Bebeği konuşmaya başlayan var mı?

elmalxix turta

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2007
1.182
4
46
2008 Kasım anneleri olarak her konuyu açtık, bir bu eksik kalmıştı, bunu da ben açıyım dedim...
Açıkçası çok da merak ediyorum bebişlerimiz az da olsa konuşmaya başladılar mı, dertlerini anlatabiliyorlar mı?...
Mesela Bengisu baya baya konuşmaya başladı. 6 aylıkken ilk ba-ba demeye başlamıştı. ılerlete ilerlete kedi, gel, gel buraya, mama, anne, dede, atta, attı, hadi vb pek çok kelime söyleyebiliyor şimdi. Bir de bunları anlamlarını bilerek söylüyor. Mesela beni elimde çantamla görsün hemen "atta" diyor. Ya da TV'de belgesel seyrederken bir puma ya da kaplan görsün "kedi gel" diyor...:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:
Bi tek Bengiş böyle değildir heralde... E anlatın bakalım sizin bebişler neler söylüyor?

maşallah bengişe:nazar:

ilke çok şey konuşuyor elini oynatarak ve mimikler yaparak ama biz henüz o dili öğrenemediğimiz için hiç birşey anlamıyoruz, mırıldanma ve mırıldanmanın tekrarı evrelerini geçti yani ba ba de de ler vs şimdi konuşmaya bir adım kaldı heyecanla bekliyorum

birde kız bebeklerin dil gelişimi erkek bebeklerden önce gider ama bireysel farklılıkları unutmamak lazım tabiki

Maşallah Bengisu'ya:nazar:
Benim oğlum da 6 aylıkken baba, dede falan diyordu ama yerinde değil tabi, sonra 4-5 kez tartı dedi, yani tartının üzerine oturup "tartı" diyordu , biz o kadar opsesif olmuştuk ki kilosu yüzünden günde en az 5 kez tartıyorduk Ateşi, o zaman öğrendiğini düşündük ama onu da bıraktı şimdi,
çok konuşuyor, sürekli birşeyler söylüyor, hele kızdığında baya baya bizi azarlıyor ama maalesef hala bilinçli şu kelimeyi söylüyor diyemiyorum,
sanırım kızlar daha hızlı bu konuda.

aman masallahh kizlar sizinkiler baya bisey söylüyor o zaman.

benim pasa anne-baaaaa-atti-nenne bide mamma diyor.aradada cicu yada gegegege diye bisiyler söylüyor o kadar.

duruda çok fazla konusuyor ya çenesi hiç durmuyo her gören erken konuscak dio anne baba dede anane gel allah hadi bay bay mama tay tay hatta bi ara yazlıkta görümcemlerle beraber kaldık onunda 1 yasında kızı var adı ecrin onun adını öğrenmişti ecin diyodu sasırıyoduk biz ecrin diye seslendikçe o ecin die tekrarlıyodu simdi unuttu

bizde daha bir numara yok ağzı dolu laf sürekli birşey anlatmaya çalışıyor ama anlaşılır dilde değil.diye bildiği kelimeler anne baba mama

dede diyo bizimki en çok dedesine bayılıyo zaten normal dede dede dolanması..

artık o kadar net bir şekilde anne diyoki ısırasım geliyo..emmek istediği zaman mama diyo..su istediği zaman maaa diyo..bikaç şey daha vardı aklıma geldikçe yazarım:)

ilk kelimeleri "baba gel"
sırasıyla dede gel , hadi , mama , bi kere çok net bi şekilde anneanne dedi , hadi , pışşşt yapıyo , day day ( tay tay )
henüz anne yok , onun yerine bana meme diyo , en çok da dibime gelip " meme ver"... oğlum için sadece memeden ibaretim malesef :KK43:

bmaşallah bebeklerimize oğlum 6 aylıkkan baba ve gezmekteyken uykusu geldiğinde kafasını sallayarak eve eve eeee eee demeye başladı şimdiyse çok net annem diyor çünkü ben ona hep annem diye seviyorum ama artık baba pek demiyor çok bozuldu eşim bu duruma ananae diyor ama belirsiz biraz biberona veya suya nımnım dio karnı acıktığında meme dio ha bide en komiği kaşık veye önlük gördüğünde eğer yemek istemiyorsa amannnn ammaaaannn diyorki bitiyorum o zaman.kimbilir daha neler görcez en güzeli gün gün değişiyorlar

ilk kelimeleri "baba gel"
sırasıyla dede gel , hadi , mama , bi kere çok net bi şekilde anneanne dedi , hadi , pışşşt yapıyo , day day ( tay tay )
henüz anne yok , onun yerine bana meme diyo , en çok da dibime gelip " meme ver"... oğlum için sadece memeden ibaretim malesef :KK43:

andinacığım hiç üzülmene gerek yok benimki de aynı durumda bir türlü anne demiyor hadi onu geçtim baba nerde diyorsun gösteriyor dede nerde diyorsun gösteriyor suyunu kaşığını vs bildiği herşeyi nerde dersen gösteriyr ama anne nerde de çocuk suratına bakıp gülüyor soran insanın gıcık ya asla göstermiyor meme nerde dersen anında beni gösteriyor yani anne ben değilim ama meme benim kesin
hatta geçenlerde komik bir olay oldu ananemlere gitmiştik ben orada minderde uzanıyordum ananemle oğlum oynuyorlardı oyuncaklarla emziğide çekyatın üzerinde duruyor ananem garibim nerden bilsin git oğlum memeni al gel hadi dedi benimki hemen benim yanımda aldı soluğu t-shirtümü çekiyor aç diye mememi sıkıyor ananem gülmekten öldü ben onu dememmiştim diye yalancı memeyi emzik olarak biliyor çünkü kaydirigubbakcemile3

bu arada bizimki de ilk olarak 6 aylıkken baba dedi şimdilerde dede-gegege-brr-pufff gibi kelimeler var bunların yanında yine bir sürü sölüyor ama bebekçe sanırım biz çözemiyoruz kaydirigubbakcemile3

ama en çok yaptığı şey çığlık atmak artık boğazı tahriş oluyor öksürmeye başlıyor ona rağmen çığlıktan vazgeçmiyor buraya yazarken bile sesi kulaklarımda canım yaa biraz gürültücü ama olsun allah seslerini evimizden eksik etmesin :Saruboceq:

beyazmeleğim desene bizim veletler aynı , ne olacak bu meme sevdası bilmiorum , nasıl sütten kesecem onu da bilmiyorum..durum vahim kaydirigubbakcemile3

Benimki de bilinçli olarak ilk meme dedi..Kanepede yan yana oturuyorduk, mememi gösterdi ve mem-mee dedi kuzucum..Onun dışında baba, dede, bebe gibi şeyler söylüyor. Çığlık azaldı ama..Konuşmaya başlamadan önce çığlık olayı pek fenaydı..Boğazı nasıl ağrımıyor diye merak ediyordum..Ben o kadar bağırsam direk faranjit olurum..

benimki de anlamlı bişey söylemiyor ama sürekli bir gürültü çıkarma durumu var
va va va va de de de de edi edi edi ba bu ba bu babu
başımız ağrıdı valla:)))

Beyazmelek'cim, memeyi getir diyince kalkıp senin memene gelmesine koptum valla...
Nasıl da herşeyi anlamaya başladılar... Her yeni kelimeleri, her yeni ifadeleri en büyük mutluluk bizlere...

eylulde daha 4 aylıktı gel gel dede dedı
sımdılerde ce yapıyor acıkıncada annı mama baba bay
ayakta day day calısması yapıyoa kendısı day day dıyo
hareket yok ama agzının ıcınde laf dolu elıne konusuyor sınırlenıyor cok konuscak annesı gıbı

Buğra da çoktan beri konuşuyo.Papağan gibi tekrarlıyo sonra beğenirse tekrar tekrar söylüyoo.Ama en çok bu aralar yeni çıkan bişey var o da "hakkı". hakkı kimdir nedir hiç bi fikrimiz yok:) hakkı da hakkı diye dolanıyoo ortada.Tabi birde attaa diye dışarı çıkmak istemesi var kapıya kadar gidip geri dönersek yandık demektir çok ağlıyo.Kandırıyoz bi şekilde.Her şeyi yere atıp attii diyoruz.Suyu gösterip Buu diyoo.Ağzını şapırtarak mamma diyo.anne çok güzel diyo.bazen takılıyo arka arkaya anne anne anne)) bayılıyorum o zaman.Baba zaten malum dede,gel,yapmaması gereken şeyler aaaaaaaaa diye bağırıyo ben yapma oğlum deyince.Birde cıss diyo bazen ellememesi gereken şeylere gidince.falan falan aslında daha çok var genelde ne söylersen söyleyebilir yani.

maşallah maşallah hepsine.bende uzun zamandır yoktum.ilk bu konu dikkatimi çekti.benim kızçem de "anne baba dadda,nenni,emme,mama" diyor.aslında bayağı bişiler diyor da anlam veremiyor henüz.mesel akitabımız var çok güzel.her gün okuyorum ona.hep aynı şeyleri dinlemekten bıkmıyor.(pahalı olduğu için birtane alabildik.)kendi kendne kitabı alıp anlatıyor.mimikler veriyor beraber dokunduğumuz yerlere dokunuyor.hayret ediyoruz.

Buğra da çoktan beri konuşuyo.Papağan gibi tekrarlıyo sonra beğenirse tekrar tekrar söylüyoo.Ama en çok bu aralar yeni çıkan bişey var o da "hakkı". hakkı kimdir nedir hiç bi fikrimiz yok:) hakkı da hakkı diye dolanıyoo ortada.Tabi birde attaa diye dışarı çıkmak istemesi var kapıya kadar gidip geri dönersek yandık demektir çok ağlıyo.Kandırıyoz bi şekilde.Her şeyi yere atıp attii diyoruz.Suyu gösterip Buu diyoo.Ağzını şapırtarak mamma diyo.anne çok güzel diyo.bazen takılıyo arka arkaya anne anne anne)) bayılıyorum o zaman.Baba zaten malum dede,gel,yapmaması gereken şeyler aaaaaaaaa diye bağırıyo ben yapma oğlum deyince.Birde cıss diyo bazen ellememesi gereken şeylere gidince.falan falan aslında daha çok var genelde ne söylersen söyleyebilir yani.

O hakkı bizde de var hem de 4-5 aylıkken bi başladı hala unutmadı... Bi ara yatak oyuncağına hakkı diyo sanmıştık, oyuncağı kaldırdık gitti hakkı gitmedi. Biz de hala o hakkıya akıl sır erdiremedik :)

X