Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, yüzleşmem lazım

Eşiniz tek çocuksa bütün birikimleri size kalacak demektir.Bence onlar siz çar çur etmeyin parayi diye böyle bir yola başvurmuşlar.siz veriyorsunuz onlar biriktiriyor.
Yalnız, inşallah öyle bir şey olmasın da, olası bir boşanma durumunda mirastan gelen parada konu sahibinin hakkı olmuyor. Herkes birikimini kendisi yapmalı.

Çok karmaşık duygulardayım. Düşündükçe kendime de kızdığım anlar oluyor. Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, gerçeklerle belki sizin aracılığınızla yüzleşmem lazım. Kimseyle paylaşamıyorum
Eşim evin tek çocuğu, İş hayatına girdiğinden bu yana ailesinin tüm faturalarını otomatik ödeme ile üstüne aldırmış, bekarken maddi kaygıları da pek yokmuş her şey yolundaymış. 3 yıllık evliyiz, bir tane çocuğumuz var, üç beş ay öncesine kadar her şey aynı biçimde devam etti. Ama malum ekonomik koşullar, hayat pahalılığı kirada oluşumuz vs. standartlarımızın altına düşmeye başladık ( ki kenara para atabilirdik önceden son aylarda kenarda kini bile tükettik) Kızımızın masrafları da arttı tabi bir de bakıcı eklendi falan. KV ve KP hem yazlık hem kışlık evlerin su elektrik doğalgaz, ayrıca cep telefonları tamamen bizim tarafımızdan ödeniyor, yaklaşık 1000 tl kadar. Dönem dönem ekstra bir şeyler de çıkıyor yine destek olunuyor. Ama artık son altı ay ben bireysel bir çok harcamamı kestim, lüks gibi görünen kuaför masrafımdan, alışveriş ya da arkadaşlarla dışarı çıkma vs konularına kadar. Bunlar olmadan da olur dedim kendimce. Ama eşimin anne babası emekli maaşları var, çok yüksek değil gelirleri fakat geçtiğimiz ay öğrendim ki uzunca bir süredir para biriktiriyorlarmış oldukça iyi bir rakam banka hesaplarında duruyormuş.
İleride bir durum olursa diye tedbir amaçlı.
Yani biz böyle üçün beşin hesabını yaparken böyle bir rakamın aylık faizini alsalar faturalarını çok rahat karşılar.
Haliyle ben bu durumdan çok rahatsız olmaya başladım, eşime de söyledim. O da bunca yıl sonra bunu bırakıyorum siz ödeyin diyemem dedi
Evet ben olsam ben de diyemem zor bir durum. Ama kv geçen gün arayıp eve dönmeden bizim evi bir temizletir misiniz deyince iyice film koptu bende. Ya gerçekten ben çalışıyorken bir sürü ihtiyacımı erteleyip yapmazken en azından çocuğumu hiç birşeyden mahrum etmiyim istiyorum ama onların rahatlığına da gerçekten üzülüyorum.
Netice itibariyle eşime maddi durumumuzun artık eskisi gibi olmadığını zorlandığımızı söylemesini ya da belli etmesini istiyorum
Ona bile yapamam diyor, artık iyice gerildik.
Siz olsanız nasıl yapardınız, ya da ben haksızlık mı ediyorum
Biraz uzun oldu kusura bakmayın, her türlü eleştirinize açığım.
Ben size hak verdim ama ya eşiniz ya siz sorumluluk alıp bu durumu onlara bir şekilde yansıtmalısınız, bence siz hicbir ihtiyacınızı kısmayın bol bol harcayın eşiniz yettiremeyince kendisi of diyecek zaten

kendi masrafınızdan kısmayarak başlayabilirsiniz.
eşinizden sürekli para isteyin veremeyecek hale gelsin onlara.
saf mısınız nesiniz ne diye zorluk çekiyosunuz anlamadım ki

Karşı taraf halinden gayet memnun, oğullarının görevi olarak görüyorlar anlaşılan.
Kendi kendilerine düşünüp vazgeçecek halleri yok belli ki.
İş eşinizde bitiyor, ben olsam eşim anlamıyorsa o zaman hiçbirşeyden kısmam, aksine göze batacak harcamalar yaparım, kendim ve çocuğum için.
Madem yetiyor, bize de yeter heralde.

ben olsam k.p ri arardım bu konuşma aramızda kalsın oğlunuz iyice maddi olarak sıkıştı size söylemeye çekiniyor bende siZe söylemek istedim yardım da kabul etmez sizden ama bi ağzını yoklasanız belki kabul eder etmessede en azından ben üstüme düşeni yapmış olurum de.burda hem senin iyi niyetini sorgulamaz hemde fatura işini kendi sonlandırır eşşek değil ya.siz de faturayı dert ediyormuş gibi gözükmessiniz al sana b planı😂 ha eşine bunu söylersede söylesin en fazla iki atışır barışırsınız.

Bence borç isteyin , bu aralar elimiz sıkışık deyin, borcu aldığınız gibi faturaları ödemeyin. Bir süre sonra borcu geri verirsiniz, faturaların da bazılarını ödersiniz. En azından durumunuzun olmadığını anlarlar

Valla kac yildir fatura ödemiyorlarmıs. Ne kadar zam geldiginin farkinda degillerdir. Onlarin dusundukleri kari koca ikisi calisiyor bizim faturaciklarin ne zarari olur en azindan bi uyanis falan yasarlar. Maaslari yetmiyormus diye
valla kimse kusura bakmasın iki emekliler ben çalışcam cocugumu bırakıp bide onlarn faturalarını ödeyeceğim yok öyle valla

Gerçekten her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim, baştan acımasız da olsa razıyım dedim o nedenle yazılan biraz ezici yorumlarda sessiz kalmayı tercih ediyorum, çünkü gerçekten herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Bu konuyu açmamın sebebi de objektif gözlerle durumun değerlendirilmesi. Anladım ki çoğunluk bana hak vermiş, inanın yazdıklarınızı eşime okutmayı çok isterdim : )))) Öyle güzel özetlemişsiniz ki bir çok şeyi

Netice itibariyle bu süreci sonlandırma yolunda girişimde bulunacağım, ama bu gece üzerine bir yatıp düşüneyim. Hani öyle derler ya hemen karar verme bir üzerine yat kafanı boşalt sonra adım at. Ne olursa olsun eşimle aramızın açılmasını istemem, bencil ve düşüncesiz bir adam değil çünkü. Benim bir şeylerden kısmamı asla istemez bunu hissetse müdahale eder, benim bu çabaya girmemin sebebi hayat gerçekten üç ay önceki gibi değil çok güçleşti kiramız arttı bakıcı masrafı eklendi falan filan. Dolayısıyla bir şeyler yapmak zorundayız.
Ama bir mesajda yazmış bir arkadaş borç batağındayken aileye destek saçma gibi, öyle bir durum yok, zorlanıyoruz ama borç içinde yüzmüyoruz en fazla borç aylık kredi kartı.
Ben bir kaç aydır tasarruf çabasındayım amacım arttırmak az da olsa kenara atmak bir an önce ev sahibi olmak

Tekrar teşekkürler her birinize, sevgiler :KK200:

Siz ne içerleniyorsunuz utanıp içerlemesi gereken onlar. Artık ununu eleyip eleğini asmışlar. Sen kuaför masrafını bile kemişsin eşin senden önce bunu düşünmeli. Onlar da dede babanne olarak torunlarını düşünmeli. Koca insanlar ayıp ediyorlar. İtiraz eder yüz yaparlarsada onların ayıbı

evi temizletir misiniz dediklerinde çat diye ne ev temizletmesi anne para yetişmiyor ben biçok şeyden kıstım çalıştığım halde
valla sen yabancı değilsin ondan anlatıyorum zoruma gidiyor vs demeliydiniz
ben olsam ben söylerdim kv ye

Çok karmaşık duygulardayım. Düşündükçe kendime de kızdığım anlar oluyor. Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, gerçeklerle belki sizin aracılığınızla yüzleşmem lazım. Kimseyle paylaşamıyorum
Eşim evin tek çocuğu, İş hayatına girdiğinden bu yana ailesinin tüm faturalarını otomatik ödeme ile üstüne aldırmış, bekarken maddi kaygıları da pek yokmuş her şey yolundaymış. 3 yıllık evliyiz, bir tane çocuğumuz var, üç beş ay öncesine kadar her şey aynı biçimde devam etti. Ama malum ekonomik koşullar, hayat pahalılığı kirada oluşumuz vs. standartlarımızın altına düşmeye başladık ( ki kenara para atabilirdik önceden son aylarda kenarda kini bile tükettik) Kızımızın masrafları da arttı tabi bir de bakıcı eklendi falan. KV ve KP hem yazlık hem kışlık evlerin su elektrik doğalgaz, ayrıca cep telefonları tamamen bizim tarafımızdan ödeniyor, yaklaşık 1000 tl kadar. Dönem dönem ekstra bir şeyler de çıkıyor yine destek olunuyor. Ama artık son altı ay ben bireysel bir çok harcamamı kestim, lüks gibi görünen kuaför masrafımdan, alışveriş ya da arkadaşlarla dışarı çıkma vs konularına kadar. Bunlar olmadan da olur dedim kendimce. Ama eşimin anne babası emekli maaşları var, çok yüksek değil gelirleri fakat geçtiğimiz ay öğrendim ki uzunca bir süredir para biriktiriyorlarmış oldukça iyi bir rakam banka hesaplarında duruyormuş.
Yani biz böyle üçün beşin hesabını yaparken böyle bir rakamın aylık faizini alsalar faturalarını çok rahat karşılar.
Haliyle ben bu durumdan çok rahatsız olmaya başladım, eşime de söyledim. O da bunca yıl sonra bunu bırakıyorum siz ödeyin diyemem dedi
Evet ben olsam ben de diyemem zor bir durum. Ama kv geçen gün arayıp eve dönmeden bizim evi bir temizletir misiniz deyince iyice film koptu bende. Ya gerçekten ben çalışıyorken bir sürü ihtiyacımı erteleyip yapmazken en azından çocuğumu hiç birşeyden mahrum etmiyim istiyorum ama onların rahatlığına da gerçekten üzülüyorum.
Netice itibariyle eşime maddi durumumuzun artık eskisi gibi olmadığını zorlandığımızı söylemesini ya da belli etmesini istiyorum
Masraflarınızı kısmayın, harcayın. Siz kıstıkça ödeyen var diyip umursamayacak. Boşverin paşam bi zahmet ödesin. Ben böyle bir duruma katlanamazdım. Ben fedakarlık yapcm ama o başkasına para harcayacak 🙄 kim olursa olsun kusura bakmasın ben harcamıyorken kimseye harcatmam. Ayrıca evi temizletir misin dediğinde de kavga etmenize gerek yok anne ….. tutuyor temizlik bu benim ibanım atarsın ben de temizletirim. Ben eksideyim ne yazık ki diye söyleyin. Belli ki durumun farkında bile değiller ben kullandıklarını düşünmüyorum. Muhtemelen çift maaş rahatlardır vs diye düşünüyorlardır (ki ne hikmetse her çift maaşa millet zengin muamelesi yapıyor). Siz açık açık söyleyin hatta üstüne katarak söyleyin laf arasında, çocuğa şunu alcm ama param yok, şunu alacaktım ama çok pahalıymış, kuaföre gidemiyorum param kalmamış diye. İnsanlarsa yardım bile ederler diye düşünüyorum.

sizin eleştirilecek bir tarafınız yok ki. Evet yapılması gereken eşinizin ailesi ile usulünce konuşması. Anne baba durumları biliyorsunuz maddi olarak zorlanıyoruz. Fatura ödemelerine siz devam etseniz olur mu? Daha sonra durumumuz düzelince yine ben öderim diye bir giriş yapabilir. En azından nabızlarını ölçer. Ya da ilk etapta sadece maddi olarak zorlandığınızı söyleseniz onlar biz ödeyelim faturaları diye düşünebilecek insanlar mı?

Hiçbir lüksümü kısmam onlar ailense bende karınım önce ben elinde oldukça verir siz paranın yerini gitmeden bulun hele çocuklarıma bir alıyorsam iki alırım siz deneyin bırakın sıkıntı çeksin o yok desinnnn

Aileye diyemiyorsunuz aklıma şöyle bisey geldi. Esinizin ailesinin evinde arkadaşınızla telefonda konuşuyormuş gibi yapın ve mutfakta konuşun ve ne hikmetse sesinizi ailesi duysun. Direk diyemez iseniz Buda bir yöntem bence.

Aileye diyemiyorsunuz aklıma şöyle bisey geldi. Esinizin ailesinin evinde arkadaşınızla telefonda konuşuyormuş gibi yapın ve mutfakta konuşun ve ne hikmetse sesinizi ailesi duysun. Direk diyemez iseniz Buda bir yöntem bence.

Bu da mantıklıymış:) Teşekkürler
Arkadaşlar her dışarıda toplanmalı bir gün organize ediyorlar, eskiden katılırdım. Gram altın gibi bir şeye. Ve arkadaşıma da söyledim kredi kartını bile tam ödeyemiyoruz zorlandığımız bir dönem ben bu kez katılamayacağım dedim. Bu konuşmayı tekrarlıyım mesela : ) duyucakları şekilde.

X