Ben hiç kendi ailemi kuramayacağım sanırım

yani en azından ortalama muhafazakar -ortalama anadolu insanı tayfa böyle.

çokça yazarım benim aile çevrem kalabalıktır ailemin tanıdık çevresi de kalabalıktır
genel olarak işte ne olmuştur erkek tarafı okulu bitirir askere gider (bedelli uygunken bedelli yapan da çok oldu), bir işe girer mümkünse memur olur. 2-3 sene çalışır. ehh bekar abisi ablası da yoksa, bir de ailenin büyük borcu harcı yoksa (varsa birkaç sene onun ödenmesine katkı yapar) etraftan bir kız bakarlar.

mümkünse atanmış bir öğretmen bulunur. nikah kıyılır, tayin beklenir, eş durumundan tayin çıkar çıkmaz da düğün yapılır. çamaşır makinesini buzdolabını erkek bulaşık makinesini kız alır yatak odasını kızın babası alır düğünü erkeğin babası öder. ailenin gelin hanım için birmiktar altını vardır zaten ya da borcla ayarlanır.

anadolu böyle evleniyor. buna kürtlerde tüm eşyayı erkeğin alması trakyada düğünde 5 kat fazla kıyafet filan eklenebilir bazı ufak tefek şeyler eklenip çıkabilir ama konsept genel olarak böyle oluyor.

ama bunun 2 ayrı ucu böyle evlenmiyor mesela :KK70:

anne baba eksenli yaşamayı erken bırakmış daha büyükşehir insanı olmuş üniversiteyi taşrada değil ankarada istanbulda okumuş, tanımlarken muhafazakar tayfa demeyeceğimiz insanlar mesela kendi buluyor kendi çıkıyor daha yaşıtı insanlarla evleniyor,

ya da ortalama muhafazakar değil de baya baya tarikat şeklinde olan da çok bizde
ne kadar enteresandır ki bu hanımlar da eşlerini genelde umrede filan buldular ve eşleri kendilerinden 8-10 yaş küçük
Anlattığınız hikaye evet tanıdık. Ama mümkünse bitsin isterim bu senaryolar. Bir bakıma haklısınız da tabi ben bitsin istedim diye bitmiyor. Mesele yaş farkı değil aslında. Günümüzde insanın kendini bulması zaman alıyor. O yüzden kendini tam tanımadan, karakter tam oturmadan evlilik yapmak manevi ve duygusal olarak zorluyor insanı.
En azından 30a yaklaşmadan evlenmemek, eşini çok daha isabetli seçmeyi sağlıyor. Hatta belki otuzu da geçmek.

Konu sahibi yüksek lisans yapmış; kariyer, yeniden üniversite okumak gibi konular açıyor. Aklında bunlar varken bugün gidip evlense tatmin olmayacak ve mutlu olmayacak gibi geliyor bana. Evlendikten sonra da yapabilir belki ama 2 kat daha zor olur, belki 3 kat. Ne gerek var?

Yani 30u geçmiş anasının eteğinde 22-23 yaşında kız aramaya çıkan erkek profili de baya itici bence. O kafada olan adamla konuş sahibinin zaten hiçbir yaşta evlenmek istemeyeceğini düşünüyorum. O tip zaten aday havuzunda değil. Evlenirse evlensin. Bir kayıp değil.

Anlattığınız hikaye evet tanıdık. Ama mümkünse bitsin isterim bu senaryolar. Bir bakıma haklısınız da tabi ben bitsin istedim diye bitmiyor. Mesele yaş farkı değil aslında. Günümüzde insanın kendini bulması zaman alıyor. O yüzden kendini tam tanımadan, karakter tam oturmadan evlilik yapmak manevi ve duygusal olarak zorluyor insanı.
En azından 30a yaklaşmadan evlenmemek, eşini çok daha isabetli seçmeyi sağlıyor. Hatta belki otuzu da geçmek.

Konu sahibi yüksek lisans yapmış; kariyer, yeniden üniversite okumak gibi konular açıyor. Aklında bunlar varken bugün gidip evlense tatmin olmayacak ve mutlu olmayacak gibi geliyor bana. Evlendikten sonra da yapabilir belki ama 2 kat daha zor olur, belki 3 kat. Ne gerek var?

Yani 30u geçmiş anasının eteğinde 22-23 yaşında kız aramaya çıkan erkek profili de baya itici bence. O kafada olan adamla konuş sahibinin zaten hiçbir yaşta evlenmek istemeyeceğini düşünüyorum. O tip zaten aday havuzunda değil. Evlenirse evlensin. Bir kayıp değil.
ben 40 yaşındayım ve bekarım :KK70:

yani gerek var diye düşündüğümden değil ama ülkeye bakarsak ortalamada olan da bu, bireysel olarak hayatlarımız bu ortalamalara uymuyor olabilir. beni hayatım ülenin %99,999'ına uymaz mesela, o da beni bağlar.

yani burada ben de çok konuya yazıyorum
etrafımda en evlenmeye meraklı tayfa küçük memur erkek tayfa, polis astsubaylar, eşini kaybeden emekli amcalarla bir de maaşı 2bin euroya geçmeyen hauptschule okumuş almancılar

Allah mesut etsin hepsini ama hiçbiri benim ilgi alanımda değil de yani gerçekler de bunlar yani...

Hangi erkekler onlar 25 yaş altı kızlarla evlenen? Daha birkaç gün önce kuzenim evlenme teklifi aldı. 34 yaşında. Keyifince takıldı bu yasa kadar. Ablam da aynı şekilde 34 yaşında kendisiyle yaşıt biriyle evlilik yaptı.
Arkadaş grubum 27-28 yaşlarında evlendi hep kendi yaşıtlarıyla. Erken evlendik diye hayıflanıyoruz şu anda. 25 yaş altında daha okul yeni bitmiş oluyor neredeyse.
Konu sahibinin 23 yaşında gelinlik bakan arkadaşına üzüldüm ben:KK70:
Nasıl hangi erkekler? Daha şundan birkaç gün önce twitterda (ki twitter diğer sosyal medya sitelerne göre bir tık daha üst seviyede) kadınlar ve erkekler arasında büyük bir tartışma yaşandı çoğu 30’lu yaşlarda erkek kendisine 20’lerin başında kızları layık görüyor hatta bir grafik bulmuşlar kendilerine kadın erkek sağlıklı yaşları farklıymış utanmasalar 40 yaşında adama en uygunu 20 yaşında gencecik kız diyecekler. Sizin çevrenizde istisnalar vardır belki ama maalesef erkeklerin çoğusu bu kafada asıl kendileri 30’dan sonra kadınlardan daha yaşlı görünüyorlar dedim diye linç yedim bir de 😂

Toplum evliliği o kadar gereksiz yere kutsamış ki haliyle bazılarında geç kaldım telaşı oluyor. Çoğu insan bu baskı yüzünden yanlış evlilik yapıyor.Ama şunu bilmek gerekiyor ki hayat evlilikten veya çoluk çocuk sahibi olmaktan ibaret değil. Benim çevremde 50 yaşına kadar evlenmemiş ama mutlu pek çok insan var. Bence sizde kendi canınızı sıkmayın. Hatta bekar hayatınızın keyfini çıkarın evlilik çokta abartılacak kadar güzel bir şey değil.

Nerden biliyorlar bunu kendilerinden mi ? Acayip deli oluyorum bu şekilde heves kırıcı olanlara.

Nasip vaktine esirdir.. Belki de daha zamanın vardır :) Hiç geç kaldım diye düşünme, Allah en iyisini senin için hazırlıyordur belki de..
Ama bir yandan da haklı değiller mi sanki hem tipi ortalamanın üzerinde hem de mesleğini eline almış erkekler üniversitede kapılıyor zaten :KK43:((

Ama bir yandan da haklı değiller mi sanki hem tipi ortalamanın üzerinde hem de mesleğini eline almış erkekler üniversitede kapılıyor zaten :KK43:((
tatlım belki de hiçbir zaman isteğin gibi biri olmayacak
burada hep olur vakti vardır karşına çıkar yazılır
yazılır da

bir dünya iyi eğitimli, mesleği olan, tipi de iyi olan kadın var ve yalnızlar
yani hani mutlaka çıkar diye bir şey yok üzgünüm

burada moral vemek isteniyor bir de sen gençsin hakketen ancak bu ihtimal de her zaman var yani bu da bir gerçek. bu ihtimal yokmuş gibi davranmayı aşırı romantik buluyorum ben. erkek evlenmek istiyorsa illa evlenir çünkü en kötü anası babası köyden kız bulur. toplumun gerçeği bu. işi gücü olan kız ise doğru düzgün bir eş ister ve o istediği gibi olmayabilir. bunu göze almak lazım.

konularda da görebilirsin bi sürü düzgün kadın var yalnız olan

ha bi sürü de saçma sapan ilişki/evlilik sürdüren düzgün kadın da var o da ayrı konu
hani saçma sapan üzücü yorucu ilişkisi olacağına olmasın daha iyi...

Yani bu konuyu niye açtınız tam olarak? Yorumlarda herkes kendi yaşadığını anlatıyor size ne faydası var bunun. 27 yaşında bu ne depresyonu onu da anlamadım etraftan etkilenmeyin bu kadar. Bende 26 yaşında evlendim. Evlen, evde kaldın, turşunu mu kurucaz diye etrafımdaki herkes beynimi yedi psikolojimi bozdular koptur koptur evlendim. Evlenince noluyor sanıyorsunuz bekarlık daha rahat.
Ayrıca hayatınızın aşkı karşınıza çıkmayadabilir. İnsanlar büyük aşklar yaşayıp evlenmiyor. Çevremdeki çoğu insanın evliliği standart evleniyim diye yapılmış evlilikler 2 konuşup görüşüp evlenmişler. Burda kadınlar kendi vizyonu kadar konuşuyor herkesten yorum almamak lazım o yüzden.

çokça yazarım benim aile çevrem kalabalıktır ailemin tanıdık çevresi de kalabalıktır
genel olarak işte ne olmuştur erkek tarafı okulu bitirir askere gider (bedelli uygunken bedelli yapan da çok oldu), bir işe girer mümkünse memur olur. 2-3 sene çalışır. ehh bekar abisi ablası da yoksa, bir de ailenin büyük borcu harcı yoksa (varsa birkaç sene onun ödenmesine katkı yapar) etraftan bir kız bakarlar.

mümkünse atanmış bir öğretmen bulunur. nikah kıyılır, tayin beklenir, eş durumundan tayin çıkar çıkmaz da düğün yapılır. çamaşır makinesini buzdolabını erkek bulaşık makinesini kız alır yatak odasını kızın babası alır düğünü erkeğin babası öder. ailenin gelin hanım için birmiktar altını vardır zaten ya da borcla ayarlanır.

anadolu böyle evleniyor. buna kürtlerde tüm eşyayı erkeğin alması trakyada düğünde 5 kat fazla kıyafet filan eklenebilir bazı ufak tefek şeyler eklenip çıkabilir ama konsept genel olarak böyle oluyor.

anne baba eksenli yaşamayı erken bırakmış daha büyükşehir insanı olmuş üniversiteyi taşrada değil ankarada istanbulda okumuş, tanımlarken muhafazakar tayfa demeyeceğimiz insanlar mesela kendi buluyor kendi çıkıyor daha yaşıtı insanlarla evleniyor,

ya da ortalama muhafazakar değil de baya baya tarikat şeklinde olan da çok bizde
ne kadar enteresandır ki bu hanımlar da eşlerini genelde umrede filan buldular ve eşleri kendilerinden 8-10 yaş küçük
Bu ikinci türden karşıma çok çıkmıştı , baya yaş olarak 15 yaşa kadar küçüktu erkekler .

Herkesin hayat deneyimi farklı. 23 yaşında kendimi evlilikle düşünemiyorum o ülke senim bu şehir benim fink fink geziyordum çalışıp paramı bunlara harcıyordum.
27’de de öyle yine düşüncem yoktu hatta ne evliliği ne çocuğu diyordum hiç istemiyordum hayat başka yerlere götürdü beni 30 yaşımda , biraz daha geçte olabilirdi nasip kısmet bunlar.
Yaşlara takılmayın sakın

Kapılsa nolur sevgili oluyorlar anlaşamıyorlar ayrılıyorlar. Çoğu arkadaşımda ayrıldı bende dahil ve başka insanlarla tanıştılar. Senin nasibinse eğer kimse kimseyi kapamaz. Erkenden kapılıyor algısı çok anlamsız.

Bu ikinci türden karşıma çok çıkmıştı , baya yaş olarak 15 yaşa kadar küçüktu erkekler .
bu yaz bir örneğimiz 40 yaş kadın (1-2 yaş üstü de olabilir) 22-23 yaş polis, umrede tanıştılar kadın çarşaflı hafız bir hoca, x bir tarikattan, 2. evliliği
oğlan da herhalde görevlendirmeyle gitmiş sağlıkçı güvenlikçi gidiyormuş öyle

en son örneğimiz mühendis erkek 25-26 yaş devlette, bunları direkt tarikat evlendirmiş , kadın 10 yaş büyük. çocuğun ailesi ehl-i tarikat değil çok karşı çıkmış ağlamışlar düğüne gelemişler filan ama evlendiler.

oluyor valla ortalama muhafazakar anadolu insanı dediğim profili -uymasam da- daha bi az-çok anlıyorum
ama bir de böyle ortalamaya göre ilginç gelen örnekler de var

Birde şu var evlilik kurumu ülkemizde erkeğe yarayan, erkeğin mefaatlerini güden bir kurum. Kadınların sırtına bin tane yük yükleniyor, kadınlarımız bu yüklerin altında eziliyor. Toplum baskısı olmasa, daha özgür olsak kadınların çoğu evlenmez. Evlenen de çocuk için evlenir erkekler ortada kalır.
Erkeklerin bir çoğu 5 para etmez ortalama bir kadın ortalama bir erkekten 5 beden üstün oluyor eril toplum yüzünden. 2 laf edemeyen erkeğin bile bir alıcısı oluyor,eciş bücüş adamların yanında dünya güzeli kızlar var. Bu adamların homojen bir toplumda eş bulamayıp üreyememesi lazım mesela. Konu sahibi siz her türlü evlenirsiniz ama birine razı olmanız lazım.

Tam doğru tespit yapmışsınız gerçekten çevremdeki çoğu evlilik bu şekilde sanki kedilerin mart zamanı gibi bunların vakitleri geldi diye insanlar tanıştırılıyor birbirlerini az biraz beğenince de evliliğe adım atıyorlar. Benim çevremin bana kızmasındaki en büyük sebep bu çünkü hadi oğlumuzun evlilik vakti geldi diye bana gösterilen hiç kimseye ısınamıyorum. Ki bunların içinde mühendisten tutun pilot bile vardı 30 yaşından sonra bunları artık mumla ararmışım 🥲 Bu yaştan sonra artık lisedeki gibi aşk meşk olmazmış falan istediğim tek şey gerçekten karşılıklı sevip sevilmek ve bir de bu kişinin kötü insan çıkmaması mesleğe o kadar bakmıyorum ki çevremdeki herkesin tuhafına gidiyor çok mu şey istiyorum ki anlamıyorum 😞

Birde şu var evlilik kurumu ülkemizde erkeğe yarayan, erkeğin mefaatlerini güden bir kurum. Kadınların sırtına bin tane yük yükleniyor, kadınlarımız bu yüklerin altında eziliyor. Toplum baskısı olmasa, daha özgür olsak kadınların çoğu evlenmez. Evlenen de çocuk için evlenir erkekler ortada kalır.
Erkeklerin bir çoğu 5 para etmez ortalama bir kadın ortalama bir erkekten 5 beden üstün oluyor eril toplum yüzünden. 2 laf edemeyen erkeğin bile bir alıcısı oluyor,eciş bücüş adamların yanında dünya güzeli kızlar var. Bu adamların homojen bir toplumda eş bulamayıp üreyememesi lazım mesela. Konu sahibi siz her türlü evlenirsiniz ama birine razı olmanız lazım.
Zaten erkeklerin çoğusu evliliğe ellerinin altında hem iş yapan hem cinsellik yaşatan bir kadın olması gözüyle bakıyormuş biriyle evlenmeleri için çok da sevmelerine gerek yokmuş bunu arkadaşlık ettiğim erkeklerden duydum erkekler bizden çok farklı kafadalar ve bunları duydukça daha da soğuyorum. Ama diğer yandan da ben böyle olursam günün birinde yalnız kalacağım annelik duygusunu bilmeyeceğim hiç diye üzüleceğim tutuyor. Sizin bahsettiğiniz türde erkeklere bir çok kız razı geliyor ama sonra mutlu oluyorlar sanki ben çok sorgulayarak kendimi mutsuz edeceğim belki bilmiyorum. Şu tv8’de jess molho mu ne çıkıyor demet akalın ile o adamın konuşmaları fikirleri çok güzel mesela ama öyle erkekler de beni napsın falan oluyorum sonra 😂 Candan Erçetinin şarkısı gibi sevdik sevilmedim seveni sevemedim bunun mutsuzluğu sardı beni galiba

O akrabalar 35 te evlendim diye eşimin doğru düzgün işinin olmadığını düşünüyorlar. İş bulamadığı için evde kendi kendine çalıştığı yorumları yapıyorlar. Gerçekse eşim yazılımcı yurtdışı odaklı çalışıyor. Bu yaştan sonra ancak beni de ala ala işsiz güçsüz biri almıştır imajı yarattılar :)
Bende evlenirken akrabalarımı nişana çağırmıştım ilk sordukları soru ne kadar para alıyor olmuştu. Sonra gelip herşeyde kusur aramışlardı. Akrabalar niye böyle cidden🙄

Tam doğru tespit yapmışsınız gerçekten çevremdeki çoğu evlilik bu şekilde sanki kedilerin mart zamanı gibi bunların vakitleri geldi diye insanlar tanıştırılıyor birbirlerini az biraz beğenince de evliliğe adım atıyorlar. Benim çevremin bana kızmasındaki en büyük sebep bu çünkü hadi oğlumuzun evlilik vakti geldi diye bana gösterilen hiç kimseye ısınamıyorum. Ki bunların içinde mühendisten tutun pilot bile vardı 30 yaşından sonra bunları artık mumla ararmışım 🥲 Bu yaştan sonra artık lisedeki gibi aşk meşk olmazmış falan istediğim tek şey gerçekten karşılıklı sevip sevilmek ve bir de bu kişinin kötü insan çıkmaması mesleğe o kadar bakmıyorum ki çevremdeki herkesin tuhafına gidiyor çok mu şey istiyorum ki anlamıyorum 😞
daha 27 yaşındasın

ben 40 yaşındayım
ve kendi bildim bileli çalışıp 19 senedir ülkede en iyi okullardan birinden mezun olarak dünya klasmanında bir de işim var

etrafta ODTÜ Bilkent BÜ (bizim zamanımızın okulları) mezunu ya da doktor filan kaç kişi bulabildilerse bana söylediler fakat zaten fazla yok :KK70:

bizde de o sorun var
bekar kızların hepsi ya top 2-3 okuldan mezun ya uzman doktor, etrafta denk görülen erkek yok. çevrede erkekler vasat.

some ortalama anadolu şehri problems, hepimizin başında var böyle sorunlar....

bunun tartısını ancak sen bilirsin

ay ben öyle çok da aşkımdan öleyim gebereyim aramam, libido olarak da erkek görsem düşerim zaten, aramızı yapsınlar evlenirim gider, çol çocuk yapayım bu standart evliliği sürdürmek benim için etrafın evde kaldın bi baltaya da sap olamadın baskılarından daha az acılı olur diyebilirsin. olabilir, seçimdir.

bunu seçmezsen de sürekli birlerinden birşeyler duyarsın. ve sorgularsın. e bu da seçimdir.

kolay bir yol yok gördüğün gibi.

Aslında çok şey istemiyorsun ama önemsiz bir konuyu yüzünden canını sıkıyorsun. Çünkü evlilik gerçekten eskisi kadar önemli değil. Sevip sevilme mevzusuna gelince bu hayatta gerçek aşk gerçek sevgi diye bir şey yok. Aşk gelip geçici bir şey. Evlilikte bir yerden sonra sadece pişmanlık olarak kalıyor. Bu hayatta bekarliktan daha güzel bir şey yok dertsiz başına dert arıyorsun

Zaten erkeklerin çoğusu evliliğe ellerinin altında hem iş yapan hem cinsellik yaşatan bir kadın olması gözüyle bakıyormuş biriyle evlenmeleri için çok da sevmelerine gerek yokmuş bunu arkadaşlık ettiğim erkeklerden duydum erkekler bizden çok farklı kafadalar ve bunları duydukça daha da soğuyorum. Ama diğer yandan da ben böyle olursam günün birinde yalnız kalacağım annelik duygusunu bilmeyeceğim hiç diye üzüleceğim tutuyor. Sizin bahsettiğiniz türde erkeklere bir çok kız razı geliyor ama sonra mutlu oluyorlar sanki ben çok sorgulayarak kendimi mutsuz edeceğim belki bilmiyorum. Şu tv8’de jess molho mu ne çıkıyor demet akalın ile o adamın konuşmaları fikirleri çok güzel mesela ama öyle erkekler de beni napsın falan oluyorum sonra 😂 Candan Erçetinin şarkısı gibi sevdik sevilmedim seveni sevemedim bunun mutsuzluğu sardı beni galiba
ben kuzenlerimle kardeş gibi büyüdüm
abi derim bu yukarıdaki anlattığım profilde düzine düzine kuzenim var

biliyorum yani hiçbiri aşık olup evlenmedi

adım gibi biliyorum hatta yani neler neler biliyorum kızın karakteri fiziği vs. hakkında hakarete varan ne laflar edildiğini biliyorum
ama başörtülü olsun, devlette öğretmen olsun, genç olsun, bizim oralardan olsun (güya aileler benzer olur kafasıya ama çoğunun elinde patladı) gibi kıstaslar işledi hep.

ama şimdi eşlerine kalsa vuuuuuu hepsi aşktan ölmüşler kapılarında yatılmış kocişi bilmem nasılmış gibi lanse ediyorlar

leeen. bilmesek....

X