Bebekli Hayat Bana Göre Değilmiş

Tabii ki her zaman yazabilirsiniz

Nereden başlasam bilemiyorum aslında.
İkinciyi üçüncüyü bile düşünebilrim ama hem ülke şartları hem yardımsız büyütmek beni çok zorladı.
Bir yandan da düşüncelerim hala aynı, annelik tam bir delilik:KK70:

Daha bir kendime ve işime döndüm, başka alanlarla ilgilendim, bunca zamanda tek düzeltemediğim şey eşimle ilişkim oldu :KK70:

Teşekkür ediyorum, bazen uzak kalasım geliyor o zaman cidden iyi geldi bana

Hoşbuldummm

Yaaa evet o konuları da biliyorum. İnşallah zamanla o da iyileşir. Sen bu konuyu açtığında hamile değildim. Çok rahattım. "Bu şekilde tüm hayatımı eşimle yaşayıp böyle geçirebilirim" diyordum ben de. Konunu görünce endişe etmiştim "Bu ben olacağım ilerde" diye... Şu an bebeği bekliyorum. Bakalım nasıl olucak 🤷‍♀️

Ne kadar aci.. İşte insana en çok bu dokunuyor. Anlaşılmamak.. manevi destek gorememek.. ben bazen eşim diyelim yarım saatlik bir mesafede işi oluyor, beni de götürse arabayla, degisiklik olsa istiyorum, annemin dediği: sen neden bebeksiz gitmek istiyosun hep, ben seni hiç bırakmazdım bı yere giderken. Bir gram yalnız başıma hava alma isteğim bile bencillikle yaftalaniyor. Bana sürekli elalemin insanlarını örnek veriyor, filanca nasıl büyütmüş. Yemeğini de yapıyormuş evi de pırıl pirilmis. Ben niye boyleymisim. Lohusa halimleyken bile beni anlamadı. Beni çok yordu.
Benim avantajım herkesten uzak olmamdı. Hepsiyle kısa süreler muhattap oldum. O zaman tabi çok mutsuzdum buna, şimdi iyi olmuş diyorum. Çok önemli değil vakit geçtikçe önemsemey de bırakıyorsun sanırım.

Ben mi yazdım bunları diye düşündüm okuyunca. İnanılır gibi değil gerçekten. Benim de oğlum 18 aylık oldu ama hala bu hislerin çoğunu atlatamadım. Bazı günler çok iyi hissediyorsam, iyi hissettiğim gün sayısının 2 katı berbat bir ruh halinde oluyorum. Çocuk asla bana göre birşey değilmiş, eski hayatımı çok özlüyorum. Herkes geçecek dedi bugüne kadar ama bişey geçerken başka birşey başlıyor, o yüzden bana "geçecek" diyen herkesi yalancı ilan ettim. Şimdi 2 yaş sendromuyla cebelleşiyorum, bir yandan home office çalışıyorum. Evde eşimle yalnız kaldığımız son zamanlar hamile olduğum zamanlardı. Yoruldum...
Azalarak gidecek diyelim... Bizim 2.5 yaşa kadar diş sıkıntısı, sendromu bitmedi. Şimdi de 3 yaş sendromu var misal ve hala deliksiz uyumaz. Ama ben kendi adıma söyleyeyim; çocuksuz dahi olsam home office çalışsam bunalırım. O vakitsizlik ve sürekli aynı şeyi yapma durumu, kendini hiç kadın gibi, insan gibi görememe ruh hali çok normal. Zamanla azalacak, ben hala çok zorlu günlerde mutsuz hissediyorum her insan gibi.

4 5 yaşından sonra her şey çok güzel oluyor deniyor. Benim de umudum bu açıkçası🥲
Sonra da okul ve bitmeyen ödev derdi başlayacak :KK70:

Cok faydali bir konu. Ben cocuk yapmayi hic dusunmuyorum cunku cok zor oldugunu cok fazla kendi hayatindan vazgecmeyi mutlulugundan ve rahatligindan odun vermeyi gerektirdigini biliyorum. Cogu kadinin bunu bilmeden cocuk yaptigini dusunuyorum. Boyle konular acilmali ki herkes ne kadar zor oldugunu anlasin.
Eskiden belki çok kolaydı ama artık cidden zor. Çünkü başetmek zorunda olduğun çok fazla şey var. Teknolojiden uzak tutmak, temiz gıdaya ulaşmak, gelişimi için doğru adımlar atmak, kötü niyetlilerden korumak... Eskiden tv, telefon yoktu, kadınların tek hobisi örgüydü. Benim annem daha tatile gitmiş insan değil haliyle çocuk büyütmek ona kolay. Eskilerin vazgeçmek ya da ertelemek durumunda oldukları pek bir şey yoktu çünkü.

Yaaa evet o konuları da biliyorum. İnşallah zamanla o da iyileşir. Sen bu konuyu açtığında hamile değildim. Çok rahattım. "Bu şekilde tüm hayatımı eşimle yaşayıp böyle geçirebilirim" diyordum ben de. Konunu görünce endişe etmiştim "Bu ben olacağım ilerde" diye... Şu an bebeği bekliyorum. Bakalım nasıl olucak 🤷‍♀️
Olsa da atlatılabiliyor ama o buhranı kimsenin yaşamasını istemem. Normal dense bile benimki ciddi kötü bir ruh haliydi normal seviyelerde değildi

İkinci çocuktan bildiriyorum. Hadi birinciyi deneyimsizlikle hallediyorsun da ikinci olunca işler iyice sarpa sarıyor 😅 ilki 6 ikincisi 1 yaşında. Kızlar çöktüm. Çööktüüümmm. Bazen kafamı duvarlara duvarlara vurasim geliyor. Bebek çok ağlıyor ya sağa dönüyor ağlıyor, sola dönüyor ağlıyor. Mütemadiyen hobi için ağlıyor yani öyle bir ağlama yok. Bazen abartıyor sesi kisilana kadar ağlıyor.

Birkaç aydır gözüm segiriyor mesela neden çünkü gece de ağlıyor uyku uyuyamıyorum doğru dürüst. Ağlıyor demiş miydim 😒 işte abiyi okula götürüp oradan getirmek de bebekle beraber ayrı telaş tabii. Bir de üstüne eşimin işi çok yoğun gece gündüz çalışıyor. İş hayatını özledim dışarıyı özledim. Tek çocuğu idare ediyorsun ay parka gidelim boş boş takılalım şöyle böyle yapalım diyorsun. Bir tane olunca onun ayrı sorumluluğu var mesela. Ona da yoğunlaşmak lazım. Beslenmesi, ödevleri, etkinlikleri, okul kıyafetleri bilmem nesi osu busu hep ayrı ilgi. Hadi onunla uğraştın öteki gelip pacana yapışıyor 🤦🏻‍♀️
Ama çok tatlılar evet beraber çok güzel oynuyorlar, merakla pıt pıt art arda gelmeleri beraber oynamaları çok güzel. Ama işte zor, çok zor 😐

Hayretler içinde okuduğum bir konu… Anne olmak gerçekten içten geliyor lütfen hazır hissetmeden hamile kalmayın… O bebek sevgiyi de, sevgisizliği de, yorgunluğunuzu da hissediyor. Gördüklerini hatırlamaz, hissettiklerini ise asla unutmazlar. Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren anne olan insanlar var. Bu şekilde zamanla bağlanırsın modunu anlayamıyorum çok özür dilerim. 9 ay karnımda taşıdığım can parçama zamanla bağlanmak? Korkunç geliyor. Lohusalık depresyonunu duymuştum ama böyle birşey miydi? Kanım dondu… Düzelirsiniz inşallah.

Hayretler içinde okuduğum bir konu… Anne olmak gerçekten içten geliyor lütfen hazır hissetmeden hamile kalmayın… O bebek sevgiyi de, sevgisizliği de, yorgunluğunuzu da hissediyor. Gördüklerini hatırlamaz, hissettiklerini ise asla unutmazlar. Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren anne olan insanlar var. Bu şekilde zamanla bağlanırsın modunu anlayamıyorum çok özür dilerim. 9 ay karnımda taşıdığım can parçama zamanla bağlanmak? Korkunç geliyor. Lohusalık depresyonunu duymuştum ama böyle birşey miydi? Kanım dondu… Düzelirsiniz inşallah.
4 tıl geçti konunun üzerinden, bunlar zibilyon kere konuşuldu.

Kanın donduysa bir tur koş ısınırsın belki. Bu nasıl bir yargılama ? Asıl benim sana kanım dondu. Tamam en iyi anne sensin, en çok sen hazırsın oldu mu ? Bi salın artık şu anneleri. Kimse anneliği yaşamadan bilemez ve hazır falan da olamaz. Yettiniz cidden. Her yerde mantar gibi bitiyorsunuz. Parka gideriz orada huzur vermezsiniz , bir eş dost ortamında huzur vermezsiniz. Sürekli annölökkk şöyle böyle diye yazarsınız. İnşallah sizin gibiler düzelir ne diyeyim. Gelecekte ki bahsedilen anne sensin bu arada. Hadi bak medyum filan değilim ama sana gelecekten haber getirdim :KK70:
Kızın varsa ona bizz neler atlattık, biz nasıl güzel büyütttül diye nasihat çekecek ve asla sevilmeyecek annesin. Hadi şimdi kendi derdine yan olur mu ?
Bu arada bana boşa yazma seni engelleyeceğim. Senin gibi tiplerin verdiği cevaplar sinirimi bozuyor ve Allah korusun aklına falan uyarım diye de korkuyorum :KK70:

Bende sen gibilere hayret ediyorum.. depresyonun sadece adini duymus birisin belli, sana 4 cocuklu bir anne olarak soyleyebiliirim ki.. butun cocuklar farkli, gebeligi farkli, dogumlari farkli.. ve her cocukta annenin ruh halide farkli.. cunku gebeligin nasil gectigi, dikislerinin olup olmamasi, lohusalikta kimlerin yaninda oldugu ve sana nasil davrandiklari onemli.. ayrica istenilen bir gebelik mi degil mi bu da cok onemli.. yani uzaktn atip tutmayin rica ederim.

Bende sen gibilere hayret ediyorum.. depresyonun sadece adini duymus birisin belli, sana 4 cocuklu bir anne olarak soyleyebiliirim ki.. butun cocuklar farkli, gebeligi farkli, dogumlari farkli.. ve her cocukta annenin ruh halide farkli.. cunku gebeligin nasil gectigi, dikislerinin olup olmamasi, lohusalikta kimlerin yaninda oldugu ve sana nasil davrandiklari onemli.. ayrica istenilen bir gebelik mi degil mi bu da cok onemli.. yani uzaktn atip tutmayin rica ederim.
Bu da yanlış. Ben aşırı istedim bebeğim olmasını ama ilk 4 ay kabus gibiydi. Ölmek istedim , panik ataklar yaşadım, sabaha kadar uyumadım. Bu tipler için şunu düşünüyorum hayatları ot gibi olduğu için , ne evlenmek zor geliyor , ne kaynana bakmak , ne birlikte oturmak ne de 10 çocuk yapmak. Ha bana göre bu da anormal değil ama kendileri gibi olmayanı direkt anormal olarak nitelendirip , kötü hissettiriyorlar.
Allaha şükür 2022 senesinde bunlara kimse artık göz açtırmıyor.

Bu da yanlış. Ben aşırı istedim bebeğim olmasını ama ilk 4 ay kabus gibiydi. Ölmek istedim , panik ataklar yaşadım, sabaha kadar uyumadım. Bu tipler için şunu düşünüyorum hayatları ot gibi olduğu için , ne evlenmek zor geliyor , ne kaynana bakmak , ne birlikte oturmak ne de 10 çocuk yapmak. Ha bana göre bu da anormal değil ama kendileri gibi olmayanı direkt anormal olarak nitelendirip , kötü hissettiriyorlar.
Allaha şükür 2022 senesinde bunlara kimse artık göz açtırmıyor.
Sana garanti veriyorum… 2. Cocukta bunlar daha az olacak.. aynisini yasasanda tecrubeli olmus olacaksin ve kendini ruhen hazirlamis olacaksin onceden. Ilk cocuk hem acemilik hemde insanlar esekten dusmuse donuyor.. cunku hersey fotolarda nette gozuktugu gibi degil. Agir geliyor.. hep derim 2. Cocuga gecis ilkinden daha kolaydir genelde.

Sana garanti veriyorum… 2. Cocukta bunlar daha az olacak.. aynisini yasasanda tecrubeli olmus olacaksin ve kendini ruhen hazirlamis olacaksin onceden. Ilk cocuk hem acemilik hemde insanlar esekten dusmuse donuyor.. cunku hersey fotolarda nette gozuktugu gibi degil. Agir geliyor.. hep derim 2. Cocuga gecis ilkinden daha kolaydir genelde.
2. Mi hxjsjsj
Tontii bence herkes 2. Bebeği yapmayı düşünmüyordur ben mesela 3 yaşına gelsin de çalışmaya başlayayım derdindeyim. Zaten şu ülke şartında ben 1 taneye ancak bakarım. Benim düşünceme göre yapabildiğimin en iyisini yapmak zorundayım. Eğitim giderleri bile başlı başına bir mesele. Tabi herkesin düşüncesine saygın var ama mesela senin gibi olamam sanırım. 4 çocuk… düşüncesi bile beni benden aldı :KK70: sana bravo vallahi.

2. Mi hxjsjsj
Tontii bence herkes 2. Bebeği yapmayı düşünmüyordur ben mesela 3 yaşına gelsin de çalışmaya başlayayım derdindeyim. Zaten şu ülke şartında ben 1 taneye ancak bakarım. Benim düşünceme göre yapabildiğimin en iyisini yapmak zorundayım. Eğitim giderleri bile başlı başına bir mesele. Tabi herkesin düşüncesine saygın var ama mesela senin gibi olamam sanırım. 4 çocuk… düşüncesi bile beni benden aldı :KK70: sana bravo vallahi.
Dusuncelerin degisebilir zamanla.. tek cocukta guzel bana gore…tek cocuk tek
Dusunce demek, bi an dusunemedim😐😂 o kadar alismisim sese kalabaliga ondan 😐

Allah herseyden once saglik, maddi
Manevi guc versin bizlere onlara bakip buyutebilmek icin. Hayirli evlat olsunlar

Her şeyi romantikleştiren tayfa yüzünden insanlar derdini de anlatamaz oldu. Annelik evet çok yüce ve güçlü bir duygu, ancak her kadın önce insan sonra anne. Gayet kolaylığını zorluğunu bilerek hamile kaldım, ilk ogrendigimde "ben nasıl bakacağım, nasıl olacak" diye oturdum ağladım. Çünkü hormonlar. Sonra sonra geçti. Gayet kolay bir bebeğim olmasına rağmen inanılmaz bunaldığım günler de oldu ki gerçekten birçok bebeğe göre çok kolaydı benimki. Hala da öyle. Çünkü öncelikle insanız, insanlar bunaldığı için suçlu olamazlar. Bu konu eski olabilir fakat şu an lohusa depresyonu yaşayan kadınlar bunları okuyor da olabilir. Neler hissedeceklerini hiç düşündünüz mü bunları yazarken ? Biraz empati ya... Duydum demekle olmuyor lütfen gidin araştırın yargılamadan önce.

Hayretler içinde okumuşmus(!) Ancak yargilamayi bilin zaten. Yargilamak anlamaktan daha kolay tabi sizde haklısınız. Çünkü anlarsaniz hak vereceksiniz, düşüncelerinizi degistirmeniz gerekecek.. İki çocuk annesi ve depresyona vs girmemiş anne olarak yazıyorum bunu ki çok yakın cevremde gördüm bal gibi de giriliyor... Rahat bırakın anneleri ya. Bakislarinizla, sozlerinizle!

Kanın donduysa bir tur koş ısınırsın belki. Bu nasıl bir yargılama ? Asıl benim sana kanım dondu. Tamam en iyi anne sensin, en çok sen hazırsın oldu mu ? Bi salın artık şu anneleri. Kimse anneliği yaşamadan bilemez ve hazır falan da olamaz. Yettiniz cidden. Her yerde mantar gibi bitiyorsunuz. Parka gideriz orada huzur vermezsiniz , bir eş dost ortamında huzur vermezsiniz. Sürekli annölökkk şöyle böyle diye yazarsınız. İnşallah sizin gibiler düzelir ne diyeyim. Gelecekte ki bahsedilen anne sensin bu arada. Hadi bak medyum filan değilim ama sana gelecekten haber getirdim :KK70:
Kızın varsa ona bizz neler atlattık, biz nasıl güzel büyütttül diye nasihat çekecek ve asla sevilmeyecek annesin. Hadi şimdi kendi derdine yan olur mu ?
Bu arada bana boşa yazma seni engelleyeceğim. Senin gibi tiplerin verdiği cevaplar sinirimi bozuyor ve Allah korusun aklına falan uyarım diye de korkuyorum :KK70:
Hoşt ! Seni duyar kasıcı seni! Yorumum tutsun diye şaklaban şaklaban yazmışsın. Birincisi ben anne değilim, ikincisi çok kabasın yazık sana, üçüncüsü böyle birşey miydi? diye sordum başıma da gelebilir bu ne biçim fütursuz bir cevaptır yahu! Son olarak dördüncüsü de ben konu sabihibine yazmıştım o da cevabını verdi biz iki medeni insan yorumlaşırız mantar gibi biten de sen oluyorsun😊 Kabalaşmak istemiyorum… Hadi selametle.

Her şeyi romantikleştiren tayfa yüzünden insanlar derdini de anlatamaz oldu. Annelik evet çok yüce ve güçlü bir duygu, ancak her kadın önce insan sonra anne. Gayet kolaylığını zorluğunu bilerek hamile kaldım, ilk ogrendigimde "ben nasıl bakacağım, nasıl olacak" diye oturdum ağladım. Çünkü hormonlar. Sonra sonra geçti. Gayet kolay bir bebeğim olmasına rağmen inanılmaz bunaldığım günler de oldu ki gerçekten birçok bebeğe göre çok kolaydı benimki. Hala da öyle. Çünkü öncelikle insanız, insanlar bunaldığı için suçlu olamazlar. Bu konu eski olabilir fakat şu an lohusa depresyonu yaşayan kadınlar bunları okuyor da olabilir. Neler hissedeceklerini hiç düşündünüz mü bunları yazarken ? Biraz empati ya... Duydum demekle olmuyor lütfen gidin araştırın yargılamadan önce.
Tabi ki yargılamıyorum çünkü bilmediğim bir duygu. Güzel cevabın için teşekkür ederim burada güzel makale yazan çok az hepsi şaklaban olmuş. Öncelikle hiç anne olmadım ne ile karşılaşacağımı tabi ki bilmiyorum ama çok istiyorum. Bu gibi konular da beni korkutuyor yani çok isteyen benim gibi bekleyen kişiler de konu sahibinin yaşadıklarını yaşayabilir mi? Bunu bilmek isterdim. İnsanlar bunaldığı için suçlu olmazlar demişsiniz. Bir suçlama yaptığımı hatırlamıyorum tekrar okursanız sevinirim.

Tabi ki yargılamıyorum çünkü bilmediğim bir duygu. Güzel cevabın için teşekkür ederim burada güzel makale yazan çok az hepsi şaklaban olmuş. Öncelikle hiç anne olmadım ne ile karşılaşacağımı tabi ki bilmiyorum ama çok istiyorum. Bu gibi konular da beni korkutuyor yani çok isteyen benim gibi bekleyen kişiler de konu sahibinin yaşadıklarını yaşayabilir mi? Bunu bilmek isterdim. İnsanlar bunaldığı için suçlu olmazlar demişsiniz. Bir suçlama yaptığımı hatırlamıyorum tekrar okursanız sevinirim.

Üslubunuz suçlayıcı, ona istinaden suçlu olmak dedim. Evet, sizin de başınıza gelebilir. Çok mutlu bir evliliği, çok kolay geçen bir hamileliği olan kadınların dahi başına gelebiliyor. Hatta benim ilk çocuğumda olmamış olsa da, ikincisinde olabilir mesela. Güzel yönü bir şekilde geçiyor olması ve/veya uzman yardımı alabiliyor olmamız. Böyle konularda farkındalık önemlidir. Kalıp düşüncelerden uzak durmanız en faydalısı, gebelik ve ebeveynlik sürprizlerle dolu bir yolculuk. İnsanın başına her şey gelebiliyor, her türlü duyguyu yaşayabiliyor. Çok istiyormuşsunuz, umarım olur ve umarım başınıza gelmez lohusa depresyonu.

X