Artık yeter dediler ve Ateizm Derneğini kurdular

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.346
$24113757.jpg


Kamuoyunda ateistlerle (tanrıtanımaz) ilgili çıkan haber ve yanlış bilgilere karşı bir grup ateist dernek kurdu. Amaçlarının hem haksızlığa uğrayan ateistlere hukuki destek vermek, hem de kendilerini daha iyi anlatmak olduğunu belirten dernek üyeleri, “Kesinlikle misyonerlik gibi bir hedefimiz yok” diyor. Aktif 11 kurucu üyesi, 90 kişilik de destekçi grubu olan derneğin Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Tolga İnci, çalışmalarını şöyle anlatıyor:

DİNDAR DA GELSİN

- 2013’te ateistlerin yüzde 51’inin Tanrı’ya inandığını söyleyen bir kamuoyu araştırması yayınlanmıştı. Bunun üzerine ‘Neler oluyor, yeter artık’ diye isyan edip bir grup ateist ve dinsiz bir araya geldik. ‘İnsanlara kendimizi anlatmamız lazım’ diye düşündük. Çeşitli girişimlerden sonra nihayet resmiyet kazanan derneğin kapıları artık herkese açık.
- İlla ateist olmanız gerekmiyor. Tüzüğümüzü benimseyen herkes üye olabilir. Hatta dindarlar da gelsin, bu ateistler nasıl insanlar öğrensinler. Önyargılardan, hurafelerden kurtulalım istiyoruz. Tek bir kuralımız var: Derneğimiz altında her siyasi görüşten insan var ama bu görüşlerin derneğe yansıtılmasına izin vermiyoruz. Bununla ilgili çok katı kurallarımız bulunuyor. Dernekte kesinlikle siyaset yapılmayacak.

BİZCE İYİ BİR ŞEY

- Öncelikli hedefimiz ateist ve dinsizlerin haklarını savunmak. Kurulduğumuzu ilan ettikten sonra ‘Bana hakaret ettiler, dava ettiler, mahkemelerde sürünüyorum’ diye birçok kişi bizle iletişime geçti. Şu an 3 gönüllü avukatımız var. Özellikle maddi zorluk içinde olan ve sırf ‘Allah yok’ veya ‘İnanmıyorum’ dediği için işten çıkarılan, yurttan atılan arkadaşlarımıza hukuki destek vereceğiz. Bunun dışında komisyonlar kurup halka açık seminerler ve bilgilendirme toplantıları yapacağız.
- İsteğimiz doğru anlaşılmak. Ateizmi yaymak gibi bir amacımız, herkes ateist olsun diye bir derdimiz yok. Herkes insan olsun. Kendi bireysel özgürlük alanında ne yaşayacaksa yaşasın ama bunu başka insanların üzerinde baskı aracı olarak kullanmasın. Ateist de yapmasın bunu. Bizce ateizm iyi bir şeydir, insanları özgürleştirici bir şeydir ama dinin neden kötü olduğunu anlatmak gibi bir amacımız yok.

TERÖRİST FİLAN DEĞİLİZ

- Biz ateistler arasındaki mutlu azınlıktanız. Kendimize güvendiğimiz için ortaya çıktık. Herkes bunu yapamıyor; ‘Başıma bir iş gelir mi?’ diye düşünüyorlar. Bu endişelerde haksız değiller ama biz çekinmedik. Dernek başvurusu yaptık. 2 gün içinde resmileştik. Devlet bize ‘Dur’ diye zorluk çıkarmadı ama Türkiye’de bir kutuplaşma ve düşmanlaşma var. Bunun böyle olması gerekmediğini anlatmak istiyoruz. Dinsizle dindar illa düşman olacak diye bir şey yok. Çok tebrik, az tehdit aldık.
- Başbakan’ın ateistlere yönelik sözlerini kişisel olarak alıyoruz. Durduk yere biri size ‘terörist’ dediğinde iyi şeyler düşünmüyorsunuz. Biz terörist filan değiliz. Biz sadece ateistiz. Bunun peşine böyle eklemlemeler yapmak en basit tabiriyle ayıp.hurriyet
 

BenIpek

en sevdiğim....
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2009
33.160
17.603
Herkesin bir deneği var; bunların da olsun tabi. Ama içinde misyonerlik olmadığına nedense pek inanmadım.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1351 gün geçti.

krizantem

Popüler Üye
Pro Üye
21 Şubat 2010
11.033
2.474
bencede olmalı ben müslüman olarak insanların doru şekilde düşüncelerini inanclarını doru ve saygılı olarak anlatabileği bütün kurumları destekliyor ve saygı duyuyorum :KK31:
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 902 gün geçti.

okypete

Nirvana
Pro Üye
28 Mart 2008
86.683
41.026
neyse bizlerınde( ateist ,deist.. )haklarını savunan bir dernek oldu. sevindim.
 
Son düzenleme:

ipeknur

Guru
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2009
493
81
Eskiden bir karikatürde "Allahsız kitapsız Ateistler Derneği" diye bir dernek görmüştüm. Şimdi gerçek oluyor demek ki 😄

İşte geldik gidiyoruz, hoşçakal kardeşim deniz...
 

dejavu_one

canım oğlum varlığına şükür..
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
27.467
14.164
Bu ülkede insanı sadece insan olduğu için sevebilsek neye inandığının, ne düşündüğünün sadece kendini bağladığını, başka insanlar etkilemediği ve değiştirmek istemediği ve onlarında inanan kişilere saygı gösterdiği sürece bu ülkede her vatandaş gibi yaşamaya, çalışmaya, insanları arasına karışmaya hakkı olduğunu bir anlayabilsek herşey çok daha güzel olurdu. Sonuçta günahsa günahı o kişinin boynuna. Böyle bir dernek tabii ki güzel ama umarım etkilemek amaçlı kurulmamıştır tabi.
 

pelinyaman28

bitola moj roden kraj jas te sakam od srce znaj
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2012
3.116
2.736
30
Bu güzel bir gelişme :) inşallah amacına ulaşan bir dernek olur.
Başarılar.
 

sedulu

4. Takım
Pro Üye
Anneler Kulübü
7 Haziran 2011
19.110
19.740
Olması gereken bir dernek. Kendini aşırı dindar görenlerin dernekleri varken ateistlerin neden olmasın.
İnanç özgürlüğü ya da inanmama özgürlüğü sonuçta.
Geç bile kalınmıştı bu devirde.
 


Belissa

♡ Бизимки Масалди ♡
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2012
29.124
7.363
ilginç:KK14:...
ben deistim bendende korkuyor musun..

yoo ilginç değil bu benim kalbi duygularımla alakalı.

benim deist arkadaşım var hem çok yakın bir dostumdur kendisi.
ben inançlı olmayandan bahsediyorum.
 

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.437
148.285
49
Ben böyle bir dernek kurulmasına sevindim, onlarda haklarını savunmalılar, şimdiye kadar hep vicdan, merhamet, insani duygular inançlı insanlarda olur fikri savunuldu, birine hakaret etmek isteyen çok afedersiniz dinsiz imansız, sende inanç var mı ki merhamet olsun gibi sözlerle aşağılama, yerme şekli olarak gördü Ateistliği.
Bazı ahlaki çöküşleri hep inançsızlığa bağladı kimileri.

Oysa merhamet, vicdan, ahlak çok başka birşeydi, Allah'ın varlığını kabul etmemek ya da varlığını kabul edip herhangi bir dini onaylamamak bambaşka birşey.
Birçok deist, teist, ateist'in yazısını okudum, konuşmalarını dinledim, programlara konuk olanları özellikle ne diyor diye merak edip takip ettim, gördüm ki çoğu ateist, deist dinimizi bizden daha iyi biliyor, ayet numaralarına kadar hafızalarında, kültürlü ne dediğini bilen insanlar, ben öyle marjinallik olsun diye deistim ateistim diyen 13-15 yaşındaki çocuklardan bahsetmiyorum, meslek sahibi, okumuş, dinleri araştırmış, ne istediğinden ne düşündüğünden emin insanlardan bahsediyorum.

Ben dernek kurmalarını destekliyorum, misyonerlik gibi bir faaliyet içinde olacaklarını düşünmüyorum, öyle bile olsa hadi ben tozpembe bakıyor olayım, ben inançlıysam, inancımdan zerre şüphem yoksa benim imanımı kim zedeleyebilir ki.
Çok özür dilerim ama konu inanç olunca söylediklerine kapıldım, çok inandırıcı konuşuyorlardı gibi şeyleri samimi bulmuyorum, kılavuzum belli, kime ibadet ettiğim belli, inancım belli.
Babam mezarından çıksa falanca dine inan dese bende iman sağlamsa babam bile döndüremez.