Antidepresan kullanırken hamile kalan var mı? Lütfen bana bir akıl verin

Çok üzüldüm.. Demek ki ilacın etkisi düşündüğümden de fazla..

Merhaba. Öncelikle panik atağınızı tedavi ettirmelisiniz. Çünkü doğum sonrası postpartum depresyon yaşayabilirsiniz ve bunu atlatmanız psikolojiniz bu durumdayken zorlaşabilir. Üstelik doktorunuz da çok uzun bir tedaviden bahsetmemiş. Hamilelik zor bir süreçtir. Bu süreçte başınıza nelerin gelişeceğini bilemezsiniz(sorunlu bir hamilelik geçirebilirsiniz, düşük olabilir,..). Kaybetme korkusunun üzerine tekrar olumsuz şeyler yaşarsanız psikolojiniz ve panik atağınız daha da kötüye gidebilir. İlaçla birlikte psikolojik terapi görmenizde de fayda olabilir. İyi günler dilerim.

Çok geçmiş olsun, doktor kontrolünde ilerlemeniz sizin için çok iyi olmuştur bence, öyle düşünüyorum.
Benim durumum bu ay netlik kazandığında ben de aynısını yapmayı düşünüyorum, bu ay da hamile kalmadığımı öğrenirsem doktor tavsiyesi doğrultusunda ilerleyeceğim bakalım..

Teşekkür ederim yazdığınız için

Ben de aynı durumu yaşıyorum, dediğiniz gibi yaşamayanlar çok iyi anlamıyorlar aslında..
Saçma geliyor belki de insanın kendi kendisini etkilemesi ama stress özellikle her şeyi kötüye götürebilen bir durum ve bu bir gerçek..
Her insan sorunlara farklı tepkiler verebiliyor, kimi daha güçlü kalabiliyor, kimi daha hassas bir yapıda olduğu için güçlük çekiyor.. Biz de hassas gruptayız..

Aslında ben de bu ay emin olmak için bekliyorum, ilacı hala almadım.
İlk kez dün gece mışıl mışıl uyudum biraz da olsa düşünceleri erteledim sayenizde..

Benim de en temel isteğim yavrum sağlıklı olsun, benim yüzümden başına kötü şeyler gelmesin..
Farkındayım o tertemiz bir melek olarak gelecek, asla zarar vermek istemiyorum Allah korusun..
Bu yüzden tedavimi olmaya karar verdim, eşime de biraz bahsettim bekleyelim dedik bu ay emin olalım önce diye..
Çok teşekkür ederim paylaştığınız için, geçmiş olsun

Bence ruh haliniz düzelmeden hamile kalmayın hormonların da etkisiyle çok tehlikeli bir duruma sürükleyebilir sizi.

Evet ben de aslında doğru karar vermek adına sizlerden de fikir almamın sebebi buydu.
Tecrübesi olan kişiler ya da bana yardım edebilecek kişiler olduğunu düşünerek yazdım buraya, ki öyle de oldu.
Teşekkür ederim

O da en doğrusunu isteyecektir, evladının sağlıklı olması onun için de çok önemli, her anne baba gibi..
Yine de benim yüzümden erteleyecek olmamız canımı acıtıyor, malesef.
Ama yaşanacakmış demek ki ne yapalım.
Dün biraz konuştuk senin ilacın benim dedi ama ah bir bilse neler yaşadığımı..
Etkileniyorum ve elimde değil işte..
Ben de iyice güçlenerek, içim rahat bir şekilde olsun istiyorum.. İnşallah öyle olacak.
Teşekkür ederim.

Gerçekten böyle düşünüyordum, o kadar çok istiyorum ki istiyorum demek bile yüzümü güldürüyor, düşünün..
Fikri bile beni mutluluktan havalara uçuruyor, mucize kelimesinin anlamını bebek yaptım hayatımda

Yine de işim şansa kalmasın, sağlığı etkilenecekse beklerim başım üstüne..
Önce kendimi düzelteceğim, kurtulacağım sorunlardan.
Bu ay da gelmezse eğer..:) Sonuç bekliyorum bakalım.

İnsanın kaygı sorunu olunca gelecek yorumlardan bile çekiniyor, formu üzün süredir takipteyim.
Linç grubu aklıma geldi, aman dedim her şeyi belirterek yazayım yoksa günlerce kafaya takacaktım

Ama her biriniz içimi rahatlattınız, doğru kararın hangisi olduğunu daha iyi gördüm sayenizde.
O yüzden çok teşekkür ederim

Kesinlikle önce tedavi olun iyilesin sonra bebek düşünün. Çünkü lohusalik suresu bilinenin aksine 2 yıldır ve bambaşka bir ruh hali, psikolojidir. Tedavi olmadan hamile kalır dogum yaparsanız bir de üstüne lohusa depresyonu yaşayabilirsiniz ki bu durumda ruh haliniz iyice berbat hale gelir ve çıkmaza girersiniz. Ne kendinize ne de bebeginize hayriniz olur.

Ikinci olarak antideprasen kullanırken çok iyi korunun hem siz hem eşiniz Allah korusun hamile kalıp bebekte sorun olursa omur boyu vicdan azabi çekersiniz ve daha kötüsü bebeginiz çekebilir.

Son olarak bebek düşünüyorsanız sigaradan kesinlikle uzak durun. Sigara kullanırken hamile kaldım ve bebegim kalp anomalisiyle doğdu doktorlar sebep genetik sigarayla alakasi yok diyor ama aklimda hep bir acaba kaldi ve çektiğim vicdan azabini bir ben bir Allah biliyor.

Hamilelik çok çok isteseniz de hormonlarınızı altüst eden bir süreç. Psikolojiniz düzelmeden hamile kalırsanız çok zorlanabilirsiniz.
Önce tedavinizi bitirmenizi tavsiye ederim.

Çok geçmiş olsun...

Teşekkür ederim yorumunuz için, ben de artık böyle olduğunu düşünüyorum.
En sağlıklısı tedavimi olduktan sonra onu beklemek..
Beklemek te güzel gelir bana şimdi..

Evet lütfen kusura bakmayın, dün olayların etkisiyle biraz dilim uzamış..
Eşime trip atar gibi bir sayfa dolusu yazmışım

Çok sevindim adınıza, umarım herşey daha da güzel olur.

Böyle bir konu olduğunu bilmiyordum, sayenizde öğrendim, takip edeceğim bundan sonra.
Teşekkür ederim

Teşekkür ederim, inşallah toparlayacağım kendimi..
Size de çok geçmiş olsun, sevindim adınıza
Bekliyorum bu ay da hamiş değilsem, tedavime başlayacağım Allah'ın izniyle..

Evet sonrasında da yaşanacak olan kaygılar tetikleyebilir, Allah korusun daha kötüye gidebilir bunu farkettim..
O yüzden tedavi olmak gerekiyor, en doğrusu bu olacak..
Terapi için de bir şeyler araştırıcam bakalım. Çok teşekkürler

Tedavim bitti ilacı bırakma evredinde ani bı keşiş yaptım yoksa ilacı 2 hafta daha yarım kullanacaktim. Ne halde miyim, hormon mu yoksa yoksunluk mu hepsi beraber. Depresyon ve ölumun edeşiğindeyim. Gebelik zor yani gözün korkmasın ,kimi çok rahat gecieiyor. Ama anne olmak muhteşem. Bu Dr ile görüş olmadı terspi yeterli olursa onla bile atlatirsin

Rica ederim. Umarım en kısa sürede iyileşir ve bebeğinizi kucağınıza alırsınız. Her şey gönlünüzce olsun.

Ah, Allah korusun..
Bana ihtiyacı olacak bir meleğe yetersiz kalmak istemiyorum asla.
Yine de araştırdığımda ilaç kullanırken, hatta korunurken bile hamile kalanları gördüm.
Doktor kontrolünde devam etmek en sağlıklısı bunu da biliyorum.
Önce tedavi, bu ay da sigarayı bırakıyorum inşallah, korunma ve sonrasında hayırlısıyla olsun istiyorum..

Kendinizi üzmeyin, kalp ile ilgili çoğu sorun gerçekten büyük oranda genetik oluyor.
Benim ailemde de bu durum aynı. Yine de sigara kullandığınız için öyle hissediyorsunuz.
Bıraktıysanız eğer bunun için sevinin. Artıları düşünmenin daha önemli olduğunu gördüm.
Çok geçmiş olsun..

Çok geçmiş olsun, lütfen öyle düşünmeyin. İlacı birden bıraktığınız için hissediyorsunuz bunları.
Dediğiniz gibi azaltarak bitirilmesi gereken bir ilaç, isterseniz doktorunuz ile görüşün belki sizi rahatlatacak farklı bir şey önerecektir.
Umarım atlatırım ben de, hakkımızda hayırlısı olsun..

Bir psikolog olarak depresyonda, yada bu konudaki gibi panik atakli (ki ikisi çok farkli şeyler) bir kadina hamileliği öneriyorsunuz yani. Doğrumu anladim?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…