Bebeğim kakasını yapmıyor

merilyn

Guru
Kayıtlı Üye
10 Mart 2012
1.893
215
3 aylık bebeğim yaklaşık 2 aydır kakasını kendisi yapmıyor hep fitille yaptırıyoruz en son doktor lavman yaptı. 10 gün sonunda da.Sadece anne sütü alıyor. Doktor hergün zeytinyağı ver dedi veriyordum ama o da işe yaramıyor artık vermiyorum çıkarıyor çünkü. Doktor ilaca gerek yok olabilir dedi ama hep böyle mi olacak? Bu durumu yaşayıp çözüm bulan var mı? Hani bebeğe zarar vermeyecek bitkisel bişeyler filan :KK43:

3 aylık bebeğim yaklaşık 2 aydır kakasını kendisi yapmıyor hep fitille yaptırıyoruz en son doktor lavman yaptı. 10 gün sonunda da.Sadece anne sütü alıyor. Doktor hergün zeytinyağı ver dedi veriyordum ama o da işe yaramıyor artık vermiyorum çıkarıyor çünkü. Doktor ilaca gerek yok olabilir dedi ama hep böyle mi olacak? Bu durumu yaşayıp çözüm bulan var mı? Hani bebeğe zarar vermeyecek bitkisel bişeyler filan :KK43:

2 ay uzun bi süreymis .
Benim ilk oglumda bi ara kakasini yapamiyodu doktora sordum 5 güne kadar normal dedi.
Sonra bizede lavman verdi yarisini yapin dedi yaptik sonra yapmaya basladi 1 2 gün lavman denedik hatta ayni sekilde zeytin yagi veriyoduk sonra normale döndü.
Hatta günde bikereye döndü günde 3 4 kez yaparken öylede devam etti normal dediler.
Ikinci oglumdada oldu bi ara fitil verdiler yapamiyo diye tam fitil koyacakken yapmis.
Sonrasinda gene oldu 2 3 gün yapamadi smdi bakiyorum 2 günde bi yapiyo ilk oglum gbi oldu heralde onunkilerde azaliyo sanirim

aynı durumu ben oğlumda yaşadım hem kaka yapamıyordu hemde çok gazlıydı götürmediğimiz doktor kalmadı morarıyordu ağlamaktan çok zor günlerdi hacettepeye götürdük kötü hastalık dediler bu süreçtede annem sürekli kızım götürmeyin çocuğu çocuk henüz kaka yapmayı bilmiyor ıkınmayı bilmiyor zamanla düzelir diyordu tabi biz okuma yazması olmayan annememi inanalım hacettepedeki doçentemi (annemi küçümsemiyorum o zamanki düşüncem buydu maalesef) neyse küçücük bebeğin bağırsağına kaç defa ilaç koydular kaç defa radyasyon yedi hiç bişi çıkmadı 1 ay hergün hastanedeydik sonra baktıkki olmuyo aldık eve geldik oğlumu ve annem haklı çıktı oğlum kaka yapmayı bilmiyordu annem şöyle yapmıştı o zamanda oğlum üç aylıktı kucağına oturduyordu sanki tuvalet eğitimi için tutuluyor ya öyle bu şekilde makatı açıldığı için bi baktıkki kakasını yaptı o günden sonra ne zaman kaka yapacağını anladıysak o şekilde yapmasını sağladık 2 hafta sonra kendi yapmaya başladı annemden Allah razı olsun onun sayesinde atlattık bu süreci

Bebeğiniz cok küçük doktor tavsiyesi dışında pek bi şey onermem. Karnina sirtina hafif masaj yaparak uyarabilirsiniz. Baska doktora gidin normal gelmedi bana

Canım siz sürekli ilaçla müdahale ederek bebeğin ıkınma ve kaka yapmasını öğrenmeyi engellemişsiniz.bebekler ilk 3-4 ay ıkınmayı gaz çıkarmayı ve kaka yapabilmeyi öğrenir.siz ilaçlarla buna engel olmuşsunuz.ve bağırsakları da iyice tembelleşmiş.tavisyem o ıkınıp kala yapmaya çalıştığında ona yardımcı olun.sık sık yüzüstü yatırın.kucağınız poposu açık kalacak şekilde oturtun.ama artık müdahaleleri bırakın.zamanla düzelecek emin

Benim kızımda gazlı bir bebekti. Hastaneden çıkmadan oradaki çocuk doktoru bir liste vermişti bana,bunları alın diye,içerisinde bitkisel kimyon özlü bir şurup vardı,onu düzenli kullandım,gaz,kaka yapamama vb sorunlar ortadan kalktı diyebilirim.
Birde kaka yapamadığını anladığım zaman sırtüstü yatırıp karnına bebek yağı yada kremle dairesel hareketlerle masaj yapmak ve bacaklarını dizden büküp hafifçe karnına doģru ittirmek çok rahatlatıyor. Rahatça gaz çıkarıp kaka yapıyorlar,deneyin isterseniz.
Sağlıkla büyütün bebeginizi

aynı durumu ben oğlumda yaşadım hem kaka yapamıyordu hemde çok gazlıydı götürmediğimiz doktor kalmadı morarıyordu ağlamaktan çok zor günlerdi hacettepeye götürdük kötü hastalık dediler bu süreçtede annem sürekli kızım götürmeyin çocuğu çocuk henüz kaka yapmayı bilmiyor ıkınmayı bilmiyor zamanla düzelir diyordu tabi biz okuma yazması olmayan annememi inanalım hacettepedeki doçentemi (annemi küçümsemiyorum o zamanki düşüncem buydu maalesef) neyse küçücük bebeğin bağırsağına kaç defa ilaç koydular kaç defa radyasyon yedi hiç bişi çıkmadı 1 ay hergün hastanedeydik sonra baktıkki olmuyo aldık eve geldik oğlumu ve annem haklı çıktı oğlum kaka yapmayı bilmiyordu annem şöyle yapmıştı o zamanda oğlum üç aylıktı kucağına oturduyordu sanki tuvalet eğitimi için tutuluyor ya öyle bu şekilde makatı açıldığı için bi baktıkki kakasını yaptı o günden sonra ne zaman kaka yapacağını anladıysak o şekilde yapmasını sağladık 2 hafta sonra kendi yapmaya başladı annemden Allah razı olsun onun sayesinde atlattık bu süreci

Ablamin kizina da ayni sekilde ogrettiler evet karnina yatiridi ablam bacaklarını tuvalete oturma gibi yapardi hafif hafif bi bakardik firtt diye bi ses :) inşallah bebeginiz en kisa sürede sağlığına kavuşur

Benim kizim 2-6 ay arasi en fazla haftada 1 kez kaka yapti, kabizlik yoktu yani yaptiginda civik yapiyordu ama gec diskilama sorunu vardi. Doktorumuz hic mudahale ettirmedi. Bacaklarini karnina itip birakma gibi masaj hareketleri yapiyorduk. Kilo artisi gayet iyiydi yani yeteriz beslenme gibi bir durum da sozkonusu degildi, eger kilo artisi normalse, ultrasonda vs her sey normal gorunuyorsa cocuga bos yere ilac vermeyin doktorunuzu dinleyin. Ek gidaya gecince duzeldi bizimki.

Canım siz sürekli ilaçla müdahale ederek bebeğin ıkınma ve kaka yapmasını öğrenmeyi engellemişsiniz.bebekler ilk 3-4 ay ıkınmayı gaz çıkarmayı ve kaka yapabilmeyi öğrenir.siz ilaçlarla buna engel olmuşsunuz.ve bağırsakları da iyice tembelleşmiş.tavisyem o ıkınıp kala yapmaya çalıştığında ona yardımcı olun.sık sık yüzüstü yatırın.kucağınız poposu açık kalacak şekilde oturtun.ama artık müdahaleleri bırakın.zamanla düzelecek emin
Çok ıkınıyor ama ıkınınca gaz çıkarıyor. 10 gün sonunda fitil yapıyoruz doktor da 10 gün çok uzun dedi ne yapayım 10-15 gün beklesem mi? Yüzüstü çok yatırıyorum. Karnına masaj bacak hareketleri vs tüm önerileri uyguladım. Önceden haftada bir de olsa yapıyordu şimdi onu da bıraktı

Üç aylık olduğu için daha oturtmuyorum siz Nasıl oturttunuz baya kucağınıza mı koydunuz?

Maflor damla var benim kızımda yapağıyordu kullandım bir kutu ve düzeldi şimdi 4 ayı bitti. Damlanın içinde canlı mikroorganizmalar var. Bağırsakta onlar olmadığından yapamıyor demişti doktorum. Hem gazını rahat atıyo hem kakasına yardım ediyo. İlk zamanlar çok farketmiyorsun ama ortasına grldindiği zamanda artık düzene girmiş oluyo.
Bi deneyin derim.

Maflor damla var benim kızımda yapağıyordu kullandım bir kutu ve düzeldi şimdi 4 ayı bitti. Damlanın içinde canlı mikroorganizmalar var. Bağırsakta onlar olmadığından yapamıyor demişti doktorum. Hem gazını rahat atıyo hem kakasına yardım ediyo. İlk zamanlar çok farketmiyorsun ama ortasına grldindiği zamanda artık düzene girmiş oluyo.
Bi deneyin derim.
Doktor bağırsaklarında bişey yok ilaç veremem dedi. Çaresiz kaldım üç farklı doktora gittim hepsi aynı şeyi söyledi. E 10 gün geçince de dursun mu ne yapıyım hep böyle mi olacak diyorum olabilir diyorlar. Hep de fitil olmaz ki hiç istemiyorum müdahale etmek

canım biogaia damla var içinde bağırsaklar için faydalı bakteriler olan. kabızlık, ishal, gaz durumlarında kullanılıo. gerçekten çok etkili bi ilaç. bence fitille müdahale etmeyin bundan sonra, o da etkili olabilir kakasını yapamayışında ayrıca da ilerisi için de sakıncalı makattan çok sık bu tarz müdahalelerin yapılması. çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda düzelir.

peki bebekte bi rhatsızlık huzursuzluk oluo mu yapamadığı için

Doktor bağırsaklarında bişey yok ilaç veremem dedi. Çaresiz kaldım üç farklı doktora gittim hepsi aynı şeyi söyledi. E 10 gün geçince de dursun mu ne yapıyım hep böyle mi olacak diyorum olabilir diyorlar. Hep de fitil olmaz ki hiç istemiyorum müdahale etmek
İlaç sayılmazki gaz damlası gibi bişey.günde 5 damla veriliyo. Fitil bağırsağına daha çok zarar veriyo bence alışıyo ve yapamıyo sonra. 10 gün çok uzun zaman bence yazık bebişe.

peki bebekte bi rhatsızlık huzursuzluk oluo mu yapamadığı için
Hayır hiçbir rahatsızlık yok gazını kendi kendine pırt pırt çıkarıyor. Hatta 10 günün sonunda da öyle çok kaka yapmıyor sanki 1 günlük gibi. Ama o kadar Zaman geçince ben sıkıntıya giriyorum. Doktor ilaç vermedi gerek yok dedi. Bende o yüzden tavsiye arıyorum alternatif bişeyler

Bir an dedim ki aha gene alperenim konu acmis :KK66:
Konu sahibi bebeginizin sirtini karniniza denk gelecek sekilde oturtun bu pozisyon ona iyi gelecektir, karnina masaj yagiyla masaj yapin, ben bir cay kasigi rezene de vermistim zorda kalinca

İlaç sayılmazki gaz damlası gibi bişey.günde 5 damla veriliyo. Fitil bağırsağına daha çok zarar veriyo bence alışıyo ve yapamıyo sonra. 10 gün çok uzun zaman bence yazık bebişe.
Haklısın gidip kendim mi alsam eczaneden bilemedim ki. Bundan sonra fitil yapma lavman yaparız dedi zaten ama o da aynı dışardan müdahale. Kıyamıyorum böyle şeyler yapınca ona :KK43:

Haklısın gidip kendim mi alsam eczaneden bilemedim ki. Bundan sonra fitil yapma lavman yaparız dedi zaten ama o da aynı dışardan müdahale. Kıyamıyorum böyle şeyler yapınca ona :KK43:
Sakın lavman yaptrmayın çok gerek olmadıkça. Çocuğun makatı iyice tembelleşicek hiç yapamıcak. Hem lavmanda gerekli gereksiz bütün bakteriler gidiyor. Eczaneden alabilirsin reçete gerektiren bişey değil zaten. Dene bakalım bi. Ne o öyle ya yazık minnack bebek lavmanmı alıcak sürekli...

X