Avustralya'da Yaşayanlar

Evet evet onları ben de duydum, genel anlamda komşu, arkadaş olarak uzak durulmalı diye anladım ben.
İşte maddi birikim sıfır ve zaten borç ödüyoruz. Borçlarımızın bitmesi de bir üç sene sürer.
Gİderken de evi satmak istemiyorum bir daha alamayız çünkü.

Ben de istemezdim sanırım çok uzak çünkü. Şimdi büyükşehirde mı yaşıyorsunuz

Ben de istemezdim sanırım çok uzak çünkü. Şimdi büyükşehirde mı yaşıyorsunuz
Evet İstanbuldayız.
Uzaklık mesele değil zaten bir ayağımız Türkiye'de olmayacak, çok nadir geliriz muhtemelen.

Evet İstanbuldayız.
Uzaklık mesele değil zaten bir ayağımız Türkiye'de olmayacak, çok nadir geliriz muhtemelen.
Daha orta halli bir şehire taşınma şansınız yok sanırım eşinizin işinden dolayı. Önce öyle bir şey denenebilirdi mümkünse.

12 saatte gelinmez, aktarmalar ile 24 saat falandır gelişi. Allah korusun birine bişey olsa cenazesine bile gelemez insan.

Koalina, yakın zamanda ciddi ciddi bu adamdan boşanmayı düşünmüyor muydun?

Kıtalar ötesinde tek yakının eşin olmasına hazır mısın gerçekten?

Ben olsam kültürü daha bize yakın, sıcak kanlı insanların olabileceği bir yer tercih ederdim en azından.

Çocuk için tam zamanı bence. Tek sorun birikimin olmaması. Bir yerlere göçen arkadaşlarımın çoğu enaz 6 ay kendilerini geçindirebikecek bir birikimle çıktılar yola. Ucu ucuna yetişti diyende var, hiç dokunmadık gerek kalmadı diyende. Eşiniz iş bulabilirse gerisi gelir bence. Hakkınızda hayırlısı olur umarım.

Daha orta halli bir şehire taşınma şansınız yok sanırım eşinizin işinden dolayı. Önce öyle bir şey denenebilirdi mümkünse.
O da bir ihtimal ancak eşimin 45inden sonra çalışabileceği bir işi yok.
Evet o sebeple gitmesi de iyi olacak bir yandan. Bir süre çaktırmadan ayrılık yaşamış olacağım ve duruma göre gidip gitmemeye karar vereceğim açıkçası. Onun gitmesi ya da gitmemesi çok önemli değil şu an için sonrasında ben ne yapacağım o önemli
Teşekkürler. Yani şu an uçak parası dahi yok, sanırım kredi çekip gitmeyi ve orada kazandığıyla ödemeyi planlıyor. Biz o esnada oğlumla ne yapacağız bu konuya bir açıklık getirmedi henüz. Size kesin gönderirim modunda.

O çok dert olmaz yani yapabileceğim başka işlerde de çalışabilirim ama oradası için kalifiye bir eleman değilim neticede
E o zaman boşuna kendini sıkıyorsun yeni bir hayata atılabilirsin çocuğun içinde sikinti olmaz benim kuzenim 10 yaşında gelmiş okul dil masallahi var yani öğrenir merak etme gönlünce olsun herşey inşallah

Evet İstanbuldayız.
Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun Koalina.

Bir tanıdık Avustralya'da yaşıyor, karı-koca okumuş meslek sahibi insanlar değiller buldukları herhangi bir iş kolunda çalışmaya niyetlenip gitmişler, yalnız çok öngörülü insanlarmış diyebilirim çocuklarının geleceğini inşa için gitmişler, ki ne dil biliyorlarmış ne onlara rehber olacak bir tanıdık, refah seviyesi iyi yaşanabilir ülke deyip çıkmışlar yola.

Başta adapte olmakta zorlanmışlardır mutlaka ama şimdi mutlular, çocukları orada okudu, meslek edindi, çalışma hayatına girdiler, tanıdıklarda emekli oldu, birkaç yılda bir Türkiye'ye geliyorlar akraba ziyaretine, çok düzenli ve güzel bir ülke olduğunu söylüyorlar, bize göre mevsimleri ters :) şu an onlar pişiyor biz donuyoruz, Ağustos'ta biz pişerken onlar kar topu yapıyor.

Bazen bazı şeyleri derinlemesine sorgulamamak gerekiyor bence, tamam çok uzak bir ülke gidip de aradığını bulamamak da var ama bir kere sınırlarını aşıp kabuğundan sıyrılınca doğru rotayı deneme yanılmayla bulursunuz gibi geliyor bana, henüz oğlunda küçükken ki sizden daha çabuk adapte olur, çok kolay öğrenir dilini, bence deneyin derim, orası olmazsa Yeni Zelanda, ki Yeni Zelanda'da duyduğum kadarıyla muhteşem bir ülkeymiş.

Niyetim olsa ne ABD ne başka bir Avrupa ülkesi, Kanada Yeni Zelanda veya Avustralya'yı düşünürdüm.

Cocugun yasi cok musait, buyuk olsa okulda zorlanirdi. Sizin denklik almaniz zor ama lisans mezunusunuz, ilerde baska islerde de calisabilirsiniz, orda issizlik orani cok daha dusuk. Daha iyi yasam standartlariniz olur. Ben olsam giderdim.

Şu son söylediğiniz o kadar riskli ki. Çalışıp para biriktirsin, öyle girsin. Çocuğunuz var, çok büyük bir kumar bu.

Şu son söylediğiniz o kadar riskli ki. Çalışıp para biriktirsin, öyle girsin. Çocuğunuz var, çok büyük bir kumar bu.
Para biriktirme ihtimali yok ödediğimiz krediler var. Beklerse de yaşı geçecek hiç gidemeyecek. Zaten aldığını 10 ay tamamen biriktirse orada 5 aylık ev kirası olabiliyor sadece.

Konu sahibi 1,5 - 2 yil bence ailenin ayri kalmasi icin uzun bir sure,
esiniz once gider, ev tutar, izinleri vs ayarlar, maksimum 6 ay icerisinde sizi yanina alir.

Siz zaten memursunuz, saniyorum mazeretli 4 yila kadar ucretsiz izin alabiliyorsunuz,
o izninizi kullanirsiniz,
hem de kendinize 4 yil gibi bir sure tanimis olursunuz,
gidip begenmeme mutsuz olma ihtimalinizde donusunuz daha mumkun olabilir boylece.

Ama iki evi de acik tutmak sizi yorar.
Kendi evinizi bu surede kiraya verirseniz en azindan bir maddi kaynak daha edinmis olursunuz.
Siz de gittiginiz gibi dil ogrenmeye yogunlasirsiniz, mesleginizi yapamasaniz bile diliniz belirli seviyeye geldiginde okul sonrasi etut merkezi tarzi yerlerde is arayabilirsiniz. Part time olacaktir haliyle ama size de motivasyon saglar hem de gelir olur. Zaten pandemi sebebi ile bir cok is dalinda remote ve parttime calismak normallesti, pandemi bitiminde de eski duzene geri donmeyiz diyor cogu sirket. O yuzden esiniz de sizin part time calistiginiz surelerde evde cocukla kalacak esneklikte bir ise sahip olabilir.
Her sekilde cocugun zaten ilkokul oncesi dili ogrenmesi icin okul oncesi egitim almasi sart.

Merhaba, iyi hoş konuşulmuş plan yapılıyor vs ama nasıl gitmeyi planlıyor eşiniz bundan bahsetmemişsiniz ?

Kenarda 5 lira bile yok demişsiniz. Hangi vize türüyle başvuru yapmayı planlıyorsunuz ?

Avustralyaya bende takıktım zamanında yaşayan arkadaşım da var, tek sıkıntısı uzak olması. O yüzden biz rotayı İngiltereye çevirdik.

Sadece bir yıl ücretsiz izin hakkı var, dört yıl bilgisi doğru değil.

Sadece bir yıl ücretsiz izin hakkı var, dört yıl bilgisi doğru değil.

degisti mi acaba bu durum:

bir tanidigim mazeretsiz 2 yil kullandi (ogretmen degil, bir kurumda memur),

bir baska tanidigim mazeretli 4 yil kullandi (ogretmen, esi de memurdu ve esinin yurtdisi gorevini mazeret gostermisti)

Evet kendisi de bu şekilde düşünüyor ülkeleri. Bilemiyorum ben bu kadar herşey negatifken bir türlü pozitif bakamadım bu işe.

Bence de uzun ama net bir tarih bilemiyor kendisi de. Orada tutunamazsa süre uzayabilir.
Evin zaten borcu devam ediyor 3 seneye yakın bir borcu var ancak kendi kredisini öder evimiz de. Sonrasında nasıl olur bilemedim.

Nitelikli göçmen olarak başvuracak. Muhtemelen giderken buradan kredi çekip gidecek ve onu ödeyecek işe girdikten sonra. Yani çok net kafaya koyarsak arabayı ve evi satıp tası tarağı toplayıp gideceğiz ama ben buna pek sıcak bakmıyorum.

Uzak olması çok bir şey ifade etmiyor bana, yani senede bir kere geliriz en fazla. Burada da ailemi senede bir kez en fazla iki kez görüyorum artık.

hani yolla gitmeyi düşünüyor ?
Eşinizin mesleği ne ?
Sınıf öğretmeni iseniz 2 sene ücretsiz izin alın ve gidin bence olmazsa döndüğünüzde çocuk 4-5 yasında olur dengesi bozulacak bir yas değil.

Bir de yanlış hatırlamıyorsam ayrılma konusu açmıştınız hersey yolunda mı ? Yurtdışına giderseniz hiç bilmediğiniz bir yerde ayrılmak daha zor olmaz mı ?

Nitelikli göçmen olarak başvuracakmış. Sonrası meçhul biraz. Beraber gitmeyeceğiz zaten kendisisiz gelseniz de gelmeseniz de ben bi gideceğim dedi. Ben duruma daha sonra karar vereceğim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…