Acil dis hedigi menusu :))

Esasgirl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2009
11
0
Merhabalar hanimlar,

Dun acil bi karar ile dis hedigini bu cumartesine cekmek zorunda kaldik. Daha birbucuk haftam daha var diye hic biseyi dusunmemistim. Simdi dusunuyorum ama isin icinden cikamaz bir hale geldim. Menu olarak ne tavsiye edersiniz? Pratik tarifleriniz varsa cok makbule gececektir. Lutfen yardimci olun... Tavsiyelerinizi bekliyorum...a.s.

diş hedigi ne ki??merak ettim

Dis bugdayi, hedigide derler eskiden beri sure gelen bir adet. Bebegin ilk disinin cikisini kutlama torenide diyebiliriz. Bebegin ilk disini goren ona bir hediye alir. Hatta bastan asagi giydirir derler. Dis bugdayinda, disin patlamasini canlandirmak icin olacak, bugday catlatilir.

Simdi nasil bir menu hazirlasam diye dusunuyorum.
2 tur tatli olsun diyorum
1 hamur isi, mesela pogaca
1 veya 2 salata cesiti
kumpiri soz verdim mutlaka yapmaliyim artik.
ve yaprak sarmasi

güzel cevizli filan bi kek yap,elmalı kurabiye
hamurişi olarak börek yap bence
kısır ya da patates salatası
yaprak ve kumpirde yapıcam diyosun ....
ohhh daha ne olsun bizide çağırırsın artık...

diş buğdayı tahmin etmiştim bende doğruymuş
bizde kutlanmaz pek te
burdaki tariflere bakarsan çok güzel şeyler var
aklımdaki bi kek tarifini verebilirim istersen, ister portakallı, ister kakaolu, ister sade yapılabilir

4 yumurta
1,5 su bardağı toz şeker
yarım paket margarin
1 paket kabartma tozu
2,5 su bardağı un

isteğine göre portakal kabuğu rendelenebilir,
sadeden biraz kek kalıbına ayrılıp geri kalanına kakao karıştırılabilir

çok güzel kabaran ve kolay bi kek tarifi

börek yapabilirsin tuzlu olarak ta, peynirli ya da kıymalı patatesli

Kolay Su Böreği

Sofra Dergisi Eylül 2006 sayısından.

Malzemeler:

6 adet yufka
4 yumurta
2 su bardağı süt
1 su bardağı sıvıyağ
2 su bardağı su
içi:

300gr beyaz peynir
1 demet maydanoz, doğranmış
Hazırlanması:

Yumurta, süt, sıvıyağ ve suyu derin bir kapta iyice karıştırın. Yağladığınız büyük boy fırın tepsisine bir yufkayı serin. Taşan kenarları koparın.
Başka bir yufkayı rulo halinde sarıp 7-8cm'lik parçalar halinde kopararak hazırladığınız sütlü karışıma batırın ve yanyana tepsiye dizin. Diğer bir yufka ile daha aynı işlemi tekrar edin. ıç malzemesini yayın. Diğer 2 yufkayı yine parça parça kopararak sütlü karışıma batırıp iç malzemesinin üzerine dizin.
Kalan son yufkayı da en üste kapatarak artan sütlü karışımı böreğin üzerine dökün. Önceden ısıtılmış 190C fırında üzeri kızarana dek pişirin. Sıcak servis yapın.
notlar: tarifte tepsiye serilen ilk yufkanın kenarlarını koparınca ne yapacağımız söylenmiyordu, ben onları da tepsiye dizdim ancak fazla gelir diye 5. yufkayı biraz küçülterek kullandım. En üst katın kenarlarını böreğin altına kıvırdım. Pişerken kenarlarda biriken sütlerden dibi tutacak diye korktum ama kolay çıktılar. Bir de altının iyice pişmesi söyleniyordu ben üzeri kızarınca üstüne folyo kapatıp bir süre daha pişirmeye devam ettim...

alıntıdır.........

kolay_su_boregi.jpg

bu da resmi

yok denemedim canım şimdi internetten buldum
zaten ben genelde internetten bulup tarifler uygularım hep

yok denemedim canım şimdi internetten buldum
zaten ben genelde internetten bulup tarifler uygularım hep

Bende internetten aliyorum her zaman ama bazi tarifler tam tutmuyor simdi bu riske girmek istemiyorum. Yinede yardimin icin cok tskler. Belki denenmis bir borek tarifi verebilen biri vardir... yerimseniben

genelde ıspanaklı ya da kıymalı patatesli börek yaparım ama hazır yufkadan
kavrulmuş soğan patates ve kıymaya baharat ekle (pulbiber karabiber tuz)
yufkaların içine sar dola (yufkayı ortadan ikiye bölmek iyi oluyo kalın olmuyo)
tepsiye dolayarak diz, üzerine de yumurtanın sarısı
eminim yapıyosundur bu şekilde de ben yine de yazmak istedim
böreği çok seven bi insan olarak ara ara yaparım

X