5 - 6 Mayıs Hıdırellez'iniz hayırlı, dualarınız kabul olsun.

Çok severim Hıdırellezi. Hiç dileği kabul olan oldu mu? Hızır vs hikayelerine bayılırım. Neler yapıyorsunuz? Birileri anlatırsa sevinirim.
hemen anlatayım, arkadaşımla sözleştik.. evim yok büyük annenin yanında kalıyorum..
hıdrellezde biribirimize ev çizelim dedik.. o küçük 2+1 de olsa bir evim olsun bana çiz dedi.
ben de dedim ki bana büyük çiz kocaman bir evim olsun..
şükürler olsun kocaman bir evim var.. arkadaşımın da vallahi 2+1 evi oldu aynı sene yaşadık bu sevinci..
:dua: :KK200:

Gülün dibine gömdüm kağıtları ama gün doğmadan alamadım uyuya kalmışım 8 den önce aldım. Önemli olan niyetti 🤲 hayırlısı inşaallah

ilk kez bu sene inmedim bahçeye.. kendimi bir garip hissediyorum.. hiç bir şey yapmadım bu sene ilk kez..

Resmi cizip gul agacinin dibinemi gomecegiz arkadaslar ertesi sabah gun agarmadan mi alicaz sonra ne yapicaz. Peki gul agaci yoksa nereye gomecez ve son olarak gonerken duasi falan varmi 🙈🙈🙈

Resmi cizip gul agacinin dibinemi gomecegiz arkadaslar ertesi sabah gun agarmadan mi alicaz sonra ne yapicaz. Peki gul agaci yoksa nereye gomecez ve son olarak gonerken duasi falan varmi 🙈🙈🙈

eskı sayfalarda bır arkadas paylasmıs alıntıdır

1)Çizim ve yazıyla dilek kağıdı hazırlanır. Gül ağacının dibine gömülür. Sabah erken kalkıp gül ağacının dibinden kağıdı alıp akan suya atarsın.
2) gül ağacının dibine bozuk para konur. Sabah çıkartılıp işaretlenir bütün yıl cüzdanda taşınır. Bereketi arttırdığına inanılır.
3) Hıdrellez gecesi cüzdanlar, bakliyat kavanozları vs. Açık bırakılır. Bereketi arttırdığına inanılır.
4) Evin içine, kapısına vs. Taze çiçekler konulur. Ama hıdrellez başlamadan konulmalı çünkü hıdrellez boyunca yeşil birşey koparılmaz. Ayrıca ev süpürülmez, çamaşır yıkanmaz.
5) Hıdrellez sabahı beyaz giyilir.
6) Hıdrellez sabahı yeşil canlı bitkilere dokunulur. Bunun iyi enerji ve sağlık getirdiğine inanılır.
7)Hıdrellez gecesi ateşten 3 kere atlanır bunun sağlık ve enerji getirdiğine, kış uyuşukluğunu attığına inanılır.
8) Hıdrellez sabahı pek iş yapılmaz. Açık havada eğlenerek baharın gelişi kutlanır. Mümkünse bir salıncak bulup sallanmak iyidir.
9) Evin bahçe kapısına taş konur. Gece altına karıncalar gelirse bereket getireceğine inanılır.
10) Bu en eğlencelisi bence :) Sabah bir dut ağacı bulup onunla kalça tokuşturarak dut şu derdimi(dert neyse işte atıyorum bel ağrısı, yalnızlık, fazla kilolar vs.) yut diye tekerleme söylenir.
11) Kısmetinin kapalı olduğunu düşünenler hıdrellez gecesi başlarında kilit açtırır.
12) Bir de sabah erken kalkıp bitkilerden çiğ toplanır. Bu suyun cildi güzelleştirdiğine saçları uzattığına inanılır.

FB_IMG_1620198557931.jpg

X