Artık yeter dediler ve Ateizm Derneğini kurdular

bizim hakımızda dillerine yapışan hakaretler vardır, dinsiz imansız, dinsizin hakkından imansız gelir, kitapsız vs.. sanırım bunların sonucu, zaten çocukluktan öcü gibi işleniyor zihinlere
ya başbakan bile birilerine kızdığında hakaret amaçlı ateistler diyorsa bazılarının bu sözleri demesi beni hiç şaşırtmuyor.

şu angençler arasında çok yaygın lise ve ünüversite gençliği arasında,olsa ne olur olmasa ne olur allah aşkına...

herkez özgürlük peşinde allah sonumuzu hayır etsin:KK53:

'Inançların seni iyi bir insan yapmaz, davranışların yapar.' Bu sözün altına imzamı atarım.
Ateizmi sanki mide bulandırıci bir durum gibi gösterip insanın Allah ile arasındaki bağa bile hükmetmeye çalışan bir toplumda yaşarken bu derneğe yapılacak saldırıları simdi bile hayal edebiliyorum... Yolları açık olsun, güzel bir medeni cesaret örneği.

ataizm,Müslüman tartışma guruplarına bakarsanız hep gençler uç noktalarda ya çok dinci denilen yada ataistler,ataistlerde çoğu 15..16 yaşında gençler onlar Müslümansa biz değiliz diyorlar onlar daha çok özgürlük istedikleri için..dinci geçinenlere görede reformcu müsümanlar daha tehlikeliymiş,laik Müslümanlar örneğin ben:44:

Son düzenleyen: Moderatör:
Mezhebi farklı diye neler yaşadı insanlar,hala da yaşıyor.:KK50:

Temennim canlarına kast edilecek bir şey yapılmaması.

İnanmak gibi inanmamak da özgürlük.İyi cesaret göstermişler.:KK31:

Allahın varlığı ve yokluğu ile ilgilenmiyorum. Tıpkı bu derneğin de varlığıyla ilgilenmeyeceğim gibi. :KK14: Dinlere kökten inanmıyorum zaten. Kimliğimden din hanesini sildirdim. Ben vicdanlı, ahlaklı, dürüst bir insanım bence. Bir yaratıcıya ihtiyaç duymuyorum sadece.

Bu derneğin varlığı birilerini korkutuyor bilmiyorum. ateist derneği ne gibi bir misyonerlik üstlenebilir?

Heyoo biz kedi kesmiyoruz. Terörist falan da değiliz. Çiçek böcek hayvan her türlü mahlukatı seven sıradan bir kadınım işte. Korkmayın..

saygı duyuyorum sonuna kadar. kimsenin kimseyi yargılamak haddı değil.
insan ayırmam, yeter ki o bedenın içinde bir karakter olsun...herkesin inancı kendını bağlar

Son düzenleme:
Ateist veya deist insanları daha küçük yaşta şekillendirlen insanların aksine hayatı sorgulayan araştıran insanlar olarak düşünüyorum..........insanların deist olması şaşırtıcı değil.........ama ateist bir insan dinler tarihini felsefeyi biraz sostolojiyi ve psikolojiyi bilip bu sonuca vardıysa ve böyle bir dernek kurduysa önünde saygîyla eğiliyorum.......
Yoksa ateistim dersin........... uçak irtifa kaybettiğinde bildiğin tüm duaları istemsizce sıralarsın

Ateist veya deist insanları daha küçük yaşta şekillendirlen insanların aksine hayatı sorgulayan araştıran insanlar olarak düşünüyorum..........insanların deist olması şaşırtıcı değil.........ama ateist bir insan dinler tarihini felsefeyi biraz sostolojiyi ve psikolojiyi bilip bu sonuca vardıysa ve böyle bir dernek kurduysa önünde saygîyla eğiliyorum.......
Yoksa ateistim dersin........... uçak irtifa kaybettiğinde bildiğin tüm duaları istemsizce sıralarsın

Canım hiç araştırmadım. Dinler tarihi felsefe özellikle araştırmadım özellikle. Ama Allah var mı yok mu bilmiyorum ilgilenmiyorum çünkü kanıtlanamayacak bir şey bence. O nedenle agnostik olarak tanımlayabilirim kendimi.

Valla bir işe başlarken haydi bismillah da derim. Amin de derim. Allah korusun maşallah da derim. Duaları da okurum. Bunlar öğretilmiş dilimize yerleşmiş şeyler. Uçak düşerken duaları sıralayabilirim heralde. Biri beni kurtarsın diye değil de küçük yaşta öğretilmiş şeyler bunlar. İstemsizce olur. Duanın insana verdiği psikoloji farklıdır.

Bence insanların seçimlerinin arkasındaki sebepler kimseyi ilgilendirmemeli. Ben vicdanlıyım merhametliyim. Allahtan korkmasam da vicdanlıyım. O zaman var ya da yok banane. Gidip felsefe araştırmam bunun için.

ben kendimi şanslı hissediyorum Müslüman dosduğum için,ailem din açısından,küçükken ailem korkutucak şeyler söylerdi işte günah falan diye,ergenlik çağımda kafam karışıktı ama 37 yaşımdayım düşüncelerim oturdu artık,bence Müslüman aileler çocuklarına Müslüman olarakta özgür olabileceklerini,doğruyu yanlışı ayırt etmeleri gerektiğini anlatmalı..

Herkesin dini , inancı kendine. Ben sevindim onlar adına. Olması gereken bi dernekti.

dernegin kurucularını tebrik ediyorum... ateistlerin korkunc insanlarmış gibi algılandıgı, hatta hedef gösterildigi bir toplumdayız maalesef. farklı mezheplerden olan insanların bile evlerinin taşlandıgını göz önünde bulundurursak azınlıgın bir parcası olan bu insanların da haklarının savunulması icin gerekl, hatta gec kalınmıs bir dernek bence.

Allah'a inanmayanlardan çok Allah'a inandığını söyleyip onun adına cinayet işleyenler daha korkunç bence .

Katılıyorum..Heralde onlarca deist arkadaşım vardır..Ateist de çok var ama ateistim diyenlerin aslında deist olduğunu düşünüyorum ben. Çünkü insan fıtratına ters bir durum ateizm..Evrene inanırlar, enerjiye inanırlar ama mutlaka bir şeye inanırlar.
Bu insanların denkleminde önce insan ve hoşgörü vardır..İstisnalar elbette kaideyi bozmaz ama ben hep bunu gördüm..

Allahı kendine kalkan yapıp insan katleden dinciler çok daha fazla korkutuyor beni. Kubilayı katledenler gibi mesela, mesela madımakta insanları "Allahuekber" nidalarıyla diri diri yakanlar gibi.

Bir müslüman olarak son derece saygı duyuyorum bu derneğe..

Katılıyorum..Heralde onlarca deist arkadaşım vardır..Ateist de çok var ama ateistim diyenlerin aslında deist olduğunu düşünüyorum ben. Çünkü insan fıtratına ters bir durum ateizm..Evrene inanırlar, enerjiye inanırlar ama mutlaka bir şeye inanırlar.
Bu insanların denkleminde önce insan ve hoşgörü vardır..İstisnalar elbette kaideyi bozmaz ama ben hep bunu gördüm..

Allahı kendine kalkan yapıp insan katleden dinciler çok daha fazla korkutuyor beni. Kubilayı katledenler gibi mesela, mesela madımakta insanları "Allahuekber" nidalarıyla diri diri yakanlar gibi.

Bir müslüman olarak son derece saygı duyuyorum bu derneğe..

yazdıklarına katılıyorummed, fakat şu kırmızılı bölüm için;
bir yaratıcıya/tanrıya inanmadıklarını söylüyorlarsa onların kendi kelimelerini referans almak bana daha dogru geliyor.
iyi niyetle yazdıgından şüphem yok ama dernegin kurulus amacı zaten hedef olmaya tepkinin yanı sıra kendi varlıklarını da ilan edebilmek.

%100 guvenilir bir kaynak olmasa da vikipedia'dan "teizm" tanımı:
"Teizm ya da Tanrıcılık, en geniş tanımıyla en az bir Tanrı'nın var olduğu inancıdır.[1] Daha kesin tanımıyla Tanrının doğasını ve evrenle Tanrı arasındaki ilişkiyi açıklayan; kişisel, mevcut ve aktif olarak evrenin kuruluş ve yönetiminden sorumlu bir Tanrı betimlemesi içeren, bu Tanrı'nın çeşitli yollarla din gönderdiğini savunan öğretidir.[2][3][4][5] Bu yaklaşıma göre Tanrı dünya ve insanlar ile sürekli ilişki içerisindedir. Bu görüşleri benimseyenlere Teist denir.

Terim, Yunanca "Tanrı" anlamına gelen theos kelimesinden türetilmiştir, ilk kez Ralph Cudworth tarafından kullanılmıştır. [6]"

bunu kabul etmeyenlere de a olumsuzluk eki ile ateist deniliyor sonucta. mesela hawking'in deizm, ateizm ve enerji ye dair dusunceleri yeteri olgunlukta hatta bilimsel calısmaları olan biri olarak, kendisini deist gordugunu sanmıyorum.

X