5 - 6 Mayıs Hıdırellez'iniz hayırlı, dualarınız kabul olsun.

Kızlar denizi olan bi yerde değilim. Su işini nasıl halledicem ya :KK43:

Canlı çiceğiniz varsa onun toprağına koyup sabah akar bir suya atın kağıdınızı. Burada mantık toprakla akarsuyu buluşturmak. Çünkü inanışa göre hz. Hızır karadan hz. İlyas sudan gelip buluşuyorlar hıdrellez sabahında
Ne zaman asmak gerekiyo niyetleri ya

Bence illa gul agaci fidani gerekmez.. yani yaz ciz bi yere o niyetle yeterki.. buarada bugunun suyuyla banyo yapmakta iyiymis.. tum ailece suya girip ciktik:)
Ben bebek çizdim ama çok basit bir şekilde olur mu ? 🙂 birde ameliyat oldum ya 60 kilo olayım 60ta kalayım diye ince belli bir kız çizdim. Ayriyetten gülün dibinede yazdım koydum

Ben bebek çizdim ama çok basit bir şekilde olur mu ? 🙂 birde ameliyat oldum ya 60 kilo olayım 60ta kalayım diye ince belli bir kız çizdim. Ayriyetten gülün dibinede yazdım koydum
kafamı kurcalıyor basit resimler çizilince kabul olur mu

Kendi bildiğim şeyleri yazayım. Bazıları komik adetler ama çocukluğumdan beri en sevdiğim gelenek olduğu için ben eksiksiz yapıyorum çoğunu. Özellikle edirnede yapıp kağıtları tunaya attığım yıl bütün dileklerim olmuştu. Ama inanmasanız bile neşesi, baharı karşılamak için bir yöntem oluşu, doğayla içiçe yapılan aktivitelerden oluşması yeter hıdrellezi kutlamak için.

Yapılanlar
1)Çizim ve yazıyla dilek kağıdı hazırlanır. Gül ağacının dibine gömülür. Sabah erken kalkıp gül ağacının dibinden kağıdı alıp akan suya atarsın.
2) gül ağacının dibine bozuk para konur. Sabah çıkartılıp işaretlenir bütün yıl cüzdanda taşınır. Bereketi arttırdığına inanılır.
3) Hıdrellez gecesi cüzdanlar, bakliyat kavanozları vs. Açık bırakılır. Bereketi arttırdığına inanılır.
4) Evin içine, kapısına vs. Taze çiçekler konulur. Ama hıdrellez başlamadan konulmalı çünkü hıdrellez boyunca yeşil birşey koparılmaz. Ayrıca ev süpürülmez, çamaşır yıkanmaz.
5) Hıdrellez sabahı beyaz giyilir.
6) Hıdrellez sabahı yeşil canlı bitkilere dokunulur. Bunun iyi enerji ve sağlık getirdiğine inanılır.
7)Hıdrellez gecesi ateşten 3 kere atlanır bunun sağlık ve enerji getirdiğine, kış uyuşukluğunu attığına inanılır.
8) Hıdrellez sabahı pek iş yapılmaz. Açık havada eğlenerek baharın gelişi kutlanır. Mümkünse bir salıncak bulup sallanmak iyidir.
9) Evin bahçe kapısına taş konur. Gece altına karıncalar gelirse bereket getireceğine inanılır.
10) Bu en eğlencelisi bence :) Sabah bir dut ağacı bulup onunla kalça tokuşturarak dut şu derdimi(dert neyse işte atıyorum bel ağrısı, yalnızlık, fazla kilolar vs.) yut diye tekerleme söylenir.
11) Kısmetinin kapalı olduğunu düşünenler hıdrellez gecesi başlarında kilit açtırır.
12) Bir de sabah erken kalkıp bitkilerden çiğ toplanır. Bu suyun cildi güzelleştirdiğine saçları uzattığına inanılır.

Şuan aklıma gelenler bunlar. Favori paganınız Angelica bildirdi 😁 Sevgiler hepinize.
O neydi gııı? 🙂 ben nane topladım kurutmak için bir şey olmaz umarım🤔

😂😂 ay sesli guldum ince belli kiza😂 umarim olur canisi.. olsun bende kucuk bi cinali tarzi bisey cizmistim bebek isterken😂😂 egerki dileklerim kabul olacak gibi olursa buraya yazarim ben:))

buarada baska birisi icinde saglik para cizdim belki kabul olur.. 🤷‍♀️😕😂

Biliyor musunuz? Ben yillAr once cocuk isteyip cizmistm ve araba.. hem cocuk nasip olmustu hemde arabami degistirmistim..bunlari balkona cizmistim buarada yanina bozuk parada koymustum.,

sizler hangi sekillerde yapiyorsunuz bunu?Sadece dua mi ediyorsunuz yoksa yazip ciziyor musunuz bi yerlere?
neyle çizdiniz?Peki sabah geri mi bozdunuz bende yapayım şimdi

Tabii ki önce allahtan istedim. Resmini çizip, çizemediğimi yazıp gül acagının topragına ektim. 2. Olanı ise aynı sekılde yapıp denize atmıstım. Ikısınde de aynı seyler vardı zaten 1 yıl arayla yapmıstım.
Peki o ektiğini geri adı mı orda mı kaldı?

X