Ailemin yüksek beklentileri (düğün,takı,çeyiz…)

İnanın bilmiyorum. Henüz düğün salonlarıyla görüşmediğimiz için ikram türlerinin çeşitliliği hakkında çok bilgi sahibi değilim. Sanıyorum alkol dışardan da sağlanabiliyor, bazı arkadaşlarım yemekli düğün yapmasına rağmen alkolü dışardan temin etmişti.
alkolsüz ama mezeli düğün oluyor. ankarada oluyor en azından. hafif müzik (keman türü), sarma, sigara böreği, arnavut ciğeri/paçanga gibi bi tabak, oyunsuz. hafif kokteyl tarzı.

Bizim o tarafta düğünü anne ve baba yapıyor, elalem ne der zihniyetinden dolayı da gerekirse boğazına kadar borca batıp kredi vs çekip “en iyisi” yapılıyor. Son yıllarda en yakın arkadaşlarım evlenip bir kısmı düğün borcu ödemekten evine tv sehpası bile alamadığı için millet ne derse desin benim ne istediğim önemli kafasına girdim son zamanlarda. Ama ailemle bu görüşümü paylaştığımda erkek arkadaşımın böyle mütevazi istediğini ve benim onu korumak için ve ondan etkilenip böyle istediğimi düşünüyorlar.
Oturup güzelce konuşun, '' Ben gerçekten böyle şatafatlı düğün istemiyorum, sevmiyorum, merak etmeyin gözüm arkada falan kalmayacak. Ama sizinki kalacak galiba, o zaman buyrun siz yapın. Elimi cebime asla atmam. '' diye.

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

Nasip olursa yaza evlenmeyi planlıyoruz. Evlendikten sonra Amerika’da yaşamak istiyoruz. Bunun için araştırmalara şimdiden ufak ufak başladık. Yaşlar 30 ve 31.

Çekirdek aileler dahil kimse konuşup canımızı sıkmasın diye evlilik süreciyle ilgili her şeyi ikimiz üstlenelim diye anlaştık. Benim ailem bunu pek kabul etmiyor. Gelsin istesinler, takacaklarını taksınlar, biz de üzerimize düşeni yapalım kafasındalar. Yani ikinizin istediği şekilde olsun değil de daha çok biz kız tarafıyız onlar karşı taraf, erkek tarafı gibi düşünüyorlar.

Bu arada 1,5 yıldır birlikteyiz, ben onun ailesiyle aynı şehirde yaşadığım için çoğu kişiyle tanıştım. Öncesinde de arkadaş olduğumuz için benim çekirdek ailem de erkek arkadaşımı tanıyor.

Evlendikten kısa süre sonra yurtdışına taşınmayı planladığımız için her şey mütevazi olsun diye düşündük. Paramızı daha çok yurtdışı işlemleri için kullanalım istiyoruz. Bu mütevazilik konusunda ailemi kırmadan ama kendi sınırlarımı da koruyarak nasıl bir yol izlemeliyim?

Ben şöyle olabilir mi diye düşündüm: Evde söz,nişan,isteme bir arada. Takı konusunda kararsızım. Yurtdışında yaşayacaksak gelinliğin üstüne alınan bir seti ne zaman kullanabilirim, ama takılmazsa içimde kalır mı ilerleyen yıllarda? Düğün konusunda da benim davetlilerim şehir dışından geleceği için (mesafe 4 saat kadar) çerezli düğün değil de doyurucu bir ordövr tabağı şeklinde ikram yapılabiliyorsa yemekli düğünden de bu şekilde yırtabiliriz diye düşündüm. İki tarafın ailesi de düğün istediği için düğün yapmak biraz şart. Kıyafetleri dolap gibi platformlardan ayarlamayı düşünüyorum, çünkü yalnızca 1-2 saat giyeceğim.

Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Takı içinizde kalmaz fakat. Elinizde para kaynağı ne olabilir sonrasında.
Sizin gibiler kaldı mı? Cidden hayran kaldım.

Annen benim kafandanmış :KK70: ben de senin tam zıttı minimalden nefret ederim. O pırlanta sanki tesadüf eseri yüzüğe düşmüş gibi duruşuna sinir olurum :KK70: (bunları karşı tarafın bütçesi var diye böyle yazıyorum)
Biz evlenirken valla gayet pırlanta setimi de aldı , tek taşımıda.
Sen şimdi böyle idareci olunca kıymet bilecek sanıyorsun asla bilinmiyor :KK70:
Mesela benim altınlarım vs ciddi para tuttuğu için, ben düğün asla istemedim. Koparıcağımı zaten eşim ve babamdan almıştım djjdjdjd

Oturup güzelce konuşun, '' Ben gerçekten böyle şatafatlı düğün istemiyorum, sevmiyorum, merak etmeyin gözüm arkada falan kalmayacak. Ama sizinki kalacak galiba, o zaman buyrun siz yapın. Elimi cebime asla atmam. '' diye.
Yoo konu sahibi set takılmazsa içimde kalır mı demiş. Bence o da istiyor ama güya fedakarlık yapıyor. Sonra ben sana diyim mi en ufak bir olayda, ama ben set dahi istemedim diyecek.

Yoo konu sahibi set takılmazsa içimde kalır mı demiş. Bence o da istiyor ama güya fedakarlık yapıyor. Sonra ben sana diyim mi en ufak bir olayda, ama ben set dahi istemedim diyecek.
Bana cidden istemiyor gibi geldi. İstemediğin bir şeyden ilerde neden yapmadım diye pişmanlık duymuyorsun, ben de pişman olacaksaaan kıymetin bilinmeyecaaakk laflarını çok işittim, hiç öyle olmadı.

Bana cidden istemiyor gibi geldi. İstemediğin bir şeyden ilerde neden yapmadım diye pişmanlık duymuyorsun, ben de pişman olacaksaaan kıymetin bilinmeyecaaakk laflarını çok işittim, hiç öyle olmadı.
Ben her şeyi yaptırdığım için hiç pişman değilim. Bir de bende geri kafalı bi düşünce var :KK70: altın benimdir abiii. Duruyor valla kasamda hiç kimseye de vermeyi asla düşünmüyorum. Ben acaba neden bu kadar güvensizim :KK70:

Kayınvalidem kuyumcuya beni götürüp istediğini seçenilirsin demişti, ben incecik bir hasır zincir, sade bir küpe seçmiştim günlük kullanım için, bu yurtdışında da sırıtmaz bence, minimalist takılar seçebilirsiniz zaten öyle gerdanlık vs benim de hiç tarzım değil, hem de herkesin gönlü olmuştu. Günlük te sürekli kullanıyorum.

Kıyafetler için dolap uygulaması mantıklı, takılar kadar para ödedim kıyafetlere dolapta öylece yatıyor hatırası var diye satamıyorum da 😅

Az öz bir şeyler yapılabilir bence de güzel düşünmüşsünüz

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

Nasip olursa yaza evlenmeyi planlıyoruz. Evlendikten sonra Amerika’da yaşamak istiyoruz. Bunun için araştırmalara şimdiden ufak ufak başladık. Yaşlar 30 ve 31.

Çekirdek aileler dahil kimse konuşup canımızı sıkmasın diye evlilik süreciyle ilgili her şeyi ikimiz üstlenelim diye anlaştık. Benim ailem bunu pek kabul etmiyor. Gelsin istesinler, takacaklarını taksınlar, biz de üzerimize düşeni yapalım kafasındalar. Yani ikinizin istediği şekilde olsun değil de daha çok biz kız tarafıyız onlar karşı taraf, erkek tarafı gibi düşünüyorlar.

Bu arada 1,5 yıldır birlikteyiz, ben onun ailesiyle aynı şehirde yaşadığım için çoğu kişiyle tanıştım. Öncesinde de arkadaş olduğumuz için benim çekirdek ailem de erkek arkadaşımı tanıyor.

Evlendikten kısa süre sonra yurtdışına taşınmayı planladığımız için her şey mütevazi olsun diye düşündük. Paramızı daha çok yurtdışı işlemleri için kullanalım istiyoruz. Bu mütevazilik konusunda ailemi kırmadan ama kendi sınırlarımı da koruyarak nasıl bir yol izlemeliyim?

Ben şöyle olabilir mi diye düşündüm: Evde söz,nişan,isteme bir arada. Takı konusunda kararsızım. Yurtdışında yaşayacaksak gelinliğin üstüne alınan bir seti ne zaman kullanabilirim, ama takılmazsa içimde kalır mı ilerleyen yıllarda? Düğün konusunda da benim davetlilerim şehir dışından geleceği için (mesafe 4 saat kadar) çerezli düğün değil de doyurucu bir ordövr tabağı şeklinde ikram yapılabiliyorsa yemekli düğünden de bu şekilde yırtabiliriz diye düşündüm. İki tarafın ailesi de düğün istediği için düğün yapmak biraz şart. Kıyafetleri dolap gibi platformlardan ayarlamayı düşünüyorum, çünkü yalnızca 1-2 saat giyeceğim.

Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ailen normal bişey ıstemıs bence .

evlendiğim dönemde benim ailemin aşırı istekleri ve karşılayamayacak bir erkek tarafı olduğu için biz aileleri mümkün mertebe bu şekilde sürecin dışında tutup olayı çözdük.
Aynı şekilde düğün yapmak zorunda kaldık. Eşimle beraber ödedik her şeyi. Ama ne yapılması gerekiyorsa da yaptık. Takı seti açıkçası ben gittim iyi bir yerden kendime alıp eşime verdim. Günlük kullanabileceğim bir şeydi. O günden beri de kolye küpesi hep üzerimdedir. Kuaförümü ödedim gelinliğimi ödedim. Ailemin bunlardan haberi olmadı. Eşim de kendi saatini kendi gitti aldı.
Strese girmeyin. Bütçeniz kısıtlı ve zor bir süreç biliyorum. Ama yurtdışında çalışacaksanız bir şekilde ödenecek bitecek.
Bu arada düğünlerde kokteyl menü denen bir şey var. Sizin aradığınız o.

Fena grip geçiriyorum dur, 2 ayrı set kimin kafasından çıktı?
soyle ki konu sahibi zaten bi kaç senedir oğlanın ailesi ile görüşüyormuş, kendi ailesine de birkaç ay once erkek arkadaşından bahsetmiş. erkek arkadasinin evine de gelip gidiyor. bir gun oğlanın evinde, oğlanın annesine evlilik planlarından bahsederken, oğlanın annesi takıları ne istersiniz diye soruyor. kız da baska bir zamanda ailesi ile konuşurken ailesi düğün nisan ve set istediklerini söylüyor. kız da ben abartı istemiyorum ne yapıyım diyor. Ozet geçtim.

soyle ki konu sahibi zaten bi kaç senedir oğlanın ailesi ile görüşüyormuş, kendi ailesine de birkaç ay once erkek arkadaşından bahsetmiş. erkek arkadasinin evine de gelip gidiyor. bir gun oğlanın evinde, oğlanın annesine evlilik planlarından bahsederken, oğlanın annesi takıları ne istersiniz diye soruyor. kız da baska bir zamanda ailesi ile konuşurken ailesi düğün nisan ve set istediklerini söylüyor. kız da ben abartı istemiyorum ne yapıyım diyor. Ozet geçtim.

E kız annesine ben böyle bir şey isteyemem beni utandırmayın. Biz istemeden ne yapıyorlarsa yapsınlar diyememiş mi.

soyle ki konu sahibi zaten bi kaç senedir oğlanın ailesi ile görüşüyormuş, kendi ailesine de birkaç ay once erkek arkadaşından bahsetmiş. erkek arkadasinin evine de gelip gidiyor. bir gun oğlanın evinde, oğlanın annesine evlilik planlarından bahsederken, oğlanın annesi takıları ne istersiniz diye soruyor. kız da baska bir zamanda ailesi ile konuşurken ailesi düğün nisan ve set istediklerini söylüyor. kız da ben abartı istemiyorum ne yapıyım diyor. Ozer geçtim.
Hee, sağol. Abartı istemiyorsa istemiyordur, herkes isteyecek diye birşey yok, ilerde pişman da olunmaz istemeyince. Yukarda bir yazınızı okudum, modern ve kadın erkek ilişkilerinde relax iseler istemenize gerek yok, ama geleneksel iseler istemeniz iyi olacak diye. Geleneksel yapıda ben bu kadar bu kadar altın taktım harcama yaptım diye gelin aldık diyorlar, bildiğiniz mal almış yerine geçiyor. Amerikaya gidiyorlar, eş ailesi başlarına ekşimezler diye düşünülebilir, ama ardından da gitmeye kalkanı gördüm, para isteyen zaten sürüsüne bereket, yani o gelin faydası illa görülecek. Ne yapılacaksa iki eş kendi imkanlarıyla yapmalı bence.

X