Bebek Beslenmesi Bebeklerimiz bugün neler yediler?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

sinemty

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2009
23
0
bebişlerimizin yediklerini paylaşalım hem böylece fikir de edinmiş oluruz,benim kızım 7 aylık bugun sabah hiçbirşey yemek istemedi sütünü içti öğlen 12de un çorbası içti birazcık 14.30da sütünü içti yattı,uyanınca yogurt vermeyı dusunuyorum,bugun portakal suyuyla danonede vermeyi düşünüyorum zaten baska da bırsey yemıyoruz,kafamçokkarıştıgamyoncuiremsu

Kızım 7 ay 20 günlük
Ben işteyim ama menüsünü akşamdan belirleyip anneme söylüyorum ve ona göre hareket ediyor.
Elif hanım sabah ben işe gitmeden 7,5 gibi emdi.
Saat 11'de ıhlamur içine 3 cici bebe, bir ceviz rendesi bulamacı yanında da ayrı olarak bir yumurta sarısı, labne peyniri ve ekmek içi ve bir çay kaşığı pekmez yedi.
Saat 3'de emzirmek için eve gittim, emdi.
Şu saatlerde de domatesli ve maydanozlu şehriye çorbası yiyiyor olması lazım.
7 gibi belki meyva yer.
Akşam biz yemek yerken de tavuk haşlaması vericem ekmek içiyle birlikte.
Gece 10'da yatarken de emicek inşallah.
Gece emzirmemeye çalışıyorum artık. Sabaha karşı 5,5 - 6 olmasını bekliyorum.

Son düzenleme:
bebişlerimizin yediklerini paylaşalım hem böylece fikir de edinmiş oluruz,benim kızım 7 aylık bugun sabah hiçbirşey yemek istemedi sütünü içti öğlen 12de un çorbası içti birazcık 14.30da sütünü içti yattı,uyanınca yogurt vermeyı dusunuyorum,bugun portakal suyuyla danonede vermeyi düşünüyorum zaten baska da bırsey yemıyoruz,kafamçokkarıştıgamyoncuiremsu

benim kızım da 7 aylık ve hala ek gıdaya başlıyamadık desem yeri. bugün sadece hipp'in elmalı yabanmersinli tatlısından yarım kavanoz yedi, pirinç unu yaptım yemedi döktüm, bebe bisküvisini sütle ezdim yemedi döktüm, muz ezdim yemedi ben yedim:KK43:

canım bu arada un çorbasının tarifini verebilir misin...ben bir türlü beceremedim şu çorbayı yapmayı...

bir de çok iyi düşünmüşsün bu konuyu açmayı ama herkes önce bebeğinin kaç aylık olduğunu belirtip sonra yazsın ki karışıklığa sebep olmasın...

Ben işteyim ama menüsünü akşamdan belirleyip anneme söylüyorum ve ona göre hareket ediyor.
Elif hanım sabah ben işe gitmeden 7,5 gibi emdi.
Saat 11'de ıhlamur içine 3 cici bebe, bir ceviz rendesi bulamacı yanında da ayrı olarak bir yumurta sarısı, labne peyniri ve ekmek içi ve bir çay kaşığı pekmez yedi.
Saat 3'de emzirmek için eve gittim, emdi.
Şu saatlerde de domatesli ve maydanozlu şehriye çorbası yiyiyor olması lazım.
7 gibi belki meyva yer.
Akşam biz yemek yerken de tavuk haşlaması vericem ekmek içiyle birlikte.
Gece 10'da yatarken de emicek inşallah.
Gece emzirmemeye çalışıyorum artık. Sabaha karşı 5,5 - 6 olmasını bekliyorum.

canım maşallah bebeğine,ama ben bebeklere ıhlamur verilmemesi gerek diye duymuştum yinede bi doktorunuza sorun,gece beslenmesine alıştırmamak lazımmış alışınca iki üç yaşına kadar istiyorlarmışCADIARZU

canım bu arada un çorbasının tarifini verebilir misin...ben bir türlü beceremedim şu çorbayı yapmayı...

bir de çok iyi düşünmüşsün bu konuyu açmayı ama herkes önce bebeğinin kaç aylık olduğunu belirtip sonra yazsın ki karışıklığa sebep olmasın...[/QUOTE]

bizde çok zorlanıyoruz ek gıda konusunda daha alışamadık tam olarak ne meyve ne sebze ne yumurta işte bi un corbası yogurt danone bıde bazen meyve suyu o kadar,un corbasını yaparken tavuk veya eti kaynatıyorum ıyıce sonra içine salça koyuyorum bir kaşık falan ayrı bir kapta unu suyla çırpıyorum yınede opak olmasın dıye tel suzgecten gecırıp dokuyorum corbanın ıcıne unun mıktarını hep göz kararı ayarladığım için net bir miktar veremem ama ortalama 3,4 bardak suya bir kaşık un olabilir koyu olursa su eklersin sıvı olursada bıraz daha un o kadar kendımız içerkende üzerine kırmızı bıber yakıyorum inşallah senın bebegınde sever,afiyet olsun...:içelim:

herkes bebeğini ayını yazsa çok iyi olur...
bu arada çok iyi olmuş...tarif ve fikir alırız birbirimizden...
oğlum 6 aylık...
sabah 7-8 arası 130 cc devam sütü
10 gibi meyve püresi
12.30 da sebze püresi (bugün havuç,patates, kıyma, kabak, kırmızı biber, ıspanak ve 1 tatalı kaşığı kırmızı mercimek) 1 çay bardağına yakın yedi...
arkasından (10 dk sonra) 130 cc devam sütü
15.00 e doğru yarım çaybardağı yoğurt verdim
16.30 da 130 cc devam sütü
19.30 da tahıllı muhallebi ve su
gece saat 02.00 de 170 cc devam sütü...

merhaba arkadaşlar,bugun kızım hıcbırsey yemek istemiyor sütümü sağıp veriyorum emmeyi bıraktı hanımefendi bugun sabahtan beri 100ml süt içti bide yarım çay bardağı yoğurt yedi başkada hiçbirşey istemiyor sütümüde içmiyor,bakalım ısrar etmiyorum yarın düzelir inşallaheyvahedigeldismile

benım kızım da bugünlerde cok iştahsız...sadece emmek istiyor.zorla bir akse sehrıye corbası içti...azıcık süt içti..onun dışında hep emdi...cıldırtıyor benı

benim kızım da 7 aylık.. iştahsızlıkla başımız dertte. doktorumuz günde
bir öğün kahvaltı
bir öğün yoğurt
bir öğün kaşık maması
bir öğün meyve
bir öğün çorba
bir öğün sebze püresi
bunların dışında da alabildiği kadar anne sütü alması gerek dedi.. hesaplıyorum. çocuğun bütün bunları yemesi için 3 saatte bir beslemem gerek. ama bu hiç mümkün olamıyor ki:KK43:( sizler nasıl beceriyorsunuz...???
bi de bi sorum alacak....
bebeklerinize kemik suyu veriyormusunuz???

bir de çok iyi düşünmüşsün bu konuyu açmayı ama herkes önce bebeğinin kaç aylık olduğunu belirtip sonra yazsın ki karışıklığa sebep olmasın...

bizde çok zorlanıyoruz ek gıda konusunda daha alışamadık tam olarak ne meyve ne sebze ne yumurta işte bi un corbası yogurt danone bıde bazen meyve suyu o kadar,un corbasını yaparken tavuk veya eti kaynatıyorum ıyıce sonra içine salça koyuyorum bir kaşık falan ayrı bir kapta unu suyla çırpıyorum yınede opak olmasın dıye tel suzgecten gecırıp dokuyorum corbanın ıcıne unun mıktarını hep göz kararı ayarladığım için net bir miktar veremem ama ortalama 3,4 bardak suya bir kaşık un olabilir koyu olursa su eklersin sıvı olursada bıraz daha un o kadar kendımız içerkende üzerine kırmızı bıber yakıyorum inşallah senın bebegınde sever,afiyet olsun...:içelim:[/QUOTE]

Arkadaşım bebeğe salça yasak hem kırmızı biber yakıyormuşsun ne kadar zararlı.
Ayrıca un çorbasının hiçbir besleyiliğide yok kof kilo, irmik falan katsan daha iyi olur.
Bu arada benim bebeiş de 8 aylık bizde ek gıdada zorlanuyoruz ama 1 yaşına kadar normalmiş ben canımı sıkmıyorum elbet yiyecek açlıktan ölmeyecek ya.

bir öğün kahvaltı
bir öğün yoğurt
bir öğün kaşık maması
bir öğün meyve
bir öğün çorba
bir öğün sebze püresi
bunların dışında da alabildiği kadar anne sütü alması gerek dedi.. hesaplıyorum. çocuğun bütün bunları yemesi için 3 saatte bir beslemem gerek. ama bu hiç mümkün olamıyor ki:KK43:( sizler nasıl beceriyorsunuz...???

Doktor kemik suyunun yağdan ibraet olduğunu kaynatılacaksada ilikli yani etli kısım kaynatılıp verilmeli demiş. Ayrıcada taze olması gerekiyormuş.
Doktorlar veriyorlar bu listeyi sonra yemedi deyincede zorlama acıkınca yer diyor başından atıyor.

bende arkadaşa katılıyorum benim bebeğim 14 aylık ve 14 kilo daha un,çikolata,salça,baharat,çay yani kısacası şekerli tuzlu unlu hiçbir gıda tattırmadım..malesef bazen ailem yada komşularım eline çikolata yada pasta tarzı şeyler veriyorlar çok kızıyorum ve hemen alıyorum..

biz sabahları genelde tarhana,yumurta,ceviz,pekmez,labne peynir karışımı yapıp veriyorum..bazende çeri domates ,haşlanmış yumurta ,zeytin,humananın bitkiçayı,salatalık ,haşlanmış patatesi tek tek yediriyorum.

öğlen genelde pınarın 1 yaş bebek sütüne muz,bebe bisküvisi,bal karıştırarak yediriyorum..(meyvayı hergün değiştiriyorum bazen kivi bazen elma, bazen armut gibi..)

aralarda çubuk kraker, kabuğunu soyduğum elma,armut,portakal,havuç ,yada kendim sıktığım meyva sularından veriyorum..

akşamları genelde ya haşlama ya çorba şeklinde yemek hazırlıyorum...brokoli çorbası yada haşlaması, sütlü balkabağı çorbası, kıymalı karnabahar, havuçlu patates,soğanlı mercimek, kuru fasulye,nohut, yayla çorbası....bunun gibi birçok şey..daninomuş kavanoz mamasıymış bunun gibi hazır hiçbir şey yedirmiyorum ..

açıkcası ben kendimizin yediği herşeyi yediriyorum tek farkla salçasız,acısız,baharatsız olarak sadece çok az zeytinyağ ve tuzla yaparak, un tuz ve şeker bu üçüyle bebeklerimiz ne kadar geç tanışırlarsa o kadar ii bence...

bir öğün kahvaltı
bir öğün yoğurt
bir öğün kaşık maması
bir öğün meyve
bir öğün çorba
bir öğün sebze püresi

ben mesela çorba,sebze püresi ve yoğurdu bir öğünde veriyorum.. çorbayı önce içiriyorum arkasından sebze püresinden bir kaşık yoğurttan bir kaşık olarak sırasıyla yediriyorum..hem devamlı aynı şeyi yemektende sıkılmıyor..

kuzu kemiğini alıyorum haşlıyorum ..haşladıktan sonra kemiklerin içindeki ilikleri çıkarıyorum yapacağım çorbanın içine katıyorum çok azda suyundan ekliyorum..çok eklersem acaip ağır oluyor..ama çok faydalı

bizde çok zorlanıyoruz ek gıda konusunda daha alışamadık tam olarak ne meyve ne sebze ne yumurta işte bi un corbası yogurt danone bıde bazen meyve suyu o kadar,un corbasını yaparken tavuk veya eti kaynatıyorum ıyıce sonra içine salça koyuyorum bir kaşık falan ayrı bir kapta unu suyla çırpıyorum yınede opak olmasın dıye tel suzgecten gecırıp dokuyorum corbanın ıcıne unun mıktarını hep göz kararı ayarladığım için net bir miktar veremem ama ortalama 3,4 bardak suya bir kaşık un olabilir koyu olursa su eklersin sıvı olursada bıraz daha un o kadar kendımız içerkende üzerine kırmızı bıber yakıyorum inşallah senın bebegınde sever,afiyet olsun...:içelim:

Arkadaşım bebeğe salça yasak hem kırmızı biber yakıyormuşsun ne kadar zararlı.
Ayrıca un çorbasının hiçbir besleyiliğide yok kof kilo, irmik falan katsan daha iyi olur.
Bu arada benim bebeiş de 8 aylık bizde ek gıdada zorlanuyoruz ama 1 yaşına kadar normalmiş ben canımı sıkmıyorum elbet yiyecek açlıktan ölmeyecek ya.
[/QUOTE]
kırmızı biberi kendimiz yerken yakıyorum dıye yazmıstım ama gozden kacmıs sanırım,bebegime ekmek içi veya cicibebe tarzı şeyler varmiyorum içtiği çorbadaki toplam un miktarı bir tatlı kaşığı bile etmez içine koyduğum tavuk ve et olmasa faydası olmazdı ama tavuğu ve etı dıdıp yedirdiğim için yararlı olduğunu düşünüyorum salça içinde doktorumuz birşey söylmedi,yınede bılgıler ıcın tesekkurler

bende bir iki kere kaynattım kemik ama suyu sırf yağ oluyor bizim için bile ağır birşey bebekler için fazlasıyla ağır bence,içime sinmediği için ben vermiyorum onun yerine et veya tavuk kullanıyorum çok ince şekilde diderek onlarıda yediyorum

benım kız asla çorba ıcmıyo
fıkrı olan varmı..
una bende karsıyım ama tavuk suyuyla olablır bencede..

oğlum 5 ay 1haftalık. bugün bol bol anne sütü küçük bir kase ( ilk defa çorba içti) papates ve havuç püresinden çorba boza kıvamında yaptım. bir havuç suyu içti ve küçük bir elmanın yarısının da suyunu içti ama ne yerse yesin hep emmek istiyor bakalım nereye kadar böyle devam edecek hele geceleri 1 satte bir uyanıyor emmek istiyor:S

kızım 5 ay 3 haftalık. Sabah yarım armut püresi vedim ama kustu. Öğlen yarım patates, 1 havuç, 2 brüksel lahanası, 3-4 dal brokoli ve 1 kereviz yaprağından oluşan iinede biraz irmik kattığım sebze püresinden verdim. Akşam üstü yoğurt vermek istedim ama o kadar çok ağladı i kıyamadım ve emzirdim. Kalan tüm zamanlarda anne sütü...

kızlae şekerli yağlı, salçalı bir şey tattırmadığınızı yazmışsınız. ama birçoğunuz da cicibebe bisküvisi kullandığınız yazıyor. asıl şeker onda değil mi??

pikolatacım ben yukarıda günde bir kez öğlenleri bebe bisküvisi (mesela muzlu ballı cevizli süt yapıp içine 1-2 adet cicibebe ekliyorum rondodan geçiriyorum ) verdiğimi yazmıştım ..evet doğru cünkü kutay 14 aylık ,1 yaşına gelmeden hiç vermedim ama şimdi şekeri yada bunun gibi şeyleri direk vermektense bisküvi gibi şeylerden almasının daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü 1 yaşından sonra artık vücudun şekere tuzada ihtiyacı var fazla olmamak şartıyla,ayrıca kutayım çubuk kraker ,yulaflı burçak bisküvilere bayılıyorr:icecream:

X