Ben hiç kendi ailemi kuramayacağım sanırım

Nasıl hangi erkekler? Daha şundan birkaç gün önce twitterda (ki twitter diğer sosyal medya sitelerne göre bir tık daha üst seviyede) kadınlar ve erkekler arasında büyük bir tartışma yaşandı çoğu 30’lu yaşlarda erkek kendisine 20’lerin başında kızları layık görüyor hatta bir grafik bulmuşlar kendilerine kadın erkek sağlıklı yaşları farklıymış utanmasalar 40 yaşında adama en uygunu 20 yaşında gencecik kız diyecekler. Sizin çevrenizde istisnalar vardır belki ama maalesef erkeklerin çoğusu bu kafada asıl kendileri 30’dan sonra kadınlardan daha yaşlı görünüyorlar dedim diye linç yedim bir de 😂
Ben 34 yaşındayım yaşıtım erkekler bildiğiniz patates oldu, yaşıtım kadınlar hala süper görünüyor bin tane sorumlulukları olmasına rağmen. Erkekler tek görevlerini işe gitmek zannediyorlar kendilerine bakmaktan acizler. Bekar olsam sümüğümü atmam hiçbirine kendimden genç birini isterim.

Zaten erkeklerin çoğusu evliliğe ellerinin altında hem iş yapan hem cinsellik yaşatan bir kadın olması gözüyle bakıyormuş biriyle evlenmeleri için çok da sevmelerine gerek yokmuş bunu arkadaşlık ettiğim erkeklerden duydum erkekler bizden çok farklı kafadalar ve bunları duydukça daha da soğuyorum. Ama diğer yandan da ben böyle olursam günün birinde yalnız kalacağım annelik duygusunu bilmeyeceğim hiç diye üzüleceğim tutuyor. Sizin bahsettiğiniz türde erkeklere bir çok kız razı geliyor ama sonra mutlu oluyorlar sanki ben çok sorgulayarak kendimi mutsuz edeceğim belki bilmiyorum. Şu tv8’de jess molho mu ne çıkıyor demet akalın ile o adamın konuşmaları fikirleri çok güzel mesela ama öyle erkekler de beni napsın falan oluyorum sonra 😂 Candan Erçetinin şarkısı gibi sevdik sevilmedim seveni sevemedim bunun mutsuzluğu sardı beni galiba
Evet erkekler aşık görünüp menfaatleri için evlilik yapabiliyorlar. Soğumayın herkesin karakteri, beklentileri farklı. Razı gelip evlenen kadınlar mutlu mu değl mi bilemeyiz sizin yetersiz bulduğunuz birşeyi başka biri yeterli bulabilir çünkü.
Ben 26 yaşında evlendim 34 yaşındayım anne olamadım çocuğum olmadı mesela. Düşünce tarzınızı değiştirin o yüzden hayat zaten yaşadığımız kadar bir yere yetişmiyoruz. Aşk evliliği istiyorsanız umarım öyle olur ama olmayadabilir. Bu konuları pek düşünmeyip hayatınızı yaşayın derim.

Tam doğru tespit yapmışsınız gerçekten çevremdeki çoğu evlilik bu şekilde sanki kedilerin mart zamanı gibi bunların vakitleri geldi diye insanlar tanıştırılıyor birbirlerini az biraz beğenince de evliliğe adım atıyorlar. Benim çevremin bana kızmasındaki en büyük sebep bu çünkü hadi oğlumuzun evlilik vakti geldi diye bana gösterilen hiç kimseye ısınamıyorum. Ki bunların içinde mühendisten tutun pilot bile vardı 30 yaşından sonra bunları artık mumla ararmışım 🥲 Bu yaştan sonra artık lisedeki gibi aşk meşk olmazmış falan istediğim tek şey gerçekten karşılıklı sevip sevilmek ve bir de bu kişinin kötü insan çıkmaması mesleğe o kadar bakmıyorum ki çevremdeki herkesin tuhafına gidiyor çok mu şey istiyorum ki anlamıyorum 😞
Bana da çevrem 25 yaşında evde kaldın sen birini bulamazsın diyorlardı. Bu çevre çok eğitimli insanlardan oluşuyordu bu arada cahil de değillerde sonra çok aşık oldum hemen evlendim. Bende çok kişiyle tanıştım içim ısınmamıştı. Moralinizi bozmak isteyen insanlar kendi hayatında mutsuz olup sizinde mutsuz olmanızı isteyen insanlar prim vermeyin bunlara. Hatta bir kısmı sizin bekar ve genç olmanızı kıskanıyor.

Bu yılda hala görücü mü varmış cidden?
Var maalesef. Acı gerçekte ailemin saçma sapan kişilere ısrar etmesi. Akrabamizin daha dogrusu yengemizin birisi yıllar önce nasil evlendi biliyor musunuz? Kendi teyzesiyle "Bizim kızımızı oğlunuza alin" diye haber gönderdiler. Sonra da akrabami sevdiğinden ayırıp o yengemizi aldılar. Sonra da o yengemiz ben 15 yaşındayken bana kendi teyze oğlunu görücü getirdi. Hala daha da saldırır o oğlanı istemedim diye. İşte benim dedikodumu yapan onlar.

belki o kadar değildir de şu bir gerçek

"onlardan farklı bir hayat yaşayıp daha mutlu olma ihtimalinizi" kıskandıkları kesin
Evet aslında bende bundan bahsediyordum. Basit yazdım belki yanlış anlaşılır ama farklı bir hayat yaşayıp mutlu olma ihtimalini kıskanan insan çok gördüm çok güzel yazdınız teşekkür ederim.
Bir ortamda çoğu insan evli az bekar varsa o bekarlardan rahatsızlık duyulabilir mesela bizle aynı hayatı yaşasın mantığıyla evlendirmek isterler, mobbingle de evlendirirler genelde🙄

Ama bir yandan da haklı değiller mi sanki hem tipi ortalamanın üzerinde hem de mesleğini eline almış erkekler üniversitede kapılıyor zaten :KK43:((

Nasibin varsa bulur seni zaten bence haklı değiller. Yorum yapan bir arkadaş vardı. 37 yaşımda evlendim diye başlayan. Onun mesajı çok hoştu. Tekrar okumanızı tavsiye ederim :)

Hangi erkekler onlar 25 yaş altı kızlarla evlenen? Daha birkaç gün önce kuzenim evlenme teklifi aldı. 34 yaşında. Keyifince takıldı bu yasa kadar. Ablam da aynı şekilde 34 yaşında kendisiyle yaşıt biriyle evlilik yaptı.
Arkadaş grubum 27-28 yaşlarında evlendi hep kendi yaşıtlarıyla. Erken evlendik diye hayıflanıyoruz şu anda. 25 yaş altında daha okul yeni bitmiş oluyor neredeyse.
Konu sahibinin 23 yaşında gelinlik bakan arkadaşına üzüldüm ben:KK70:
Ben kendi çevremde gördüğüm kadarıyla yorumladım hanımefendi desteklediğim bir durum da değil bana kalırsa. Ama sırf ben söylemiyorum bunu zaten, örneğin 30 yaşında bir adam kendiyle yaşıt biri yanında daha genç/toy seçenekler oldu mu o tarafa yöneliyor. Sizin söylediğiniz örnekler muhtemelen daha aklı başında insanlar. Daha yakınlarda bir arkadaşım evlilik düşünüp ayrıldığı kişinin henüz ünide olan bir kızla nişanlandığını söylemişti. Bir de genelleme yapmak doğru değil ama çok şekilciler bence, yine çok guzel bir kadın 30+ olsa yaşı farketmiyor kimse için ama tam tersi olunca "yaşı da var" oluyor cunku neden çok guzel diye.. Bir şeyler paylaştığı/paylaşabileceği ve karakterini sevdiği kişiyle evlenen aklı başında insan sayısı cidden azaldı diye düşünüyorum ben.

Var maalesef. Acı gerçekte ailemin saçma sapan kişilere ısrar etmesi. Akrabamizin daha dogrusu yengemizin birisi yıllar önce nasil evlendi biliyor musunuz? Kendi teyzesiyle "Bizim kızımızı oğlunuza alin" diye haber gönderdiler. Sonra da akrabami sevdiğinden ayırıp o yengemizi aldılar. Sonra da o yengemiz ben 15 yaşındayken bana kendi teyze oğlunu görücü getirdi. Hala daha da saldırır o oğlanı istemedim diye. İşte benim dedikodumu yapan onlar.
Akrabalar niye böyle cidden ya.Ailenizde elalem ne der diye düşünüyordur. Milletin saçma sapan laflarını duymak rahatsız edici biliyorum ama görmezden gelin duymazdan gelin.

Türk toplumuna göre geç denecek bir yaşta evlendim. Bu arada hayatımı şahane bir şekilde yaşıyordum ki, eşim karşıma çıkarak varlığıyla evlilik hakkındaki bakış açımı değiştirdi.

Eşim benden 4 yaş küçük. Arka arkaya 2 tane de çocuğumuz oldu.

Şimdi ben ne kaybettim? Hiçbir şey. Tam tersi, kazanımlarım çok çok fazla. Üstelik en güzel yaşlarımda sorumluluk, kaos da yaşamadığım için resmen eşimden 20 yaş küçük duruyorum.

Eğer ki, hayat planınızda evlilik varsa emin olun adam ayağınıza dolanıyor ve bu iş mutlaka oluyor. Enerji düşünceyi takip eder. Düşünceleriniz de güzel olsun:

bu yaz bir örneğimiz 40 yaş kadın (1-2 yaş üstü de olabilir) 22-23 yaş polis, umrede tanıştılar kadın çarşaflı hafız bir hoca, x bir tarikattan, 2. evliliği
oğlan da herhalde görevlendirmeyle gitmiş sağlıkçı güvenlikçi gidiyormuş öyle

en son örneğimiz mühendis erkek 25-26 yaş devlette, bunları direkt tarikat evlendirmiş , kadın 10 yaş büyük. çocuğun ailesi ehl-i tarikat değil çok karşı çıkmış ağlamışlar düğüne gelemişler filan ama evlendiler.

oluyor valla ortalama muhafazakar anadolu insanı dediğim profili -uymasam da- daha bi az-çok anlıyorum
ama bir de böyle ortalamaya göre ilginç gelen örnekler de var
Evet benim gördüklerim de böyleydi, adamlar hep tıp hem de mevki olarak iyilerdi, kadınlar da dediğiniz gibi tarikat, hafız vs

Tam doğru tespit yapmışsınız gerçekten çevremdeki çoğu evlilik bu şekilde sanki kedilerin mart zamanı gibi bunların vakitleri geldi diye insanlar tanıştırılıyor birbirlerini az biraz beğenince de evliliğe adım atıyorlar. Benim çevremin bana kızmasındaki en büyük sebep bu çünkü hadi oğlumuzun evlilik vakti geldi diye bana gösterilen hiç kimseye ısınamıyorum. Ki bunların içinde mühendisten tutun pilot bile vardı 30 yaşından sonra bunları artık mumla ararmışım 🥲 Bu yaştan sonra artık lisedeki gibi aşk meşk olmazmış falan istediğim tek şey gerçekten karşılıklı sevip sevilmek ve bir de bu kişinin kötü insan çıkmaması mesleğe o kadar bakmıyorum ki çevremdeki herkesin tuhafına gidiyor çok mu şey istiyorum ki anlamıyorum 😞
Yaşla birlikte seçenekler evet azalıyor. O tanıştırdiklari kişilerle kaç kere görüştünüz? İlk görüşte çok büyük bir aşk bekliyorsanız bu beklenti çok gerçekçi değil. Mantığınıza yatan itici gelmeyen kişilerle en az 3 kere görüşüp karar verin derim . Karşılıklı sevmek zaman istiyor

Nasıl hangi erkekler? Daha şundan birkaç gün önce twitterda (ki twitter diğer sosyal medya sitelerne göre bir tık daha üst seviyede) kadınlar ve erkekler arasında büyük bir tartışma yaşandı çoğu 30’lu yaşlarda erkek kendisine 20’lerin başında kızları layık görüyor hatta bir grafik bulmuşlar kendilerine kadın erkek sağlıklı yaşları farklıymış utanmasalar 40 yaşında adama en uygunu 20 yaşında gencecik kız diyecekler. Sizin çevrenizde istisnalar vardır belki ama maalesef erkeklerin çoğusu bu kafada asıl kendileri 30’dan sonra kadınlardan daha yaşlı görünüyorlar dedim diye linç yedim bir de 😂
Ya öyle Twitterlara yazmakla gerçek hayat bir olmuyor. Kağıt üstünde ben de kendimi nelere layık görüyorum bir bilseniz :KK70: Bence böyle sosyal medya manipülasyonlarına gelmeyin.

Bir de evlenmek mi önemli, doğru evlilik yapmak mı? İkisi çok farklı şeyler. 25 yaş altı kızlar erkekler için saha popüler diyelim ki. Peki 25 yaş altında evlilik yapan kadınların daha ileri yaşta evlilik yapanlara göre mutluluk düzeyi nedir? Esas sor bu. Siz evlilikten ne bekliyorsunuz? 23 yaşında daha hayat tecrübesi sıfırken kendinden 10-15 yaş büyük biriyle evlenip, bir de onun anası akrabası, elti görümce uğraşmak çok mu çekici bekar olmaktan? Geleneksel Türk aile yapısı rollerine göre yaşamam ben eşimin ve onun ailesinin kuralları da neymiş diyen zaten 23'te evlenmez. O kadar küçük yaşta evlenen kadın kendinden büyük adam tarafından yönlendirilir malesef. Sorun farki değil. 23-35 başka, 30-42 başka.

Yaşla birlikte seçenekler evet azalıyor. O tanıştırdiklari kişilerle kaç kere görüştünüz? İlk görüşte çok büyük bir aşk bekliyorsanız bu beklenti çok gerçekçi değil. Mantığınıza yatan itici gelmeyen kişilerle en az 3 kere görüşüp karar verin derim . Karşılıklı sevmek zaman istiyor
Birine içim en ufak şekilde ısınmadıysa sonradan da asla ısınma olmuyor 😞

Ya öyle Twitterlara yazmakla gerçek hayat bir olmuyor. Kağıt üstünde ben de kendimi nelere layık görüyorum bir bilseniz :KK70: Bence böyle sosyal medya manipülasyonlarına gelmeyin.

Bir de evlenmek mi önemli, doğru evlilik yapmak mı? İkisi çok farklı şeyler. 25 yaş altı kızlar erkekler için saha popüler diyelim ki. Peki 25 yaş altında evlilik yapan kadınların daha ileri yaşta evlilik yapanlara göre mutluluk düzeyi nedir? Esas sor bu. Siz evlilikten ne bekliyorsunuz? 23 yaşında daha hayat tecrübesi sıfırken kendinden 10-15 yaş büyük biriyle evlenip, bir de onun anası akrabası, elti görümce uğraşmak çok mu çekici bekar olmaktan? Geleneksel Türk aile yapısı rollerine göre yaşamam ben eşimin ve onun ailesinin kuralları da neymiş diyen zaten 23'te evlenmez. O kadar küçük yaşta evlenen kadın kendinden büyük adam tarafından yönlendirilir malesef. Sorun farki değil. 23-35 başka, 30-42 başka.
Bana göre zaten erkek küçük bile olabilir ki ben 21-22 gösteriyorum şu anda hatta geçen gün hangi liseye gidiyorsun diye soruldu kendimden küçük olan erkeğin yanında bile küçük durabilirim ileride 😂 Ama Türk toplumunda yetişen erkekler genel olarak kendilerini pek bir şey zannediyorlar benim ona da canım sıkılıyor. Büyük kadınlara sadece cinsel amaçlı yaklaşırlarmış saçma sapan bir sürü can sıkıcı şeyler yazdılar

Ben kendi çevremde gördüğüm kadarıyla yorumladım hanımefendi desteklediğim bir durum da değil bana kalırsa. Ama sırf ben söylemiyorum bunu zaten, örneğin 30 yaşında bir adam kendiyle yaşıt biri yanında daha genç/toy seçenekler oldu mu o tarafa yöneliyor. Sizin söylediğiniz örnekler muhtemelen daha aklı başında insanlar. Daha yakınlarda bir arkadaşım evlilik düşünüp ayrıldığı kişinin henüz ünide olan bir kızla nişanlandığını söylemişti. Bir de genelleme yapmak doğru değil ama çok şekilciler bence, yine çok guzel bir kadın 30+ olsa yaşı farketmiyor kimse için ama tam tersi olunca "yaşı da var" oluyor cunku neden çok guzel diye.. Bir şeyler paylaştığı/paylaşabileceği ve karakterini sevdiği kişiyle evlenen aklı başında insan sayısı cidden azaldı diye düşünüyorum ben.
İşte ben de diyorum ki bu şekilci, sığ adamlarla zaten neden evlenelim. Yönlendirecek, hakimiyet altına alacak insan arıyorlar. Ee mutlu mu olunacak o evlilikte?
Benim söylediğim insanlar evet aklı başındalar. Burada da heralde kendimizce insanları daha aklı başında olmaya yönlendirmeye çalışıyoruz diye düşünüyorum.

Bana da çevrem 25 yaşında evde kaldın sen birini bulamazsın diyorlardı. Bu çevre çok eğitimli insanlardan oluşuyordu bu arada cahil de değillerde sonra çok aşık oldum hemen evlendim. Bende çok kişiyle tanıştım içim ısınmamıştı. Moralinizi bozmak isteyen insanlar kendi hayatında mutsuz olup sizinde mutsuz olmanızı isteyen insanlar prim vermeyin bunlara. Hatta bir kısmı sizin bekar ve genç olmanızı kıskanıyor.
Bu evlen yada evde kaldın diyenler ne kadar eğitimli olsalar da hala geri kafalılar

Türk toplumuna göre geç denecek bir yaşta evlendim. Bu arada hayatımı şahane bir şekilde yaşıyordum ki, eşim karşıma çıkarak varlığıyla evlilik hakkındaki bakış açımı değiştirdi.

Eşim benden 4 yaş küçük. Arka arkaya 2 tane de çocuğumuz oldu.

Şimdi ben ne kaybettim? Hiçbir şey. Tam tersi, kazanımlarım çok çok fazla. Üstelik en güzel yaşlarımda sorumluluk, kaos da yaşamadığım için resmen eşimden 20 yaş küçük duruyorum.

Eğer ki, hayat planınızda evlilik varsa emin olun adam ayağınıza dolanıyor ve bu iş mutlaka oluyor. Enerji düşünceyi takip eder. Düşünceleriniz de güzel olsun:
Ne güzel sorması ayıptır kaç yaşında evlendiniz? İnşallah benim karşıma da öyle bir insan çıkar toplumun düşündüğünün aksine kadının büyük olduğu ilişkiler hep daha sağlam oluyormuş bilmiyorum ne kadar doğru bunu çevremdekilere söylediğimde hemen tepki alıyorum o ayrı….

Birde şu var evlilik kurumu ülkemizde erkeğe yarayan, erkeğin mefaatlerini güden bir kurum. Kadınların sırtına bin tane yük yükleniyor, kadınlarımız bu yüklerin altında eziliyor. Toplum baskısı olmasa, daha özgür olsak kadınların çoğu evlenmez. Evlenen de çocuk için evlenir erkekler ortada kalır.
Erkeklerin bir çoğu 5 para etmez ortalama bir kadın ortalama bir erkekten 5 beden üstün oluyor eril toplum yüzünden. 2 laf edemeyen erkeğin bile bir alıcısı oluyor,eciş bücüş adamların yanında dünya güzeli kızlar var. Bu adamların homojen bir toplumda eş bulamayıp üreyememesi lazım mesela. Konu sahibi siz her türlü evlenirsiniz ama birine razı olmanız lazım.
Evet toplum baskısı var ama bazı kadınlar da çok evlilik meraklısı yani evliliği bir b.k sanıyorlar. Ama devir birazda olsa değişti aklı başında olan kadın da erkekte artık evlilik istemiyor

X