Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, yüzleşmem lazım

Çok karmaşık duygulardayım. Düşündükçe kendime de kızdığım anlar oluyor. Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, gerçeklerle belki sizin aracılığınızla yüzleşmem lazım. Kimseyle paylaşamıyorum
Eşim evin tek çocuğu, İş hayatına girdiğinden bu yana ailesinin tüm faturalarını otomatik ödeme ile üstüne aldırmış, bekarken maddi kaygıları da pek yokmuş her şey yolundaymış. 3 yıllık evliyiz, bir tane çocuğumuz var, üç beş ay öncesine kadar her şey aynı biçimde devam etti. Ama malum ekonomik koşullar, hayat pahalılığı kirada oluşumuz vs. standartlarımızın altına düşmeye başladık ( ki kenara para atabilirdik önceden son aylarda kenarda kini bile tükettik) Kızımızın masrafları da arttı tabi bir de bakıcı eklendi falan. KV ve KP hem yazlık hem kışlık evlerin su elektrik doğalgaz, ayrıca cep telefonları tamamen bizim tarafımızdan ödeniyor, yaklaşık 1000 tl kadar. Dönem dönem ekstra bir şeyler de çıkıyor yine destek olunuyor. Ama artık son altı ay ben bireysel bir çok harcamamı kestim, lüks gibi görünen kuaför masrafımdan, alışveriş ya da arkadaşlarla dışarı çıkma vs konularına kadar. Bunlar olmadan da olur dedim kendimce. Ama eşimin anne babası emekli maaşları var, çok yüksek değil gelirleri fakat geçtiğimiz ay öğrendim ki uzunca bir süredir para biriktiriyorlarmış oldukça iyi bir rakam banka hesaplarında duruyormuş.
İleride bir durum olursa diye tedbir amaçlı.
Yani biz böyle üçün beşin hesabını yaparken böyle bir rakamın aylık faizini alsalar faturalarını çok rahat karşılar.
Haliyle ben bu durumdan çok rahatsız olmaya başladım, eşime de söyledim. O da bunca yıl sonra bunu bırakıyorum siz ödeyin diyemem dedi
Evet ben olsam ben de diyemem zor bir durum. Ama kv geçen gün arayıp eve dönmeden bizim evi bir temizletir misiniz deyince iyice film koptu bende. Ya gerçekten ben çalışıyorken bir sürü ihtiyacımı erteleyip yapmazken en azından çocuğumu hiç birşeyden mahrum etmiyim istiyorum ama onların rahatlığına da gerçekten üzülüyorum.
Netice itibariyle eşime maddi durumumuzun artık eskisi gibi olmadığını zorlandığımızı söylemesini ya da belli etmesini istiyorum
Ona bile yapamam diyor, artık iyice gerildik.
Siz olsanız nasıl yapardınız, ya da ben haksızlık mı ediyorum
Biraz uzun oldu kusura bakmayın, her türlü eleştirinize açığım.
Haklısınız geçinemedikleri yerde yardım edilir ama bütün faturaları üstüne almak da nedir? Bunda söylenemeyecek bir şey yok. Drama bağlamak gereksiz. Masraflar arttı artık ödeyemeyeceğim desin. Kibar şekilde söylemesi gerektiğini söylememize gerek yoktur herhalde

Aslında güzel bir öneri.
Ama gizliden yapmak içime sinmez.
Ben bunu eşime söyleyeyim onun haberi yokmuş gibi davranarak sanki sohbet arası sıkıştırılmış gibi.
Çok teşekkürler böyle giriş aklıma gelmemişti gerçekten
Bu arada saflık boyutumla linç yiyeceğim akıma gelmemişti diğer yorumlara dayanarak yazıyorum
Tabii şekillendirme kısmı size kalmış ama eşe aktardığınızda eşinizin vicdan yapma ve yok yapma deme ihtimali yüksek. Hayır dediğinde de yaşadıkları sürece böyle bir çözüm ihtimaliniz kalmamış olacak.

Oysa evlilikte kadının evliliği yönlendirme ve sorunları erkeğe oranla daha etkin bir şekilde çözümleme yeteneği olduğunu hatırlarsak. Ve hayat pahallılığı, geçim zorluğu konularının günümüzde güncel sohbet konusu olduğunu düşünürsek. Her sohbet konusu için eşinize önceden bildirim yapmıyorsanız bu sohbet de gayet doğal bir sohbettir diye düşünüyorum. Devamında zaten eşinizle paylaşacaksınız. Ortada bir yalan veya büyük bir komplo planı filan yok yani

Ama elbette ki eşinizi en iyi tanıyan ve evliliğinizin dinamiğini en iyi bilen kişi olarak en doğru karar sizde. Ben sadece fikir veriyorum 😊

Eşiniz tek çocuksa bütün birikimleri size kalacak demektir.Bence onlar siz çar çur etmeyin parayi diye böyle bir yola başvurmuşlar.siz veriyorsunuz onlar biriktiriyor.
Doğru davranıyorlar yani?
Yetişkin 2 insan para yönetimini yapabiliyordur birikim yapmak isterlerse kendileri
yapar.

maaşı olan ve kredi gibi zorunlu ödemeleri olmayan anne babaya her ay fatura vs yardımı bana saçma geliyor.
yani giderken ufak bir market alışverişi, ihtiyaçlarını görecek ufak hediyeler olabilir ama külliyen yükü sırtlanmak bana saçma geliyor.

Bence durumumuz kötü diye konusunda ikisiyle de. Bu is konuşmadan olmaz mecbur konuşmanız lazım.konusamiyoruz falan demeyin bence. Kırmadan anlatın derdinizi.

Çok karmaşık duygulardayım. Düşündükçe kendime de kızdığım anlar oluyor. Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, gerçeklerle belki sizin aracılığınızla yüzleşmem lazım. Kimseyle paylaşamıyorum
Eşim evin tek çocuğu, İş hayatına girdiğinden bu yana ailesinin tüm faturalarını otomatik ödeme ile üstüne aldırmış, bekarken maddi kaygıları da pek yokmuş her şey yolundaymış. 3 yıllık evliyiz, bir tane çocuğumuz var, üç beş ay öncesine kadar her şey aynı biçimde devam etti. Ama malum ekonomik koşullar, hayat pahalılığı kirada oluşumuz vs. standartlarımızın altına düşmeye başladık ( ki kenara para atabilirdik önceden son aylarda kenarda kini bile tükettik) Kızımızın masrafları da arttı tabi bir de bakıcı eklendi falan. KV ve KP hem yazlık hem kışlık evlerin su elektrik doğalgaz, ayrıca cep telefonları tamamen bizim tarafımızdan ödeniyor, yaklaşık 1000 tl kadar. Dönem dönem ekstra bir şeyler de çıkıyor yine destek olunuyor. Ama artık son altı ay ben bireysel bir çok harcamamı kestim, lüks gibi görünen kuaför masrafımdan, alışveriş ya da arkadaşlarla dışarı çıkma vs konularına kadar. Bunlar olmadan da olur dedim kendimce. Ama eşimin anne babası emekli maaşları var, çok yüksek değil gelirleri fakat geçtiğimiz ay öğrendim ki uzunca bir süredir para biriktiriyorlarmış oldukça iyi bir rakam banka hesaplarında duruyormuş.
İleride bir durum olursa diye tedbir amaçlı.
Yani biz böyle üçün beşin hesabını yaparken böyle bir rakamın aylık faizini alsalar faturalarını çok rahat karşılar.
Haliyle ben bu durumdan çok rahatsız olmaya başladım, eşime de söyledim. O da bunca yıl sonra bunu bırakıyorum siz ödeyin diyemem dedi
Evet ben olsam ben de diyemem zor bir durum. Ama kv geçen gün arayıp eve dönmeden bizim evi bir temizletir misiniz deyince iyice film koptu bende. Ya gerçekten ben çalışıyorken bir sürü ihtiyacımı erteleyip yapmazken en azından çocuğumu hiç birşeyden mahrum etmiyim istiyorum ama onların rahatlığına da gerçekten üzülüyorum.
Netice itibariyle eşime maddi durumumuzun artık eskisi gibi olmadığını zorlandığımızı söylemesini ya da belli etmesini istiyorum
Ona bile yapamam diyor, artık iyice gerildik.
Siz olsanız nasıl yapardınız, ya da ben haksızlık mı ediyorum
Biraz uzun oldu kusura bakmayın, her türlü eleştirinize açığım.
Siz maddi sıkıntı çekiyosunuz kendinizden kısmanızı geçtim çocuğunuzun hakkını yediriyosunuz. Maaşlarıda var üstelik. Valla resmen enayilik.

ablam kısmakla hata etmişsin. kısmayacaksın ya çok net. git kuaförüne, güzelleş, bakımın falan tam olsun. ateş gibi çık adamın karşısına. karı koca olarak aranız iyi olsun. böyle olursa dediğinizi yaptırmanız daha kolay olur gibi geliyor bana buradan bakınca. çünkü çok fedakarlık hiçbir zaman fedakar olana yaramaz :) git bireysel ihtiyaçlarını karşıla. konuyu da net bir dille konuş kocanla. baktın konuşmakla olmuyor net tavır sergile. ne bileyim fazla sıcak davranma mesela. biraz çek kendini, farkedebileceği şekilde aranızdaki ilişkiye, iletişime yansısın bu durumlar. illa ki noldu diye soracak. o zaman tekrar konuyu açıp isteklerini söylersin. gerekirse kafasına vura vura anlatmak lazım erkeklere derdimizi.

tekrar söylüyorum asla kendinden ve çocuğundan kısma. sakın kısma! adam para kalmadı anamın faturası babamın bilmem ne masrafı derse farkında değil misin biz kendimize zor yetiyoruz, bundan sonra onların ödemesi lazım falan dersin.

Valla yazlık kışlık ev temizlikçi tutmalar vs. Anladığım kadarıyla dırumları iyi kötü olsa bir nebze. Çocuklarından kendinden kısıp onlara harcamak çok saçma bence bir yatırım yapın ev araba arsa gibi kredi çekin aileyede borcumuz çok ödeyemiyoruz dersiniz ya da çocuklarla işgili bir masraf olduğunu söyleyin özel ders kurs gibi

Sizinle evlenmesi artık ödeyemem demesi için bir fırsatmış aslında. Çocuğunuzun doğması da ikinci bir fırsat. Ama ikisini de kullanmamış. Şimdi durup dururken kesiyorum demek için sebep bulamıyor.
Siz bazı şeylerden kısarken zorda olmayan ailesine harcaması hiç doğru değil. Üstelik tek başına da çalışmıyor siz de çalışıyorsunuz. Bir yerde sizin gelirinizle yapılıyor bunlar. Herkesin ana babası var hepsi kıymetli. Ben olsam maaşımı eve harcamayı bırakır kıstığım ne varsa alırım. Beyefendi tek başına iki eve bakabiliyorsa baksın buyursun.

Ev almak için çabaladığımızı görüyorlar, aslında maddi sıkıntı değil rahat içinde olsak bile bizim masrafları lütfen kesin o parayı siz kenara atın ev almak için birikiminizi arttırın demelerini ben de beklerdim açıkçası. Ama onlar ileride yük olmamak adına diyerek banka hesaplarında birikim yapmışlar , bilemiyorum gerçekten. Ama eşim ve ailesi enterasanlar inanılmaz düşkünler oğullarına ama asilzadeler gibi çok mesafeliler, öyle her şeyi küt küt konuşamazlar falan, benim anne babam kardeşlerimle ilişkilerimle kıyaslayınca tuhaf geliyor.

Oglu kurus vermediginde bak gör düskünlüklerini. Eseri kalmaz.

Ee simdi yükler zaten. Ne güzel, sizin paraniz ile ilerde size yük olmayacaklarmis.

Bazi anne babalar çocuklarini, cocuk olarak degil de, sigorta, bankamatik olarak görüyorlar. O sekildede çocuklari yetistiriyorlar.

Kv'deye "bizim paramiz yok" dersen (ki söylemekte çok hakli olursun), iç savasa mecbur hazir olmalisin. Kv'de kolayca o degermenin suyun nereden geldigini sorgulatmaz. O parayi elinden aldirmaz.

Yani ogluna bol bol demagoji yapar "yasli insanlariz" "iste ömrümüz gitti seni büyütecez okutacaz" diye. Etrafa gelin para istiyor diye bile çirkin ifadeler olabilir. Esin bunlara dayanamayip, senin ile kavga edebilir.

Yani eyleme geçmeden önce, iyi düsün bu olayin nereye kadar varmasini istiyorsun? Bosanmaya kadar gidebilir, buna hazirmisin? Ki çokta hakli bir neden olur bosanmak için.

:) Güldürdünüz beni ya sağolun
Yani başka çözümler olur mu ki diyorum. Mesela maddi zorlukta olduğumuzu hissettirmek ?
Ek bir şeyler istediklerinde bahane bulup yapmamak, atıyorum temizlikçi bulamadık, biz evi şöyle bir toparladık falan.
Yani bilemiyorum işte,Onlar kendiliğinden biz ödeyelim desinler ya da hesaplar karışsın otomatik ödeme iptal olsun gibi bişe uydurmak ooff bilemiyorum vicdan da yapıyorum diğer taraftan o banka hesabı gözüme gelince tekrar kızıyorum
Neyin vicdanını yapıyorsunuz? Benim annem babam da emekli. Başka da bir gelirleri yok. Bırakın bize fatura ödetmeyi, torunlarına bizlere sürekli bir şeyler alıyorlar.

X