Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, yüzleşmem lazım

birderdindelisi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2016
877
1.597
34
Çok karmaşık duygulardayım. Düşündükçe kendime de kızdığım anlar oluyor. Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, gerçeklerle belki sizin aracılığınızla yüzleşmem lazım. Kimseyle paylaşamıyorum
Eşim evin tek çocuğu, İş hayatına girdiğinden bu yana ailesinin tüm faturalarını otomatik ödeme ile üstüne aldırmış, bekarken maddi kaygıları da pek yokmuş her şey yolundaymış. 3 yıllık evliyiz, bir tane çocuğumuz var, üç beş ay öncesine kadar her şey aynı biçimde devam etti. Ama malum ekonomik koşullar, hayat pahalılığı kirada oluşumuz vs. standartlarımızın altına düşmeye başladık ( ki kenara para atabilirdik önceden son aylarda kenarda kini bile tükettik) Kızımızın masrafları da arttı tabi bir de bakıcı eklendi falan. KV ve KP hem yazlık hem kışlık evlerin su elektrik doğalgaz, ayrıca cep telefonları tamamen bizim tarafımızdan ödeniyor, yaklaşık 1000 tl kadar. Dönem dönem ekstra bir şeyler de çıkıyor yine destek olunuyor. Ama artık son altı ay ben bireysel bir çok harcamamı kestim, lüks gibi görünen kuaför masrafımdan, alışveriş ya da arkadaşlarla dışarı çıkma vs konularına kadar. Bunlar olmadan da olur dedim kendimce. Ama eşimin anne babası emekli maaşları var, çok yüksek değil gelirleri fakat geçtiğimiz ay öğrendim ki uzunca bir süredir para biriktiriyorlarmış oldukça iyi bir rakam banka hesaplarında duruyormuş.
İleride bir durum olursa diye tedbir amaçlı.
Yani biz böyle üçün beşin hesabını yaparken böyle bir rakamın aylık faizini alsalar faturalarını çok rahat karşılar.
Haliyle ben bu durumdan çok rahatsız olmaya başladım, eşime de söyledim. O da bunca yıl sonra bunu bırakıyorum siz ödeyin diyemem dedi
Evet ben olsam ben de diyemem zor bir durum. Ama kv geçen gün arayıp eve dönmeden bizim evi bir temizletir misiniz deyince iyice film koptu bende. Ya gerçekten ben çalışıyorken bir sürü ihtiyacımı erteleyip yapmazken en azından çocuğumu hiç birşeyden mahrum etmiyim istiyorum ama onların rahatlığına da gerçekten üzülüyorum.
Netice itibariyle eşime maddi durumumuzun artık eskisi gibi olmadığını zorlandığımızı söylemesini ya da belli etmesini istiyorum
Ona bile yapamam diyor, artık iyice gerildik.
Siz olsanız nasıl yapardınız, ya da ben haksızlık mı ediyorum
Biraz uzun oldu kusura bakmayın, her türlü eleştirinize açığım.

Yardım, ihtiyacı olana, kendi geçimini sağlayabildikten sonra geri kalanla yapılır bence.
Saydığınız faturalar da lüks değil ama kendini idare edebilen bir aile için lüks değil.

Elbette destek de olunur, gönüllerini hoş etmek için jestler de yapılır ama çalıştığım halde benden ve evladımdan eksilmeler başlamışsa ben de biraz herkesin elini taşın altına koymasını bekleyebilirim.

Sonuçta herkesin bir gelecek planlaması var, ben de birikim yapabilmeyi isterim.
Birikim yapamayıp kendimden de kısıyorsam dengeye ulaşmasını eşimden talep edebilirim

Neden linçlenecekmişsiniz
Gayet makul beklentiniz bence.

Eşinize eğer yapması gerekeni yapmazsa daha fazla kendi ihtiyaçlarınızdan kesmeyeceginizi, annesi babası rahat içinde yasarken kendisinin kredi kartı borçlarini nasıl oduycegini tek başına dusunebilecegini söyleyin. Hali vakti yerinde insanların iki evinin masrafını da siz karşılamak zorunda değilsiniz

Çok karmaşık duygulardayım. Düşündükçe kendime de kızdığım anlar oluyor. Acımasızca da olsa eleştiriye açığım, gerçeklerle belki sizin aracılığınızla yüzleşmem lazım. Kimseyle paylaşamıyorum
Eşim evin tek çocuğu, İş hayatına girdiğinden bu yana ailesinin tüm faturalarını otomatik ödeme ile üstüne aldırmış, bekarken maddi kaygıları da pek yokmuş her şey yolundaymış. 3 yıllık evliyiz, bir tane çocuğumuz var, üç beş ay öncesine kadar her şey aynı biçimde devam etti. Ama malum ekonomik koşullar, hayat pahalılığı kirada oluşumuz vs. standartlarımızın altına düşmeye başladık ( ki kenara para atabilirdik önceden son aylarda kenarda kini bile tükettik) Kızımızın masrafları da arttı tabi bir de bakıcı eklendi falan. KV ve KP hem yazlık hem kışlık evlerin su elektrik doğalgaz, ayrıca cep telefonları tamamen bizim tarafımızdan ödeniyor, yaklaşık 1000 tl kadar. Dönem dönem ekstra bir şeyler de çıkıyor yine destek olunuyor. Ama artık son altı ay ben bireysel bir çok harcamamı kestim, lüks gibi görünen kuaför masrafımdan, alışveriş ya da arkadaşlarla dışarı çıkma vs konularına kadar. Bunlar olmadan da olur dedim kendimce. Ama eşimin anne babası emekli maaşları var, çok yüksek değil gelirleri fakat geçtiğimiz ay öğrendim ki uzunca bir süredir para biriktiriyorlarmış oldukça iyi bir rakam banka hesaplarında duruyormuş.
İleride bir durum olursa diye tedbir amaçlı.
Yani biz böyle üçün beşin hesabını yaparken böyle bir rakamın aylık faizini alsalar faturalarını çok rahat karşılar.
Haliyle ben bu durumdan çok rahatsız olmaya başladım, eşime de söyledim. O da bunca yıl sonra bunu bırakıyorum siz ödeyin diyemem dedi
Evet ben olsam ben de diyemem zor bir durum. Ama kv geçen gün arayıp eve dönmeden bizim evi bir temizletir misiniz deyince iyice film koptu bende. Ya gerçekten ben çalışıyorken bir sürü ihtiyacımı erteleyip yapmazken en azından çocuğumu hiç birşeyden mahrum etmiyim istiyorum ama onların rahatlığına da gerçekten üzülüyorum.
Netice itibariyle eşime maddi durumumuzun artık eskisi gibi olmadığını zorlandığımızı söylemesini ya da belli etmesini istiyorum
Ona bile yapamam diyor, artık iyice gerildik.
Siz olsanız nasıl yapardınız, ya da ben haksızlık mı ediyorum
Biraz uzun oldu kusura bakmayın, her türlü eleştirinize açığım.
eşinizin evlendiğinde faturaları karşılama durumunu bırakamsı gerekirdi sonuçta yuva kuruyor sizlerinde ihtiyaçları var üstelik emekli olan ikibireyden bahsediyorsunuz onlarında işine gelmiş. ben olsam enazından faturaların tamamını değilde örneğin suyu ben öderim gerikalaını siz halledin diyebilir zorlandığını söylemeli

Eşiniz tek çocuksa bütün birikimleri size kalacak demektir.Bence onlar siz çar çur etmeyin parayi diye böyle bir yola başvurmuşlar.siz veriyorsunuz onlar biriktiriyor.
şu pahalılıkta hangi maaşı çar çur edecekler ki ?
Kendi birikimlerini kendileri de yapabilirler ayrıca, çocuk degiller.

Eşiniz çok tolerans sağlamış,sizin farkınızda olduğunuz bunca şeyden eşinizin de farkında olması lazım . Birikimler bitmiş,masraflar artmış.. Eşiniz bunları hiç görmüyor mu ? Kesinlikle açıkça bir şekilde eşinizle bu konuyu kararlı bir şekilde konuşun.. Sonuçta kapınız ayrı,masrafınız ayrı . Nereye kadar gider böyle ? Kv,Kp yazlık kışlık otursun , kirada olan evlat faturaları ödesin bilmem ne .. Özür dileyerek söylüyorum fazlaca safsınız bu konuda ...

Kari koca ikiniz de uyumlu geldiniz bana. Esiniz bunca yil sonra siz odeyin diyemem diyor. Siz ben olsam ben de diyemem doyorsunuz. Ikiniz de saka gibisiniz. Biz mi soyleyelim? Bunu mu istiyorsunuz?

:) Güldürdünüz beni ya sağolun
Yani başka çözümler olur mu ki diyorum. Mesela maddi zorlukta olduğumuzu hissettirmek ?
Ek bir şeyler istediklerinde bahane bulup yapmamak, atıyorum temizlikçi bulamadık, biz evi şöyle bir toparladık falan.
Yani bilemiyorum işte,Onlar kendiliğinden biz ödeyelim desinler ya da hesaplar karışsın otomatik ödeme iptal olsun gibi bişe uydurmak ooff bilemiyorum vicdan da yapıyorum diğer taraftan o banka hesabı gözüme gelince tekrar kızıyorum

Yani başka çözümler olur mu ki diyorum. Mesela maddi zorlukta olduğumuzu hissettirmek ?
Ek bir şeyler istediklerinde bahane bulup yapmamak, atıyorum temizlikçi bulamadık, biz evi şöyle bir toparladık falan.
Yani bilemiyorum işte,Onlar kendiliğinden biz ödeyelim desinler ya da hesaplar karışsın otomatik ödeme iptal olsun gibi bişe uydurmak ooff bilemiyorum vicdan da yapıyorum diğer taraftan o banka hesabı gözüme gelince tekrar kızıyorum

Adamlarin hem yazlik hem kislik evleri, hem birikimleri varmis. Siz kiradaymissiniz ve kuafor masrafinizi bile kismissiniz. Bunu anlamayacak ve dusunuemeyecek insana degil hissettirmek gozunu sokulur. Neyin vicdanini yapiyorsunuz? Siz kira oderken cok vicdanli yaklastiklari icin mi bu vicdan?

Siz kv nizle mi konuşsanız? Faturaları ödemeyelim diye değil de, maddi durumumuz iyi değil, üzülüyorum, kuaförümden, giyimimden, her türlü giderdimden kıstım olmuyor artık çocuğun giderlerinden kısmak zoruma gidiyor açıkçası. Kenarda bir kuruşumuz kalmadı. diye. Öyle gülerek filan değil biraz üzgün, çokça da ciddi bir ifade ile.

Bizim faturaları ödemeyin kızım derse anne lütfen eşime de söyleyin bunu, çok zorlanıyoruz size söylemeye çekiniyor. dersiniz. Hiç oralı olmazsa da bir alt zemin olur,durumunuzdan haberdar olmuş olurlar. Hiç bir şey olmasa kulaklarına su kaçmış olur.

Sonra da eşinize pahalılıktan filan konu açıldı ben de durumumuzdan bahsettim. Olur da faturalarınızı ödeme gibi bir çözüm getirirlerse sakın boş bulunup hayır deme. Onlar zaten kendilerine yetebiliyorken çocuğumuzun rızkını onlara vermenin bir anlamı yok gibisinden bir konuşma yaparsınız

Eşiniz çok tolerans sağlamış,sizin farkınızda olduğunuz bunca şeyden eşinizin de farkında olması lazım . Birikimler bitmiş,masraflar artmış.. Eşiniz bunları hiç görmüyor mu ? Kesinlikle açıkça bir şekilde eşinizle bu konuyu kararlı bir şekilde konuşun.. Sonuçta kapınız ayrı,masrafınız ayrı . Nereye kadar gider böyle ? Kv,Kp yazlık kışlık otursun , kirada olan evlat faturaları ödesin bilmem ne .. Özür dileyerek söylüyorum fazlaca safsınız bu konuda ...

Estağfurullah özür ne demek, ifadenizi gayet iyi anladım.
Eşim çok iyi niyetli bir insan, ben de aileme destek olsam mesela asla laf etmez, hatta dönem dönem sağlıkla ilgili acil durumlarda desteklediğimiz de oldu benim ailemi. Ama ben tek çocuk değilim haliyle sorumluluk tümüyle ben de değil.
Onun yaklaşımını anlamaya çalışıyorum, ama dediğiniz çok doğru ben hesap kitap yapıp bir çok şeyi kısma noktasına gelmişken onların rahat rahat beklentilerini iletmeleri ağır geliyor. Bir de ben kv yerinde olsam ki son derece uyanık, herşeyi rahatlıkla fak edebilecek bir kadın, derdim ki siz ev almaya çabalıyorsunuz kiradasınız bu bile yeterli bir sebep artık masraflarımızı biz karşılayacağız. Yani gerçekten cadı gelin kafasında değilim ama benim annem olsa kesinlikle böyle yapardı.

Yani bence bahaneler yerine dürüst olun. En azından ek ihtiyaçlar için misal temizlikçi istiyorsa anne kusura bakma sıkışığız tamam ayarlayayım ama ücretini gönderebilir misin? deyin.

X