordum tr’de olduğunu.
Canım sağol ya😍 kafama şey takıldı titanyum dioksit zararlı diyorlar ya bunların özelliği ne acaba anladığım kaplamalar titanyum

Canım sağol ya😍 kafama şey takıldı titanyum dioksit zararlı diyorlar ya bunların özelliği ne acaba anladığım kaplamalar titanyum
Cnm ben bebişin yemeklerini çelikte yapıyorum sadece pankekler için titanium alacağım, teflon çok zararlı kanserojen direkt, granit ağır metal barındırabilir yeterli çalışma yok geriye titanyum kalıyor ama o da çizilirse çöp tabi yine zararlı o yüzden 6kat kaplama en iyisi diğer seçeneklerden başka marka da alabilirsin içeriğinde dikkat etmen gereken PFOA/PFOS içermemesi. Benim takip ettiğim bir hesap var bu konuyu uzun uzun açıklamıştı öne çıkanlarda var ama baya geride tencere tava diye yazıyor onları bir oku istersen.

Allah razı olsun canım duaların için rabbim kabul etsin her birisini inşallah.
Şöyle söyleyeyim özel eğitim merkezine gittim otizm bulgusu yok eğitime gerek yok kreşe verin sosyalleşsin dediler.
İşaretle gösterme kesinlikle yok. Ağlayan bir benek değil herkesin kucağına gider temas sever. Hatta elimle kendi yüzünü okşuyor. Elimi alıp sarılıyor sadece bana değil herkese gidiyor. Doktorda senin anlattığın otizmli
Çocukların davranışlarını bekledi Alya dan normal olan oymuş. Annesi haricinde başkasında ağlaması ben odadan çıktığımda kıyameti kopartması lazımdı dedi. Ama ben gittiğim eğitim merkezindeki uzmanla görüştüm doktorun neden böyle söylediğini anladım dedi.gayet iyi bakıyor dinliyor tepki veriyor adını biliyor dedi her çocuk ağlayacak değil ya bazıları sıcak kanlı oluyor dedi. Bir de farklı ortamlara girdiğimizde Alya mutlu oluyor çok seviniyor gülüyor her yere bakıyor inceliyor. Hatta son zamanlarda daha çok dışarıya çıkarttığım için sürekli kapıda ki görse onun kucağına gidiyor.
Canım anlattıgın seylerin coğu çelişiyor otizm ile temastan hiç hoşlanmıyorlar ne kadar seslenirsen seslen bakmıyorlar, işaret olayınada takılma derim benım oğlumda isaret etmıyor mesela hiç alkısta yapmıyor , birine gidince hiç aglamıyor hatta cevresine dısardakilere hep gülümsüyor ilgilerini cekmeye calısıyor , bazen gidip sarılıyor ,seslenınce tepki verıyor mu adını seslenınce tepki veriyor mu bunlar önemli , mesela müzik tıngırtı duydu mu hemen sallanmaya baslıyor benım oğlanda , oyuzden işte uzmanlar 2 bucuk 3 yaş öncesi koyamıyorlar tam anlamıyla tanıyı ciddi bir sürec tanı işlemi cunku otizminde cok cesidi var yalancı otizm dahi var , sosyalleşmesi için caba uzman görüşü alarak danısmanlık hizmeti bu tarz seyler ile üstesinden gelırsiniz inşallah🤲🏻💖

Son düzenleme:
Cnm ben bebişin yemeklerini çelikte yapıyorum sadece pankekler için titanium alacağım, teflon çok zararlı kanserojen direkt, granit ağır metal barındırabilir yeterli çalışma yok geriye titanyum kalıyor ama o da çizilirse çöp tabi yine zararlı o yüzden 6kat kaplama en iyisi diğer seçeneklerden başka marka da alabilirsin içeriğinde dikkat etmen gereken PFOA/PFOS içermemesi. Benim takip ettiğim bir hesap var bu konuyu uzun uzun açıklamıştı öne çıkanlarda var ama baya geride tencere tava diye yazıyor onları bir oku istersen.

Canım açılmıyor link 😑 seni uğraştırdım ya

Canım anlattıgın seylerin coğu çelişiyor otizm ile temastan hiç hoşlanmıyorlar ne kadar seslenirsen seslen bakmıyorlar, işaret olayınada takılma derim benım oğlumda isaret etmıyor mesela hiç alkısta yapmıyor , birine gidince hiç aglamıyor hatta cevresine dısardakilere hep gülümsüyor ilgilerini cekmeye calısıyor , bazen gidip sarılıyor ,seslenınce tepki verıyor mu adını seslenınce tepki veriyor mu bunlar önemli , mesela müzik tıngırtı duydu mu hemen sallanmaya baslıyor benım oğlanda , oyuzden işte uzmanlar 2 bucuk 3 yaş öncesi koyamıyorlar tam anlamıyla tanıyı ciddi bir sürec tanı işlemi cunku otizminde cok cesidi var yalancı otizm dahi var , sosyalleşmesi için caba uzman görüşü alarak danısmanlık hizmeti bu tarz seyler ile üstesinden gelırsiniz inşallah🤲🏻💖
Evet ben de çok araştırdım çok çeşitleri var doktorlar kesin tanı koyamıyor 2,5/3 yaşında önce senin de dediğin gibi. Bana da sosyalleşmesi lazım gibi geliyor. Çünkü hep benimle yalnız kaldı tamam oyun oynadım ama saatlerce oturup oynamadım dışarıya çıkardım bazen hafta da 1 aman hasta olmasın aman yağmurlu aman salgın var derken çocuk böyle oldu belki de. İsmine tepki veriyor genelde ama bazen başka şeylerle ilgileniyorsa kendimi yırtsam da bakmaz. Alya alkışı biliyor alkış deyince ellerime bakıyor bir kaç defa söylediğimde yapıyordu şimdi istemiyor sevmiyor hiç alkışlamayı. Müzik duyduğu zaman ellerimi şıklattığımda ritim tuttuğum zaman da kanat çırpıyor sallanıyor heyecanlanıyor. Genelde mutlu çocuk hiç kimsenin kucağında ağlamaz. Hatta ağladığını zor duyuyoruz canı yanmadıkça ağlamıyor bir de uykusuz kalırsa ağlıyor. İnşallah doğru yolla ilerleyeceğiz bakalım. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın, bu ihtimali düşünmek bile çok üzücü. Sadece yaşayan bilir. Saol canım ben de gelişmeleri yazarım buradan. Bu anlamlı günde sizlerinde duaları kızımla olsun inşallah. 😍🙏🙏🙏💙

Çok teşekkür ederim canım yazdığın için Alya 2/3 aydır kanat çırpıyor bir ara tosluyordu bşr kere kafasını acıttı bıraktı daha da yapmadı kanat çırpmayı durduk yere babıldanarakta yapıyor gülüyor yaparken hep bazen ben şarkı söyleyip alkışlayınca da yapıyor heyecanlanıyor mutlu oluyor o zaman da yapıyor. Doktorumuza video atıyordum zaten hep normal diyordu çocuklar mutluluğunu böyle hareketlerle gösterir çok normal diyodu. Yine de içime sinmedi gitim başka uzmanlara. Ama hiç bir zaman umursamaz olmayacağım bu konuda takip edip her zaman doktor kontrolünde olacağım. Dediğin gibi kalabalık yerlere koyacağım akranların yanında tutmaya çalışacağım. Konuşmada zaten dediğin gibi tek heceli kısa kısa konuşuyorum anlaması öğrenmesi için. Rabbim tez zamanda kalbimizi ferahlatır inşallah 🙏
Canım benim , okuduğum kadarıyla benzer şeyler benim oğlumda da var, 14.aya yeni girdi, bu onların normali. Çok ilgi alaka da çocuğun hareket gelişimini engelliyor. Biz evde deli divane oluyoruz her çırpınışında; cocuk kendi başına yürümek istemiyor. Biz başından bir dakika ayrılmıyoruz ;çocuk emekleme, uzanma çabasına bile girmiyor. Üzerine çok düşüp bunaltma bence, ne kendini ne çocuğu :) Biraz sal, akışına bırak :)

Kızlar zıbını kac aya kadar kullanacagız kulot atlete ne zaman gecılıyor acaba yazında zıbın mı giydirecegız

Kızlar zıbını kac aya kadar kullanacagız kulot atlete ne zaman gecılıyor acaba yazında zıbın mı giydirecegız
Ben geçen yaz hep zıbın giydirdim çok küçüktü, biz bir de Antalya'dayız ikili takımlar bunalttı. Bu yaza 15-18 aylık zıbınlar aldım yine bel bölgesi yatarken rahat olsun istedim. Fakat yürümeye başladı, dizleri yaralanmasın diye gün içinde şort atlet giydireceğim.

Ay ama çokta hızlı küçülüyorlar demi 2. ye 0 zıbın ihtiyacım var o kadar zıbın var ki evde😂
Aynen canım zıbın işi oyle benım abıden kalma bolca var hıc zıbın almadım😁Abıye kuculen her seyı ayırıyorum gecen eşime soyleıdm ya ayni cınsıyet olmalarının zarralarından bırı de evden kıyafetlerı cıkaramıyorum ev kıyafet doluyor 😁

Aynen canım zıbın işi oyle benım abıden kalma bolca var hıc zıbın almadım😁Abıye kuculen her seyı ayırıyorum gecen eşime soyleıdm ya ayni cınsıyet olmalarının zarralarından bırı de evden kıyafetlerı cıkaramıyorum ev kıyafet doluyor 😁
Kız belki 3. yü yaparsın dahada dağıtma 😂

Kız belki 3. yü yaparsın dahada dağıtma 😂
Ay yok 3 yapsam da ayırmam artık o kıyafetlerı yeter ara ara temızlıyor bır suru elden cıkarıyor 😂Esım cok ıstıyor bana bır kız da yaparsan her sey bastan sıfır alacakmıs. Zaten bekarken hayslı 2 erkek 1 kız. Kızı da en kucuk olacskmıs😂

Ay yok 3 yapsam da ayırmam artık o kıyafetlerı yeter ara ara temızlıyor bır suru elden cıkarıyor 😂Esım cok ıstıyor bana bır kız da yaparsan her sey bastan sıfır alacakmıs. Zaten bekarken hayslı 2 erkek 1 kız. Kızı da en kucuk olacskmıs😂
Senin yaş kaç😁Ay geçen kk da 3.çocuk kavgası vardı kaçırmışsın onu😂 3. Çocuğu yaptı diye dünyanın kaynaklarını bilinçsizce tüketiyorsunuz diyenler falan vardı hatta biri evlatlık almayıp 3. Çocuğu yapan kadını linçlemişti falan bir iki bişey yazdım sonra dedim başedemem bişe yazmadım 😂ne hakaretler ne kavgalar döndü😅

Senin yaş kaç😁Ay geçen kk da 3.çocuk kavgası vardı kaçırmışsın onu😂 3. Çocuğu yaptı diye dünyanın kaynaklarını bilinçsizce tüketiyorsunuz diyenler falan vardı hatta biri evlatlık almayıp 3. Çocuğu yapan kadını linçlemişti falan bir iki bişey yazdım sonra dedim başedemem bişe yazmadım 😂ne hakaretler ne kavgalar döndü😅
30 canım. Tovbe tovbe o ne oyle kız o nasıl bır kavga 😂Insanlar ıyıce kafayı yedıler ya.

30 canım. Tovbe tovbe o ne oyle kız o nasıl bır kavga 😂Insanlar ıyıce kafayı yedıler ya.
Ohoo daha çok gençsin 3 ün de yolu var 4 ün de😂 ben 31 im daha ancak 2, ben işte sağlıklı evlat en büyük nimet yazdım da bana da biri bu romantizm yüzünden birçok insan keşke doğmasaydım diyor yazmış😂😂😂

Ben geçen yaz hep zıbın giydirdim çok küçüktü, biz bir de Antalya'dayız ikili takımlar bunalttı. Bu yaza 15-18 aylık zıbınlar aldım yine bel bölgesi yatarken rahat olsun istedim. Fakat yürümeye başladı, dizleri yaralanmasın diye gün içinde şort atlet giydireceğim.
Bizim burasıda kuzey afrika canım okadar sıcak oluyorduki gecen yaz ufak olmasına ragmen yalnızca bezle bıraktıgım bile oluyordu

X