Bencil anne mi oluyorum şimdi

kardeş istiyorum diyebilir çocuk bu, kardeşi oyun arkadaşı gibi hayal eder, arkadaşının vardır o da oluversin ister falan. düşünsene evde seninle oynayan senin boyutunda biri var. bugün istedi diye doğurduğunu yarın istemeyince napacaksınız? çocuğa oyuncak alır gibi bi şey değil bu. ayrıca çevredekiler soruyor diye de doğurulmaz. bu iki yetişkin olarak eşlerin düşüneceği, isteyeceği ya da istemeyeceği bir durum.

konudan bağımsız tontriko tontriko nickinizi görmemle birlikte "mini minnak tontiskos" çalıyor beynimde:KK45:

Merhabalar , muhtemelen daha önce de benimle aynı sorunu yaşayanlar olmustır . Kısaca anlatayım, 5 yaşında kızım var , öğretmenim. Gayet güzel iki kişilik çok mutlu bir dünyamız var kızımla. Benim annemle olan ilişkim tam bir fiyasko idi, annem erkek evlat düşkünü meşhur annelerden biriydi ve beni de ananem büyütmüştü neyse Ama korktuğum basıma gelmedi bu konuda . Kızıma sonsuz bir sevgi verdim şimdiye kadar, umarım bundan sonraki süreçte böyle devam ederim.
Sorun şu ki , beni kim görse ikinci çocuğu soruyor . Yaşım 35 , kendımı bi kere psikolojik olarak hazır hissetmiyorum , kızıma verdiğim emeğin enerjinin yarısını verebileceğimi sanmıyorum. Aslına bakarsanız istemiyorum da. Bu iki kişilik dünyada mutluyuz biz.. Ama bir söz kafama takıldı , çocuğumu sevıyorum dıyorsun ona bir kardeş bile vermiyorsun diyen bir arkadaşım beni içerden bi yerden yakaladı sanki. Hep tek kalacak kendi rahatın için yazık etme vs vs dedi, sizce doğru mudur , onun çocuğunun halası veya dayısı olmayacak - vs vs ben ölünce büyük derin acılar mı yaşayacak.. vicdan azabı hiç bitmiyor mu ? Bir tane bile yapmayacak mısın diyorlar , benim için çocuk büyütmek yedir uyut mantığından çok çok ötede bi yerde . Kızım çok istediğim bir bebekti , ıkıncı çocuk sırf birisi yalnız kalmasın diye yapılırsa ona da haksızlık olmuyor mu ??? . Her neyse sizce kızım ilerde nemi suçlar mı aranızda tek çocuk olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim
Çocuklarınızın birbirini seveceği garanti miymiş sorsaydınız arkadaşınıza. Çocuk için çocuk yapılmaz. Eğer siz istiyorsanız yapın.

Bu tarz konularda tek çocuk candır ile çok çocuk iyidir söylemi kıyasıya yarışır.
Bir tane doğru çıkarmak zor.
Herkesin kendi tercihi.
Kardeşler arası kötü olacak diye yapmamak da mantıklı bir argüman değil ya da omurboyu tek kalacak diye çocuk yapmak da.
Herkesin kendi tercihi.
Gücünüz yetebildigi bakabileceginiz kadar çocuk yapin.

Merhabalar , muhtemelen daha önce de benimle aynı sorunu yaşayanlar olmustır . Kısaca anlatayım, 5 yaşında kızım var , öğretmenim. Gayet güzel iki kişilik çok mutlu bir dünyamız var kızımla. Benim annemle olan ilişkim tam bir fiyasko idi, annem erkek evlat düşkünü meşhur annelerden biriydi ve beni de ananem büyütmüştü neyse Ama korktuğum basıma gelmedi bu konuda . Kızıma sonsuz bir sevgi verdim şimdiye kadar, umarım bundan sonraki süreçte böyle devam ederim.
Sorun şu ki , beni kim görse ikinci çocuğu soruyor . Yaşım 35 , kendımı bi kere psikolojik olarak hazır hissetmiyorum , kızıma verdiğim emeğin enerjinin yarısını verebileceğimi sanmıyorum. Aslına bakarsanız istemiyorum da. Bu iki kişilik dünyada mutluyuz biz.. Ama bir söz kafama takıldı , çocuğumu sevıyorum dıyorsun ona bir kardeş bile vermiyorsun diyen bir arkadaşım beni içerden bi yerden yakaladı sanki. Hep tek kalacak kendi rahatın için yazık etme vs vs dedi, sizce doğru mudur , onun çocuğunun halası veya dayısı olmayacak - vs vs ben ölünce büyük derin acılar mı yaşayacak.. vicdan azabı hiç bitmiyor mu ? Bir tane bile yapmayacak mısın diyorlar , benim için çocuk büyütmek yedir uyut mantığından çok çok ötede bi yerde . Kızım çok istediğim bir bebekti , ıkıncı çocuk sırf birisi yalnız kalmasın diye yapılırsa ona da haksızlık olmuyor mu ??? . Her neyse sizce kızım ilerde nemi suçlar mı aranızda tek çocuk olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim
Acılın tek cocuğum:) İleride sizi suçlamaz çünkü cocuk tek basına yapılan birşey değil. Cocuk sorumluluk. Sorumlulugu ve enerjınızı vermeye gücünüz varsa değerlendirebilirsiniz. Ha cocuğunuz tek çocuk olarak zorluk yaşayacak ,duygusal olarak birçok duygudan mahrum kalacak. En yakın arkadaşlarından kazık yedığınde insanlara olan güveni sarsılacak. Ailesi ile ilgili durumların sorumluluğu hep kendinde olucak, içinde hep yalnızlık olucak,..Ama cocugunuz yalnız kalmasın diye bakmakta güçlük çekiyorsanız kendinizi yıpratmayın.Arkadasınız cok ıstıyorsa gelip cocuga bakıp ekonomik olarak yardımcı olabilir.

arkadaşınız boş yapmış ona ne ayrıca.bende yıllarca oğluma kaliteli bir standart belirleyeceğim diye kendimi yırttım.yalnız kalmasın diye ikinciye hamile kaldım(birinci 10 yaşında).önce o da çok istiyordu neden herkesin var benim yok diyordu...
şimdi diyor ki ''beni neden bu kadar ciddiye aldınız?her söylediğimi ciddiye almak zorunda mısınız? odamı paylaşamam annemi babamı veremem ona....

en doğru ve olması gereken kararı kalbinize sorun.o size yol gösterir. ay her b.a maydonoz olmasın şu eş dost komşu kime ne yaa?dünya üzerindeki ilk ve son tek çocuk sizinki olmayacaktır.üzmeyin ponçik yüreğinizi

Hem iki kişilik hem nasıl evli oluyorsunuz o kısmı anlamadım ben ?
Sürekli iki kişi mutluyuz yazmışsınız da

Hem evli gibi hem evli değil gibi konusuyorsunuz

Evet bir de bu durum var. Şu an özel okula gidebilir , rahat rahat gönderebilirim , ama tabi bir çocuk daha olsa yapamam bunu. İkisini de özel okulda okutamam mesela . Bu durumda kıZımdan kısmak durumunda kalacağım bunlar da gerçek. En basiti benden bir bebek istiyor uzun zamandır almadım ama bebek 300 TL yani hersey çok pahalı artk
Tek çocuklu olmak bencillikse ben bencil bir anne olarak yazıyorum o zaman:)

Eşiniz çoğunlukla uzaktaymış, maddi olarak desteği olsa da manevi olarak yalnız bir annesiniz, hamile kalmam, hamileliğim, doğumum çok kolay oldu bu konuda şanslıydım, eşim her zaman yanımda ve destekçimdi buna rağmen tek çocuk.

Maddiyat da önemli ama sizin de bir mesajınızda yazdığınız gibi çocuk sadece doğur, yedir içirle büyümüyor, onu hayata hazırlamak da gerekiyor, büyüdükçe sorunları da çocukla birlikte büyüyor, ergenliği inişli çıkışlı yaşayabiliyorlar, her sorununa farklı bir çözüm bulmak zorunda kalıyorsunuz, ilk çocuğunuza yaptığınız annelik 2. çocuğunuzda işlemeyebiliyor çünkü kardeş de olsalar farklı karakterde doğuyorlar ve siz ister istemez her çocuğunuza başka bir anne olarak yaklaşıyorsunuz, bu da çocuklar arasında annem seni daha çok seviyor çekişmesine dönebiliyor.

Bir kere yalnızsanız, eşiniz yanınızda değilse ve her işi kendiniz çekip çevirmek zorundaysanız 2. doğumdan sonra bebeğin bakımıyla ilgilendiğiniz için ilk çocuğa eskisi gibi zaman ayıramıyorsunuz, çocuğunuz bunu anlamaya çalışsa da sorguluyor.

Tek çocuk hiç çocuk, kardeş yapmamak bencillik sözleri düşüncesizce bence, eskiden insanlar çocuk psikolojisi nedir bilmeden doğan büyür deyip çocuk yapıyormuş, annelerin yabana atılmayacak bir kısmı doğurduğu onca çocuğa tahammülsüzdü aslında, zira çocuk annenin sorumluluğu kabul edilir babalar akşamdan akşama çocukları uykuda severse severdi, çocukların psikolojisini de anlamadılar.

Bugün hala günümüz gençlerinde bile bir takım olumsuz davranışlar varsa çoğu yap bir çocuk düşüncesiyle dünyaya getirilip doğan büyür mantığıyla büyütülen çocuklar.

Lafı çok uzattım ama birden çok çocuk için annenin bunu psikolojisi kaldırır mı, manevi olarak tüm çocuklarına yetebilir mi? Önemli olan bu bence.

iki kızım var ve araları 9,5 yaş
yıllarca hem maddiyat hemde bakamam düşüncesiyle düşünmedik 2. çocuk
yaşım 32 33 olunca beni bir isteme aldı nedense o sıralar kızım da "bencilsiniz anne baba olmak için beni yapmışsınız" vs dedi (yaş 8,5 falan bu arada)
eşim pek yanaşmıyordu ama ben isteyip kızım da böyle yapınca istedi istedik oldu :)
yani hem ben hem kızım istiyor diye oldu :KK70: bin şükür

şimdi 2. kardeş istiyor olmaz kızım ablan var siz 2 kardeşsiniz vs vs diyorum :)

Arkadaşınızı boşverin de bence eşinizin düşünce biçimi nedeniyle başka çocuk yapmamak sizin için daha hayırlı olacaktır. "Bakacak olan sensin" demek bence bir kadına, bir eşe hakarettir..
Siz de çalışıyorsunuz, siz de dışarıda mesai harcıyorsunuz. Evdeki mesaiden bahsetmiyorum bile. Ama laf kısaca "eşim genelde dışarıda" oluyor.

Ben ikinciye hamileyim. Eşim ve ben karar verdik. Oğluma fikrini sormadım zira o karar verebilecek yetide değil. Ama onun adına sürekli hazır mıyım oğlumla da aynı şekilde ilgilenebilecek miyim diye düşündüm. Hala düşünüyorum. İşten çıkacağım ama evde olsam da eşim her fırsatta yanımızda olmaya çalışacaktır. Yorgunsam ona paslayacağım sonuçta..

Çok merak ediyorum bu yoğun babaların çocukları baba olarak neyi nasıl model alıyorlar? Bir çocuğun anneden öğrendikleri farklı, babadan öğrendikleri farklıdır..

Benim tek çocuk olan arkadaşlarım var gayet de kendilerince çevreleri var.Kendi kurdukları aileleri var .
Biz 3 kardeşiz geçen yıl boşandım ablam ve kardeşimden hiç fayda destek görmedim.
Arkadaşlarım daha çok yanımda oldular.

İnsanlar çok gereksiz fikirlerini söylüyorlar biraz sınır çizip terslemeniz gerekiyor.
Böyle yapmazsanız konuşmaya devam ederler.
Çocuğa bakacak büyütecek doğuracak olan sizisiniz konuşan insanlar değil .

Hem iki kişilik hem nasıl evli oluyorsunuz o kısmı anlamadım ben ?
Sürekli iki kişi mutluyuz yazmışsınız da

Hem evli gibi hem evli değil gibi konusuyorsunuz

Devrem adam genelde dışarıdaymış. "Sen bakacaksın nasılsa istersen yap" demiş beyzade..
Sanki kadıncağız çalışmıyor 😒
Ayrıca kadın dışarıda çalışmasa bile baba evin ergeni gibi takılamaz..

Şimdi her evliliğin dinamiği farklıdır derler de bu kafaları sen ben o değiştirmedikçe bu düzen böyle gider..

Devrem adam genelde dışarıdaymış. "Sen bakacaksın nasılsa istersen yap" demiş beyzade..
Sanki kadıncağız çalışmıyor 😒
Ayrıca kadın dışarıda çalışmasa bile baba evin ergeni gibi takılamaz..

Şimdi her evliliğin dinamiği farklıdır derler de bu kafaları sen ben o değiştirmedikçe bu düzen böyle gider..
Eee bu nasıl evlilik ki
Boşanırım daha iyi yahu !

Bir arkadasim çocuğu istediği için ikinciyi yapıyor. Bir konuda yardım istediği zaman çocuk aklıyla çocuk mu yapılır yapmasaydin diyor abi. Böyle konularda tek söz sahibi anne olmalıdır. Gecenin köründe bebek uyanınca herkes mışıl mışıl uykusuna devam ediyor. Tamamen aynı durumdayız yaş kız çocuk meslek vs. Yapmayi düşünmüyorum dünyanın halı ortada. Bir çocuğum olursa ona en iyi imkanı sağlamak için elimden geleni yaparım. Ama iki tane o kadar imkanla olmuyor.

Birbirlerine bağlı kardeş olacakları nerden biliniyormuşki
3 senedir kardeşimi görmüyorum farklı şehirlerdeyiz zaten
Herkesin kendine göre bir hayatı var yaşayıp gidiyor
İstemiyorsanız yapmayın çünkü sağlam psikoloji gerekiyor yardımcı gerekiyor
İnsan o yorgunluğu üzerinden atamıyor vs
Birde cinsiyetler farklı olursa dahada uyuşmaz oluyorlar

Cok biliyorlar. Benimde kizim 4 yaşında ve kardes düşünmüyorum. Bende tek çocuğum eksiklik hissetmedigim gibi yeri geliyor iyi ki yok diyorum. Eşim cok kardesler yakinda oturuyoruz hic bir zor veya mutlu zamanimizda yanimizda olmadiklari gibi devamli problem yaratan kisiler. Keza kendi annem babamda kardeşleriyle oyle. Ha cok iyiler yok mu var ama kardesi var diye de her insan hayatta cooook sansli degil

iki kızım var ve araları 9,5 yaş
yıllarca hem maddiyat hemde bakamam düşüncesiyle düşünmedik 2. çocuk
yaşım 32 33 olunca beni bir isteme aldı nedense o sıralar kızım da "bencilsiniz anne baba olmak için beni yapmışsınız" vs dedi (yaş 8,5 falan bu arada)
eşim pek yanaşmıyordu ama ben isteyip kızım da böyle yapınca istedi istedik oldu :)
yani hem ben hem kızım istiyor diye oldu :KK70: bin şükür

şimdi 2. kardeş istiyor olmaz kızım ablan var siz 2 kardeşsiniz vs vs diyorum :)
Çok iyi ya çok güldüm. 2. Kardeş istemesine 😅

Aynı şekilde çocuk düşünmüyordum oğlum 5 yaşında aynı şeyi bana da söylediler ben bi tane yeter diyordum ama kazara hamile kaldım miniğim de şu an kucağımda 2 aylık..kimsenin sözüne aldanma çok daha yorucu ve yıpratıcı süreç oluyor annenin istemesi ve hazır olması lazım

X