Altin biriktirelim

Bugun bir marketten 30lu yumurta aldim
Rafta 39.90 yaziyordu
Yaninda baska seylerde aldim ciktim. Baska markete gidiyordum kabaca hesap ettim odedigim rakam fazla geldi cok degil ama yine de fazla. Sonra tekrar oraya döndüm. 42.75ten satmislar bana 2 kusur lira geri verdiler. Cok bir miktar degil ama bende para cikismasa alacagim seyi vermezler... valla bu sogukta paranin pesine dustum ellerim dondu :KK70:

Yerel marketten
30lu yumurta+10lu organik yumurta =67 tl
Bimden pirasa 5.5 tl
A101den borek 24.90 tl
Yufkacidan 5 yufka 17.40
Şoktan olgunlastirilmis peynir, tel peynir, kasar peyniri, biskuvi 105 tl

Toplam kac yapiyo hesaplayamiyorum🤪
Yaklasik 220 tl harcamisim😭

Hayırlı olsun hem topik, hem birikimlerin.
Ben bu ata genelde borsa ya yatırım yapıyorum. Temettü emekliliği hedefim.
Ara ara ufak adımlarla yaptığım altınları dün 1 gr satıp, ihtiyacı olduğunu bildiğim aileden birine gönderdim 1000 tl,
Daha önce de 4 gr bozup 2000 tl göndermiştim, geri gelmeyeceğini bilerek gönderiyorum. Nasip olursa ay sonu ramazan alışverişi yapmaları için de göndereceğim 2 yer var. Ya sanal market yapar evlerine gönderirim, yada para gönderirim.
Birikim yapmasaydım ne olacaktı, bak iste birinin ihtiyacı olduğunda destek olduk diye düşünüyorum.

Ben her ay az az döviz ve altın alırdım. Şimdi dövizi sadece evdeki kumbaralarla fiziki alıp, bankadan altın biriktirmeye devam edeceğim.

Ara ara ufak adımlarla yaptığım altınları dün 1 gr satıp, ihtiyacı olduğunu bildiğim aileden birine gönderdim 1000 tl,
Daha önce de 4 gr bozup 2000 tl göndermiştim, geri gelmeyeceğini bilerek gönderiyorum. Nasip olursa ay sonu ramazan alışverişi yapmaları için de göndereceğim 2 yer var. Ya sanal market yapar evlerine gönderirim, yada para gönderirim.
Birikim yapmasaydım ne olacaktı, bak iste birinin ihtiyacı olduğunda destek olduk diye düşünüyorum.

Ben her ay az az döviz ve altın alırdım. Şimdi dövizi sadece evdeki kumbaralarla fiziki alıp, bankadan altın biriktirmeye devam edeceğim.
Hosgeldin canim. Buralardan hic ayrilmamissin :) arada okuyorum yazdiklarini. Ne guzel yardim yapmissin Allah kabul etsin. Bankadan altin aldim ama birden dustu ya galeyana gelip cok dusukten sattim sonra vok yuksekten geri aldim. Elimin altinda olunca alim satim yapiyorum yani. Gormiim ben onu ulasamayinca daha iyi oluyor. Yani biranda gidip kuyumcuya bozduramam. O yuzden bankadan altin alimina son verdim bide baya makas araligi var alis ve satista. Gerci kuyumcuda da var ama izun vade dusununce cok bi sey olmuyor

Canim temett emekliligi nasil oluyor?

Merhaba. Bsey sormak istiyorum. Ben yurt dışında yaşıyorum. Yeni geldim sayılır. Geçen seneden beri eşim aylık belli harçlık veriyor. Bir kaç ay önce Türkiye’ye gitmiştim. Eşimin verdiği harçlıkları ve kumbarada biriktirdiğim parayı birleştirip Türkiye’ye gidince 41 gram bilezik aldım. 22.300 TL yaptı. Şu an yine hem hesabımda hem de kumbaramda biriktiriyorum fakat acaba Euro olarak değil de altın olarak birikmesi daha mı iyi olur onu henüz çözemedim. Burada da Türk kuyumcular var. Çeyrek alabilirim ama gereği yok mu acaba? Bu arada bilezik, kelepçe gibi şeyler Burada daha pahalı. O yüzden Türkiye’den aldım ama çeyrek hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. 95-98 Euro arası değişiyor burada

Merhaba. Bsey sormak istiyorum. Ben yurt dışında yaşıyorum. Yeni geldim sayılır. Geçen seneden beri eşim aylık belli harçlık veriyor. Bir kaç ay önce Türkiye’ye gitmiştim. Eşimin verdiği harçlıkları ve kumbarada biriktirdiğim parayı birleştirip Türkiye’ye gidince 41 gram bilezik aldım. 22.300 TL yaptı. Şu an yine hem hesabımda hem de kumbaramda biriktiriyorum fakat acaba Euro olarak değil de altın olarak birikmesi daha mı iyi olur onu henüz çözemedim. Burada da Türk kuyumcular var. Çeyrek alabilirim ama gereği yok mu acaba? Bu arada bilezik, kelepçe gibi şeyler Burada daha pahalı. O yüzden Türkiye’den aldım ama çeyrek hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. 95-98 Euro arası değişiyor burada
Orada harcama yapiyorsunuz ya da yapacaksiniz degil mi birikimlerinizi eger oyleyse altin alin. Turkiyede birikimlerinizle yatirim yapacaksaniz euro olarak birikmesinde sakinca yok bence

Bugun eve pirasali borek yaptim
Cocuklar az yedi ama ben esimle 3/4 unu yedik. Cok guzel olmus zaten cok severim. Biraz kaldi hem ic hem yufka hemde sosundan haftaya yine yapicam o nedenle buzluga kaldirmadim insallah bir sey olmaz. Yarin ne yapsam diye dusunuyorum kara kara:işsiz:

Bugun bulasiklari makineye dizerken bir sey denedim lavaboda bir tasin icinde su birikmis. Tum bulasiklarin kirini bu suda sungerle yikadim. Cogunlukla kirini yikamadan koyuyorum makineye zaten gunluk calisiyor makine kirler cikiyor diye. Ama bu yontem cok iyi tavsiye ederim

Bi topicte ev islerini gunlere yayarak yapmaktan bahsetmisler
Ben de eve kadin aliyordum ama bizi goren kaciyor hem cocuk cok hem de ev buyuk...
Ben de gunlere yayarak mi yapsam bilemedim
Abla haftasonu evi fip kose temizledi
Bende soguklar bitsin halilari yikamaya vericem
Gunluk is bolumu yapicam artik

Canim temett emekliligi nasil oluyor?
Borsa da temettü yani kar payı ödeyen şirketlerden hisse alıyorum.
Uzun vadede yılda 1 defa alacağım temettünün beni 1 yıl idare edebilecek tutarda olana kadar almaya devam edeceğim 😊
Tabi altın biriktirmeye de devam bu arada.
Coxuklar için de ayrıca aktif Kullanmadığımız bir hesaptan altın ve gümüş biriktiriyorum.

Çok borç var ama yine de biriktirmeye devam 🥰

Yani şimdi tavsiye vermek pek doğru olmaz.
Para biriminiz euro iken onu biriktirmek daha zor olabilir. Harcamak kolay olur gibi geliyor bana.
Ama altına çevirince bozdurmaya kıyamıyor insan 😀
Ben altının dövizde daha fazla getirisi olduğunu düşünüyorum. O yüzden genelde altın alırım.
Altın alacaksanız da birikim için işçiliği olmayan, yada az olan takılardan alabilirsiniz, ihtiyaç halinde zarar etmeyin

Yani şimdi tavsiye vermek pek doğru olmaz.
Para biriminiz euro iken onu biriktirmek daha zor olabilir. Harcamak kolay olur gibi geliyor bana.
Ama altına çevirince bozdurmaya kıyamıyor insan 😀
Ben altının dövizde daha fazla getirisi olduğunu düşünüyorum. O yüzden genelde altın alırım.
Altın alacaksanız da birikim için işçiliği olmayan, yada az olan takılardan alabilirsiniz, ihtiyaç halinde zarar etmeyin
Aldığım kelepçe hevesimdi. O yüzden aldım onu. Ama o bile şu an satsam kar ederim. Bundan sonra alacaklarım çeyrek ya da tam altın olur. Teşekkür ederim 😊

Hayırlı olsun güle güle kullan ☺️ Bende almanyada yaşıyorum ilk aklıma gelen “ bileziği yakalanmadan nasıl buraya getirdiki “ 😅

Günaydın kızlar
Bugün BİM’e tavan boyası gelmişti. 10 kg 100 TL.
Netten biraz fiyat araştırdım. En ucuz 170 TL diyordu.
Hemen sabah gidip aldık eşimle.
Bizim için değil. Ama annemin ev yazın boyanacaktı. Şimdiden aldık iyi oldu. Yaza kadar 3’e katlar zaten rakam

X