Ben 8 aylık nişanlılıyım, nişanlımda farklı şehirlerdeyiz. Bayramda nişanlım tek gelecek ama ailem beni sıkıyor ailesi de gelmeli diye..

Adetlerde gelin kv evini temizler, kvye yakın oturur, bayramlarda ilk kv yi ziyaret eder de var.
Bunları da yapacak mısınız?

Aa o zaman yıl olmuş 2021 olur değil mi?
Az çakal olmuyor bu kız aileleri de.
Yeter ki altın gelsin, para gelsin.
+1
İç sesim oldu resmen. Tek derdi altın para. Yoksa kaynanaya çok da meraklı olduklarını sanmıyorum. İşlerine gelirse adetler var, gelmezse ne adeti bu devirde?

Salı günü hangi düzene uyanacağımızı bilmiyoruz, aileniz 1 ay sonrasının mı derdinde gerçekten?

Şu pandemide gelme gitme olayı mı kaldı allaskina, herkes kendini korumaya bakıyor. Kaldı ki koskoca insanları gelenek diye bayram zamani başka şehirden ayagina çağırmak hiç hoş değil. Ben olsam bu konuyu annemle konuşup derhal kapatirdim, değil ki karsi tarafa citlatmak falan.

Bayramda yasak olur zaten dert etmeyin. Nişanlınızda gelemez

Yazın nişanlandık, nişandan sonra nişanlım gelip gitti sürekli yanıma ama ailesi hiç gelmedi nişanlımın dayısı vs benim yaşadığım yere çok yakınlar). Ben normal karşılıyorum bu durumu sonuçta pandemi var, herkesim kendine göre düzeni falan var. Ama benim ailem bana diyor ki bu bayramda kayınvalidem'ler gelin kızı görmeye gelmeliymiş, adetlerimiz buymuş, söyle onlara bir zahmet gelsinler zaten nişandan sonra da hiç gelmediler falan diyorlar. Kayınvalidemle sürekli konuşuyoruz o da bana hep yazın gelicez edicez diyor, hiç bayramdan bahsetmedi. Nişanlım da bayramda tek geleceğini söylüyor.

acaba ben kayınvalideme azıcık çıtlatsam mı ki, açık açık ailem bunu bunu diyor demem de güzel bir şekilde " Anne bizim adetlerimiz de bayramda gelin kız görülmeye gelirmiş, şimdi bizimkiler falan yanlış anlar ederse eğer imkanınız varsa buraya doğru gelme şansınız var mı?" Desem nasıl olur?
Çok kararsız kaldım ne yapsam onuda bilmiyorum yardımınıza ihtiyacım var
Bu bir adetse annen söylesin sen karsıma zaten tutturan annen.
Sizin adette varsa onlarda yokmuş şimdi be olacak adetler mi yarıstırılacak.
Bence nişanlı gelsin aileni de susturmayı dene.

Ben böyle işleri hiç sevmiyorum ya.

Vaka sayisi 50binleri gecmiş insanlar gelenek görenek peşinde. dökülelim sokağa herkes birbirinin suratına tükürsünde rahat edelim.

Anneniz dünürlerini değil size takılacak altını istiyor. Doğuda böyle bir adet var evet. Bayramda altın takılır nişanlı kıza. Nişanlın altın alsın gelsin gör bak anneni o zaman dünürler aklına bile gelmez 😂

Bencede çıtlatın nişanlınıza. Nasıl zihniyette bir aileden kız aldıklarını görsünler. Ölü sayısı 200 ü geçmiş, vaka sayısı 50.000 geçmiş, aileniz egosu yerine gelecek diye kocaman insanları yollara dökmekte sakınca görmüyorlar. Üstelik bayramda sokağa çıkma yasağı var büyük ihtimalle. Bu ısrarın altındaki size ve ailenize hediye beklentisini söylemiyorum bile. Ben nişanlınızı yerinde olsam, daha evlenmeden annnesinin aklıyla benim ailemi riske atacak kadar annesinin lafına bakan sizle evliliği ciddi olarak tekrar bir düşünürdüm. Zira anneniz açısından bu daha fragman gibi duruyor.
Evlendiğinizde aynı adet merakını ailelere gidip gelme önceliğini eşinizin ailesine vermede, kayınvalidenin kayınpedere hizmette kusur etmemede , laf söylememede, ne söylerse söylesinler alttan almada da gösterirsiniz inşallah, adetlere bu kadar bağlısınız nasıl olsa.

Yazın nişanlandık, nişandan sonra nişanlım gelip gitti sürekli yanıma ama ailesi hiç gelmedi nişanlımın dayısı vs benim yaşadığım yere çok yakınlar). Ben normal karşılıyorum bu durumu sonuçta pandemi var, herkesim kendine göre düzeni falan var. Ama benim ailem bana diyor ki bu bayramda kayınvalidem'ler gelin kızı görmeye gelmeliymiş, adetlerimiz buymuş, söyle onlara bir zahmet gelsinler zaten nişandan sonra da hiç gelmediler falan diyorlar. Kayınvalidemle sürekli konuşuyoruz o da bana hep yazın gelicez edicez diyor, hiç bayramdan bahsetmedi. Nişanlım da bayramda tek geleceğini söylüyor.

acaba ben kayınvalideme azıcık çıtlatsam mı ki, açık açık ailem bunu bunu diyor demem de güzel bir şekilde " Anne bizim adetlerimiz de bayramda gelin kız görülmeye gelirmiş, şimdi bizimkiler falan yanlış anlar ederse eğer imkanınız varsa buraya doğru gelme şansınız var mı?" Desem nasıl olur?
Çok kararsız kaldım ne yapsam onuda bilmiyorum yardımınıza ihtiyacım var
Ben sizin gibi pasif insanları anlayamıyorum, annenizi susturamıyor musunuz “Corona varken ne misafiri” diye? Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak zaten, bu yasaklar da anneniz gibi birbirine gidip gelme meraklısı insanlar yüzünden var, yoksa biz evimizden ancak markete gidiyoruz, ordan bile virüs kapıyoruz!!!!

Bencede çıtlatın nişanlınıza. Nasıl zihniyette bir aileden kız aldıklarını görsünler. Ölü sayısı 200 ü geçmiş, vaka sayısı 50.000 geçmiş, aileniz egosu yerine gelecek diye kocaman insanları yollara dökmekte sakınca görmüyorlar. Üstelik bayramda sokağa çıkma yasağı var büyük ihtimalle. Bu ısrarın altındaki size ve ailenize hediye beklentisini söylemiyorum bile. Ben nişanlınızı yerinde olsam, daha evlenmeden annnesinin aklıyla benim ailemi riske atacak kadar annesinin lafına bakan sizle evliliği ciddi olarak tekrar bir düşünürdüm. Zira anneniz açısından bu daha fragman gibi duruyor.
Evlendiğinizde aynı adet merakını ailelere gidip gelme önceliğini eşinizin ailesine vermede, kayınvalidenin kayınpedere hizmette kusur etmemede , laf söylememede, ne söylerse söylesinler alttan almada da gösterirsiniz inşallah, adetlere bu kadar bağlısınız nasıl olsa.
Bizim millet kızı verene kadar damadın tepesine biner, ezebildiği kadar ezer, 3 kere istetenler var kızı vermek için! Neymiş, kızının değerini bilsinmiş.
Sonrası malum; karısının ailesine baştan gıcık olmuş bir damat, ve hırsını çıkardığı karısı...
Müthiş adetlerimiz sayesinde bunlar hep

Bayramda sokağa çıkma yasağının olma ihtimali çok yüksek. Ayrıca pandemi koşullarında ailenizin böyle düşünmesi de çok saçma. Anormal zamanlardan geçiyoruz onların tek derdi adet mi yani? Ya birine bu hastalık bulaşır ve saçma adetleriniz yüzünden ölürse??
Zaten salgının aldı basını gitmesinin sebeplerınden biride adetler gelenek gorenek ananeler.esımın yigenının dugunu var eylulde illa gidicez diyor.. Bide bebek var bizde. Coğu kısı ilk defa görcek bebegı. Kucaklıcaklar sarılcaklar felan hıc gitmek istemiyorum. Su dugunleri 1 sene daha iptal edemediler 😠

X