Annemin beni zor durumda bırakacak ikilemi

Zor durumda değilsin ki.

Hayırlısıyla yavrunu doğur,sen ve eşin beraber büyütürsünüz.
İnsan annesini arkasında bilmek istiyor. Meydanı boş bırakmasın istiyor. Olay büyütmek değil o zaten olur. Doğumun olacağı gün annem yanımda kalır mı kalirsa faydası olur mu bunlar konusuluyor mesela ve bu beni yaralıyor.

Kızlar selam. 36 haftalık hamileyim. Abartılı düşkünlüğü olan,doğumdan sonra en iyi ihtimalle bebeğin 40i çıkana kadar bizle kalmayı planlayan, aşırı zor karakter bir kaynanam var ve bir o kadar rahat,kaynanaya karakter olarak taban tabana zıt bir annem var. Kaynana genel olarak zaten sürekli annemin ilgisizligini eleştirip duruyor. Bugün annemle telefonda konuştuk. Kendisinin ev sahibiyle sorunları var ve ufaktan ev arayışında. Şu an bana baya yakın oturuyor (yürüyerek en fazla 10 dk) Gelin görün ki annanem ve dedemin bu ara yaşlılık kaynaklı sağlık sorunları başladı. Annemler toplamda 3 kız kardeş. Biri biraz uzakta oturuyor diğerinin evi annemin şu an ki eviyle 500 metre. Annem bugün telefonda sana danışmam gereken bir şey var dedi. Ev bakarken nerden bakacağı konusunda kararsız kalmış. Artık anneme çok sık gitmem gerek,hiç iş yapamıyorlar mecbur yardım gerekiyor dedi. Tam olarak ne dememi bekledi bilmiyorum zaten bende ne dicegimi bilemedim. Kaynana zaten benden cikmicak muhtemelen dedim ona da müsade etme ne o öyle uygun bir dille uyar dedi.
Ben 1 sene calismayacagim doğumdan sonra ama bunun işe dönmesi ve dönünce çocuğun anneler tarafından bakılması var. Şimdi kaynana annemin bana yakın olmak varken diğer 2 kız kardeşine rağmen annesine yakın olmayı tercih ettiğini duyarsa bir de onu diline dolayacak ve ben bu muhabbetlerden çok ciddi anlamda sıkıldım. Sıkıldığımı ters bir dille belli etsem de işe yaramıyor bi şekilde yine konuşuluyor. Siz olsanız ne yaparsınız merak ediyorum.
Kaynana kim ki annenizi eleştiriyor? Siz de onu eleştirin bakalım kolay mı öyle lafı yiyip oturmak? Siz eleştirirseniz eşinizle aranız bozulur doğru mu? Kaynana tam da burdan cesaret alıyor çenesi kapanmıyor, doğumdan sonra gelip kalmayı düşünüyor zaten değil mi?
Siz istiyorsunuz ki anneniz gelsin kaynananıza karşı hem kendini hem sizi savunsun, kavga etsin, sizin de kocişinizle aranız bozulmasın. Anneyi harcamak kolay nasılsa. Ne güzel ya hiçbir şeyin sorumluluğunu almayın üstünüze bravo.

İnsan annesini arkasında bilmek istiyor. Meydanı boş bırakmasın istiyor. Olay büyütmek değil o zaten olur. Doğumun olacağı gün annem yanımda kalır mı kalirsa faydası olur mu bunlar konusuluyor mesela ve bu beni yaralıyor.
Anlıyorum da anneni biz bile tanıdık.

Doğum ya da farklı bir konuda annenin çok fazla desteği olmayacağı belli di mi?

Doğum,ameliyat,Allahım korusun hastalık dönemlerinde eşlerin birbirine yardım etmesi doğru bence. Aile büyükleri misafir gibi gelip gitmeleri karı kocanın işini kolaylaştırır bana inan.

Hatta yemek,ilaç gibi desteklerini kapıdan yapıp bir süre eve bile girmemeleri gerekir bence.

Anne-baba-bebek üçünüz baş başa olsanız çok daha iyi olur.

Çocuk yapacak kadar büyüyup bir kadınla baş edememek nedir ben anlamıyorum. Nasıl annenize laf atıyor çocuğunuzla kırk çıkana kadar ilgilenebiliyor ben cidden anlamıyorum . Yani kimse benim hayatımda bunları yapamaz . Büyük konusmayayim anca aç olurum ekmek su verir anca o zaman bu şekilde katlanırim herhalde. Nasıl bu kadar ipleri başkasına verebilirsiniz? İnsanın mesela bı deli anı olur bu kadın bunu hiç görmedi mi ?

Anneniz iyidir, kötüdür ,ilgilidir veya değildir . Bu sizin kocanizin anasının yargılayacagi birşey değil . Sizin evinizde kırk gün kalmaya karar verecek kişi de değil. Biraz birey olun artık . Çocugun annesi siz olmazsanız herkes annelik yapar .

Kayınvalidene mesafe koy. Her şeye laf söyleme cesaretini kendinde bulamaması lazım. Anneler birbirini diline dolayamaz, bu saygısızlık. Annenin büyüklere öncelik vermesi bana anormal gelmedi. Genç ve sağlıklı bir kadınsan, kv de müsaitse ben kendi işime bakayım diye düşünmesi normal

bu olaydan sonra da iyice anladınız ki annenizden fayda yok
üzülerek söylüyorum ki çocuklukta da gerekli bağınız olmadığı için anneniz size bunları yapması gerektiğini hissedemiyor :KK43:

kv niz çok konuşmasın.. her konuştuğunda lafı ağzına takın
"annemle derdim nedir her defasında bişey sokmaya çalışıyorsun" vs diyin
maalesef anneniz hakkında onlar yanında konuşup o yüzü siz vermişsiniz ona

Anlıyorum da anneni biz bile tanıdık.

Doğum ya da farklı bir konuda annenin çok fazla desteği olmayacağı belli di mi?

Doğum,ameliyat,Allahım korusun hastalık dönemlerinde eşlerin birbirine yardım etmesi doğru bence. Aile büyükleri misafir gibi gelip gitmeleri karı kocanın işini kolaylaştırır bana inan.

Hatta yemek,ilaç gibi desteklerini kapıdan yapıp bir süre eve bile girmemeleri gerekir bence.

Anne-baba-bebek üçünüz baş başa olsanız çok daha iyi olur.
Eşim işi sebebiyle bazen günü birlik bazen 2-3 gün şehir dışına çıkıyor haftanın 4- 5 günü. Doğumdan sonra izni olacak ama çok değil. Bir de doğum da yanımda olacağının da garantisi yok. Bunu göze alarak sezeryan istemedik malesef. Her işe gidişinde bebiş o yokken gelmesin diye dualar ediyoz. Mecbur annelerin eline kalcam o gelene kadar. Kaynana da sahipsiz değilsin ölürüm sizi yalnız bırakmam diye kendince iyi niyetli ama beni boğan söylemlerle 40a kadar tepemizde kalma planları yapiyor.

Anneniz kaynananiz dedikodu yapar diye istediği yerde oturamıyor yani ve size danisiyor siz de duruma sıkılıp ikilemde kaliyorsunuz? Kadına nasıl bir etki bıraktınız ki kimseyi alakadar etmeyen şeyde mahçup olup size danisiyor. Sizin mahcubiyetiniz annenize olmalıydı anne ben ne tür tavır gösterdim ki sana sen huzursuz oluyorsun durumdan huzursuz ediyorum seni benim bir duruşum yok öz saygım yok anne seni de mağdur ettim demek yerine

Çocuk doğururken anneye,kayınvalideye güvenmemeniz gerek.
Yaşlı insanlar en nihayetinde, bakmıyorum/bakamıyorum da diyebilirler pekala.
Ayrıca kayınvalideniz anneniz hakkında nasıl bu kadar fütursuzca konuşabiliyor. Ne hakla?
Anneniz istediği yere taşınabilir size göre yaşamak zorunda değil.
Kayınvalidenizi sevmiyor istemiyorsanız zaten yorumumun ilk cümlesi devreye giriyor burada,bakıcı ayarlayabilir,1 sene fazladan izni uzatıp 2 yaşında kreşe başlatabilirsiniz.
Yada kayınvalide dırdırı dinlemeye devam edersiniz başka yolu yok. Anneniz yaşli ailesine göz kulak olmak istiyorsa bu da onun hakkıdır,kararına saygı duymanız gerek. Diğer kardeşlerde bakabilir evet ama anneniz demek ki bu şekilde vicdanen rahat olacak. Bu konuda bence annenizi rahat bırakın.

Kaynanaya ne girip çıkıyor afedersiniz, annen istediği yerde yaşar. Yaşlı ve hasta bakıma muhtaş ebeveyni varsa tabi ki bakacak. Sen genç ve güçlüsün çocuğu iyi kötü kotarırsın ama anneanne ve dedenin bakıma ihtiyacı var. Konuya geleyim annenin hayatından KVye ne ... bence doğumdan sonra falan asla KVyi çağırma. Madem işten izinlisin kendin eşinle bakarsınız bebeğe, KVnin dırdırını falan hiç çekme. Eşine söyle gelmesin. KV de annenle ilgili konuşursa istediği yerde yaşar sana ne de, annemle ilgili konuşma de.

Anneniz kaynananiz dedikodu yapar diye istediği yerde oturamıyor yani ve size danisiyor siz de duruma sıkılıp ikilemde kaliyorsunuz? Kadına nasıl bir etki bıraktınız ki kimseyi alakadar etmeyen şeyde mahçup olup size danisiyor. Sizin mahcubiyetiniz annenize olmalıydı anne ben ne tür tavır gösterdim ki sana sen huzursuz oluyorsun durumdan huzursuz ediyorum seni benim bir duruşum yok öz saygım yok anne seni de mağdur ettim demek yerine
Az önce annemle yaşayan kardeşimle konuştuk niye öyle konuştu dün benle diye ağzını aradım. Kardeşime de, millet laf edecek şimdi,kaynanasına iyice gün doğacak ama anneme bakmaya kimsenin niyeti yok napcam ben falan demiş. Kardeşim de aynı benim gibi kızıyor. Annen yalnız değil 2 kardeşin daha var, 40 yılın başı ablamın sana ihtiyacı var demiş ona. Yani net duruş sergilemeyen bir dediği bir dedigini tutmayan en başından beri annem. Doğum da kalcam diyo şu an ona bile güvenemiyorum. Herkese kalcak dedim hadi bişey çıkardı kalamicam dedi napip da laf soyletmicem o noktadan sonra. Bu gibi şeyler yasiyoz işte lafı kimseye durduk yere ben vermiyorum.

Anneniz yaşlı yardıma ihtiyacı olan, kendi işini tek başına yapamayan yaşlı anne ve babasına yardım etmek, onların yanında bulunmak için dünüründen izin almak zorunda değil, bu ne hadsizlik..
Madem anneniz sizin yanınızda olamayacak kayınvalidenize de bu fırsatı vermeyin, kendi çocuğumla kendim ilgilenmek istiyorum çok darda kalırsam o zaman ya annemden ya da senden yardım isterim deyip yolları kapatın. Kayınvalidenize de annenin anneannenizle ilgileneceğini vs hiçbir şey hakkında bilgi vermeyin. Herkesin kendi hayatı kendi düzeni kimsenin kimsenin hayatını bilmesi, takip etmesi gerekmiyor.

Yine ne güzel lincler yemişim 😀 toplu cevap yazayım ve detay vereyim annem sülalenin en ezilen,en az sevilen ve en çok kullanılan kadını. 2 kardeşi de onu aşırı kullanıyor yakın olup bakicam dedigi annesi de buna dahil. Kaldı ki bakmam lazım dediği annesi yani annanem daha 2 gün önce botoks yaptırmaya gitti. Sağlık sorunu yok mu var ama kesintisiz bakıma muhtaclik durumu yok yani. Burda da annemi kullanma durumu var. Diğer 2 kizi oldukça zengin ama annanemin evini nedense annem temizliyor mesela ve bunu açıkça annemden istiyorlar.
Çocuğa bakma konusuna gelince ben bodoslama hiç bir karar vermedim. Kimseye öyle bir emrivakide de bulunmadım. Daha ortada çocuğun ç si yokken herşey konuşuldu. Ve bu konuşma annelerle yapıldı. Hatta anneme kaynananın baskinliginin beni korkuttugunu söyledim o da ben hallederim onu bende varım dedi. Şimdi hiç böyle birşey konusulmamis gibi davranan yine annem. Ha onlar olmasaydı da biz yolunu bulacaktık ama ikiside vakti zamaninda aynı iddiadalardi,dönüşümlü bakarız oyy toruna bakılmaz mi diyolardi.
Biri de kaynanaya duyurma demiş ama olayların ilerleyisinden herşey anlaşılacak zaten bu da ona yetecek.
Sevilir sevilmez o annenizin sorunu.
İster resti çeker yüzlerine bakmaz,ister gider dibine taşınır ,anneniz bu haliyle annesini,kardeşlerini kabullenmişken size ne oluyor.
Botoks yaptırdı diye genç olmuyor anneanneniz. Bu da ayrı bir konu zaten bu konu ile hiç alakası yok.
Anneniz yanlarında olmak istiyorsa olur.
Siz anne,kayınvalide faktörü olmadan da çocuğa bakabilecek,baktırabilecek durumda olmalısınız karar alırken zira hayat her zaman standart seyrinde ilerlemez ki. Anneniz ,kayınvalideniz,hastalansa (Allah korusun)ne bileyim başlarına başka bir şey gelse sizin b planınız olmalı yani.
Ayrıca kayınvalideniz bu kadar müdahilken sizin hayatınıza,anneniz dibinize taşınıp gelse cocuğa baksa bile kayınvalideniz illaki çikıntılık yapacak. Uğraşacaksınız. 40 gün sizde kalma planı yapıyor sorgusuz sualsiz kadın. Bence annenizden daha büyük sorunlarınız var,siz farkında değilsiniz.

Eşim işi sebebiyle bazen günü birlik bazen 2-3 gün şehir dışına çıkıyor haftanın 4- 5 günü. Doğumdan sonra izni olacak ama çok değil. Bir de doğum da yanımda olacağının da garantisi yok. Bunu göze alarak sezeryan istemedik malesef. Her işe gidişinde bebiş o yokken gelmesin diye dualar ediyoz. Mecbur annelerin eline kalcam o gelene kadar. Kaynana da sahipsiz değilsin ölürüm sizi yalnız bırakmam diye kendince iyi niyetli ama beni boğan söylemlerle 40a kadar tepemizde kalma planları yapiyor.
Allahım yardımcın olsun inşallah arkadaşım.

Sağ salim yavrunu kucağına aldıktan sonra hiç kimseye ihtiyacın olmaz inşallah bana inan.

Önemli olan doğumu atlatmak.

Yerinde olsam doğumdan sonra ayağa kalkabiliyorsam hiç kimseyi yanımda istemezdim.

Her kayınvalide konuşur,onu dinlememek,kendi sınırlarımızı çizmek bizim elimizde.

Benim kayınvalide iyidir ama asla evde istemem. Açıkça söylemedim zaten beni iyi tanır,böyle bir teklif bile yapamaz.

Annem beni büyütmedi annaneye bıraktı evlendi hemde babam dahil totalde 3 kere. İstiyorum ki bi kere de ben umrunda olayım. Ayrıca annem yaşlı değil 55 yaşında.

Tam tersi ben hayatımda kavga istemiyorum o yüzden çevremde olup biteni çok takıyorum ve herkes herkesle iyi olsun istiyorum çünkü çocukluğum şiddette dahil çok kavga içinde geçti. Ha bana uzulmenizi de istemiyorum zaten o niyetle açmadım konuyu.
Herkesin herkesle iyi oldugu bir dunyanin ne kadar dayanilmaz olacagini hayal edin. Bir sandalye icin bile sen otur yok canim sen otur durumu olurdu:) Siz hayatinizda kavga olmasin diye herkesi alttan aliyorsunuz ama anlasilan bir annenizi alamiyorsunuz. Bence annenizle sorununuzu cozmediginiz surece hayat boyu ensenizden inmeyecek birilerini bulursunuz. Kendi cocugunuza da bu tutumu miras birakirsiniz. Buralari da ciddiye almiyorsunuz kacinci konunuz bu. Bu yaklasimla giderseniz sizin cocugunuzu da babannesi buyutecek yani oyle gulluk gulistanlik yasamayacak ama siz bilirsiniz.

Kv kim oluyo da annenizin kararını sorguluyor,bu ne pasiflik bı kızın sanane diyin.o siz kv annenizin değil.

anneniz her hareketinde sizden izin almak zorunda degil ki? annesine yakin olmak istemesi gayet dogal, sirf siz dogum yapacaksiniz diye size yakin mi eve cikmali? dunya sizin etrafinizda donmuyor cocugunuza bakmak sizin sorumlulugunuz, annenizin degil

Kaynana konuşuyorsa sizden sebep.

Anneniz hakkında nasıl konuşturabiliyorsunuz bu kadar.

Koskoca kadın, canı ne yapmak isterse onu yapar.

Kaynanaya da başka bi şey yapmak düşer de neyse.

Kaynana kim ya ona halt etmek duser anneme laf etse agzini kapatirim biter gider. Bu durumda anneniz ana babasina bakmak istiyorsa sizin yapabileceginiz bisey yok kendi cocugunuzdan siz sorumlusunuz kvdeyi istemiyorsaniz daha uzun sure kendi cocugunuza bakmaniz gerekir

X