6 yasindaki oglum beni asla istemiyor/sevmiyor

Benim oğlum da 3 yaşlarındayken bana şu soruyu sormuştu: “anne,çocuklar babalarını sever mi?”.Halbuki eşim çok ilgili bir babadır.Sizinki gibi reddetme davranışları göstermedi ama o soğukluğu hissedebiliyordum.Şu an babası favorisi.Birlikte vakit geçirmek yetmiyor,birlikte kaliteli vakit geçirirseniz buzlar erir diye tahmin ediyorum.

Evet esim sürekli beni eleştirir ve yanımızda kim olup olmadıgı onun icin onemli degildir. bundan apayrı bir zevk alıyor tam bacak burcu bitmedi gitti eleştirileri sanırım bitmeyecek de. yıllardır evliliğimizde birçok şey değişti ama esimin beni eleştirmesi bitmedi. cocuk konusunda da mesela her iki çocuğa da sunu giy diyeyim, çocuğu rahat bırak giymesin, sunu getir diyeyim, cocuk sana hizmet etmek zorunda degil, sunu söyle yapmayın diyeyim, istediğini yaparlar sen karışma vs vs der. ama kendisi cocuklara istediği gibi davranabilir onda problem yoktur, o mükemmeldir, kusursuzdur asla tartışma da çıkmaz. ben birsey soyleyince sen karışma der. ama kızımda (9 yas) problem yok bana karşı çok iyi, çok sever beni hatta destekler de. oglum babasını istiyor, beni istemiyor
Babasının tavırları sebebiyle çocukların yanında eşini yeren, eleştiren, fikir ayrılıklarına düşen, fikri önemsenmeyen, dolayısıyla da çok da değer verilmeyen bir anne figürü oluşmuş olabilir oğlunuzun kafasında. Bunlar çocukları çok etkiler. Babası size saygı göstermediği takdirde çocuğunuzun da size saygı göstermemesi saşırılacak bir durum değil doğrusu. İlk önce eşinizle aranızdaki diyalogların, ilişkinin düzelmesi lazım ki çocuğunuzla da aranız düzelsin. Mesela çocuğunuzla böyle şeyler yaşarken eşiniz hiçbir tepki vermiyor mu ya da çocuğunuza bir nasihat edemiyor mu? Normal şartlarda adamın gelip de "Oğlum olur mu öyle şey hiç? O senin annen, anneye el kalkmaz. Özür diler misin bak annenin canı yanmış. Gel annene yardım edelim" vs bir şey demesi lazım. Yani çocuğun yaşı kaç bilmiyorum da, yaşına göre bir şeyler desin yani. Daha bebekken bile bilmeden vursa oğlum bunun yanlış olduğunu, canımın acıdığını anlayacağı şekilde söylerdim. Sonra da sarmaşırdık. Eşinizle aranızdaki iletişim ve davranış şekli sorunları çocuğunuza yansımış gibi gözüküyor. Çocuklar o kadar gözlemci ve de hemen örnek alıyorlar ki, kendi hal ve hareketlerimize, söylediklerimize dikkat etmek zorundayız. Birbirini eleştirip de birbirlerine yeren bir ailede büyüyen bir çocuğun anne ve babasına saygısı kalmaz. Çünkü önünde birbirine saygı duymayan, eleştiren bir anne ve baba figürü var mesela. En kısa sürede toparlanıp, çözüm yollarına başvurmanız, bunu eşinizle de konuşmanız ve de mümkünse bir aile terapisi almanız gerekir. Çocuğunuz için de bir pedagogdan yardım alabilirsiniz. Zararın neresinden dönseniz kârdır.

Bu zamana kadar coktan pedagoga gitmis olmaniz gerekirdi yeniden baglanma diye bisey var biliyormusunuz bu durum icin yapilabilecek seyler var aslinda pedagog destegi almalisiniz. Sizin esinizin davranislarida problemliymis oda yanlislarini duzeltmeli tabikide

Bence sürpriz gebelik, kabullenemedim kafasından çıkın kendinizi hiç suçlamayın. Ne anneler var ya doğurup doğurup salıyorlar çocukları çok da bayıldıklarını düşünmüyorum çocuklarına ama böyle şeyler yaşanmıyor.
2.5 yaşına kadar emzirdim demişsiniz üstelik bir yerlerde. Kuvvetli bir bağınız oluşmuş olmalıydı bu kadar sürede.
Ben de diğer arkadaşlar gibi babanın tavırları + çocuğun mizacının etkili olduğunu düşünüyorum.

Sizin ciddi yardıma ihtiyacınız var aklıma kevin hakkında konuşmalıyız filmi geldi😅oradada çocuk hep babayla iyidi anneye karşı soğuktu ve baba asla kabul etmiyordu bir sorun olduğunu sonu malum zaten.
Ben de filmi yazmaya gelmiştim. Beni çok sarsan bi filmdi.

Benim de direkt aklıma o film geldi
O filmden sonra baya araştırma yapmıştım gerçekten böyle çocuklar varmış.belgeseli vardı hatta çocuklar anne babaya veya sadece birine karşı soğuk ve gaddar hatta yabancılara karşı o kadar iyilerki herkes sorun sizde diye anne babayı suçluyor mesela ama kadın ağlayarak anlatıyordu bu sebepten kimsenin onu anlamadığını çünkü çocuk kendi anne babasına gaddar ve soğuk ama duşarıdaki insanlara karşı iyi.bu hastalığın adı sanırım reaktif bağlanma bozukluğu.

Konu sahibi, bir anne olarak durumunuza uzuldum. Fakat anlamadigim seyler var konunuzda. Cocugunuzla birebir vakit geciriyor musunuz, ya da geciriyor muydunuz? Esiniz evde yokken ne yapiyorsunuz? Oyun oynamiyor musunuz hic oglunuzla? Ya da ona sevdigi bir seyi hediye ettiginizde tepkisi nasil oluyor? Opup koklamaniza izin vermiyor mu? Bunca zaman bunlari yapmaniza izin vermiyorsa siz nasil dayandiniz bunca zaman. Birkac gun once ogluma kizinca yatarken beni degil babasini istedi. Butun gece uyuyamadim. Ertesi gun hemen telafi etmeye calistim, aramizi duzelttim. Bu kadar zaman istenmemek beni kahrederdi sahsen.

Bir digeri de esiniz cocuklarin yaninda size hic sevgisini gosteriyor mu? Sarilip birbirinize sakalar yaptiginizi goruyor mu? Bunlari gorup hala nasil size uzak kalabilir oglunuz? Biz oglumun cok kucuk zamanlatindan beri aile bilinci yaratmaya calisiyoruz. Mesela ucumuz sariliriz, hadi voltrani olusturalim deriz. Cok hosuna gider. Bazen kendisi gelir ikimize birden sarilmak ister. Zaman zaman aile oldugumuzu, birbirimizi cok sevdigimizi, zaman zaman birbirimize kizsak bile birbirimizi her zaman sevdigimizi ve ne olursa olsun sevecegimizi hatirlatiriz. Gecen gun ogluma karnimdayken gobekten bagliydin bana, simdi kalplerimiz birbirine bagli dedim, hayir anne ucumuzun kalbi bagli dedi. Cok hosuma gitti. Mesela haftasonu uyanip yatagimiza gelir. En az bir saat yatakta oynasiriz oglumuzla. Ya da salonda oturururken oyun oynariz ucumuz. Yani butun bunlar bag kurmaya yariyor. Sizde bunlar nasil yok? Bunca zaman cocugunuzu opup koklamamaya, onunla oyun oynamamaya, sohbet etmemeye nasil dayanabildiniz? Sahsen ben kahrolurdum.

Son olarak da esinizin cocuklarin yaninda sizi kucumsemesine, elestirmesine asla izin vermemeliydiniz. Bunu artik normal, degistirilemez olarak kabul etmeniz cok yanlis. Esiniz boyle davranirsa cocuklar da size saygi duymaz. Lutfen acilen uzman destegi alin. Gerekirse cocuk psikiyatrina gidin.

Biz arkadaşlarla izleyip çocuğa tövbe demiştik:) bı arkadaş ne zaman çocuk yapmak istese açıp izlerdi :)
Sorma ya ben ve erkek arkadaşım zaten çocuk istemiyoruz şu filmi izleyince iyice soğuduk😂en kötüsüde böyle bir çocuğun gerçekten olması😕filmde kadın hiç doğurmak istemiyordu ve hayatında sevdiği şeyler çocuk yüzünden birbir elinden gidiyordu kocasıda çok sinir bozucuydu ya kadını bir türlü anlamıyordu😒en çokta o sinirimi bozmuştu benim.konu sahibinin kocasıda hiç normal değil bence çocukta ondan anormal olmuştur.

oyun terapisine gidin bence. her çocuk, her aile dinamiği farklı. bir uzmandan destek almalısınız.

Merhaba,

Lütfen konumu cocuk bölümüne tasimayin çünkü gercekten hem dertleşmek hem de kalici olacak çözümler bulmak istiyorum.

Oglum ile Bebek iken iyiydik, esimle de benle de iyiydi. Sonra cocuk asiri derecede babaya düşkün olmaya başladı. Sürekli babasını istiyor, babası ile uyuyor, babası ile konuşuyor, babasının dediğini yapıyor. Baslarda çok umursamadım ikimizi de sever zamanla dedim. artık iki yıldır kesinlikle beni istemiyor, ben Yanina gidince tekme atıyor, yumruk atıyor, gitttttt babam gelsin diyor.
Bu ara geceleri uyanmaya başladı, baba diye bagiriyor, ben de birkaç defa gittim yanina sen git baba gelsin diyor, hatta az önce o kadar bagirip tepindi ki uyku sersemi bi kafa vurdu, burnum kanadı, yatağı kan oldu. ben ne yaptın, canimi yaktın, burnumu kanattin dedim lavaboya koştum, geldim geri, buna rağmen hala bagiriyor gittttt istemiyorum babami istiyorum diye.
Esim iyi ve ilgili baba ama yeri gelince kızar da. Ben elimden geldigi kadar ilgiliyim, calismiyorum, beraber vakit geçiriyoruz, esim de çok yogun calismiyor hani öyle ozluyor durumları olmuyor. Simariklik, Özlem vs degil cocuk resmen beni istemiyor, çok net istemiyor. Esim yokken de bana çok yakin degil, ailede tek sevmediği benim hatta. Ilgisiz, sevgisiz, kızan, bağıran anne degilim asla. Benimle bag kurmadı oglum.
Bu konuda tecrübeniz var mi? Oğlumla bag kurmak istiyorum vakit çok da geç olmadan, beni de sevip istemesini istiyorum.
Sizin farketmediğiniz ama anne bebek arasında güvenli bağlanmayı bozan bir şey yaşanmış olabilir. Küçük yaşlarda yeniden kurulması onarılması mümkün diye biliyorum. Bence bir çocuk psikiyartistinden destek alabilirsiniz geç olmadan

O arkadaşım yapmadı 10 yıllık evli, ben yeni evliyim ve hala kararsizim , hayırlısı diyorum, evrene olumsuz mesaj vermek istemem
Ben birkaç gün sonra 40 yaşına gireceğim. Hiç evlenmedim. Dolayısıyla çocuğum da yok. Bir gün pişman olur muyum diye zaman zaman korkuyorum ama yine de çocuk sahibi olma fikrine hala çok çok uzağım. Sizin için de hayırlısı. Çocuklu ya da çocuksuz mutlu ve sağlıklı bi hayat dilerim. 🙏🏻

Ben birkaç gün sonra 40 yaşına gireceğim. Hiç evlenmedim. Dolayısıyla çocuğum da yok. Bir gün pişman olur muyum diye zaman zaman korkuyorum ama yine de çocuk sahibi olma fikrine hala çok çok uzağım. Sizin için de hayırlısı. Çocuklu ya da çocuksuz mutlu ve sağlıklı bi hayat dilerim. 🙏🏻
Ekonomik kosulunuz nasıl bilmiyorum ama yumurta donduran arkadaşlarım oldu , ilerde pişman olur muyum diye . Ya bunu asla bilemiycez bence çocuk işi çok zor görünüyor , bı taraftan insanlara bakıyorum sürekli uruyorlar. Umarım keyifli hayatlarımız olur

X