Avukat arkadaşlar lütfen bakabilir misiniz

siz borcu türk lirası olarak vermişsiniz. döviz de bozdursanız altın da adam aldığı türk lirası kadarını geri öder doğal olarak.
eğer elinizde yazılı bir anlaşma yoksa şu kadar altın bozdurulup bunun karşılığı borç olarak verildi ve yine aynı altın tutarında geri ödeme yapması gereklidir şeklinde, o zaman şu anki altın karşılığında olan parayı bekleyemezsiniz.
avukat değilim, şahit olduğum birkaç bu tip dava üzerine aklımda kalanları yazdım.

siz 27bin verdiyseniz, karşı tarafta 27bin öder.

bir de adam şubat ayındaki altın değeri üzerinden ödeyeceğine dair herhangi bir söz verdi mi ? bunun yazılı kaydı var mı ?

konu çok mantıksız geldi bana.

27 bin tl mi verdiniz arkadaşa kendi evini yaptirsin sizde 4 yıl oturun diye?

yani 4 yıllık kirayı pesin mi verdiniz?

ev sizin istediginiz gibi yapilip icinde otursaydiniz 27 bin tl yi geri istemeyecek miydiniz?

yoksa biz sana borc verdik iyilik yaptik sende bizi evinde oturt mu dediniz? yani evde otursaydiniz yine geri verecek miydi size 27 bin tl yi?

yani bilemedim cok mantıklı gelmedi 2 durumda bana.

evet o da var. yapılı evde otursalar sorun yokmuş.
madem bir evin içine girip oturmak söz konusu neden bir yazılı anlaşma yok bunu bende anlamadım.

27 bin tl ye yapili evde 4 yıl oturmak icin anlasilmis anladigim kadariyla 4 yil 48 ay yapar ve 27 bin i 48 e bolersek aylik 500 tl gibi bir rakama tekabul eder. siz en basta adam 27 bin tl ye yani aylik 500 tl gibi bir rakama evi bastan asagiya yaptirip sizi icine oturtup 4 yıl boyunca size gıkını cıkarmayacağını mı dusündunuz? 27 bin sadece evin yapılma masrafı tutar zaten adam neden boyle bir seyi bastan kabul etsin ki? ki adamda zaten 27 bine eski evi 4 yilligina vermis size aylık 500 tl ye ancak eski evde oturulur diye dusunmus olabilir. siz evi begenmeyip cikmissiniz paranizi geri vermesi lazim tabi ama adamın bastan dedigine inanmasaydiniz keske. niye bize ev yaptirip 4 yil evi bize versin ki bu adam hemde 27 bin karsiliginda diye dusunup vazgecseydiniz.

Şöyleki biz ona borç vermedik yeni yapılmış evde 4 yıl oturma şartıyla verdik ama evi yapmadı paranın üzerine oturdu kendine ev satın aldı... Eski püskü pis kokulu yaşanmayacak bir ev verdi ..bizde 3 ay sonra toparlanıp çıktık evden .ona mesajda dedik paramızı ver bu evi istemiyoruz oda dedi harcadım veremem ..o zaman dedik ki altın olarak hesaplayalım o şekilde taksitle ode madem ne zaman verecegin belli değil paramiz pul olmasin ..ses çıkarmadı ..sonra altın yukselince 8 ay sonra diyor ki turk parası olarak vereceğim 6 ay içinde taksitle bu hak mı sence
Hak değil elbette ama bu yüzden ne olursa olsun senetsiz iş yapmayın diyorlar. Elinizde hiçbir kanıt yok az da değil verdiğiniz para. Millet babasına güvenmiyor bu devirde kaldı ki arkadaşa güvenip para vermek evinde oturmak için. Para varsa istediğiniz evde oturursunuz zaten kaldı ki altın olarak kalsaydı dünya kadar da kar ederdiniz. Alabileceğinizi hiç sanmıyorum soğuk su içip unutup devam edin hayata mecburen. Epey pahalı bir ders olmuş size.

Hak değil elbette ama bu yüzden ne olursa olsun senetsiz iş yapmayın diyorlar. Elinizde hiçbir kanıt yok az da değil verdiğiniz para. Millet babasına güvenmiyor bu devirde kaldı ki arkadaşa güvenip para vermek evinde oturmak için. Para varsa istediğiniz evde oturursunuz zaten kaldı ki altın olarak kalsaydı dünya kadar da kar ederdiniz. Alabileceğinizi hiç sanmıyorum soğuk su içip unutup devam edin hayata mecburen. Epey pahalı bir ders olmuş size.
Öyle maalesef napayım artık kendimi üzmek istemiyorum, ben zaten güvenip vermemde eşim güvendi bende eşimi kırmamak için ses çıkarmadım işte .. dediğiniz gibi ben soğuk su icicem o paraların üstüne ..onun üstüne yatan şahıstan Rabbim hakkımızı maddi manevi hakkımızı alsın inşallah dünya hayatında bende göreyim halini inşallah

27 bin tl ye yapili evde 4 yıl oturmak icin anlasilmis anladigim kadariyla 4 yil 48 ay yapar ve 27 bin i 48 e bolersek aylik 500 tl gibi bir rakama tekabul eder. siz en basta adam 27 bin tl ye yani aylik 500 tl gibi bir rakama evi bastan asagiya yaptirip sizi icine oturtup 4 yıl boyunca size gıkını cıkarmayacağını mı dusündunuz? 27 bin sadece evin yapılma masrafı tutar zaten adam neden boyle bir seyi bastan kabul etsin ki? ki adamda zaten 27 bine eski evi 4 yilligina vermis size aylık 500 tl ye ancak eski evde oturulur diye dusunmus olabilir. siz evi begenmeyip cikmissiniz paranizi geri vermesi lazim tabi ama adamın bastan dedigine inanmasaydiniz keske. niye bize ev yaptirip 4 yil evi bize versin ki bu adam hemde 27 bin karsiliginda diye dusunup vazgecseydiniz.
Arkadaşım zaten bize mantıklı geldiği için parayı verdik kendi dedi full yatırıcam herşey yeni olacak diye bu arada 30 bin verdik ama 3 ay 10 gün parası olarak 2.5 bin TL düştü evdenn ..birde eve bir sürü masraf yapmıştı eşim ben ağlamıştım perde asılma yerleri leş gibi nasıl temizlenecek diye WC yok doğru dürüst ..ben neden eski evde oturayım ben sıfır bina isterim demiştim eşime arkadaşımda yaptiricam heryerini merak etmeyin demiş ..bunlar arkadaştan öte dostlardi beraber oturmak istediler ..normal arkadaş değil yani

Arkadaşım zaten bize mantıklı geldiği için parayı verdik kendi dedi full yatırıcam herşey yeni olacak diye bu arada 30 bin verdik ama 3 ay 10 gün parası olarak 2.5 bin TL düştü evdenn ..birde eve bir sürü masraf yapmıştı eşim ben ağlamıştım perde asılma yerleri leş gibi nasıl temizlenecek diye WC yok doğru dürüst ..ben neden eski evde oturayım ben sıfır bina isterim demiştim eşime arkadaşımda yaptiricam heryerini merak etmeyin demiş ..bunlar arkadaştan öte dostlardi beraber oturmak istediler ..normal arkadaş değil yani

4 yıllığina senetsiz sepetsiz sozlesmesiz ev kiraladınız yani. cok aci bir tecrube olmus sizin icin. 1 yıla bile kira sozlesmesi yapmadan baska ev tuttmayin. babanızın oglu bile olsa.

su an adam size 27 bini oderse sükredin bence kaldıki adam zararınızı karsılayacağını hiç zannetmiyorum.

gecmis olsun. adımlarınızı daha sağlam atin bundan sonra.

Mantıksız gelen arkadaşlar için şöyle açıklama yapayım şimdi bunlar iki dost arkadaşın peşin paraya ihtiyacı oluyor ..eşime ısrar ediyor sen bana para ver bende seni 4 yilligina evimi yaptırayım heryerini orda otur diye eşim kabul etmiyor ..arkadaşı ısrar ediyor ikimizde karlı çıkacağız bu işten diyor ..eşim yine istemiyor ..( çünkü zamaninda borç para verip 3 yıl sonra alabilmiş)
Yine ısrar ediyor arkadaşı ..bu sefer istemeyerek te olsa kabul ediyor eşim parayı veriyoruz...ama adam evi yaptırmıyor yani yaptırmaya çalışıyor aslında ama parası yetişmiyor ..sonra bize başka evi veriyor ama bu evde eski püskü derme çatma bir yer bizim başka paramız kalmadığı için kabul ediyoruz mecbur ama onada söylüyoruz paramız olsa burada yaşamayız sen bize paramızı ver diyoruz vermiyor yani sokakta mi kalicaz elimiz mahkum yaşıyoruz 3 ay sonra ..para biriktiriyoruz malum başka kiralık ev bul.. nakliye aracı vs masraf ...3 ay sonra ben yine ağlama krizine giriyoruz eşim uzuluyor ve tamam ev bulup tasinalim diyor ..taşınıyoruz işte olay bu..3 ay kaldık evinde onunda parası olarak 2.500 TL kesiyor adam bizim verdigimiz paradan ..geri kalanını ver diyoruz evinden çıktık vermiyor ...gidiyor kendine ev satın alıyor ...temmuz gibi ödemeye başlarım yavaş yavaş diyor ..ee biz sana borç vermedik ki ...Şubat ayında çıktık evinden paramızı hemen ver diyoruz ama vermiyor o halde altın olarak hesapllliyalim senin ne zaman verecegin belli olmaz diyoruz oda ses çıkarmıyor ..temmuz gibi ödemeye baslicam demesine rağmen Ekim ayı oldu hala başlamadı ödemeye kim bilir ne zaman ödeyecek bu borç değil...senet yok sadece mesajlar ve banka dekontu mevcut ..ama neden senet yok dediğim gibi bu adam dostuydu eşimin yıllardır arkadaşıydı çok güveniyordu ona kendi babasından daha çok güveniyordu ..off neyse anlatınca fenalık bastı bana yaa hukuksal bir şey yapamiyorsam bu yasanilanlari hafizamdan silmek istiyorum 3 günlük dünya zehir zıkkım olsun ..

Mantıksız gelen arkadaşlar için şöyle açıklama yapayım şimdi bunlar iki dost arkadaşın peşin paraya ihtiyacı oluyor ..eşime ısrar ediyor sen bana para ver bende seni 4 yilligina evimi yaptırayım heryerini orda otur diye eşim kabul etmiyor ..arkadaşı ısrar ediyor ikimizde karlı çıkacağız bu işten diyor ..eşim yine istemiyor ..( çünkü zamaninda borç para verip 3 yıl sonra alabilmiş)
Yine ısrar ediyor arkadaşı ..bu sefer istemeyerek te olsa kabul ediyor eşim parayı veriyoruz...ama adam evi yaptırmıyor yani yaptırmaya çalışıyor aslında ama parası yetişmiyor ..sonra bize başka evi veriyor ama bu evde eski püskü derme çatma bir yer bizim başka paramız kalmadığı için kabul ediyoruz mecbur ama onada söylüyoruz paramız olsa burada yaşamayız sen bize paramızı ver diyoruz vermiyor yani sokakta mi kalicaz elimiz mahkum yaşıyoruz 3 ay sonra ..para biriktiriyoruz malum başka kiralık ev bul.. nakliye aracı vs masraf ...3 ay sonra ben yine ağlama krizine giriyoruz eşim uzuluyor ve tamam ev bulup tasinalim diyor ..taşınıyoruz işte olay bu..3 ay kaldık evinde onunda parası olarak 2.500 TL kesiyor adam bizim verdigimiz paradan ..geri kalanını ver diyoruz evinden çıktık vermiyor ...gidiyor kendine ev satın alıyor ...temmuz gibi ödemeye başlarım yavaş yavaş diyor ..ee biz sana borç vermedik ki ...Şubat ayında çıktık evinden paramızı hemen ver diyoruz ama vermiyor o halde altın olarak hesapllliyalim senin ne zaman verecegin belli olmaz diyoruz oda ses çıkarmıyor ..temmuz gibi ödemeye baslicam demesine rağmen Ekim ayı oldu hala başlamadı ödemeye kim bilir ne zaman ödeyecek bu borç değil...senet yok sadece mesajlar ve banka dekontu mevcut ..ama neden senet yok dediğim gibi bu adam dostuydu eşimin yıllardır arkadaşıydı çok güveniyordu ona kendi babasından daha çok güveniyordu ..off neyse anlatınca fenalık bastı bana yaa hukuksal bir şey yapamiyorsam bu yasanilanlari hafizamdan silmek istiyorum 3 günlük dünya zehir zıkkım olsun ..
Arkadaşı Ev almasa hadi diyeceğim ödeyemedi gücü yetmedi. Ama bu adam bildiğiniz dolandırıcı. Nasıl yüzüne bakıyo eşinizin. Cümle alem bilse de bi daha kimsenin canını yakamasa..

Arkadaşı Ev almasa hadi diyeceğim ödeyemedi gücü yetmedi. Ama bu adam bildiğiniz dolandırıcı. Nasıl yüzüne bakıyo eşinizin. Cümle alem bilse de bi daha kimsenin canını yakamasa..
Eşim öyle bir insan değil ne olursa olsun o kadar kibar anlatıyor ki tabiki arkadaşligini bitirdi ismini duymak istemiyor görmek vs ama kalbini hiç kırmadı butun bunlara rağmen...daha çok kotu bir şey daha yaptı ama düşünmek istemiyorum şu adamı artık

Yüzune bakmıyor eşim zaten konuşmuyor dahi ..ortak arkadaşları var para verirse eğer ona verir esimde ondan alır muhtemelen oda verirse

Eşim öyle bir insan değil ne olursa olsun o kadar kibar anlatıyor ki tabiki arkadaşligini bitirdi ismini duymak istemiyor görmek vs ama kalbini hiç kırmadı butun bunlara rağmen...daha çok kotu bir şey daha yaptı ama düşünmek istemiyorum şu adamı artık

Yüzune bakmıyor eşim zaten konuşmuyor dahi ..ortak arkadaşları var para verirse eğer ona verir esimde ondan alır muhtemelen oda verirse
Geçmiş olsun dediğiniz gibi düşünmemeye çalışın artık, olan olmuş.

Geçmiş olsun, umarım paranızı alabilirsiniz.
Ama yine mantıklı değil anlattıklarınız.
Adamın peşin paraya ihtiyacı varken 30 bin lirayla hem o ihtiyacını karşılayıp hem evi baştan aşağı yaptırabileceğini nasıl düşündünüz ki?
Bir evi full yaptırmaya 30 bin lira zaten yetmez. En kötü malzemeyi kullansa da yetmez.
Siz hem evi yaptırmaya yeteceğini hem adamın maddi ihtiyacının görüleceğini hem de 4 senelik kirayı karşıladığını düşünmüşsünüz. Gerçekten ilginç.

Bir avukata danışın, avantajınız yoksa da adamla anlaşma yoluna gidip kurtarabildiğinizi kurtarın bari.

Geçmiş olsun, umarım paranızı alabilirsiniz.
Ama yine mantıklı değil anlattıklarınız.
Adamın peşin paraya ihtiyacı varken 30 bin lirayla hem o ihtiyacını karşılayıp hem evi baştan aşağı yaptırabileceğini nasıl düşündünüz ki?
Bir evi full yaptırmaya 30 bin lira zaten yetmez. En kötü malzemeyi kullansa da yetmez.
Siz hem evi yaptırmaya yeteceğini hem adamın maddi ihtiyacının görüleceğini hem de 4 senelik kirayı karşıladığını düşünmüşsünüz. Gerçekten ilginç.

Bir avukata danışın, avantajınız yoksa da adamla anlaşma yoluna gidip kurtarabildiğinizi kurtarın bari.
Adam kendisi o işlerle ugrasiyor elinde malzeme vs vardır diye düşündük neyse artık

Arkadaşlar ben evlilik sebebiyle isimden istifa ettim onu bir söyleyim 2 yıl sonra tekrar çalışmaya başlamak istiyorum yeni doğum yaptım sayılır ...neyse konumuz şu

Merhaba eşimle birlikte birikimimizi birleştirdik ve arkadaşına bu parayi gönderdi , banka hesabıyla bunun belgesi var bizde, altın hesabımizdan bozdurup vermiştik .. karşılığında bize bir evin içini tamamen yeni yaptiracakti bizde 4 yıl oturacaktik ..evlendik ama ev hazır değildi ..2 ay bekledik hala ev hazır olmayınca mağdur olduk ..bize eski püskü böceklerle dolu heryeri dökülen bir ev verdi ..kalacak yerimiz ve başka paramız olmadığı için mecbur oturduk..ama evde psikolojimiz bozuldu çok pis kokuyordu 3 ay 10 gün sonra taşındık ..ona aylar oncesinden verdiğimiz parayı istedik Şubat ayında ama veremedi bizde dedik subattaki altın kuru hesaplayalım gram altın olarak hesaplayalım çünkü biz paramızı altın yapicaz ona göre öde borcunu ..mesajlaşmalar mevcut...cevap vermedi ...sonrasında temmuzda ödemeye baslicam dedi ..bu süre zarfında bı ev sahibi oldu onun borcunu ödedi ama bize olan borcunu odemedi....Ekim ayına geldik bu seferde 5 veya 6 ay içinde türk parası olarak ödeyeceğim dedi ..ödeyecek mi o belli degil bizim altın olarak kalsaydı paramız şu anda 80 binden fazla olacaktı ama şu anda 6 ay içinde 27 bin ancak ödeyecek bu konu hakkında nasıl hukuksal süreç yurutebiliriz eşim asgari ucretle çalışıyor ve zamaninda calisip biriktirmistik şimdi çocuklarım var çalışamıyorum ..avukat tutma imkanimiz yok ..lütfen bize yol gösterin

Birde şöyle bir şey var ikimizde çok zor şartlarda para kazanıyoruz , malum herkes öyle para kazanmak kolay değil ama gece nöbetleri kızımla vakit gecirememek vs hepsi cöp oldu arkadaslar ..lütfen hukuksal olarak nasıl süreç yuretebiliriz onu yazarmisiniz ..yoksa da kabullenicem zaten son çaremiz bu ..mesajlaşmalar mevcut eşimin arkadaşıyla ...yani faiz vs istemiyoruz sadece altın olarak almak istiyoruz paramız pul oldu gitti malesef
Simdi banlanacagim ama bu kadar mi pasif kocaniz var ya. Siz sesinizi cikarin para yok ortatada para. Dugun olmus cocuk olmus gelmis buraya konu aciyosunuz davalik olmaniz lazimdi mesajlar nasil duruyor kac senedir ayni telefonumu kullaniyosunuz. Vallahi o para yalan olmus su icin

X