Ailem beni eve hapsetti

Annene söylenecek o kadar söz var ki ama söylemem banlanırım. Bir an önce eline mesleğini alıp kurtulmaya bak, madem gezmenin istemiyor önce ebeveynlik yapsın bu yaştaki kızın omzuna bir sürü sorumluluk yüklemesin.
ne tecavüz olayı yaşanır burada ne kaçırma hiçbir şey
başıma bir şey gelmesi imkansız
Ama şunları da söyleme, insanlar bulundukları köyden bile kaçırılıyorlar. Kimin kime zarar vereceği, kimin kötü niyetli olduğu hiç belli olmaz. Sana bir arkadaş tavsiyesi, kulağına küpe olsun.

Çocuğunu seven aile, hiç tasvip etmediği arkadaşlarına bile ‘seviyorum onları’ diyebilmelidir.
Çünkü aksi beyanı yalana ve gizliliğe iter.
Böyle kısıtlamak bir kenara, her şeyini anlatabilmeli ki nerede, kiminle, görüştüğü hangi insan sağlam papuç değil, telefonu açmadığında hangi mekan ya da kimden aranacağı bilinmeli.

Yok, anlamıyorlar.
Gerçekten anlamıyor bu aileler, en büyük tabularını bile kenara bırakarak, tırnaklarını kemirerek, saçını başını yolarak da olsa susup, dinlemeli ve hayatına ortak olmalıdır.
Gerçek gözetim ve koruma budur.

Kim annesiyle karşı karşıya getiriyor ben mi annesi mi? Asıl siz yapmayın anne diye her zaman haklı olacak değil. Endişelenmek başka bir şey o yaştaki bir kıza sürtük diyip odaya kilitlemek başka.
Annenin haklı olup olmaması meselesi değil
Sorun burada 19 yaşında bir çocuğun tehlikere açık olması
Annesinin hatalı olabilir ama burada anneyi yererek kıza iyilik yapmıyoruz bundan emin olun

Konu sahibininki kadar olmasa da ailem de beni kısıtlıyordu, üniversiteye geçtiğimde düzeldiler neyse ki. Onlar beni kısıtladığı için binbir çeşit yalan söylerdim. Şu an düşünüyorum da ne kadar tehlikeliymiş. Onlara X’e gideceğim diyip başka yerlere başka insanlarla giderdim. Başıma bir şey gelse nerede kimlerle olduğumu bilemeyeceklerdi. İleride ebeveyn olduğumda asla çocuğumu gereksiz yere kısıtlamam. Onun hayatına rehberlik eden bir anne olurum o kadar

Haberleri seyrede seyrede annen paranoya olmuş. Sana zarar geleceğini düşünüyor ama en çok zararı kendisi veriyor. Anneni birlikte psikoloğa gitmeye ikna et.
Kadın kızına sokak sürtüğü mü oldun kendini erkeklere mi gösteriyorsun deyip kolundan tutup kapıya sürüklüyor siz de gelmiş korkmustur diyorsunuz Benim annem de telefonu bir kere açmasam polise gidecek kadar korkar ama sürtük deyip kolumdan tutup kapıya götürmedi hiç.
Her aile farklıdır ama endişe kaynaklı hakaret normal değil.

Son düzenleme:
Çok düzgün yazmışsınız, kendinizi çok iyi ifade etmişsiniz. Oturup nazikçe konuşun, burada da dendiği gibi bence. İşe yaramazsa da bir an önce mezun olup kendi düzeninizi kurmaya bakın bence. Aslında ailenizdekilerin bana kalırsa psikolojik destek alması lazım ama sizin gibi ailesi olan çok insan var. Gerek endişeden gerek toplum ne derden gerek içlerindeki tramvalardan böyle davranıyor çoğu, ancak bunun sorun olduğunu, yanlış olduğunu kabul etmiyorlar.
Başlarını öne eğmedim demişsiniz, eğseniz dahi kimse kimseyi odaya kilitleyemez extrem durumlar dısında. Bu anne için de baba için de geçerli. Sevgi de saygı da koşulsuz değil de karşılıklı olunca güzel. Umarım iyi yerlere gelir ve baskı altında olmadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

Annesinin hatalı olabilir ama burada anneyi yererek kıza iyilik yapmıyoruz bundan emin olun

Bence yapıyoruz,
"Annedir, ne yapsa yeridir"
"Annedir, hep senin iyiliğini ister"
"Annedir, sen onun dediklerini dinle, uy"
"Annedir, seni korumaya çalışıyor"

Hayır, bilakis bunların normal olmadığını söyleyeceğiz ki bu kızcağız kendini anormal, annesinin çabasını(!) anlayamayan vefasız bir evlat gibi hissedip, uygulanan duygusal şiddeti daha da benimsemeyecek.
Birilerinin, bunun doğru yöntem olmadığını, annesinin yanlış davrandığını, hatalı olduğunu, kızına haksızlık ettiğini söylemesi gerekiyor.

19 yaşındaki kız demek, şehrin birinde, tek başına üni. okuyabilecek kız demek.
Burada önemli olan şey, anne-kız arasındaki güven, yalansız diyalog, haberleşme.
Böyle suçlayıcı uyarılar ve aşağılayıcı yasaklar, yalana iter, uzaklaştırır, özgüven kırar, -ben salak mıyım- sorgusu yaptırır, dünya algısını ve ilişkileri bozar. Ayrıca "Anneni dinle zarar gelmez" gibi bir yorum, burayı okuyan benzer annelere de evlatlarına böyle davranmada yürek verir ve bu konu için (bence) en son yazılacak şey bile değil.

Annesi kendi yaptıklarını kızını yalan söylemeye itecek zaten bizim yorum yapmamıza ihtiyaç yok.19 yaşında bir genç kıza sürtük demek benim söylediklerimden daha büyük bir travmadır herhalde. Siz de her durumda anneni dinle diyerek iyilik yapmıyosunuz bana göre. İnsanlar bu tavsiyeler yüzünden birey olamıyor.

Öğlen 2'de evden çıkıp akşam 6 7 de eve dönmek bana garip gelmedi. Siz kaçta dönmeyi planlıyordunuz? Akşam 10'da eve gelmenizi istemesi de normal. Burası Norveç değil. Ki arayıp sormasına bile takmışsınız kadın ne yapsın aramasın mı sizi? Öğlen çıkan çocuğu ben de akşam arardım ne yaptın, neredesin diye. Bunlar sizin abarttığınız noktalar bana göre.

Annenizle hakaretleri ve hissettiğiniz baskı konusunda konuşması için bir büyükten yardım alabilirsiniz. İkinizi de ortak noktada buluşturacak biri lazım.

"Psikolojik şiddet nedir ,nasıl uygulanır? Helikopter ebeveyn nedir ,nasıl olunur? " Sorularının cevaplarını konu sahibinde bulabilirsiniz. Elbette anne olarak özellikle kız çocuklarımız için endişeleniyoruz ama bu kadarı fazla. Ayrıca kendi kızına sürtük demekte bambaşka bir nokta.

Annenizle böyle yaptığı zaman sizi kendinden uzaklaştırdığını ,sizi çok üzdüğünü, onu çok sevdiğinizi ama kalbinizi çok kırdığını söyleyip çekilin. Bunları biraz düşünsün , sindirsin. Ertesi gün sizi çok sıktığını,doğruyu yanlışı bildiğinizi, asla başlarını yere eğmeyeceğinizi söyleyin ve güvenerek daha fazla izin vermesini isteyin. Belki düşünür, değişir. Belki. Aynı şekilde devam ederse idare edeceğiniz noktaya kadar edip ilk fırsatta kendi hayatınızı kuracaksınız. Onlardan uzaklaşarak.

Kk iki yüzlülüğü. Bu konuyu annen açsaydı söylediklerini de dürüstçe yazsaydı anneni tefe koyarlardı sen ne biçim annesin diye emin olYorumlara aldırma yani.

19 yaşında bi kızın bu denli baskı görmesi normal değil tabiki. Zaten başına bi şey gelmesinden endişelen anne baba kızını evden kovmaya kalkmaz. Senin anne babanınki tamamen elalem ne der kafası geldi bana. Senin yaşındayken biz de sahil kasabasında otururduk dediğin gibi herkes herkesi tanır güvenlidir ülke geneline oranla. Gayet hepimiz sahilde bahçede dururduk gece yarılarına kadar. Hiç birimizin annesi kendini bilmemne mi yapıyorsun demedi. Bunu diyen anneyi de aklayacak halimiz yok herhalde.

Sen haklısın ama kabullenmekten başka pek çaren de yok malesef. 3 sene daha dişini sık okulun bitsin istediğin gibi tabi kendini kaybetmeden yaşarsın hayatını. Sana tavsiyem evde aldığın fazla sorumlulukları yapma. Sen tüm evi temizlemek yemek yapmak zorunda falan değilsin. Zaten kış kapıda video konferans takılın arkadaşlarınla biraz. Aklı başında bi kıza benziyorsun üzme kendini

Bencede yapmıyoruz
Annedir haklıdır iyidir güzeldir demiyorum dememde
Annesi ile karşı karşıya getirmenin doğru olmadığını söylüyorum
Anne yazmış olsa anneye söyleyecek çok şeyim olurdu
Burada kendi yanlışlarını görecek düzeltece anneyle konuşmuyorum
Burada daha ergenlik çağında geleneklerin ortasında bir kız çocuğu ile konuşuyorum
Verdiğin 19 yaşında bağımsız kadın örneği bizim toplum için pek uygun değil
O bağımsız kadın için ülke çevre yasalar inanç karşı cins hepsi uygun
Yolda yürürken 17 yaşındaki kıza 60 yaşında adamların naktığını görüyorum
Evet bilsinler annelerinin doğru olmadığını ama daha durulmuş dingin bir bilinçle

Burada bu çocuğa verebileceğim tek tavsiye annene ne olursa olsun yalan söyleme
Musa orhan olayını araştırın
Biraz uç bir örnek lakin bu toplumun bir gerçeğide bu

Çocuklarımızı eve kapatmak onları korumak olmuyor. Ömür boyu eve mi kapatacağız? Bu kadar baskılamak yalana ve her türlü olumsuz davranışa sebep olur.
Bir anne kızına nasıl sokak sürtüğü olmuşsun der? Bir anne nasıl evladını evden kovar? Bir baba nasıl bırak gitsin der? Bunlar şimdi evladını korumak isteyen anne babanın davranışları mı? Çok kızıyorum böyle anne babalara.
Madem sana güvenmiyorlar o zaman üzerine aldığın tüm sorumlulukları bırak. Evle ilgili tüm yaptıklarını bırak.
Ya huzursuzluğu göze alıp özgürlüğünü kazanmak için mücadele et ya da işine başlayana kadar onların kurallarına uy.

Kk iki yüzlülüğü. Bu konuyu annen açsaydı söylediklerini de dürüstçe yazsaydı anneni tefe koyarlardı sen ne biçim annesin diye emin olYorumlara aldırma yani.
Konuyu anne açmış olsa bende ağzıma geleni söylerdim
Ama ben anneyle konuşmuyorum

Anneniz tam bir catlak ,kusura bakmayin ama psikolojik sorunlari var ,babanizi da dolduruyor belli ki,sakince babanizla konusun ,durumu anlatin ,bos bos gezmeyin kpss calisin okul biter bitmez atanip kurtulun ,bir daha asla ayni ilde bile bulunmayin ,duzelmez cunku

Bağımsız kadın örneği vermiyorum; 19 yaşındaki genç bir kızın, tek başına üni. okuyabilecek yaşta olduğunu söylüyorum.
Yazıyı dikkatli okudunuz mu? Kızın gayet aklı başında, annesinin sürekli "Kendini erkeklere mi gösteriyorsun, sürttün mü, sokak sürtüğü" demesi sonucu "Ailemin başını yere eğdirecek bi şey yapmadım, sevgilim bile hiç olmadı" diye ekstra tanımadığı insanlara dahi hesap vermek zorunda hissetmesi haricinde. Fark ettiniz mi bunu?

Anne ile kızı karşı karşıya getirmiyoruz, annenin yaptığı şeye uyandırıyoruz ve diyoruz ki "Evet, annen sana böyle böyle yapıyor ve bu doğru değil. Hayatını eline almaya bak"... "İnadına geç gel, git izini kaybettir, sevgili yap kaç" demiyoruz.
Nitekim sürekli baskının sonucu genelde bu olur ve bu baskıya bir de sizin (anneyle kızı karşı karşıya getirmeyeyim fikri ile farkında olmadan) destek olmanız, dertleşmeye konu açan kızı daha yalnız ve (Uğradığı duygusal şiddet karşısında) suçlu hissettirmekten başka bir işe yaramaz.

17 yaşındaki bir kıza 60 yaşındaki adam baktı, noldu? Kızınıza herhalde "Erkeklere kendini baktırmaya geziyorsun" demediniz değil mi çünkü öyle biri değilsiniz yorumlarınızı okuyorum. Anlıyorum bir miktar daha korumacı yönden düşünüyorsunuz ama bu konudaki korumacı yön, sizin yön değil, durum farklı.
Şöyle alıntılayayım koyayım, annenin korkusunu dile getirişini bir daha:
ben kendimi erkeklere mi göstermeye çalışıyormuşum sokak sürtüğü olmuşum ben.

Bu muameleyi 14 15 yaşlarımda görmüştüm bir dönem ve senin gibi masum bir ortamım da yoktu fakat 19 yaş için bu cok fazla...
Umarım annen kendine çekidüzen verir artık bir çocuk değilsin gayet olgun davranabilir

Maalesef anneniz toksik ebeveyn profiline sahip. Siz ona tek bir yalan bile söylememişsiniz, nerede olduğunuzu bildirirsiniz ama annenizde ciddi güven problemi var. Çevreye karşı da gelişen şüphe olabilir ancak bu kuşkularla hayat yaşanmaz. Aileler baskılara devam ettikçe çocuk yalan söylemeye başvuruyor, ileride de o evden kurtulmak için çabalıyor. İmkanınız varsa anneniz tedavi olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…