Abiye meselesi

Valla ben de eger abimin dugununde diktirdigim elbiseyi bulabilseydim nisanimda onu giyecektim. Herkesin kendi karari. Cogu kisi de gordu beni o elbiseyle ve hatirlarlardi da. Hic umrumda degildi. Kaldi ki elbiseyi maalesef hicbir yerde bulamadim o yuzden yeni almak zorunda kaldim. Ya devir oyle bi devir ki insanlar uc kurustan tasarruf etmeye calisiyor bu devirde kimseyi dinlemeyin lutfen. Ne derlerse desinler onemli olan sizin icinize sinmesi. Mutluluklar dilerim🌸

ben de adetlere pek takılmam, açıkçası biz düğün kına filan da yapmayacağız sadece nikahla evleneceğiz. yani elbiseye gelene kadar daha çook eleştiri olur muhtemelen🥲 söz-nişan kız tarafına ait olduğundan elbiseyi kız tarafı alıyor diye düşünmüştüm🤔
yani şu mesajınızı görmeseydim aman derdim nolcak giyin gitsin ama, çok hevessiz gibi göründünüz bi an.
madem kına düğün yapmayacaksınız bari nişanınıza önem verin. bence biraz kıymet verin bu tarz şeylere, her ne kadar düğünlere karşı olsam da (karşı olmamın tek sebebi salon sahiplerinin evlenecek çiftleri söğüşlemesinden dolayı tamamen yoksa düğün mükemmel bir şey bence) örf adetlerimizin ölüyor olması biraz üzüyor beni açıkcası.
belki 3 5 sene sonra kına yapan, el öpen, mevlüt bile okutan insan kalmayacak.

aynı şekilde düşünüyoruz sevgilimle. ne aileler zora girsin ne de biz çok masraf ettik diye gençliğimizin en güzel yıllarını heba edelim dedik. içime sindi ama destek bekledim galiba 🥹
Nedense bizim insanımız aynı elbisenin ikinci kere giyilmesini dert eder, ayıplar

Ama karı kocanın maddi stres yaşayıp birbirine girmesini, kaynana gelinin saç saça kavgasını ayıplamaz
Hatta dinlemekten haz alır
Kaostan beslenir

Böyle bir toplum bu
Bence ciddiye alınacak kalitede bir toplum değil

Elbisenizi giyin

Merhabalar, daha önce konu açtım fakat belki daha çabuk cevap gelir diye buraya da açıyorum.yaza evleniyorum. Söz-nişan bir arada ve bizim evde olacak. 4 yıl önce bu abiyeyi başka bir siteden almıştım dayımın düğünü için. Sadece o gün giydim. Denedim hala içine girebiliyorum, elbisede de problem yok. Para harcamayayım diye değil, abiyelere bakarken aklıma geldi neden olmasın diye düşündüm. Böyle sözde nişanda evdeki abiyesini giyen var mı aramızda? Siz olsanız ne yapardınız?
Eki Görüntüle 3399289
Giyilebilir diye düşünüyorum ben, düğün sabahı gelinlikten önce, üniversite mezuniyet elbisemi giydim. Vizon renkli idi eşim de gündüz ona uygun giyindi. Kuaför salonu sonrası akşan gibi üzerimizi değişip gelinlik damatlık giydik. Hiç de niye böyle yaptın diyen olmadı😅 Gündüz de bizim eğlence olduğu için ben ve eşim daha rahat ettik. Hem akşam için kıyafetler kirlenmedi mis gibi
Evdeki söz nişan için de önceden aldığım bir elbiseyi giydim, saçımı vs kendim yaptım 🌸 aklın kalıyorsa yeni alayım diye al, ama daha öncekileri niye giydin ayyyy falan diye kimse bir şey demez. Çoğu kişi hatırlamıyor zaten bilen kendi ailen olur🌸 her şey gönlünüzce olsun 🤍

çok beğenerek almıştım, elbise de rahat. akrabalardan kendini bilmezin biri laf eder adım varyemeze çıkar mı diye endişeleniyorum 🥹
Hiç bir şey olmaz kafana takma, içinden ne geliyorsa onu yap. Eğer almak istemiyorsan alma, istiyorsan al. Başkası için değil kendin için yapıyorsun töreni. İkinizin ve ailelerin mutluluğunu paylaşmak için yapılan törende akrabaların ve dışarıdan gelen davetlilerin söz söyleme hakkı yok.
Yok saçın olmamış yok kıyafetin olmamış, sen vakko dan da alsam "ııyyyy çok kötü olmuş" diyen çıkar. Sen beğendin mi, bitti. Tören senin törenin akrabalarını memmun etme töreni değil adamlar iki saat durup gidecek, borcu ödeyen sensin, uğraşan sensin, sizin aileniz perişan oluyor. Nasıl rahat edip yapmak istiyorsanız öyle yapın. Boşver milleti

dayımın düğününde tatsızlıklardan dolayı kimsenin yüzü gülmüyordu, kimseyle fotoğraf çekilmedim kendim de çekmedim muhtemelen bir tek geniş aile fotoğrafında çıkmışımdır ona da hiç denk gelmedim bakmadım. Söz-nişan evde olacak en yakınlarımızı çağıracağız, teyze amca filan. Hem üstünden zaman geçti hem fotoğraf yok, belki de elbiseyi hatırlayan bile çıkmaz yeni aldım desem güzelmiş diyip geçecekler🥹
Evde olacaksa hiç düşünmeyin giyin bence.
Dışarda bir mekanda olacak olsa alın bir tane derdim ama aile arasında giyebilirsiniz. Kim nasıl hatırlayacak onu da anlamıyorum.

Varyemez diyecek olan varsa otursun günlüğüne yazsın valla. Elbise öyle nişanda giyilmeyecek bir abiye değil. Her şey para da değil. Keşke gelinlik de böyle tekrar kullanılabilen bir şey olsaydı. Bence gayet giyilir.

Merhabalar, daha önce konu açtım fakat belki daha çabuk cevap gelir diye buraya da açıyorum.yaza evleniyorum. Söz-nişan bir arada ve bizim evde olacak. 4 yıl önce bu abiyeyi başka bir siteden almıştım dayımın düğünü için. Sadece o gün giydim. Denedim hala içine girebiliyorum, elbisede de problem yok. Para harcamayayım diye değil, abiyelere bakarken aklıma geldi neden olmasın diye düşündüm. Böyle sözde nişanda evdeki abiyesini giyen var mı aramızda? Siz olsanız ne yapardınız?
Eki Görüntüle 3399289
bence giymemelisiniz şimdi çok güzel abiyeler ve elbiseler mevcut içinize sinen bir tane olur muhakkak

dayımın düğününde tatsızlıklardan dolayı kimsenin yüzü gülmüyordu, kimseyle fotoğraf çekilmedim kendim de çekmedim muhtemelen bir tek geniş aile fotoğrafında çıkmışımdır ona da hiç denk gelmedim bakmadım. Söz-nişan evde olacak en yakınlarımızı çağıracağız, teyze amca filan. Hem üstünden zaman geçti hem fotoğraf yok, belki de elbiseyi hatırlayan bile çıkmaz yeni aldım desem güzelmiş diyip geçecekler🥹
yani mesela benim teyzelerime 1976'da sidikli hatçenin düğününde en büyük eltisi ne giymişti diye sor, sana başındaki yazmanın oyasının modelini söylerler
bizde öyle bir hafıza var -erkek arkadaşım bile illallah etti 2 senede.

sizde böyle bir durum yoksa madem, elbise güzelmiş, nişan için uygun.
bu arada adete bakacaksak evet, elbiseyi erkek tarafı alır.

Artık topluca alışverişe giden var mıdır ki ya? Belki daha kırsal bölgelerde. Ben nişan elbisesini eşimle gezip almıştım. O vermişti parasını, onun hediyesi gibi düşünmüştüm. Böyle olması gerektiğini bilmiyordum bile. Ben de almadım ona takım elbise falan, ne alacağız ya evde bir sürü takım elbise var zaten demişti. 🤣
Ben de arkadasimla gidip kendim diktirmistim kendi elbisemi kendim aldım o da kendine takım elbise aldı 🤣 gelinlik bakmaya da arkadaşımla gittim şaşırıyorum hâlâ toplu alisverise çıkanları görünce 🤣

X