Annem hep mağdur

Benim annemde böyle bitmeyen depresyon şimdi başka şeylerde başladı çok seviyorum üzülüyorum da eskisi kadar üzülmüyorum ama ..bununla yaşamayı seviyor ne doktor ne ilaç zorlada versek ikna edemedik ben bildim bileli sever dert yanmayı arabesk olmayı herşeye ağlamayı kapı gicirdar ağlar öyle yani....Elimden geleni yapsamda benden bu kadar diye biryere geldim ben yetişemiyorum artık böyle tamamladı hayatının 4/3 ünü herşeyin boş sorunlu kötü tarafını görüyor sadece zamanla hani evlat kıymeti bilmeye başladı diyorum sadece ama ablamla yaşıyor ona terör estiriyor böyle böyle idare ediyoruz ben çözemedim havlu attım siz cozebilirseniz banada yazın bizde doktor doktor gezdik

Benim annem de dertlenmeyi çok sever. Ne zaman güzel bir yemek yiyecek olsak acaba oğlum orada ne yiyor diyor? Erkek kardeşim şehir dışında okuyor,yazları da Kıbrıs'ta çalışıyor. Kadın sanki oğlu Yemen Cephesinde savaşıyor ve ekmek reis gibi kuru ekmek yiyor sanıyor. Halbuki kardeşim baya boğazına düşkün bir tip, zaten Gastronomi okuyor gayet de yemek yapıyor. Bunları annem bir türlü anlamıyor. Ben onun asker olmasını istiyordum gitti aşçı oldu patates doğruyacak diyor😂😂 Bu arada kardeşim MSÜ sınavlarını,mülakatı falan geçti. Sağlık muayenesinde doğuştan spina bifidası var diye elendi. Çocuk buna ne yapabilir yani? Yiyecek içecek Öğretmeni olarak atanabiliyor,puanları da çok yüksek değil. Otellerde de iyi para kazanıyor ama annem beğenmiyor. Bana da bazen ola ola Öğretmen oldun, okudun da ne oldun diyor? Gelip komşunun liseden sonra hemen kocaya kaçan kızlarını falan övüyor. Önceden böyle değildi. Epilepsiyle birlikte iyice şiddetlendi. Psikiyatrist bir ilaç yazdı şükür biraz azaldı. Kesinlikle ilaç kullanması lazım.
Epilepsi için ilaç kullanıyor mu? Acaba onlar mı yan etki yaptı?

Annem hep böyleydi çocukluğum boyunca hep babamla mükemmel anlaşan biriydi. Öyle birinin ak dediğine diğeri kara hiç demediler. Ama Babam ona psikiyatriye git derse tamam der gitmez. Çok ısrar ederse gerek yok ben iyiyim der. Ve küsme huyu var maalesef bunu bize de babama da yapıyor. Öyle bir küsüyor ki 15 gün falan ararsın açmaz yanında konuşursun dönüp bakmaz. Direkt seni yok sayar seslenirsin bakmaz falan insanı ortadan çatlatır. Bu huyu mesela bütün ergenliğimin içine etti.
Anladım, o zaman hiçbirinizin yapabileceği bir şey yok🤷‍♀️ komşularıyla görüşmemesini sizlere bağlıyor ama sizinle alakası yok, bunu sizin üzerinize yıkarak kolaya kaçıyor bence, kendisine seçtiği hayat tarzı bu, birileriyle görüşürse görüştüğü kişilerle gelip gitmek zorundalar, anneniz kimse bana dokunmasın ben kafama göre takılayım diyenlerden, bir yandan da sizlere saçımı süpürge ettim, sizin için her şeyi yaptım, gezmedim tozmadım hayatımı size adadım deyip seçtiği yaşam şeklini sanki sizin için kendisini feda etmiş gibi lanse ederek vicdan yaptıranlardan, böyle insanlarla bir arada olmak çok zor, sizin anneniz, onu seviyor ve bu haline üzülüyorsunuz o yüzden siz annenizi idare edebilirsiniz ama başkaları idare etmek istemez.

Epilepsi için ilaç kullanıyor mu? Acaba onlar mı yan etki yaptı?
Maalesef kullanıyor. 250 mg ile başlamıştık o zamanlar iyiydi şimdi epixx 1000 mg kullanıyor günde 2 hap. Üstüne psikiyatrinin verdiği ilacı da kullanıyor. O kadar üzülüyorum ki gençken çok neşeli,güzel bir kadındı hâlâ güzel bir kadın ama son 5 senedir falan bize kök söktürüyor. Evde sürekli zorbalık görüyoruz babam da hasta diye üstüne düşmüyor, tartışmamak için hiç cevap vermiyor. İlaç asabiyet yapıyor ama ilacı doktor kesemiyor çünkü kesince veya o gün ilacını içmediyse direkt nöbet geçiriyor el mecbur kullanıyor.

Maalesef kullanıyor. 250 mg ile başlamıştık o zamanlar iyiydi şimdi epixx 1000 mg kullanıyor günde 2 hap. Üstüne psikiyatrinin verdiği ilacı da kullanıyor. O kadar üzülüyorum ki gençken çok neşeli,güzel bir kadındı hâlâ güzel bir kadın ama son 5 senedir falan bize kök söktürüyor. Evde sürekli zorbalık görüyoruz babam da hasta diye üstüne düşmüyor, tartışmamak için hiç cevap vermiyor. İlaç asabiyet yapıyor ama ilacı doktor kesemiyor çünkü kesince veya o gün ilacını içmediyse direkt nöbet geçiriyor el mecbur kullanıyor.
Nörologla bunu bir paylaşsanız? Nöbetine iyi gelen ilacı değiştiremez belki ama yanına bir de antidepresan verebilir.

Kadin major depresyon tanisi almis, siz hala sanki boş boş sadece söyleniyormuş gibi davraniyorsunuz. Ona tedavi icin de böyle yaklasiyorsaniz tabi ki gitmez.

Merhaba,

Benim problemim annemin depresyonu. Annem kötü biri değil kesinlikle çok yardımcı çok evinin kadını çocuklarının anası bir kadın. Ben 31 yaşındayım 2 yaşında kızım var Almanya’da yaşıyorum. Maddi hiç bir sıkıntım yok. Kocamla mutluyum ailemle mutluyum. Kız kardeşim hukuk fakültesi son sınıfta. Dersleri hep iyi bir kız oldu hatta üstten dersler aldı son sınıfta sadece 4 tane ders alıyor önceki seneler üstten ders aldığı için. Babam müfettiş emekliliğine 2 sene var kardeşime büro açıp emekli olmak istiyor. Ailemin de maddi sıkıntısı yok vs. Ama annem hep bir depresif. Telefonda konuşurken hep şikayet ediyor yanına gidince hepten bittim yani sürekli madur. Ev işlerinden şikayet eder yapamıyorum edemiyorum der yardımcı tut derim söylenir. Kolu ağrıyor doktora git diyorum amannn gidiyorum işe yaramıyor diyor. Tamam gidiyor da verilen ilaçları fizik tedavileri bilmem ne uygulamıyor. Kardeşim Akdeniz ateşi hastası ona sürekli üzülüyor. Ortada bir şey de yok ha kız 6 ayda bir romotolojiye gidiyor günde 3 sefer 1 tane ilaç kullanıyor. İlacını kullandığı sürece iyi yani. Benim de bağırsak hastalığım var doğuştan ara ara ilaç kullanıyorum onu dert ediyor madem sağlıklı çocuk doğuramayacaktım neden anne oldum diyor saçma sapan konuşuyor. Komşuları ile arası biz kardeşimle annemlerde otururken bozulmuş neymiş biz çok kavga etmişiz millet sesten rahatsız olmuş vs. Hala bu yüzden komşularından utanıyor üst kat komşusu ile karşılaşmaktan çekiniyor. Bizim yüzümüzden kavga etmişler vs. Hala bunu kardeşimle benim yüzüme vuruyor. Kardeşimle aram şu an tabii ki iyi ikimizde kocaman insanlar olduk bu konuyu açması çok saçma. Dışarı çıkıp iki insan yüzü gördüğü yok. Kimseyle görüşmüyor. Sorsam kimimiz kimsemiz yok bizim diyor. Ruhumu sıkıyor. Psikiyatriye götürdüm majör depresyon dendi. Tedaviyi reddediyor. Ne yapmak lazım bilmiyorum. İkna etmesi çok zor. Ama bu şekilde hep mutsuz. Ne önerirsiniz?
Anneniz dönemindeki insanların birçoğu böyle depresif ve kurban psikolojisinde. Yetiştikleri aile ve de kültürlerinin bir parçası çilekeş kadın olmak , benim ailemde de var böyle, yapacak bisey yok siz sürekli bu konuları konuştukça enerjiniz düşecek yerlerde gezecek, o yüzden fazla dinlemeyin çok haklısın değin geçin, 70 80 90 lılarin birçoğu böyle maalesef ...

X