Annemin yaptığı normal mi? Çok kötüyüm

Kadın olur mu derken ne demek istiyor anneniz?
Okudum güzel işim var diyorsunuz mesela o yetmiyor mu?
İlla güzel yemek ve temizlik mi gerekiyor kadın olmak için? Nerde yazıyor bu???
Hadi kaç yıl önce yurt dışına yerleşmiş ama etrafına bile şöyle bakıp kendini geliştirmemiş anneniz var, ee siz okumuşsunuz çevredeki insanları görmüşsünüz nasıl hala annenizin sözüne bakıp “Benden kadın olmaz mı” diyorsunuz?
Kadın doğan ya da öyle hisseden herkes kadın değil mi?
Değişik geldi kafa yapınız

Kızlar sizinle bir konuyu paylaşmak istiyorum. Sizin fikrinize ihtiyacım var lütfen ablalarım, kardeşlerim bana bir şeyler yazın kendimi çooook yalnız hisediyorum. Ben birini çok seviyorum, sevgiliyiz 1 yıldır. Evlenmek istiyoruz. Çok dindar ailelerimiz olduğu için hemen evlenmek istedik yani böyle çok gezip tozmadan. Ikimiz de iyi işler'de çalışıyoruz, aynı kafadanız. Neyse annem'le hiç böyle konular'dan bahsetmeyiz, dedim ya çooook dindar bir aileyiz. Bu arada 2 ay sonra 26 olucağım. Neyse annem'e 1 hafta önce dedim ki ben biriyle konuşuyorum, evlenmeyi düşünüyorum. Sevindi gibi, tabii annem'e sadece birkaç kez gördüm dedim oğlanı, biraz yalan söyledim.
Şimdi annem biliyor, babam'a daha söylemedi. Gelip bana "ben düğünlerden bıktım", "baban ne diyecek", "vayy niye arkadaşına söyledin" "ben seni 30 yaşın'da evlenirsin zanediyordum", "offf evi nasıl temizliyeceğiz"
Morelim bir bozuldu, sanki kötü bir şey yapmışım gibi.. bir de sürekli "sen nasıl kadın olucaksın, yemek yapamıyorsun" falan filan. Ben aslında yemek yapabiliyorum ama hiç bir zaman 40 yıllık ev hanımı olan annem gibi olmuyor. Baba'ma diyebilirsin dedim annem'e (çünkü kendisi çok korkuyor biri bizi görür laf söz olur diye) bana cevabı "bakarız" oldu... Morelim çok bozuk gerçekten benden kadın olur mu? Ben bir hata mı yaptım evlenmek istemekle? Kendimi çok kötü hisetiriyor, sürekli laf çarpmalar. Ne yapmam lazım?
Babanızla direk siz konuşsanız peki?

Bence hepsini eşim yapacak evlenince deyin.
Erkeğin de iki eli ve koluyla iş yapabilmesi şokunu yaşatın annenize.
İnsan kızını mutfak robotu,gezen süpürge vs olarak görür mü ya🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

Çok dindar olan aileler annenizin aksine çocuklarının erken evlenmesini daha doğru bulur aslında.

Diğer takıldığı meseleler de kendi gördüğü, bildiği o kadar, kadın eşittir ev işi, yemek. Onun fikirlerini değiştiremezsiniz. Anenkze takılmayın gayet güzel evlenirsiniz. Babaniza da söyler merek etmeyin, daha çok olmamış.

Anneler oyle oluyor ya olayın şokundan sanirim
Yemek yapmayı ben evlenince öğrendim
Zaten hepsi aynı mantık önemli değil yemek olayı

Yemek, pasta, börek, tatlı yapmaya bayılırım. Bulaşık yıkamayı da severim.
Çamaşırı makineye atma, serme, kuruyunca toplama ve yerleştirme işleri de tamam.
Ütü yapmaya bayılmam ama yapılacağı zaman da seve seve yaparım.
WC - banyo temizliğini de severim.
Ama işte ev süpürme denilince dünya zindan oluyor bana. 😩

Ben şimdi ne kadar kadınım? :KK45:

Kızlar sizinle bir konuyu paylaşmak istiyorum. Sizin fikrinize ihtiyacım var lütfen ablalarım, kardeşlerim bana bir şeyler yazın kendimi çooook yalnız hisediyorum. Ben birini çok seviyorum, sevgiliyiz 1 yıldır. Evlenmek istiyoruz. Çok dindar ailelerimiz olduğu için hemen evlenmek istedik yani böyle çok gezip tozmadan. Ikimiz de iyi işler'de çalışıyoruz, aynı kafadanız. Neyse annem'le hiç böyle konular'dan bahsetmeyiz, dedim ya çooook dindar bir aileyiz. Bu arada 2 ay sonra 26 olucağım. Neyse annem'e 1 hafta önce dedim ki ben biriyle konuşuyorum, evlenmeyi düşünüyorum. Sevindi gibi, tabii annem'e sadece birkaç kez gördüm dedim oğlanı, biraz yalan söyledim.
Şimdi annem biliyor, babam'a daha söylemedi. Gelip bana "ben düğünlerden bıktım", "baban ne diyecek", "vayy niye arkadaşına söyledin" "ben seni 30 yaşın'da evlenirsin zanediyordum", "offf evi nasıl temizliyeceğiz"
Morelim bir bozuldu, sanki kötü bir şey yapmışım gibi.. bir de sürekli "sen nasıl kadın olucaksın, yemek yapamıyorsun" falan filan. Ben aslında yemek yapabiliyorum ama hiç bir zaman 40 yıllık ev hanımı olan annem gibi olmuyor. Baba'ma diyebilirsin dedim annem'e (çünkü kendisi çok korkuyor biri bizi görür laf söz olur diye) bana cevabı "bakarız" oldu... Morelim çok bozuk gerçekten benden kadın olur mu? Ben bir hata mı yaptım evlenmek istemekle? Kendimi çok kötü hisetiriyor, sürekli laf çarpmalar. Ne yapmam lazım?
Evleneceğin günün vakti ve saati değişmez benim babam da aynı onca insan gelecekte eve doluscakta vay efendim sinir stres yapa yapa beni de delirtmisti ferah tut içini çünkü olacak nasibinde varsa zaten oluyor . Anne babaların bazıları zaten hep böyle enerji emici oluyo

Yani kadın olmak deyince.
Şu anda erkek misiniz ki benden kadın olur mu diye soruyorsunuz?
Çoook dindar aileniz keşke böyle garip düşüncelerle doldurmasaydı beyninizi

26 yaşındasınız ama konuşma tarzınız 16 yaşında gibi. Bende 27 yaşındayım şu hayatta başıma en kötü şey de geldi en güzel günleri de yaşadım ama kendi aklımı fikrimi kullandım. Ne güzel işiniz de varmış neden korkuyorsunuz seviyorsan istiyorsan evlenirsin bu yaştan sonra icazet almayı mı bekliyorsunuz aileden. Dindarlar içinde boşanmak var. Bence siz önce adamı tanıyın dindarız dündarım diye apar topar evlenip pişman olmakta var . Adamı tanıyıp emin olursanız ben bu kişiyle evlenicem dersiniz şimdi annenizden ne beklediniz anlamadım hemen düğün dernek kurulsun mu demeliydi.

MorAliniz! bozulmasın anneniz kendince endişelenmiş abartmanıza gerek yok.

Anneniz biraz telaş yapmış, morelinizi bozacak bir durum yok :KK39:
ev temizliğinde annenize yardım edin ya da madem iyi bir işiniz temizletin evi,
yemek konusunda da zamanla öğrenirim diyin, hangimiz 4/4 lük evlendik ki, zamanla öğreniliyor bu işler,

Sevdiğin çocukla anlaşın, sizin eve görücü usulü ile gelmiş bigi olsunlar ve baban buna bişey diyemez.

Klasık anne lafları . Benim annem de " seni alan 3 günde geri getırır" derdi😂
Ben annemın hıcbır lafına takılmam
Çünkü klasik anne işte.

Bu arada annenız kaç yasında kadın olmus
Bırakın da o kadar yemegı de yapsın :KK8:
Gerçi ben alasını yaparım ama neyse 😆

Bir insanın yetiştiği çevrede, yıllarca beynine işlenen temel verilere aldırmadan kendi standartlarınızla konu ve sahibi ile dalga geçmek ne kadar yüce(!) bir davranış.

Anneniz sadece telaş yapmış ve muhtemelen onun gözünde hala çocuk olduğunuz için bu şekilde söylemlerde bulunmuş çok takılmayın.
Benim tavsiyem evleneceğiniz kişiye bu mevzuyu anlatmayın ki ev işi, yemek gibi ortak yaşam alanınızda olacak işlerin mesuliyetini size bırakıp üstünden atmasın.
Belli ki aileniz kadına bu şekilde bakıyor ama bu zinciri devam ettirmeyin.
Siz nasıl ki bir işte çalışıp bir gelir elde ediyorsanız ve bu ne kadar doğalsa evde ortaya çıkan işlerin (yemek, temizlik vs.) görevlerinde kadın erkek arasında adil bir şekilde dağılım yapılması çok normal.

Ben aileniz konusunda değil de daha çok evlilik hakkında fikir vermek isterim. Zira bu kafa yapısında olan biri ile evlenirseniz çalışan bir bayan olarak ciddi anlamda çok zorlanırsınız.
Sakın bu görevleri üstünüze alarak bir yola girmeyin, evlenmeyi düşündüğünüz kişilere ev işlerinin de maddi işlerinde ortaklaşa yürütüleceği konuda net olun ki yarın evlendiğinizde pişman olmayasınız.

Annenizi de hoş görün bir annenin gözünde evladı hiç bir zaman yetişkin olamıyor. heyecan, üzüntü, telaş hepsini bir arada yaşıyor ve kendi kültürüne göre size bunu yansıtıyor.

"Offf evi nasıl temizleyeceğiz" tepkisinden sonra ben olsam çok üzerinde durmazdım annenizin söylediklerinin.

X