2024 Nisan Anneleri Paylaşım Alanı

Birde göbegım dısarı fırtladıgının ters yonunde cukur olustu sankı arızona cukuru gibi bu da normal mi bılemedım

merhaba hanımlar ben 39+3olcam yarın ne su ne nişan gelmedi ishalim bir haftadır ve sürekli bebeğim kasılıyor belim sırtım ara sıra agrıyor alt çstı agrım var bebeğim makat (ters) pozisyon da ne yaptımsa dönmedi hastane 41e kadar yolu var ilk gebeliğim diye ben endişeleniyorum napmam lazım internte bebek kakasınj yutar yada doğum kanalına ters girer tehlikelidir falan yazıyor doktorumda bekle nişan yada suyun gelsin diyor napsamkki simdi tekrar randevu da yok bayramgirdi fln derken özele gidemiyorum durumumuz yok

merhaba hanımlar ben 39+3olcam yarın ne su ne nişan gelmedi ishalim bir haftadır ve sürekli bebeğim kasılıyor belim sırtım ara sıra agrıyor alt çstı agrım var bebeğim makat (ters) pozisyon da ne yaptımsa dönmedi hastane 41e kadar yolu var ilk gebeliğim diye ben endişeleniyorum napmam lazım internte bebek kakasınj yutar yada doğum kanalına ters girer tehlikelidir falan yazıyor doktorumda bekle nişan yada suyun gelsin diyor napsamkki simdi tekrar randevu da yok bayramgirdi fln derken özele gidemiyorum durumumuz yok
Doktorun en iyisini biliyodur canım bence o bebeğin kakasını yapması riski hepimizde var☹️ için rahat etmesi için başka bi doktora daha görün derdim ama devlette randevu bulmak da çok zor. makat geliş bebeği 41 e kadar döner diye mi bekletiyor doktorun?

Ben de hamilelik sürecinden hoşlanmadım tek bir güzel yanı var o da bebeğin hareketlerini hissetmek değişik bir his🥰 ama onun dışında çok uzun geldi bana. İnşallah bizim bebişler de zor olmazlar🫠
İnşallah canim. Özellikle gece uyumayan bebekler cok zor olur. İnsallah hepimizinkiler kolay bebisler olur bizi üzmezler 🙏😍

Bebegine kavusan anneler ben yorgan ve yastık kullanmak ıstemıyorum
Siz napıyorsunuz uyku tulumu vs kullanan var mı
Insallah bebegım geldıgınde ne yapmalıyım
Ben yarım kundak yapıyorum, müslin battaniyeden. Sarıp sarmalıyor o. Gündüz yetiyor. İçine de biryarım kollu zıbın giydiriyorum atlet gibi, üzerine uzun kollu penye ceket ya da uzun kollu zıbın. Altına patikli alt. Gece de fermuarlı uyku tulumu. Owli tulum çok büyük oldu. Penye yenidoğan uyku tulumu aldım yeni little gusto Onu giydiriyorum.

Bir önerim daha olcak. Benim bebeğim 3050 doğru, 45 cm. Ona rağmen hastane çıkışlarına ancak sığıyor hep bol oldu yenidoğan kıyafetleri. Bizde ebebekten prematüre aldık ilk 15 gün için. Daha yeni yenidoğana geçiyoruz. Ben hep 3-6 ay almıştım ama ilk başta kilo kaybı oluyor ya, ondan küçük de almak lazımmış. Bir de feemuarlı tulumları pratik değilmiş, kullanamadım, çıtçıtlılar daha iyi bence.

Benim de makat gelişliydi, sezeryan oluyor makat gelişte. 38+5te planlı sezeryan varken 38+1de sancım başladı, kendi doğdu gene sezeryanla. Makat gelişte maalesef ağrı daha fazla oluyor, bebeğin kafası tepede olduğu için. Kasılmam benim de çoktu hatta ondan son 2 hafta evde istirahat verdi doktor. Bir de su ya da nişan bekleme makatta, kafası aşağıda olunca ve kanala girince oluyormuş onlar, ayaklar aşağıda olunca olmuyor. Benim sancım başladı, regl ağrısı gibi bir aprıyla su gibi terle uyandım gece. Belim kopuyordu ve adım atamıyordum, sünnetli çocuk gibi yürüyordum. Bir de bulantım vardı, öyle anladık da gittik. Sancılar 100dü ama ne nişan ne su vardı. Açılma da vardı. Açıklık muayenesi de ağrıttı rahim ağzı da yumuşamamıştı kafa ittirmeyince. Benim böyleydi.

İyi haftalaaarrr ❤️❤️ doktordayız , yarın alalım dedi sezeryan ile 😁 şoktayım şimdi nst sırası bekliyorum nst sonucuna göre değerlendirecek ve son kararı vereceğiz🤭 böbreğine bası yapıyor baya genişlemiş dedi zaten çok ağrım var, eğer normal doğum istiyorsan yine bekleyelim ama bence gerek yok dedi ben de teslim ettim kendimi nolacaksa olsun amaaaan😀

Ben 36-37 de erken doğum riski ile sancılandım amaa gel gör ki canım bebeğim 41. Haftada geldi :) ben de korktum ama doktor bekletti, hatta doğum yaparken beklesek 42 yi de dururmuş dedi, suyu plesantası her şeyi iyiymiş dedi.. Ben normal doğum yaptım. Biraz suni sancı biraz kendi doğal sancım ile.. bekle eğer sağlık sorunu yoksa bebeğin müdahele ettirme.. o gün doğum yaptığımda tek normal yapan bendim geri kalan tüm odalarda sezaryen vardı geneli 37-38-39. Haftadalarda doğuma girmiş. Bebeklerin durumunu tabiki kıyas edemeyiz ama benimki uzun kaldığından diğerlerine göre daha dirençli idi ben doğunca fark ettim bir gün bile faydalı anne karnında.. derisi tertemiz doğdu, daha güçlüydü ki emme için çok önemli bu... Ben üzüldüm 39 da doğmadı diye ama 41 de olmasında varmış hayır sonradan anladım.. hiç korkma, biraz seni zorlar bedenen ben son iki haftada iyice ödem oldum her yetim sızladı ama değdi.. sağlıkla kavuş bebişine🥰

İyi haftalaaarrr ❤️❤️ doktordayız , yarın alalım dedi sezeryan ile 😁 şoktayım şimdi nst sırası bekliyorum nst sonucuna göre değerlendirecek ve son kararı vereceğiz🤭 böbreğine bası yapıyor baya genişlemiş dedi zaten çok ağrım var, eğer normal doğum istiyorsan yine bekleyelim ama bence gerek yok dedi ben de teslim ettim kendimi nolacaksa olsun amaaaan😀
Yaa ciddi misin ay cok heycanlı yaptırcak mısın yarın?

İlk kez anne olacaklara doğum sonrasını anlatayım Tecrübeli anneler bilir zaten🥰 doğum sonrası hastanede kaldığımızda topuk kanı aldılar ve hepatit b aşısı yapıldı. Normalde 4. veya 5. Gün sağlık ocağına gidip tekrar topuk kanı vermemiz gerekiyordu bayram sebebi ile 11. Gün gittik..
5. Gün özel hastane açık olduğu için bayram haftasında çocuk doktoruna gittik arefe günü sanırım, normalde 1. Hafta çocuk doktoru kontrolü varmış. Biz erken gittik, çocuk doktoru bu bebek aç dedi, zayıf dedi mama ver dedi 🫠🥺 benim moral yerle bir 😔 yahu doğum yaptım maşallah diyeyim ilk gün süt geldi, sabah akşam deli gibi emzirdim memem yara oldu vs gene emzirdim yıkıldım. Kakasını yapmıyor bu fitil ver vs dedi :KK43: ağladım vs.. sonra tanıdık eczacı arkadaş ile sohbet ettik bence verme gayet normal çocuk dedi, fitili vermeyelim Yenidoğan süt emen bebek 8-9 Gün (ilk kakasından sonra tabi mekanyum) tekrar kakasını geç yapabilir dedi. Huysuz mu ateşi var mı dedi yooo bir şeyi yok dedik.. bekle bakalım dedi..
İlk kakalardan sonra 6. Gün kakasını yaptı mı bebek hem de baştan aşağı her yer kaka😅😅 kaka yaptığına bir sevindim 🧿😁 fitil versem boştan yere fitil vermiş olacaktım. Eczacı ilk kakasını kendi öğrensin müdahele edersek kaka yapmayı öğrenemez hep müdahale ile yaptırmak zorunda kalırsın dedi..

Mama konusuna gelince, mamayı ben vermek istemedim.. bugün sağlık ocağına götürdüm bayramdan ötürü topuk kanına götürememiştim bugün 11 günlük, ebe ve doktor muayene etti, hayır mama verme gayet bebek iyi demesin mi🫠 ben şok ben kendimi paraladım şu 5-6 Gün aç mı acep diye, bebek kilo da almış gayet normal iki cm de uzamış dedi.. e beni kahretti özeldeki doktor yıkıldım ya 5 gündür:) sakın mama verme dedi ebe ve doktor, gayet iyi, ilk süt son süt olayına memede dikkat et dedi. Öyle olursa iyice artar dedi.. daha önce süt getiren şeyleri yazmıştım onları gene tekrar ettiler, sakın kabız olma dediler epizyotomi olduğun için dikişin atabilir dikkat et dedi... kefir önerdi hem kabızlık için hem süt ve bebek için iyi gelir dedi...

Son olarak çocuk doktorunuzu iyice araştırın düzgün birini seçin,
ben 5 Gün yıkık gezdim. Çocuk süzüldü falan sandım 😅 doktorun gazına gelip mama vermek üzereydim meğerse yiyormuş, sütün yaramıyor dedi bebe kilo almış halbuki😒
Sarılık dedi özeldeki yatırabiliriz dedi , ebe ve doktor sağlık ocağında sarılık çok az bolca emzir dedi ... Ben çocuk doktorumu değiştireceğim resmen depresyon soktu beni bostan yere fitil mama verecektim az daha 🫠🥺 ihtiyacı varsa tabiki verilsin ona karşı değilim önce bebeğin sağlığı

Çocuk doktorundan 1 haftalıkken kontrol var
Sağlık ocağında 4. Gün topuk kanı
15. Gün tekrar sağlık ocağında kontrol varmış, bizimkinde ikisini birleştirdik günler yakın diye bayramdan ötürü bizde günler karıştı
1 aylıkken aşısı var ilk yapılan aşının 2. Dozu imiş sağlık ocağında...
Ebenize kimlik çıkınca bilgilerini atın, sizi çağırıyor zaten🥰

Ben de kontrolden cıktım 37+6 bugün bebiş 3.200 50 cm. Gecen hafta kontrolde Doğum pozisyonundaydı bugün baktıgında ayakları vajina ordaydı yani yine ters dönmüş 😌 doktorum cuma günü yine gel bakalım aşağı inmesin dedi. Bu sürede bende döndürme hareketleri yapcam doktor dönebilir dedi ama ümidim yok 😌 nst cekti güzel sıkıntı yok dedi.

Kızlarr biz bugün 17 günlük olduk doğumu bekleyen anneler evet beklemek çok zor bende yaşamıştım, kucağınıza aldığınız an çok değerli ama ilk haftalar o kadar zorki imkanı olan yanında mutlaka anne ya da bi yakınını bıraksın gece uykusu neredeyse hiç yok çünkü saatte bir emzirmek gerekiyor sezeryan sonrası ağrılardan bebeği kucağa alıp indirmek çok zor en azından yanınızda biri alıp size verse çok iyi olur ayrıca sütünüz olması için uyumanız gerekli benim yanımda kalacak kimse yoktu Allah'tan eşim çok destek oluyor gaz çıkarma işini ona paslayıp biraz uyuyabiliyorum yemek yerken eşimle dönüşümlü yiyoruz 😃 son haftasında olanlar eşinizle bol bol başbaşa vakit geçirin daha sonra aynı anda yemek bile yiyemiyorsunuz ama her şeye rağmen kucağınızda sizden bir parça görmek çok değerli, doğum yapacak olanlar sağlıkla kucaklarına alsınlar inşallah 🙏
Ben çözüm buldum ona :) masada sandalyeye oturduktan sonra ince uzun yastıklardan kucağıma destek yapıyorum, sol memeden emzirirken yemek yiyorum bir yandan da :) hem ben hem o yiyor 😁

Bende tam olarak aynı durumdayım. Dün gece sadece 3 saat uydum. 3-7 arası sürekli ağladı bebeğim, gaz vardı. 4 defa emirdim, dalıyor gaz çıkarırken gene ciyk ciyak 🤦‍♀️ allah analara kolaylık versin. Allahtan çok tatlılar da baktırıyorlar, analık zor.
Gazı varken de emmek istiyor, kakası varken de idrarda da istiyor açken istiyor uyumak isterken de emmek istiyor, sarhoş gibi olduk valla ama insan değişik bir aşk içinde başkası yapsa tahammül edilmez ama bebek yapınca aşkla yapıyor insan🥰

Nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama 36. Haftadan sonra randevusuz gidilebiliyor (istanbul) ben de devlete gidiyorum burda böyle sizde bi sorun isterseniz. Sağlıkla kavuşun inşallah.

X