Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Arkadaşlar okuyup bana dönerseniz sevinirim...

Cenko

Nirvana
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2007
45
1
Selam arkadaşlar. Öncelikle konuyu buraya açmamın sebebi bana yardımcı olun bi akıl verin... Benim 2004 doğumlu 4,5 yaşında dünyalar tatlısı,biraz afacan bi oğlum var. Ben çalıştığım için oğluma ya babannemiz yada anneannemiz bakıyor. Ben oğlumun sıkıldığını düşündüğüm için milli eğitime bağlı bi ilkokulun anasınıfına yazdırdım. 6 yaş grubu.... Oğlum problemsiz okula başladı hatta 6 yaşında olan çocuklar okulların ilk açıldığı gün ağlarken benim oğlum gitsene anne diyordu. Arkadaşları ile uyumu da iyi. Hatta yiğenimle aynı sınıftalar. Hmm bu arada oğlum solak bazen yazı falan yazarken yoruluyor. Şimdi gelelim benim ufaklığın afacanlığına ve karşımdaki eğitimcilerin tutumlarına... Benim oğlum geçen pazartesi öğretmeninden wcye gitmek üzere izin istemiş ve sınıfa uzun bi ara dönmemesinin ardından öğretmen oğluma aramaya başlamış . Sınıflarının hemen yanında olan bi bilgisayar odaları var. Oraya girmiş kapıyı kilitlemiş (ki evde kilitleme huyu kesinlikle olmayan bi çocuk) bilgisayarla uğraşmış biraz ve öğretmenini görünce kapının arkasına sinmiş ve bi şekilde kapıyı açtırarak ordan dışarı çıkarmışlar. Benim oğlumun elektronik eşyalara aşırı ilgisi olduğundan öğretmen bana söylediğinde meraktan dedim açıkcası. Herneyse ertesi gün yine wcye gidiyorum diye izin istemiş bu sefer mutfakları var sınıflarının hemen karşısında wcnin yanında kapısı açık oraya girip yine kilitlemiş kapıyı ve ocakları var doğalgazın vanasını açmış ocağın gözlerini yakmış ocağın tek gözüne sandviç ekmeği koymuş yanmış orda. sonra sıvı sabun falan dökmüş yerlere derken öğretmen yine farketmiş oğlumun sınıfta olmadığını . Bu arada sınıfta 25 kiş falanlar. Öğretmen gaz kokusunu farketmiş ve oğlumu direk öldü diye tabir etmiş kendince. Olay okul müdürüne kadar intikal etmiş. Ben akşam oğlumu almaya gittiğimde müdür ortalığı toplamayın velisi görsün dediği için beni direkt mutfağa götürdüler ve oğlunuz yaptı dediler. Ben şoka girdim resmen ve o sırada müdür girdi içeri yanıma bu çocuk bu okula bi daha gelmeyecek dedi. Ben şokta olduğum için cevap veremedim çocuğum karşımda duvara yaslanmış başı önünde . O an film şeridi gözlerimden geçiyordu. Müdür çocuğada bağırıp çağırmış. Ben o günün şaşkınlığıyla oğlumla yarım saat kadar sonra okuldan ayrıldım ve 1 hafta okula göndermeyeceğimi söyledim öğretmene ve ayrıldım ordan. Gece kendime geldiğimde müdürün sözlerine neden cevap vermediğimi düşünürek sabaha kadar uyuyamadım. Sizce bir eğitimci sonuçta benim çocuğum 4,5 yaşında hayata dair bi tecrübesi yok ki yaptığının hatalı bişey olduğunu biliyor ama farkında değil.... Daha sonra ben ertesi gün müdürü telefonla aradım ve yine aynı suçlamaları bana yönetti çocuğunu psikoloğa götür falan deyince ben iyice mahvoldum işin enteresan tarafı ben sessiz kalıyordum anlamadığım bi sebepten ki halen çözemiyorum. Gelmecek dediysem gelmeyecek bu çocuk falan dedi yeniden, bende psikolojisi daha da bozulur falan . bugün de müdüre ve öğretmenine çiçek almak istedi oğlum aldık ve okula gittik. 3-4 gün uzak kaldı okuldan ve bu süre içerisinde sürekli konuştuk anlattık oğluma yaptıklarının iyi bi şey olmadığını ama çocuk sonuçta ne kadar anladı bizi bilemiyorum. Yanlız müdürün ve öğretmeninin suratı çok asıktı. Müdür geçici gelecek falan dedi. Arkadaşlar ben bu işten hiçbirşey anlamadım inanın. O gün girdiğim şokun etkisiyle ben sesimi çıkaramadım diyemi bu kadar üstümüze geliyorlar ? Bana bi yol gösterin lütfen... :1no2:

canım çocuğun mutlaka bi sebepten dolayı yapmıştır..belki ilgisizlik,kıskanma gibi bişey olabilir.yoksa mutfağa gidicek ocakları açacak, üstüne ekmek koyup yakacak ve sıvı sabunu dökecek akıllı bi çocukmuşta neden diye düşünmek lazım...sanki intikam almak istiyormuş gibi geldi bana..
Cocuk cevresindeki insanlardan intikam almak isteyebilir. Dayak yiyen, sozel siddete maruz kalan cocuklar, yaramazliklariyla yetiskinlerden intikam alabilirler.
Verilen Mesaj: "Madem beni sevmiyorsunuz, o halde benden nefret edin" dir.yinede siz sürekli gözetim altında tutun.

evet canım bende bişeye karşı tepki verebileceğini bu şekilde düşündüm. Hatta sordum neden yaptın annecim diye arkadaşıyla tartışmış canım sıkıldı o yüzden yaptım falan dedi....Ama eğitmenlerin verdiğe tepkiye anlam veremiyorum

Başka okul mu yok tutturmuşsun o okulu..?Anlamadım çiçek falan almalar, gönüllerini almaya çalışmalar?

4,5 yaşındaki bir çocuğu okul içinde başıboş bırakmaları hata bir kere, hata onlarda..
Tabii sizin oğlunuz okula gitse de onlar maaşlarını alacaklar, gitmese de..

Yani sizin oğlunuz gibi afacan bir çocukla neden uğraşsınlar..? İşlerine gelmiş resmen kovmuşlar sizi..

Neden ağzınızı açıp birşey demediniz?
--- Sizi şikayet edicem Milli Eğitime , bu çocuğun başına mutfakta birşey gelseydi ne olurdu? Ne kadar ilgisizsiniz vs.. diyeceğine onlar seni kovmuşlar..

Hayret..Hala peşlerindesin..Bizde olsa tam tersini yaşatırım ben onlara, onlar çiçeklerle benim peşimde olurlardı..

İşte bu yüzden paraya kıydım ve özel anaokuluna verdim oğlumu 2 sene. Krallar gibi karşılandık hep kapıda..Sadece tuvalete getirip götürmek için özel görevli teyzeleri vardı ama maddi durum tabii..
Neyse daha fazla peşlerinde koşma bence..

evet canım bende bişeye karşı tepki verebileceğini bu şekilde düşündüm. Hatta sordum neden yaptın annecim diye arkadaşıyla tartışmış canım sıkıldı o yüzden yaptım falan dedi....Ama eğitmenlerin verdiğe tepkiye anlam veremiyorum

canım tepki vermelerine neden diyorsun.ocağı açması ekmeği koyması üstüne ya anaokulu yansaydı allah korusun.bilgisayarları merak etmiş o normaldir ama mutfağı o hale getirmek bu yaşımda benim aklıma gelmez ama 4,5 yaşında bi çocuğun yapması normal değil..ya gazdan diğer kişiler zehirlenseydi.şimdi sizin çocuğunuz olduğu için üzülüyorsunuz bide o anaokulu müdürü yerine koyun kendinizi nasıl tepki veririm diye düşünün bi.en doğrusu o anaokuluna göndermeyin.çünkü bütün çocuklar biliyordur çocuğunuzun yaptığını.gittiği zaman sürekli bi yerden laf gelecektir.çocuklar kolay kolay unutmaz.ayrıca şunuda belirteyim bende staj yaptım anaokulunda ama tuvalete giden çocuklarla bizde gidiyorduk.onlarında sorumsuzluğu var...

Sevgılı denız gunes...zaman ayırıp cvp.verdıgın ıcın tesekkur ederım.evet maddı olarak zorluk yasadıgım ıcın cocugumu okuldan alamıyorum en azından ılk donem bıtene kadar.gercekten sınırlerım cok bozuk.ben o gun soka gırdım resmen ya.o sokun etkısıyle ko-nu-sa-ma-dım.ve sankı onlar benım konusamamı kollamıslar gıbı ustume geldıler.hatta bugun okula basladık ya aksam oglumu almaya gıttıgımde ögretmenın suratı 5 karıstı. Oglumu en kısa surede ozel bı anaokuluna verıp sımdı devam ettıgı okuluda mıllı egıtıme sıkayet etmeyı dusunuyorum geç olsada.

sevgılı yabangulum. Haklısın ınan bana herseyı dusundum. Tabıkı oglum orda gazdan zehırlenebılırdı yada dıger cocuklara da bu sekılde bısey olabılırdı allah korudu.mudure ve ogretmene karsı bu yuzden cvp.veremedım belkıde bılmıyorum.ama benım sessız kalmam onların kesınlıkle ısıne geldı. Sonucta orası egıtım yerı.hataya hatayla karsılık verılmemelı.

sevgılı yabangulum. Haklısın ınan bana herseyı dusundum. Tabıkı oglum orda gazdan zehırlenebılırdı yada dıger cocuklara da bu sekılde bısey olabılırdı allah korudu.mudure ve ogretmene karsı bu yuzden cvp.veremedım belkıde bılmıyorum.ama benım sessız kalmam onların kesınlıkle ısıne geldı. Sonucta orası egıtım yerı.hataya hatayla karsılık verılmemelı.

kendilerinde çok büyük ihmal var 4,5 yaşında bi çocuğu yalnız tuvalete gönderiyorlar.sizde bi çocuğu nasıl yalnız tuvalete gönderiyorsunuz deseydin..sen emanet bırakıyorsun onlara.

kendilerinde çok büyük ihmal var 4,5 yaşında bi çocuğu yalnız tuvalete gönderiyorlar.sizde bi çocuğu nasıl yalnız tuvalete gönderiyorsunuz deseydin..sen emanet bırakıyorsun onlara.

canım çok ilgilisin saol ya. evet oğlum dün okula tekrar başladı. Benim oğlum bi ilköğretim okulunun anasınıfına gidiyor. Özel bi anaokulu değil yani. O yüzden pek bişey diyemiyorsun dediğin anda onlar kendilerini haklı çıkartıyorlar. Müdür ve öğretmenle görüşmelerim sonucu pek olumlu değildi ilk başlarda. Fakat bugün müd.yardımcısı bi beyle görüştüm ve biraz tepkili konuştum inanın çok iyi anlayışlı bir insan doğrusu. Olmuş ve bitmiş sonuçta ders almamız ve almaları gerek. Yanlız anlamadığım bu sefer öğretmenin yüzünü çok asık gördüm herneyse ben bi şekilde çözeceğim ve eğitimin birazda yaşanarak alınacağını o eğitimcilere ispatlayacağım...Çünkü karşılarındaki 4,5 yaşında bi çocuk.

Oğlunuz belkide ilgi çekmek için yapmıştır diye düşünüyorum. Sonuçta yaptığının kötü bişey olduğunun bilinceymiş canım benim. Arkadaşlarımla tartıştım demiş, sinirinden ortalığı o hale getirmiş bence. Allahtan kötü birşey olmamış.
Tabiki burada eğitimci dediğimiz kişilerin büyük ihmalleri var. Bırakın çocuğun kendini kilitleyip, ortalığı dağıtmaya yetecek kadar zaman geçtikten sonra çocuğun yokluğunu farkatmelerini, çocuğa nasıl bağırırlar ya? Suçlarını örtbas etmek için mi? Ya çocuğa bişey olsaydı?
Sizi de anlayabiliyorum. O an şaşkınlık ve şoktan bişey diyememişsinizdir. Keşke sonra kabahatli gibi çiçek alıp gitmeseydiniz. Ertesi gün şikayetinizi yapsaydınız. Sanırım oğluşunuzun hatasını anlaması için yaptınız. Ama olan olmuş bence şikayetinizi şimdi yapın, çocuğunuzu da başka bir okula gönderin derim.

Canım benimde 4 yaşında birkızım var ve devlete bağlı anaokuluna gidiyor.Seni o nedenle çok iyi anlıyorum.Okulda problemli çocuklar için psikoloğumuz geliyor ve inan sorunlu çocuklar için gözle görülür derecede yararı oldu.Benim kızım 2005 li ama herşeyin farkında eğer çevresinde bir sorun varsa hemen anlıyorlar ve çocuklar daha hassas ve bunu dahada abartıyorlar.Çözümü okuldakilere söz söyleyerek arama ilkönce psikoloğa uğra inan yararını göreceksin.Eğer okulun ihmali varsa o zaman ihmalleri için şikayette bulunursun.İlkönce çocuğunu anla onu gerçekten tanı neden böyle yaptığını profesyonel kişilerden yardım alarak çözmeye çalış.İlerde bu sorunu çözmezsen daha kötüsüyle karşılaşabilirsin.:teselli:

canım bence konuyu birde sağlık bölümünden Meltem hanıma sor. hepimiz çocuğumuz için en iyisini isteriz tabi ama bu tür davranışının altındada bir sebep vardır. belki arkadaşlarından belki öğretmeninden şikayeti vardır. belki evde gayet iyidir ama sınıfta sıkılıyor olabilir. çok çeşitli sebebi olabilir. ama müdürün ve öğretmenlerin davranışınıda anlamış değilim. yazık çok yazık. bence o müdürü ve öğretmeni MEB e şikayet etmelisin. hemde hemen. yoksa orasıda neden zamanında şikayet etmedin diyecektir. gelişmeleri bizede bildirirsen sevinirim.

ne diyecegimi bilemedim ben yaaa:KK43:
şaştım kaldım...bence en önemlisi güzelce konuşarak çocugunun problemini ögrenmek...

anaokulunda sorumluluk tamamen ordakilere ait..tabi sen o an bişey demeyi aklına getirememiş olabilirsin çünkü şok geçirdin..
ama çok sorumsuz davranmışlar , böyle bişey olmuş olsa da eğitimci gibi davranamamışlar..
olaki gerçekten böyle bi durum sözkonusu olsa başka okula göndermiş olsanız orda da aynı durumu tekrarlayacaktır..
anaokuluna eğitim olsun diye gönderiyoruz ama çocuk kötü yönde değişmiş olarak geri geliyor haksızlık ama :1closedeyes:

canım çok ilgilisin saol ya. evet oğlum dün okula tekrar başladı. Benim oğlum bi ilköğretim okulunun anasınıfına gidiyor. Özel bi anaokulu değil yani. O yüzden pek bişey diyemiyorsun dediğin anda onlar kendilerini haklı çıkartıyorlar. Müdür ve öğretmenle görüşmelerim sonucu pek olumlu değildi ilk başlarda. Fakat bugün müd.yardımcısı bi beyle görüştüm ve biraz tepkili konuştum inanın çok iyi anlayışlı bir insan doğrusu. Olmuş ve bitmiş sonuçta ders almamız ve almaları gerek. Yanlız anlamadığım bu sefer öğretmenin yüzünü çok asık gördüm herneyse ben bi şekilde çözeceğim ve eğitimin birazda yaşanarak alınacağını o eğitimcilere ispatlayacağım...Çünkü karşılarındaki 4,5 yaşında bi çocuk.

sevindim işallah herşey çok güzel olur....a.s.a.s.

4,5 yaşında bir çocuğun okul kurallarını öğrendikten sonra tuvalete yalnız gitmesi gayet normaldir, hatta yalnız gitmesi gerekir. böyle bir sebeple çocuğu okuldan uzaklaştırmaları elbette garip ama bu kadar korumacı davranmayın bence. okul tarafından yönlendirme isteyin. yani kapıyı gösteren müdüre " tamam okula gelmesin de siz eğitimcisiniz, söyleyin bu çocuk nasıl eğitilir?!" deyin. pasif kalmayın ama suçlayıcı da davranmayın bence.

bnce ogertmenelr en dogrusunu yapmıuşlar canım sorumlulk almkistememiler cunku oglunun yaşı diğerlerınden kucuk.allah korusun ya öğretmenı farkedemeseydı gaz kokusunu dunmuk bıle isteemyız dimi sen hep okulu suçlamışssın ama bıd eoğlunla konuşsaydın dıyceksın emeınım sankı kocaman delikanlımı var karsımda dıye ama oğlun yaptıgın cevabını verebıleck yaşta bnce önceoğlunla konuş ve sen bi pedegogtan yardım al ama oglunu pedegoga göturmekı oglun kendını sorunlu hıssetmesın.
ogşun bu yaptıklarını sebepsızyapmmaıştır yazdıklarını ilk okudugumda oglum bişişdne korkmuş diycsın sandım cunku akpıyı nıye kıtler bı insan dısardn kıms egırememsin diye bunu okul ortamında nıye yapsın?ogluna sor okulamı gıtmk istıyprsun annennaeyemı de.bid eilk başta oğlunasordunmu secımınısen. nıye bukdr net ke kesın konuştugumu merk edıyorsun dur muhakkak 2yıl egıtımaldım ve çalıştım 05yaş arası kreşte
hersyew gonlunceolsun sned epanık yapam oğluna hıssettırme bunu

asla pasif kalma.sonuçta çocuk onlarda eğitimci.azarlamadan önce bağırmadan önce bu çocuk böyle değildi neden burada böyle agresif oldu onu araştırsınlar.çiçek falan da alma başka yere gönder .benim oğlumda 2004 lü ve yazını okurken duvara yaslanmış müdür ona bağırmış bunları okurken kan beynime sıçradı.hiç güvenmiyorum anaokullarına ve nedense çok iyi bir örneğede rastlamadım.hesap sor anlat oğlum böyle değildi burdaki ilgisizlikten olduğunu düşünüyorum de.ayrıca ordaki öğretmenler nerdeymiş o çocuk o kadar işi yaparken.şok oldun geçti bitti onları şoka uğrat bence.

Canım benim kızımda devletin ana sınıfına gidiyor..
Sınıfında bir tane yaramazmı yaramaz bir efemiz var...
Bu bizim yaramazda sadece arkadaşlarına zarar veriyor..
Geçenlerde kızımın gözüne makas batırmış..Alahtan sadece kenarına gelmiş...Başka bir arkadaşın kafasını yarmış vb.

Biz veliler bi toplantı esnasında bu çocuktan çok şikayetçi olduğumuzu söyledik..
Gözümüz arkada kalıyor, bi çözüm bulmaların istedik..İçimizden bir arkadaş okula gelmesin ben çocuğumun sağlığından endişe duyuyorum dedi..
Öğretmenin yanıtı şuydu...
Biz efe yi dışlayamayız, biz efeyi okuldanda atamayız bizim eğitimci olarak görevimiz Sadece uslu çöocukları eğitmek değil, yaramaz ve asabi çocukları topluma kazandırmak.. Bu ve buna benzer sözler söyledi..
Sonra bizde kendisine hak verdik..
Onu okuldan uzaklaştırmak yada cezalandırmak yerine çözüm bulmalıyız diye karar alındı..
Sonra çcocukla öncee bizler konuştuk. Daha sonra öğretmen konuştu..
Şu aralar hiç bir sıkıntı kalmadı ama kızımın dediğine göre öğretmenin göz sürekli efenin üzerinde...
Yani canım çocuğunu okuldan uzaklaştırma gibi bi durum çok yanlış...

kızlar çocuğumu okuldan almak istemedim. Ama öğretmen çocuğumu resmen dışladı. Uğraşmak istemedi.Sonuçta 1 çocuk azalsa onun işine gelecek ve benim oğlum onlara göre haşarı bir çocuk neden uğraşsınlarki. Salı günü okuldan eşim almaya gitti. Öğretmen eşimi görünce seslenmiş oğluma oğlum yerde yatıyormuş düşünün öğretmenin haberi bile yok. Tamam ben başta hata yaptım 4,5 yaşındaki bi çocuğu 6 yaş grubuna verdim ama beni ordaki eğitimciler uyarmadılar uyum sorunu yaşar falan diye.Bu olaydan sonra göndermeme kararı aldım ve oğlumda o okula gitmek istemiyor çünkü çocuğumu sürekli eleştiriyorlar. Düşünün öğretmeni şikayetlerini hep oğluşumun yanında yapıyor. Sonuçta 1.dönem bitmek üzere. Biraz evde vakit geçirsin diye düşünüyorum. 2.dönemde özel bi anaokuluna göndermek istiyorum...:enbuyukkk:

X