Ben 8 aylık nişanlılıyım, nişanlımda farklı şehirlerdeyiz. Bayramda nişanlım tek gelecek ama ailem beni sıkıyor ailesi de gelmeli diye..

annenize her gün haber ilettirin, anlar belki.
1 yıl geçti memleketimize gitmedik, gidemedik. özel aracımızla bir evden çıkıp diğerine gideceğiz birine bir şey bulaşır diye korkuyoruz. bebeğimiz oldu ama torunlarını ancak ekrandan görebiliyorlar, ilk bebeğim ama aile desteği alamıyorum.
evde kalmaktan kafayı yemek üzereyim. 1 yıldır insanlar ölüyor falan... ama konularda bakıyorum herkes bir yerlere gidip geliyor, saflığımdan mı çekiyorum bu çileyi?.

Bizim millet kızı verene kadar damadın tepesine biner, ezebildiği kadar ezer, 3 kere istetenler var kızı vermek için! Neymiş, kızının değerini bilsinmiş.
Sonrası malum; karısının ailesine baştan gıcık olmuş bir damat, ve hırsını çıkardığı karısı...
Müthiş adetlerimiz sayesinde bunlar hep
Müthiş adetlerimizden değil aslında adetlleri sadece kendi çıkarları söz konusu olduğunda hatırlayıp, işine geldiğinde bu devirde adet mi kaldı diyen sivri akıllılardan oluyor ne oluyorsa. Bunu yapan kız aileside erkek aileside var. Ben bu yüzden çiftlerin evlilik kararı verdiğinde bu adet konusunu baştan konuşması gerektiğini düşünüyorum. Zira oğlan tarafına eşya altın aldırırken adet diye tutturan , kayınvalide kayınperedere hizmet önceliği ve gelinlik yapması konusunda, artık böyle adetler kalmadı diye yan çizen kız tarafı ile; oğlu evlenirken artık adet kalktı diye herşeyin yükünü oğlu ile gelinine yükleyip, sonra düğün takılarını adetimiz böyle diye almaya çalışan, gelinden hizmet bekleyen oğlan tarafıda aynı zihiniyetin ürünü malesef.

Müthiş adetlerimizden değil aslında adetlleri sadece kendi çıkarları söz konusu olduğunda hatırlayıp, işine geldiğinde bu devirde adet mi kaldı diyen sivri akıllılardan oluyor ne oluyorsa. Bunu yapan kız aileside erkek aileside var. Ben bu yüzden çiftlerin evlilik kararı verdiğinde bu adet konusunu baştan konuşması gerektiğini düşünüyorum. Zira oğlan tarafına eşya altın aldırırken adet diye tutturan , kayınvalide kayınperedere hizmet önceliği ve gelinlik yapması konusunda, artık böyle adetler kalmadı diye yan çizen kız tarafı ile; oğlu evlenirken artık adet kalktı diye herşeyin yükünü oğlu ile gelinine yükleyip, sonra düğün takılarını adetimiz böyle diye almaya çalışan, gelinden hizmet bekleyen oğlan tarafıda aynı zihiniyetin ürünü malesef.
Çok şanslıyım ki ikimizin de ailesi “adet böyle” demedi, bize sordular ne istediğimizi. Biz de hiçbir şey yapmadık :) kimse kırılmadı, biz de çok mutluyuz. Keşke herkes bunu yapabilse

Yazın nişanlandık, nişandan sonra nişanlım gelip gitti sürekli yanıma ama ailesi hiç gelmedi nişanlımın dayısı vs benim yaşadığım yere çok yakınlar). Ben normal karşılıyorum bu durumu sonuçta pandemi var, herkesim kendine göre düzeni falan var. Ama benim ailem bana diyor ki bu bayramda kayınvalidem'ler gelin kızı görmeye gelmeliymiş, adetlerimiz buymuş, söyle onlara bir zahmet gelsinler zaten nişandan sonra da hiç gelmediler falan diyorlar. Kayınvalidemle sürekli konuşuyoruz o da bana hep yazın gelicez edicez diyor, hiç bayramdan bahsetmedi. Nişanlım da bayramda tek geleceğini söylüyor.

acaba ben kayınvalideme azıcık çıtlatsam mı ki, açık açık ailem bunu bunu diyor demem de güzel bir şekilde " Anne bizim adetlerimiz de bayramda gelin kız görülmeye gelirmiş, şimdi bizimkiler falan yanlış anlar ederse eğer imkanınız varsa buraya doğru gelme şansınız var mı?" Desem nasıl olur?
Çok kararsız kaldım ne yapsam onuda bilmiyorum yardımınıza ihtiyacım var
Böyle giderse bayramda heryer yasak olur kimse bir yere gidemez.

X