Anaokulu, tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Geçen sene oğlum devletin bağımsız anaokulundaydı. Tecrübesiz bir öğretmene denk geldik. Oğlum arkadaşlık kurmakta zorlandı diye bana çocuk psikiyatrisine gitmemi önerdi hanımefendi. Ben de önce rehberlikle görüşmek istedim. Önce sınıfta gözlemledi sonra odasında resim yaparak sohbet ettiler. Gayet aklıbaşında sadece sosyalleşmen istemiyor benimle diyalog kurdu çocuk dediler. Ama yine de devam etti sorunumuz kendisiyle.
Sonra sorunu biz bulduk. Öğretmenin düşünme köşesi uygulaması oğlumu korkutmuş. Sırf o köşeye gitmemek için kendisine vuranlara daha tepki göstermedi. Ya beni de köşeye alırlarsa anne diye.
Ben bu uygulamanın eski zamanda kaldığını daha pozitif disiplin yöntemleri olduğunu söylesem de bana bilenmeye devam etti.
Bu sene özele geçtik. Sırf öğretmenin ve idarenin tavrı nedeniyle.
Haklarınızı bilin.
Kimse devlet okulunda sen al çocuğu diyemez. Öyle bir hakları yok. Müdürle ve rehberlikle görüşme talep edin.

Daha da önemlisi böylesine kötü örnek bir çocuğun çocuğumun sınıfında olmasını asla istemezdim.
Çocuklar birbirlerini çok örnek alıyorlar.
Bence herşeyden önce lütfen hatayı kendinizde arayın. Yanlış anlamayın kendi çocuğum yanlış bir hareket yaptığında da ben de hemen müdahale ediyorum kitaptjr psikiyatristtir vs.
Velilerin böyle bir hakkı yok. Ben istemiyorum gelmesin diyerek bir başka çocuğun eğitim hakkını gasp edemezsiniz.
Geçen sene oğlum tırmalamadık, ısırıldı. Ama asla bu çocuklar gelmesin demedim. O çocuk da dışlanmadan sosyal ortamda öğrenecek doğruyu yanlışı.
Dışlayarak, eğitimden atılarak, sınıfları iyi kötü çocuk diye ayrıştırarak vardığınız yer toplum açısından da hiç iyi olmaz

Veliler de tozutmuş yalnız
Kendini yere atan çocuğu engelli zannetmek nasıl bir zekanın ürünü acaba? Bence olmayan zekanın.
Artı belki gerçekten engelli o çocuk? Nolacak? Diğer velilere mi sorulacak “pardon acaba engelli çocuk gelebilir mi sınıfa” diye?
Ya onu geçtim, aklı sıra hakaret eder gibi engelli sanmak ifadesini kullanıyor. Eğitimci olacak bir de

İşine gelmemiş,seneye gel diyecek bir de. Bunları öğretmen diye mezun eden sisteme diyecek laf bulamıyorum
Böyle bir şeyi Veli der mi?
Ne bileyim daha ilk gün böyle şey denir mi hem olsa da denir mi?
Sanki bana öğretmenin uydurması gibi geldi.
Ben öğretmen bile demek istemiyorum böyle birine..
Seneye gelsin diyecek gibi bir hali var zaten.
Konu Sahibi en başından hareketli deyince ordan kendisine destek almış gibi ailesi de öyle diyor zaten bile diyebilir.

36. Aydan itibaren alıyor, anaokulları. Oğlum 45 aylık.
Yaşadığım yerde 4 yaştan önce almıyorlar diye biliyorum da belki okuldan okula değişiyor olabilir öğretmen yanlış yapmış gerçekten çocuğu uyarmadan etmeden sorunu anlamadan direk öyle demesi yanlış ama çocuğun bu davranışları altında yatan sebep vardır ev içi ilişkileri falan davranışlar çocuğu etkilemiş olabilir ya da kötü arkadaş ortamı diyeyim benim kızımda bazı arkadaşlarıyla fazla vakit geçirdiğinde onların huyundan alıyor

Böyle bir şeyi Veli der mi?
Ne bileyim daha ilk gün böyle şey denir mi hem olsa da denir mi?
Sanki bana öğretmenin uydurması gibi geldi.
Ben öğretmen bile demek istemiyorum böyle birine..
Seneye gelsin diyecek gibi bir hali var zaten.
Konu Sahibi en başından hareketli deyince ordan kendisine destek almış gibi ailesi de öyle diyor zaten bile diyebilir.
Bilemiyorum aşırı yüzsüz veliler de var,yol yordam bilmeyen,bir tek kendilerinin çocuğu kıymetliymiş gibi davranan veliler de var bence. İnanırım yani.

Çocuk bunlar hanimefendi çocuk. Sanki çocuk altı ay okula gitmiş uyum sağlamamış bu ne tepki. İlk gün, ilk defa okul görmüş. Bu hareketler aylar boyu devam eder, rehberliğe gider çözüm bulunur. Ama ilk günden hiç bir çocuğa bu şekilde yaklasilmaz.
Aynen iş ogretmende bitiyo çünkü hiç bir veli istemez yani bu durumu yaşasın kızım 43 aylık sınıfın en küçüğü bugün herkes boya yaparken balon diye tutturmuş ve ağlamış ne ağlama anlatıyorum söylüyorum ama yok oda alışacak yani hemen ilk günden 4 yaşındaki cocukdan 40 yaşındaki insan ağırlığı beklemek yanlis

Öğretmen benimkine de hiç kuralları bilmiyor sınıftan çıkıp geziyo dedi. Napsın çocuk daha ilk günü, oturup test kitabı mı çözecek 5 yaşında anlamadım.
Hey allahım ya bunlar bu işin eğitimini alıyorlar bir de..
Söylediği söze bak ya gezecek tabii çocuk evden okula geliyor hayatında bir ilk..
bir de bu çocuklar kendi arasında kavga da edecek elindeki oyuncağı da alacak vs..
Zamanla ortama ayak uyduracaklar..
Kuralları öğrenecekler.

İnsan olamamış varlık bide öğretmen olmuş yani çocuk sevmiyosan yapamiyacaksan niye olursun
Valla benim iki tane komşum var anaokulu öğretmeni. Kadınlardan birini denemek için hangi yaşta anaokulu tavsiye edersiniz diye sordum. Mümkünse hiç tavsiye etmem,doğrudan ilkokula gitsin daha iyi dedi. Şimdi buna öğretmen deyip nasıl emanet edeyim ben çocuğumu? İlk ağlamasında o da çocuğa engelli diyecek, bu sene git seneye geri gel diyecek.

Valla benim iki tane komşum var anaokulu öğretmeni. Kadınlardan birini denemek için hangi yaşta anaokulu tavsiye edersiniz diye sordum. Mümkünse hiç tavsiye etmem,doğrudan ilkokula gitsin daha iyi dedi. Şimdi buna öğretmen deyip nasıl emanet edeyim ben çocuğumu? İlk ağlamasında o da çocuğa engelli diyecek, bu sene git seneye geri gel diyecek.
İşte her okuyan insan olamiyo yani bu çocuk ilk günden bunu yapıyorsa engelli değildir çocuk bu yha daha yeni evinden kendi duzeninden ailesinden kopup hiç tanimadigi bı yere gidiyo ne bekleniyo Allah iyi öğretmenle karşılaştırsın biz bu konuda şanslıyız ogretmenimiz çok iyi

bu nasil birsey ya tabi haklisin git mebe sikayet et. sacmalik. cocuk hareketli diye bu hafta gelmesin ne demek resmen yormak istemiyor kendini. cocugunun herhangi bir saglik sorunu olmadigini belirt mebe. aidat yatirma yatirdigini geri iste. ama cocuk icin uzuldum yavrum ya benimde o yasta kizim var seni cok iyi anliyorum

Hey allahım ya bunlar bu işin eğitimini alıyorlar bir de..
Söylediği söze bak ya gezecek tabii çocuk evden okula geliyor hayatında bir ilk..
bir de bu çocuklar kendi arasında kavga da edecek elindeki oyuncağı da alacak vs..
Zamanla ortama ayak uyduracaklar..
Kuralları öğrenecekler.
İşin garip kısmı zaten biz hayata atılsınlar kuralları öğrensinler diye gönderiyoruz okula. Bunu yapan da en az 20 yıllık öğretmen yani.

Tamam öğretmen zaten hatalı ama kendini yere atan bir evladınız olduğu için birşeyler yapmaya çalıştınız mı? Ne bileyim pedagog falan ? Belki yorumlara yazdınız bilemiyorum ama ana konuda bahsetmemissiniz.
Biraz acımasız olacak ama çocuğunuzun ciddi psikolojik sıkıntısı ve uyum problemi varsa benim cocugumdan çalıp sizin cocugunza zaman ayirmasini istemem ogretmenin. Belki öğretmene değil ama velilere hak verdim
İyi de kaynaştırma öğrencileri de olabilir okulda,onları da mı istemeyeceksiniz?
Böyle bir istek olamaz.
Öte yandan faunusta,askıda falan büyümüyor çocuklar haliyle her türden akranlarıyla karşılaşacaklar. Parkta,bahçede, okulda. Sadece 1 saat kalmış çocuk okulda 1 saat,okulun ilk günü bu,heyecanlı olabilir,annesinden ayrıldığı için gergin olabilir ,bunlar onu ekstra hırçınlaştırmış olabilir. Hemen ayrıştırmak ne kadar doğru?
Sizin çocuğunuzda bir arkadaşını pekala itebilir,oyuncak kavgası yapabilir bir gün,o zaman ilk hatasında ayrıştırıversin öğretmen,eleye eleye çocuk kalmaz o sınıfta ama olsun,mum gibi olsun benim olsun mu demeli?
Biraz zaman tanınsa,gözlemlense ve uyarıya rağmen uyum sağlayamasa,sürekli diğer çocuklara zarar vermeye devam etse annesiyle,rehberlikle vs çözmeye çalışılır ama bu şekilde olmaz.
Konu sahibi C Canangul133 siz ısrar etmezseniz gelmesin bu sene diyecek öğretmen adım gibi eminim zira baştan oğlum hareketli diyerek dikkatini çektiniz ,hazır kabullenmiş bir anne var,uğraşmayayım kafası bu.
Lütfen hakkınızı arayın,mümkünse başka bir öğretmenle yeni bir başlangıç yapın.

Daha da önemlisi böylesine kötü örnek bir çocuğun çocuğumun sınıfında olmasını asla istemezdim.
Çocuklar birbirlerini çok örnek alıyorlar.
Bence herşeyden önce lütfen hatayı kendinizde arayın. Yanlış anlamayın kendi çocuğum yanlış bir hareket yaptığında da ben de hemen müdahale ediyorum kitaptjr psikiyatristtir
Dünya böyle bir yer değil ama.Hayatta her türlü insanla,durumla karşılaşacak.Çocuğunuzu buna hazırlasanız iyi edersiniz.

Öğretmen için zaten herkes aynı şeyi söylemiş ek yapmak istemiyorum.

Her nasıl yasal anaokulu yaşı olsa da 4 yaşını doldurmadığı için 47 ay (3 yaş 11 ay) anaokulu için bence küçük bir yaş kreşe gönderseniz iyi olurdu. Kendi okulumuzda 2018'i almadılar. Kaldı ki Ekim doğumlu sizin yavrunuz daha..
Keşke kreşe verseydiniz..

bu hafta kizim anasinifina basladi ustelik 45 aylikda degiller, oradaki cocuklarda da ayni seyler var.
oyuncak paylasamama ittirmece vs kimse kimseden sikayetci degil, ne alaka gelmesin engelli sananlar olmus vs.
bildigim kadariyla bir sorun gorduyse rehberlige vs yonlendirebilir ama sen gelme demeye hakki varmi bilmiyorum.
gitmeyecegi okulun aidatini odemekde nasil bir sacmalikmis acaba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X