Araba sorunu

Tacro

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2021
2.373
4.921
Slm kızlar,kredi çekip araba almak istiyorum öyle ayağı yerden kesecek bi şey ama hiç peşinatım yok,birikmiyor 2 çocukla falan,kredilerden sonra elde asgari ücret kadar bi şey kalır onunla geçinebilir miyiz,2 yıl diş sıkılabilinir mi çocuklar çok büyümeden gerçekten arabasız çok zorlanıyoruz psikolojik olarakta memursun araban yok deniliyor kendimi kötü hissediyorum..bu şekil zorlu ödemeleri bitirmiş olanların motivasyonuna ihtiyacım var.Ayrıca araba kullanabilmenin hayalim olduğunu çok istediğimi de belirtmek isterim.

Slm kızlar,kredi çekip araba almak istiyorum öyle ayağı yerden kesecek bi şey ama hiç peşinatım yok,birikmiyor 2 çocukla falan,kredilerden sonra elde asgari ücret kadar bi şey kalır onunla geçinebilir miyiz,2 yıl diş sıkılabilinir mi çocuklar çok büyümeden gerçekten arabasız çok zorlanıyoruz psikolojik olarakta memursun araban yok deniliyor kendimi kötü hissediyorum..bu şekil zorlu ödemeleri bitirmiş olanların motivasyonuna ihtiyacım var.Ayrıca araba kullanabilmenin hayalim olduğunu çok istediğimi de belirtmek isterim.
Araba kullanmak arabanin olması ozguveni arttırıyor,en güzeli olsun hakkında inşallah🙏

Peşinat yok ise ihtiyaç kredisi ve üstüne taşıt kredisi çekmelisiniz.
Devam eden ev kredim var (5bin TL) kredi notum 1700 üzerinde, aile gelirimiz 30 bin üzerinde, taşıt kredisi çıkmadı bana. Özel bankaların faiz oranları çok daha yüksek orada şansımı demeyebileceğim söylendi kamu bankası tarafından.
Özetle, düşük faizli kredi var ama verilmiyor. Kamu bankasından İhtiyaç kredisi çıkıyor onun için de 100 bin lira 24 ay 5400 TL, 200 bin 12 ay 20 bin TL civarı ödeme yapmalısınız.
Alacağınız araç çok eski de olsa en iyi ihtimalle 150 bin TL olacaktır. 12 ay 150 bin TL aylık tahminen 15 bin TL eder. Kredinizi ödedikten sonra elinizde 10-12 bin kalmıyorsa dişinizi sıksanız da geçinmeniz zor olur diye düşünüyorum. Hele ev kira ise… hayırlısı olur umarım.

Umarım gönlünüze göre olur ama çok iyi hesap yapın bence. Çünkü kredi ödemesine ek olarak arabanın bir dolu masrafı oluyor. Zorunlu trafik sigortası, kaskosu, benzini, otoparkı, bakımı, muayenesi.

araba almakla bitmiyor hadi büyük borca girdiniz ödüyorsunuz diyelim arabanın hep bir masrafı var kapı önünde durduğu yerde bile masraf ,yani hesabınızı çok iyi yapın derim

Peşinat yok ise ihtiyaç kredisi ve üstüne taşıt kredisi çekmelisiniz.
Devam eden ev kredim var (5bin TL) kredi notum 1700 üzerinde, aile gelirimiz 30 bin üzerinde, taşıt kredisi çıkmadı bana. Özel bankaların faiz oranları çok daha yüksek orada şansımı demeyebileceğim söylendi kamu bankası tarafından.
Özetle, düşük faizli kredi var ama verilmiyor. Kamu bankasından İhtiyaç kredisi çıkıyor onun için de 100 bin lira 24 ay 5400 TL, 200 bin 12 ay 20 bin TL civarı ödeme yapmalısınız.
Alacağınız araç çok eski de olsa en iyi ihtimalle 150 bin TL olacaktır. 12 ay 150 bin TL aylık tahminen 15 bin TL eder. Kredinizi ödedikten sonra elinizde 10-12 bin kalmıyorsa dişinizi sıksanız da geçinmeniz zor olur diye düşünüyorum. Hele ev kira ise… hayırlısı olur umarım.
2 farklı bankadan 100 bin çekmeyi düşünüyorum ayrı ayrı..

2 farklı bankadan 100 bin çekmeyi düşünüyorum ayrı ayrı..
Özellikle çekeceğiniz ikinci bankadan bir krediniz olduğunda bir kredi daha çekip çekemeyeceğinizi sorun. Aylık 11 bin ödeme yapıyor. Mesafeyi bilmiyorum elbette ancak 15 dakikalık mesafe standart kullanım için yaklaşık 500-600 TL yakıt, bu fiyattaki bir araç içim yıllık 2000 TL trafik sigortası çıkar. Kışlık yazlık bakım 1000 TL çıkar. Araçta özel bir sorun yok ise, ekstra masraf çıkmayacağını varsayalım. Bu durumda halledebiliyorsanız girişin. Tanıdık bildik bir araç bulmaya çalışın. Kolay gelsin.

Özellikle çekeceğiniz ikinci bankadan bir krediniz olduğunda bir kredi daha çekip çekemeyeceğinizi sorun. Aylık 11 bin ödeme yapıyor. Mesafeyi bilmiyorum elbette ancak 15 dakikalık mesafe standart kullanım için yaklaşık 500-600 TL yakıt, bu fiyattaki bir araç içim yıllık 2000 TL trafik sigortası çıkar. Kışlık yazlık bakım 1000 TL çıkar. Araçta özel bir sorun yok ise, ekstra masraf çıkmayacağını varsayalım. Bu durumda halledebiliyorsanız girişin. Tanıdık bildik bir araç bulmaya çalışın. Kolay gelsin.
İlkini internet bankacılığı işe çektim 2.si için yarın bankaya gideceğim evet onlarda sıkıntı ama en azından 6 ay sonra temmuzda da zam olur yani ilk yılı atlattıktan sonra diğer yıl daha iyi geçer diye düşündüm ilk yılı da zorlandığım yerde borç harç kredi kartı falan bi şekil döndürmeyi düşünüyorum,çünkü alamazsam hiç alamayacağım gibi bu güne kadar hep korktum almadım 3 yıldır 6 katına çıktı araçlar artık ödeyemem diye korkmaktan ziyade battı balık yan gider modundayım 😁

Çok doğru. Bir de bu kadarlık bir araç yaşlı olacaktır. Arızası masrafı çok olur.

İlkini internet bankacılığı işe çektim 2.si için yarın bankaya gideceğim evet onlarda sıkıntı ama en azından 6 ay sonra temmuzda da zam olur yani ilk yılı atlattıktan sonra diğer yıl daha iyi geçer diye düşündüm ilk yılı da zorlandığım yerde borç harç kredi kartı falan bi şekil döndürmeyi düşünüyorum,çünkü alamazsam hiç alamayacağım gibi bu güne kadar hep korktum almadım 3 yıldır 6 katına çıktı araçlar artık ödeyemem diye korkmaktan ziyade battı balık yan gider modundayım 😁
Geçen Temmuz döneminde enflasyon farkı kadar zam verildi %44 lere dayandı. Eğer enflasyon farkı kadar verilirse %25 olur Ocak ayında. Tabi seçim asgari ücret zammı derken 25-30 arası bekliyorum. Bu şekilde devam ederse de temmuzda toparlanma olur %15-20 bandında gelir şeklinde öngörüyorum. Kredi kartı limitinizi önden yükseltin o halde. Zira sonra yükseltemeyebilirsiniz.
Bilindik araç almazsanız, -yani hatasını kazasını sorununu bildiğiniz bir araç- sanayi ile sık uğraşırsınız. Buna çok dikkat edin.

Size motivasyon sağlayamayacağım maalesef çünkü gerçekler pek güzel değil. Elde peşinat yoksa araba almak için çok kemer sıkmanız lazım. Çocuklar küçük diyorsunuz onların boğazından, giyiminden sosyal hayatından kısacaksınız bu durumda. Ayağımı yerden kessin demişsiniz o tarz bir araba ekstra masraf çıkartacaktır size. Arabayı zaten almakla bitmiyor bakımı, benzini bunlar hep para. Durduğu yerde bile para gider arabaya.

Ben araçların fiyatları böyle uçmadan önce para biriktirip ayağımı yerden kesecek bir araba almıştım. Sonrasında fiyatlar yükselince arabamı aldığımdan daha pahalıya satıp üzerine biraz daha para ekledim en azından model yükselttim. Şimdi arabamın fiyatı ikiye katlanmış yine. Ama ilk arabam da ikinci arabam da eski olduğu için sürekli sorun çıkardı. Kaç kere saçma sorunlarla yolda kaldım hatırlamıyorum. İlk arabam 99 modeldi en son çekiciyle sanayiye gitti :KK53: Üç senede iki arabaya toplamda 20bin civarında masraf yapmışımdır. Ayrıca senelik araç sigortalarına çok zam gelmiş geçen ay 3500 lira da onun için ödedim. Ek olarak eski araçlar çok yakıt yakıyor. Evet araç sahibi olmanın aklıma gelen kötü yönleri bunlar şimdilik.

Şimdi ben de aracımı satıp kredi çekerek daha düzgün bir araba almak istiyorum. Bence Türk Lirası borçlanmak şu zamanlarda çok mantıklı. Hesaplarıma göre ayda 6bin lira civarında ödeme yapmam gerekiyor. Böyle kararlar almazsak hiçbir şey sahibi olamayacağız. Çek krediyi gitsin o yüzden :KK53:

Ben araçların fiyatları böyle uçmadan önce para biriktirip ayağımı yerden kesecek bir araba almıştım. Sonrasında fiyatlar yükselince arabamı aldığımdan daha pahalıya satıp üzerine biraz daha para ekledim en azından model yükselttim. Şimdi arabamın fiyatı ikiye katlanmış yine. Ama ilk arabam da ikinci arabam da eski olduğu için sürekli sorun çıkardı. Kaç kere saçma sorunlarla yolda kaldım hatırlamıyorum. İlk arabam 99 modeldi en son çekiciyle sanayiye gitti :KK53: Üç senede iki arabaya toplamda 20bin civarında masraf yapmışımdır. Ayrıca senelik araç sigortalarına çok zam gelmiş geçen ay 3500 lira da onun için ödedim. Ek olarak eski araçlar çok yakıt yakıyor. Evet araç sahibi olmanın aklıma gelen kötü yönleri bunlar şimdilik.

Şimdi ben de aracımı satıp kredi çekerek daha düzgün bir araba almak istiyorum. Bence Türk Lirası borçlanmak şu zamanlarda çok mantıklı. Hesaplarıma göre ayda 6bin lira civarında ödeme yapmam gerekiyor. Böyle kararlar almazsak hiçbir şey sahibi olamayacağız. Çek krediyi gitsin o yüzden :KK53:
Aradığım yorum,yap gitsin 😄

Bizim 150 bin peşinat var ama almaya cesaret edemedik hala kredi insanın gözünü korkutuyor hele ki kira varsa

Asgari ücret kadar gelirimiz kalacak diyorsunuz.buna yiyecek ve faturalar dahil mi?
İyi hesap yapın. Yukarıda yazılmış ama tekrar edeyim, kasko ,sigorta , bakım, acemiyseniz ufak tefek cezalar.
Bence acele etmeyin☺️
Biz de araba almayı düşünüyorduk ,erteledik çıktı. Haklısınız. Ama ben bu ekonomi de sıkışmak istemiyorum. 1 sene daha bekleyebilirim. Suan kenarda birikmiş paramizda var

Asgari ücret kadar gelirimiz kalacak diyorsunuz.buna yiyecek ve faturalar dahil mi?
İyi hesap yapın. Yukarıda yazılmış ama tekrar edeyim, kasko ,sigorta , bakım, acemiyseniz ufak tefek cezalar.
Bence acele etmeyin☺️
Biz de araba almayı düşünüyorduk ,erteledik çıktı. Haklısınız. Ama ben bu ekonomi de sıkışmak istemiyorum. 1 sene daha bekleyebilirim. Suan kenarda birikmiş paramizda var
Bekledikçe hiç alamadık o yüzden biraz gözü kararttım,bekledikçe daha da imkansız hale geldi 2 dafa almanın kıyısından döndüm o zamanlar alsaydım şimdi çoktan borcu bitmiş olacaktı..faturalar dahil değil yiyecek dahil olacak..bi de para öyle ya da böyle gidiyor en azından bir yere bağlayalım diye düşünüyorum zira birikim de yapamıyoruz

Bence araba alın..Araba fiyatları yakın vadede düşmeyecek. Hatta dolar artarsa araba fiyatları en az 100 - 150 bin daha da artacak. İyice araştırıp bir tane alın. Ama size tavsiyem ikinci el araba alacaksanız, alacağınız arabayı iki farklı yere ekspertize götürün. İyice inceletin. Bu devirde iki kat tedbirli olmak lazım. Hayırlı olsun inşallah.

Son düzenleme:
kamu bankaları düşük faiz veriyor ama arabanın modelininde yüksek olmasını istiyor
özeller de belli bir yaşa kadar olan araca veriyor ama onlarda yüksek faiz kısa ödeme süresi veriyor
inşallah alabilirsiniz gerçekten bir kadın için araba kullanmak hem çok büyük özgürlük hem de çok büyük özgüven
tabi bu arada sadece kredi masrafı olarak düşünmeyin biz yeni değiştirdik kresi masrafı üzerine bir dünya masrafı çıktı
kışlık yazlık lastiği bakım zamanı vergisi kaskosu sigortası nereden baksanız 50k tl

Maceraya atılmayın derim evimizde giren aylık maaş ortalama 25000 TL, bir çoçuk var ve ev kredisi ,özel okul masrafı, evin giderleri, ekstra ihtiyaçlar elimize para kalmıyor.Peşinat yoksa en az 100000 TL kadar araba borcuna girmek mantıksız, aracın yakıt masrafı bakım masrafı vergisi sigortası bir ton masrafı var. Krediler düşük vadeli ve yüksek ödeme tutarlarında veriliyor artık eskisi gibi kredimi çekeyim rahat rahat ödeyim devri kapandı,bizim de aracımız yok ama şu koşullarda almaya gücümüzde yok çünkü taksitler boyumuzu aşıyor. Ayrıca 2. elde maksşmum 6 yaş sınırı var.
Sizde de asgari ücret ancak yeme içme faturaları ve varsa kiranızı karşılar. Sonra ne yapacaksınız????? Mantıklı düşünmek lazım heleki evde çocuk varsa..

Başkaları memursun araban yok diyor diye olmayan peşinatla araba almaya çalışmak bana mı tuhaf geldi.
Yanlış anlamayin,peşinat bile birikmiyor diyorsunuz,taksitler nasıl ödenecek,depo nasıl dolacak,kasko,sigorta neyle ödenecek,muayenesi,ceza yerseniz cezası ki bu kalemlerde zamlanacak yakın zamanda.Araba hiç sorun çıkarmasa yukarida yazdıklarım sabit giderleriniz.
Birikim yapmaya zorlayin kendinizi önce. Bir deneyin bakın ayda ne kadar kenara atabiliyorsunuz yada atabiliyormusunuz.

X