Ailem haksız yere bana sırtını döndü

bunca kişinin içinde olduğu bir ilişki
okurken insan bunalıyor nasıl yaşanır
atanıp defolup gidin bu nasıl aile
abin mi yatacakmış her gece adamla da o karar veriyor

biz başka yere söz verdik ne demek ya.. bu cümleden sonrasını okumaya gerek yok zaten
senin ailenin tırım tırım araştırdığı aileden daha kötü olduğuna yemin bile edebilirim

Böyle bir esaret görülmemiştir. Abiliğin de anneliğin de bir sınırı ve hatta adabı var. Neden bu kadar eziyorlar sizi ya da siz neden bu kadarına izin veriyorsunuz.
Aslında izin vermek değil de abilerim böyle yetiştirildiği için annem de ses çıkarmadığı için herşeyi kendilerine hak görüyorlar. Ben zaten yumuşak başlı bir insanım tepkimi koysam da evde kimse yanımda durmayınca sindiriyorlar

biz başka yere söz verdik ne demek ya.. bu cümleden sonrasını okumaya gerek yok zaten
senin ailenin tırım tırım araştırdığı aileden daha kötü olduğuna yemin bile edebilirim
Güya karşı tarafı vazgeçirmek için söylenmiş bir sözmüş ama haklısınız çok çirkin bir söz

O zaman anneniz sizi bu işe bulaştırmamalıydı. Arkanızda durması lazım kendisi yaptı çünkü.

Bir noktada patlayacaksınız siz de benim gibi. Umarım geç olmaz

mutfaktaki sarı bez bile annenden kıymetli… annen de az fesat degil ama bastan beri seni bu duruma sokan o, abilerine o soylemeliydi. ne demek kendi dogurduğu ogullarından korkmak. senin abilerinin annene hic mi saygısı yok?! bu nasıl aile. annene üzülmedim ama daha beterlerine layık, öyle erkek cocuk yetistirdiği için ve seni boyle yarı yolda bıraktıgı için. abilerin senin tursunu kurmaya meraklı galiba, herkese bir kulp takıyorlarsa.

ben bu adamla evlen demiyorum, ama ailen aşırı sorunlu aşırı… içim kalktı bu ne rezalet. o abilerin evlenince bosanırlar ben diyeyim; anam anam garip anam diye cevresinde donerler annenin, gelinler de bunu çekmez boşarlar.

yahu senin madem mesleğin var ayrı ev tut çek git. koca kadınsın. kız kardesin de ne b*ku varsa yesin, boşver.

Bu adamı iyi tanı, alevi vs önemli degil de; imamla evlenmek istemezdim ben herhalde…

Baştan aşağı sıkıntılı bir durum ve gerçekten üzücü. Kendi şartlarınız ve yaşam biçiminiz çerçevesinde yorumlayacağım. Aşağıda yazdıklarım aslında beni ve düşüncelerimi yansıtan ifadeler değil:

Anne ve abilerinizi tanıyorsunuz. Abilerinize durumu açıklarken, öncesinde görüşmüş olsanız bile -annemin arkadaşları beni biriyle yakıştırmışlar bana da fotoğrafı gösterildi izniniz olursa görüşmek isterim/ ya da bir kere uzaktan gördük birbirimizi aracılara görüşmek istediğimi söylemek istiyorum gibi giriş yapacaktınız.

Size bir tavsiye asla ve asla annenize güvenerek bir iş yapmayın.

Ah keske gercekten bi alevi bulsanda insanlik, kadina saygi, deger verme neymis gorsen. Kurtulursun ailenden ve baskisindan. Anaerkil bizim kulturumuz kadin el ustunde tutulur, sozu gecer evde. Yani bin defa dunyaya gelsem boyle bir ailede dogacagima hic dogmamayi tercih ederdim. Bu nasil is , sanki kendileri evlenecek. Umarim kurtulabilirsin bu cendereden ne diyeyim.

2023 turkiyesinde bir ev mi burası yoksa 1960lardan akıl hastanesi mi?
İnsan doğduğu aileyi secemiyor ama bacım,seninki de yaşanacak gibi değil. Abin kim ya, ondan gizlemissin. E buluşurken 'biriyle tanıştım çok hoşlandım' diye çıksan oracıkta tokadı gecirmeyecek gibi bir de haber vermedin diyor.
Deli mıdır nedir. Yüzde yüz eminim kendisi her türlü ahlaksızligi yapan , kız düşürmek için yapmadığı kalmayan , malın tekidir.

Abilerime konuyu açarken en başından annemin bilgisi dahilinde olduğunu söyledim. Onlar da annemin üstüne gitti herşeyin sorumlusu sensin vs diye. Annem de ileride anlaşmazlık olursa kendisi suçlanır diye bu sorumluluğu üstünden atmak için etrafa saldırdı. Aracıları ve görüştüğüm çocuğu arayıp işi bozmaya çalıştı maalesef.

Haklısınız ben de alevilik vs diye olaya bakmıyorum hiçbir zaman. Ama onun için katlandığım durumlara rağmen yanımda durmuyor yalnız hissettiriyor. O da doğru kişi değilmiş gibi hissediyorum. Sanırım ben onun için değil sadece kendim için yapacağım ne yaparsam.. Çok teşekkür ederim fikirleriniz için de

Ne bu ya kaçıncı yüzyılda yaşıyorsunuz siz. Her şey çok eski geleneklere göre yapılırken siz de öğretmensiniz çalışıyorsunuz.

Bu ülkede kadının adı yok. Bu nasıl bir zihniyet? Sizi bir birey olarak değil bir mal olarak görüyorlar. Sizin bir değeriniz yok onlar için. Lütfen ama lütfen ileride cocuk sahibi olursunuz olmazsanız bilemem ama ileride cocugunuz olursa aileniz gibi yetiştirmeyin, aileniz gibi düşünen adamlarla evlenmeyin.

Umarım.. Siz de buna benzer şeyler mi yaşadınız

Aile yapısı biraz benzer.
Kapalı ve homojen bir kültür, çok fazla kuralları olan abiler, sessiz bir anne. Onların istediği gibi olunca her şey mutlular evet ama birazcık saparsanız huzursuzluk başlar.

Benim patlamam bayağı geç oldu. Hala tamamen çözebilmiş değilim sorunu. Çoğu baskı koruyup kollama adına yapılıyor bu anlaşılabilir bir şey ancak kız çocuğu eziliyor.

O kadar içim sıkıldı ki okurken yarıda okumaya kestim böyle şeylere tepki göstersekte maalesef böyle hayatlar var nasıl yaşıyorsunuz bu ailede psikolojiniz nasıl sağlam kalıyor başkasını düşündük ne demek sizin hayatınız sizin kararınız siz eşya mısınız insanları mezheplerine göre yargılamakta ne aileniz öyle tepki vermişki sanki görüştüğünüz kişi müslüman değil çok şey söylemek istiyorum da neyse kararınızın arkasında durun bi an önce de bu sığ düşünceli insanlardan kurtulun

Sessiz bir anne dışında benziyoruz evet.. Gerçekten de onların istediği gibi olunca kendileri mutlu bizim istediğimiz olsun isteyince (ki hayat bizim hayatımız bariz bir yanlış da yok) güya huzuru biz bozuyoruz. Off oof Allah sizin de yardımcınız olsun uzlaşmak çok zor bu yapıdaki ailelerle

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…