Anaokulu, tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öğretmenin üslupsuzluğunu ve saçmalamasını kenara bırakıyorum. Hiç eğitimciye yakışan tavırlar değil bunlar. Gerekirse rehberlikten detske alalım onu alıştıralım demeliydi. Velilerin şikayetlerini size taşıması da saçma. Ama velilerin bir günde bu kadar şikayet etmesini anlayabiliyorum. Ilk mesaj da arkadaşlarından birini ittiğini, başka birinin elindeki oyuncağı almaya çalıştığını söylemişsiniz. Herkesin evladı kendine kıymetli. Kimse çocuğu daha yeni başladığı okulda böyle muameleye maruz kalsın istemez. Şikayet etmeleri doğal. O esnada hoca çocukların arasına girip ortamı yumuşatmalıydı.

Benim kızimda bu hafta sadece pazartesi ve salı gidebildi çarşamba da götürdük fakat sabahçı ögretmen "getirmeyin sonra işte bana alışir kendi ögretmenine alışamaz" dedi.. öglenci ögretmeni raporluymuş haftaya gelecekmiş tabi gelip gelmeyecegi de kesin degil.. bakalım pazartesi ögleden sonra götüreceğim inşallah ögretmeni gelir de kızım geri kalmaz.. sizin olay farkli tabi ögretmen kendi ögretmeni getirmeyin demeye hakkı yok.. önce bi müdurle idareyle konuşun durumu olmadı meb e şikayet edersiniz

Destekleriniz için çok tşk ederim. Yarın gidip konuşacağım, çocuğumuda okula götüreceğim. sınıfların yan tarafında rehberlik yazıyordu. onlarla da görüşeceğim.
Yaramazalık yaptı diye, çocuğumun bu şekilde cezalandırılması beni çok üzdü. Bugün neden okula gitmedim diye hep sormuş evdekilere. Gelişmeleri size yazacağım.
Bence okul henüz kapanmadıysa şimdiden gidip en azından müdürle konuşun..

Herkese merhaba,
Dünden beri sürekli gözlerim dolu dolu, boğazim düğümlenmiş haldeyim.

Şimdi sorunum şöyle; 45 aylık oğlum var, bu yıl mahalledeki Devlet anaokuluna yazdırdık. Kayıt parası, malzeme parası, ihtiyaç listesi derken 2. 000 TL masrafımız oldu. aylık 500 lirada aidat verecektik.

Okul açılmadan, öğretmenimiz watsap grubu kurdu, ve bizleri aradı. Tanıştık, güzel enerji aldık. v.s. Bana çocuk hakkında bilmem gereken özel bir durum var mı dedi, bende sadece oğlum normalden biraz hareketlidir dedim. Önemli değil, bende öyleyim falan dedi. Espri yaptı, güzel bir konuşamaydı. çarşamba günü okulda görüşürüz dedi.

işte, dün okulun ilk günüydü, ilk bir saat veli toplantısı, 2. bir saatte çocuklarla kaynaşma şeklinde geçti. fakat sınıflara geçildiğinde benim oğlum, hemen hareketliliği ile göze çarptı, yani şöyle, bir oyuncak için, arkadaşına sinirlendi. peluş bir oyuncak vardı. onu almak istedi. başka arkadaşı aldığı için, kendini yere attı, ağladı falan. Böyle şeyler yaşandı. Bazı çocuklar anne gitme diye ağladı, klasik ilk gün yaşadık, yada bana göre öyleydi. Neyse,

öğleden sonra Öğretmen Hanım aradı beni, dediki ya yanlış anlamayın, örneğin oğlumun adı Ali olsun, Ali ile ilgli 2 tane şikayet aldım velilerden, işte birinin kızını eliyle ittirmiş, diğer çocuğunda elindeki oyuncağı almış, çocuk korkmuş, kendini yere atıp ağladığı için onu engelli sanan veliler olmuş, yani çok şaşırdım ve üzüldüm.

Bu hafta tanışma, haftası, sizin çocuk çok hareketli, diğer çocuklardaha sınıfa alışamadı ağlıyor. siz bu hafta gelmeyin. Haftaya gelin, haftaya da böyle olursa işte, diğer yıl gelin derim size.

Bugün oğlum okula gidemediği için çok üzüldü. Bende çok üzüldüm, Sabahtan beri yapılan etkinlikler ile ilgili watsap grubundan fotograf paylaşıyorlar, biri pasta getirmiş, pasta falan kesmişler, çocuklar çok mutlu, oğlum aralarında olmadığı için içim parçalandı.

Şimdi sorum, hiç anaokullarında hareketli çocuk yokmu, öğretmenin bize siz gelecek yıl gelin demeye hakkı varmı, yada bu hafta gelmeyin demeye .
ben ne yapayım, nasıl davranayım,
Birde okula gitmesek bile,okul aidatlarını yine ödemek zorundaymışım var mı böyle birşey.Bunları pazartesi günü okul idaresi ile konuşacağım. Fakat tavsiyelerinize çok ihityacım var.
Öğretmen değiştirebiliyorsanız değiştirin. Belli ki nitelikli birisi değil. Çocuğunuza faydadan çok zararı olacak gibi duruyor.

onu da söylüyor, yani ben idare ederim falan, 27 yıllık öğretmenim diyor, ama veliler çok şikayetçi diyor. yani ilk günden nasıl bu kadar şikayet oldu anlamadım. yada kendisi şikayet edenlere karşı çıkmadımı bilmiyorum. 27 yılda hiçmi kendini yere atıp ağlayan çocuk görmedi diyorum, kendi kendime, engelli sanmışlar diyor birde, valla ceycey ne kadar kötüyüm dünden beri bir bilsen.
Ben genc zannederek ogretmene bir sans verin demistim ama 27 senelik ogretmen demissiniz. Bunca senede cocuklari kaynastirmayi, otekilestirmemeyi, bir anneyle nasil konusulacagini ogrenememis bir ogretmenin ben degisicegine, kendinde hata arayacagina, -hata aradi ve buldu diyelim- hatasini telafi etmeye yonelik dogru adimlar atabilecek beceriye sahip olduguna hic ihtimal vermiyorum. Hatta sizle ve idareyle olusacak gerilimin acisini cocuktan cikarmaya kalkisabilir. Ben olsam kesinlikle baska ogretmenle devam ederdim.

onu da söylüyor, yani ben idare ederim falan, 27 yıllık öğretmenim diyor, ama veliler çok şikayetçi diyor. yani ilk günden nasıl bu kadar şikayet oldu anlamadım. yada kendisi şikayet edenlere karşı çıkmadımı bilmiyorum. 27 yılda hiçmi kendini yere atıp ağlayan çocuk görmedi diyorum, kendi kendime, engelli sanmışlar diyor birde, valla ceycey ne kadar kötüyüm dünden beri bir bilsen.
Anasınıfında anaokullarında engelli çocuklar da oluyor. 27 yılda hiç mi kaynaştırma öğrencisi olmamış. Anaokulu öğretmeniyim. Tam anlamıyla saçmalamış

Öğretmeniniz malesef kendi eğitim ve gelişimini tamamlayamamış bir birey benim gözümde, geçen yıl o kadar benzer şeyler yaşadım ki, çocugum okulda mimlendi her olayda arkasında onu aradılar bizim için çok stresli bi dönemdi, böyle bir öğretmene çocuk emanet etmek yerine bu sene de evde dursun, oyun grupları vb aktivitelere katılın derim şahsen ben ilk dönem direndim fakat artık oğlum okuldan nefret etme derecesine gelince milli eğitime de şikayetçi olarak kayıt sildirdim , sonrasındada aidat vs gibi bir ödeme söz konusu olmadı, sınıf değiştirme gibi bir şansınız varsa buda bir seçenek, yine söylüyorum öğretmeniniz sorunlu çocuğunuz değil.

Anaokulu öğretmeni ilk zamanlar çocuklarla beraber sınıf kurallarını oluşturur. İdeal olan budur. Bunu yapmış mı? Oyuncakları sırayla oynuyoruz demiş mi ki oğlunuz oyuncağı çekince hatalı davranış sergilemiş olsun. Bunu sorgulayın.

Okulun amacı eğitim öğretimdir. Okul öncesinde gelişimlerini destekler ve ayına uygun bilgilerle donatırız. En basiti arkadaşlar ile olan ilişki. Bunu ne zaman öğretmiş ki çocuk yapmadığı için hatalı? Öğretmenin görevi bunu öğretmek değil mi?

Öğretmene 36-72 aylık kazanım ve göstergeler müfredatına uygun davranmasını gerekir. Mesela oradaki göstergelerin birinde "Sırasını bekler" yazar. Yani bir gün öğretmen bu konuyu ele alarak çocuğa sıra beklemeyi öğretmenlidir. Yani çocuğun bunu bilmeden okula gitmesi olağandır. Elbette ailede öğrenmeye başlaması idealdir ama olmadıysa çocuk dışlanamaz.

Sınıfta 20 çocuk varsa size kalıbımı basarım en az 16 tanesi arkadaşının elinden oyuncağını çekerek alacaktır. Bu doğaldır. Bunun törpüleneceği yer zaten okul öncesi eğitim kurumu.

Öğretmene okulun ve verdiği eğitimin amacını sorun. Rehber öğretmenle koordineli bir şekilde çalışıp işbirliği yapabileceğinizi, aile iletişim etkinliklerine açık olduğunuzu, bazı davranışların üstesinden gelmek için vereceği önerilere uyacağınızı iletin. Okuldan almak gibi bir düşüncenizin olmadığını, çok şikayetçi olan veli var ise bunu tolere etmenin yolunun başka şekilde olabileceğini vurgulayın.

Çocuğunuzu oryantasyon sürecinin dışında tutmaya hakkı yok öğretmenin.
Onca yıllık meslek hayatında hiç şikayet aldığı öğrencisi olmamış olamaz, kriz yönetimi yok demekki.
Veliler şikayet etse bile onları teskin edebilirdi, ilk gün sonuçta.
Size bu şekilde dönmesi hiç profesyonel değil.
Yarın çocuğu okula gönderin. İdare ile konuşun ve hatta öğretmen değiştirin,o sınıfta devam etmeyin.Belki bu saatten sonra öğretmene karşı kalbiniz de ısınmayacaktır. Umarım tek sınıf değildir değişim yapabilirsiniz.
Siz net ve kararlı olun, gerekirse cimere de şikayet edersiniz.
Çok kızdım.
Gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz.

Herkese merhaba,

Şimdi sorunum şöyle; 45 aylık oğlum var, bu yıl mahalledeki Devlet anaokuluna yazdırdık. Kayıt parası, malzeme parası, ihtiyaç listesi derken 2. 000 TL masrafımız oldu. aylık 500 lirada aidat verecektik.

Okul açılmadan, öğretmenimiz watsap grubu kurdu, ve bizleri aradı. Tanıştık, güzel enerji aldık. v.s. Bana çocuk hakkında bilmem gereken özel bir durum var mı dedi, bende sadece oğlum normalden biraz hareketlidir dedim. Önemli değil, bende öyleyim falan dedi. Espri yaptı, güzel bir konuşamaydı. çarşamba günü okulda görüşürüz dedi.

işte, dün okulun ilk günüydü, ilk bir saat veli toplantısı, 2. bir saatte çocuklarla kaynaşma şeklinde geçti. fakat sınıflara geçildiğinde benim oğlum, hemen hareketliliği ile göze çarptı, yani şöyle, bir oyuncak için, arkadaşına sinirlendi. peluş bir oyuncak vardı. onu almak istedi. başka arkadaşı aldığı için, kendini yere attı, ağladı falan. Böyle şeyler yaşandı. Bazı çocuklar anne gitme diye ağladı, klasik ilk gün yaşadık, yada bana göre öyleydi. Neyse,

öğleden sonra Öğretmen Hanım aradı beni, dediki ya yanlış anlamayın, örneğin oğlumun adı Ali olsun, Ali ile ilgli 2 tane şikayet aldım velilerden, işte birinin kızını eliyle ittirmiş, diğer çocuğunda elindeki oyuncağı almış, çocuk korkmuş, kendini yere atıp ağladığı için onu engelli sanan veliler olmuş, yani çok şaşırdım ve üzüldüm.

Bu hafta tanışma, haftası, sizin çocuk çok hareketli, diğer çocuklardaha sınıfa alışamadı ağlıyor. siz bu hafta gelmeyin. Haftaya gelin, haftaya da böyle olursa işte, diğer yıl gelin derim size.

Bugün oğlum okula gidemediği için çok üzüldü. Bende çok üzüldüm, Sabahtan beri yapılan etkinlikler ile ilgili watsap grubundan fotograf paylaşıyorlar, biri pasta getirmiş, pasta falan kesmişler, çocuklar çok mutlu, oğlum aralarında olmadığı için içim parçalandı.

Şimdi sorum, hiç anaokullarında hareketli çocuk yokmu, öğretmenin bize siz gelecek yıl gelin demeye hakkı varmı, yada bu hafta gelmeyin demeye .
Birde okula gitmesek bile,okul aidatlarını yine ödemek zorundaymışım var mı böyle birşey.Bunları pazartesi günü okul idaresi ile konuşacağım. Fakat tavsiyelerinize çok ihityacım var.
Öğretmenin yaptığı şey çok yanlış. Daha ilk günden gözden çıkarmış.

Herkese merhaba,

45 aylık anaokulu İçin erken değil mi biraz yanlış mı yazdınız yoksa

Tamam öğretmen zaten hatalı ama kendini yere atan bir evladınız olduğu için birşeyler yapmaya çalıştınız mı? Ne bileyim pedagog falan ? Belki yorumlara yazdınız bilemiyorum ama ana konuda bahsetmemissiniz.
Biraz acımasız olacak ama çocuğunuzun ciddi psikolojik sıkıntısı ve uyum problemi varsa benim cocugumdan çalıp sizin cocugunza zaman ayirmasini istemem ogretmenin. Belki öğretmene değil ama velilere hak verdim

Daha da önemlisi böylesine kötü örnek bir çocuğun çocuğumun sınıfında olmasını asla istemezdim.
Çocuklar birbirlerini çok örnek alıyorlar.
Bence herşeyden önce lütfen hatayı kendinizde arayın. Yanlış anlamayın kendi çocuğum yanlış bir hareket yaptığında da ben de hemen müdahale ediyorum kitaptjr psikiyatristtir vs.

Ben de çocuğum ile ilgili konular açtım benimki de zor bir çocuk ama bana zor bana şımarık yani. Başkasının hakkına giremez mümkün değil tepkim hafif olmaz asla. Ve ben kapıdan bırakırken bile bin kere tembihliyorum gerekirse oyun saati veya TV saati nden yoksun birakmakla tehdit ediyorum.
Gerekirse sert bile yaparım ne demek başkasını bu kadar rahatsız etmek ya. Hiç hiç normal değil oglunuzun davranışları.

Şimdi diyeceksiniz ilk gün falan ama bu çocuk bunu belki okul ortamında ilk defa yapmış olabilir ama eminim dışarda ilki değildir

Benim oğlumda çok hareketli ve tek çocuk olduğu için biraz da paylaşma konusunda sıkıntılıydı. sizinki kadar küçük olmasa da sınıfın en küçüğüydü erken başlattım anaokuluna pandemi de evde hiç arkadaşı yok sıkılıyor diye. Evde her ne kadar örnek olmaya çalışsak da. İlk hafta sizin dediğiniz gibi bir arkadaşının elinden oyuncak çekip almış. Arkadaşı da sinirlenmiş itmiş, sonra benimki bağırmaya başlamadan öğretmen anında olaya müdahale etmiş. Çıkışta bana anlattı. Ben bugün konuştum anlattım güzelce kurallarımızı evde lütfen sizde üzerinden geçin diye. Bir iki gün sonra başka bir arkadaşıyla yine sıkıntı yaşamış. Öğretmeni özür dilemesini söylemiş. Dilemem o benim arkadaşım değil tanımıyorum demiş 🙈 sıkılıp sınıftan çıkmak masada uyumak istediği olmuş. Bunlar ilk 2 hafta oldu ama sadece. Ki evde gerçekten kibar ve güzel örnek oluyoruz. Mahallenin dilinde beyefendiliği komşular gülüşüp duruyor, özürlerine ricalarına. 😂 Sonraki haftalar özellikle durumunu sorduğumda nasıl devam ediyor diye çok güzel uyum sağladı, bazı şeyleri küçük olmasına rağmen arkadaşlarından önde bitiriyor dedi. kısacası öğretmen burada çok mantıklı davranmamış gibi geldi bana. Dışardan bakan bir göz olarak. Sizin öğretmene denk gelseydik demek ki benim oğlumda koca seneyi evde geçirecekti. Çocuğu sınıfa katmak iÇin bir yol bulmalı sizden de gerekirse yardım almalı, rehberlik servisini kullanmalısınız. Yok sınıfa uyum sağlayamayıp düzeni çok bozarsa da bu iki üç günde verilebilecek bir karar değil bence. En az 3-4 hafta uyum içinde çalışıp sonuçlara göre birlikte karar verilmeli.

Herkese merhaba,

Bu nasıl öğretmenmiş bu çocuk kaç yaşında daha ki
Madem tahammül edemeyeceksin öğretmenlik yapma o zaman yazık gerçekten, gerekirse şikayet edin böyle bir şey söyleyemez daha ilk günden neyini görmüş tanımış ki
Allah bütün çocuklara vicdanlı merhametli öğretmenler nasip etsin inşallah

Ben de çocuğum ile ilgili konular açtım benimki de zor bir çocuk ama bana zor bana şımarık yani. Başkasının hakkına giremez mümkün değil tepkim hafif olmaz asla. Ve ben kapıdan bırakırken bile bin kere tembihliyorum gerekirse oyun saati veya TV saati nden yoksun birakmakla tehdit ediyorum.
Gerekirse sert bile yaparım ne demek başkasını bu kadar rahatsız etmek ya. Hiç hiç normal değil oglunuzun davranışları.
Hayatında 4 yasından kücük cocuk görmedin sanırım, genelde oyuncak krizleri çok olur benim kızım 3 yaşına 2 ay kala kreşe başladı ve başlarda o da paylaşımcı değildi şimdi huyları tamamen değişti ki bu çocuk ilk kez okul ortamına girmiş gayet normal birşey. O yaştaki çocuğa anlatamazsın sert yapsan bile anlamaz. Çocuk bunlar illa kavga edicek illa düşücek kalkıcak gayet normal bişey benim çocuğuma okulda bir çocuk vurmuştu öğretmen bana söylediğinde hocam oda çocuk ne yapabilirim ki demiştim yani velilerin şikayet etmesi çok saçma bence sizin bakış açınız da bir o kadar saçma çocuğunuz normal değil demekte nedir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X