Bilgisayar ya da Elektrik Elektronik Mühendisliği mi Eczacılık mı ?

Oğlanı 2. düşünceye sevkeden şahıs babası.
Babasının kendi işinden elde ettiği kazancı abuk sabuk çocukların gözüne gözüne sokması (bence çok yanlış dünyanın bin türlü hali var deyip de davranmıyor)
Ortalık toz pembe gösteriliyor öyle uçuk kaçık hayaller bile seriliyor ki oğlanların önüne anlatsam çat diye çatlar insan orta yerinden

Eczacilik nedir ya bu çağda? Bakkal gibi. Ne uzar ne kisalirsin. İçine ettiler zaten eskisi gibi diil k. Bilgisayar muh girip elektrik elektronikte çap yapsin bence o kadar kararsizsa. Hersey teknoloji uzerine kurulu. Teknolojiye yazilima yönelsin. Elektrik elektronik sececekse mesela eletronik kismina yonelsin tıp gibidir o bölüm de tutup orta gerilimde kendini gelistirmesin daha vizyonlu gelecege yonelik düşünsün. Parayi sever nedir parayi sevmeyen mi var :)

Bu ay pilotlarin maaşı da yariya indirildi. Ben genclerde hic idealizm goremiorum pilotlar iyi kazanio diye pilot olmak istiyorlar. Ama yolcu pilotlugu nedir? şoförlük. Eskiden otobus soforlerine de saygi sonsuzdu kaptan kaptan denirdi kasilirlardi :) Yakinda pilotsuz uçan uçaklar çıkar. Kurdugun hayaller gelecege yonelik mi biraz düşünmek lazim. Bence konu sahibinin bunu sorgulamasi güzel bisey. Cunku gerçekten cocuklar hicbisey düşünmüyor.

Eczacıların ne kadar para kazandığını bilseler kimse böyle yorumlar yazmazdı..

Eczacilik nedir ya bu çağda? Bakkal gibi. Ne uzar ne kisalirsin. Parayi sever nedir parayi sevmeyen mi var :)

Bulunduğum ilçedeki çoğu eczane sahibi milyonlarla oynuyor benimki onları görüyor

Ayrıca yaşına göre fazla birikimci /para göz

Evet öyleymiş, kendisini de aylarca eğitime çağırmadılar daha yeni çağrıldı. O da hep uçuş simülasyonlarını falan izlerdi, özenirdi. Yine çok para ve emek dökülmesi gereken bir meslek ama o kadar geleceğe takılırsa pek adım atması mümkün olmayabilir. Bizim meslek de eskiden çok kıymet görürdü, şu an hiç görmüyor mesela. Ben atandım ama bir başkasının atanacağının garantisi yok, özel sektörde ne bulacağının garantisi yok. Kendi deneyimime dayanarak başkasına şunu bunu seç diyemem, her şey bir anda değişebilir. Keza genetik mühendisliğine de geleceğin mesleği diyorlardı, bizde tam anlamıyla bir iş potansiyelleri yok. Kişi sevdiği meslekte bir şekilde yolunu bulur diye düşünüyorum ben, gelecekteki potansiyeller değişebilir zaman içinde.

Eczacıların ne kadar para kazandığını bilseler kimse böyle yorumlar yazmazdı..
Sadece eczane sahipliği yapmıyor bazı tanıdıklarım nakliyat şirketi de kurmuşlar
Aslında kimin eczacılık dışında ne yaptığını nelerle uğraştığını tam anlamıyla bilen yok

İşte birinin başarısı bir başkasının onu devam ettireceğinin garantisini vermeyebiliyor. Ben bu süreçte çok acele etmemesini, derslerde neyi seviyor ve başarılı oluyorsa o şekilde ilerlemesini önerebilirim. Ben lisede yıllarca sayısalcı kalıp son sene eşit ağırlıktan bir bölüm tercih ettim. O yüzden her zaman insan hedefinde istikrarlı ilerleyemeyebiliyor çünkü kişiliğimiz değişiyor. Bunu çok doğal görüyorum.

Aynen doğru ne olacagi belli degil. Ama teknolojik şeyler asla demode olmuyor tabi bu kişinin onunla mutlu olacagini gostermez. Belki küçük bi ilcede eczanesinde oturup oglen ust kattaki evine çıkıp kestirirse daha mutlu olur. Mutluluk zor bisey. Sen annesi babasi olarak en iyisi olsun istiosun ama en iyisi onu mutlu edecek mi bakalim. Zor.

Bulunduğum ilçedeki çoğu eczane sahibi milyonlarla oynuyor benimki onları görüyor

Ayrıca yaşına göre fazla birikimci /para göz

:)) Ben de öyleydim. O zaman en iyi sen tanırsın oğlunu annesi. Bir düşün nasi bi yaşam tarzı onu mutlu eder. Ama eski eczacidir onlar. Simdi bi suru kısıt geldi. En fazla aylik ne geçer ele bi hesabini yapsin. Ama gelecege yonelik teknolojik şeyleri de düşünsün bi.

Bir tanıdığımız geçen dedi ki oğlu avukat olacakmış

bir davada 50 bin alsa haftada 4 davanız olsa karı koca avukatsınız sırtınız yere gelmez

güldüm sadece güldüm

Aylık bir milyon altıyüz bin kazanıyormuşuz

Bu makul mu değil ama çocuk buna inanmış birisi demiş çevrelerinde avukat

Oysa adam öyle dememiştir denk gelir bir dava alırsın 50 bin, idare eder demiştir her dava 50 haftada 4 dava diye hesap olmaz

Babası mı müteahhit? Eğer öyleyse mimarlık da düşünebilir. Ben kimseye mimarlığı önermem normalde :) Ama madem müteahhitlik düşünüyor, mimarlığı değerlendirebilir.
Seçeceği diğer tüm mesleklerde kariyer için kendisinin çabalaması gerekecek çünkü. Mimarlık da sevmeden okunacak, yapılacak iş değil ama babasının yolundan gitmeyi düşünüyorsa işine en çok yarayan bu olur sanırım.

Üniversite değil bölüm seçin. Mühendislik için önemli olan iyi bir üniversite değil kişinin ilgisi alakası. Etrafımda ODTÜ mezunu olup saçma sapan işlerle uğraşanlar da var iç Anadolu da herhangi bir üniversiteden mezun olup çok iyi yerlerde olan ve o sayılı üniversitelerden mezun koca adamlara iş öğretenler de. Bu noktada önemli olan çocuğunuzun ilgisi. Hangisini istiyorsa tercihini o yönde yapsın. Hiç birine ilgisi yoksa ve mühendislik yazacaksa bence ilk sırada bilgisayar müh olmalı.

biz de çocukların geleceği için uğraşıyoruz ama bu beyefendi deki azme hayran kaldım valla .Çocuğum için tekrar meslek sahibi olmak hiçççç aklıma gelmezdi

biz de çocukların geleceği için uğraşıyoruz ama bu beyefendi deki azme hayran kaldım valla .Çocuğum için tekrar meslek sahibi olmak hiçççç aklıma gelmezdi
dimi
Adam yilmisti bence oglundan.
hayat zor ne yapsın adam ben de yaşlanınca anca kendim geçinirim alamam diye daha yeni 9 olan kızımın takı setini bileziklerini ve araba parasını biriktirdim .hatta kreş ve anaokulu da dahil hiç özel okula göndermedim şu ana dek onu da biriktiriyorum ki bir ihtimal kazanamazsa diye çok doktor olmak istediği için özel tıp fakültesine göndereceğim.Ana baba olmak uzun vadeli düşünmeyi gerektiriyor evlat için maalesef

Ahaha bir saglıkcı cogu arkadası eczacı olan biri olarak buradaki eczacılar su kadar yorumlarına ben de güldüm bol bol kazanan avukat var mı var eczacı da var ama yeni nesilde o kadar az ki.ki ilerleyen zamanlarda da giderek azalıcak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…