Bir ev sahibi ve kira artışı konusu da benden

İşte o sizin ev ahibiniz değil artık. Eski Borcu vardı onu ödüyordu diyebilir. Haber verdik bize kira vermedi diyebilirler. İnsanların nereden pislik yapacağı belli olmaz bence ama yine de siz bilirsiniz tabi belki ben fazla paranoyak düşünüyorumdur. Ama resmi ev sahibiniz kimse bankadan ona ödeme yapıyor olmanız gerekir. Yoksa kirayı o kadar artırmayı düşünen adam o kadar zamandır neden sizle oturup bi konuşmuyor. İçini görmedikleri evi almaları da ilginç kendi aralarında anlaşmış bile olabilirler.
Ama işte ben evin satıldığını nasıl bilebilirim ki ?? Bana hiç bir bildiri gelmedi. Kimse beni aramadı ya da evime bir tebligat, ihtar gelmedi .. Bunu kanıtlaması gereken karşı taraf değil mi ? Durumu şuan öğrendim ve yeni kiramı yeni ev sahibine yatıracağım . Zaten muhtemelen olay anlaşmalı satış ama orası beni ilgilendirmediği için düşünmüyorum.

Merak ediyorum acaba şu kirayı 3-5 ay ödemeden evi boşaltan, ya da hep anlatılan; kira ödemeden evi gasp eden kiracılar nasıl yapıyor bu işi 😂.. İyi ve dürüst olmanın hiç bir faydasını görmedim ben, ki yaşım da az değil 36 oldu .. bu yaştan sonra değişimem oda ayrı konu..
Ah ah .bu konudan öyle muzdaripimki
Mart ayında ev aldım. 3 ay zaman verdim bu zaman oldu hala çikmadi.
3 aydir kira aidat vermiyor
Telefonlara çikmiyor.zaten 3 arti 1 giyinme odalı havuzlu eve aylik 1.750 veriyordu onuda vermez oldu
Mahkemeye verdim 8binimde öyle gitti.
Aidati vermedigi için yönetici ben cebimden veremem dedi ben veriyorum baska yolu yok.
Bu aradada şuan oturdugum ev sahibi ihtar çekiyor icraya veriyor avukatini aratıyor cıkin diye.
Ah ah ev sahibim çikin diyo,kiraci tfna bile cevP vermiyor. Buranin aidatı kirasi.mahkemem mart ayinda.
Hem kiracidan cekiyorum hem ev sahibinden.
Bu savastan benim kadar etkilenen olmadi heralde😔

Ama işte ben evin satıldığını nasıl bilebilirim ki ?? Bana hiç bir bildiri gelmedi. Kimse beni aramadı ya da evime bir tebligat, ihtar gelmedi .. Bunu kanıtlaması gereken karşı taraf değil mi ? Durumu şuan öğrendim ve yeni kiramı yeni ev sahibine yatıracağım . Zaten muhtemelen olay anlaşmalı satış ama orası beni ilgilendirmediği için düşünmüyorum.
Ev l değiştirince eve tebligat gelmiyor bildiğim kadarıyla yeni ev sahibi eğer çıkmanızı isterse 1 ay içinde ihtar çekiyor. Ya da yeni kontrat yapıyor. Yeni kontrat imzalanmazsa eski kontratınız aktif sayılıyor olabilir. Sözlü olarak biz bildirdik ama bize para yatırmadı demeleri mümkün bence.

Evi alıp İhtar çekmediyse sözleşme bitiminden 1 ay sonraya kadar dava açabilir ama önemli olan ihtar çekmiş olması evi aldıktan 1 ay içinde.biz ev aldık içinde kiracı vardı hemen ihtar çektik ihtiyaç sebebiyle kullanacağımız için.6 ay süreleri vardı ama 3 ayda çıktılar tabi o sırada bize eski sözleşmede ne ödüyorlarsa onu ödediler çıkarmayı kafaya koyduğumuz için zam falan yapmadık.bazıları yüzde 25 sınır falan diyorda sözleşmenize iyi bakın mesela daha önceki yıllarda sözleşmede üfe yazmasına rağmen daha az miktarda anlaştıysanız sözlü olarak ve o şekilde yatırdıysanız.ev sahibi eksik ödeme sebebiyle hem icra yapıp hem tahliye davası açabiliyor.sözleşmenize bakmadan yüzde 25 diye diretip zararlıda çıkmayın.yeni malik evi almadan sizinle neden görüşsün zaten evi aldıktan sonra sizle muhatap olması daha doğru.ben olsam direkt ihtar çekerdim sizi çıkarırdım.zar zor ev alıyor insanlar ondan sonra birde çıkmam diye direten kiracılarla uğraşıyor gerçekten rezalet bir durum iki taraf içinde.

Başlıktanda anlaşıldığı gibi konu kira artışı anlaşmazlığı. Oturduğum evde 3. yılım olacak. Ev sahibi 3 ay önce evi satmış haberim bile yok :) .. çünkü her ay kiramı zamanında ödeyen sorunsuz bir kiracıyım.. aralarında anlaşmışlar 2022 yılı eski ev sahibinin diye . Neyse bu ay kira artış ayı diye eşim ev sahibiyle görüşmek için arayınca biz bunları öğrendik. Yeni ev sahibini aradık. Şuanki kiramız izmir Karşıyaka’da 2+1 zemin kat evde 4500 TL . Biz max 6500 yapabiliriz diye eşimle konuşmuştuk ama yeni ev sahibi 10 bin TL istiyor. Benim araştırmalarıma göre ev satılsa bile yeni ev sahibi yasanın üst limiti %25 ten fazla zam isteyemez oldu. Şimdi ne yapmalıyız ?? Kanunen atladığım bir şey var mı ? Eğer ev sahibi yasal yollara başvuracaksa haklı olur mu ?? Zaten yasal yollara başvuracaksa ve ben haklıysam %25 zam yapıp 5625 mi yapayım kirayı ?? Çünkü 6500 ü kabul etmiyor. Aldığı eve taşınma gibi bir niyeti olsa 3 aydır bizi bir şekilde bulurdu diye düşünüyorum. Dolayısıyla yatırımlık almış. Benim araştırdığımda evden çıkartamayacağı sonucuna vardım çünkü evi alınca ihtarname vs yollamadı . Ev sahibi Beni evden çıkartabilir mi ?? Ve kirayı üst limitim 6500 mü yapıp bekleyeyim ya da yasanın üst limiti % 25 mi yapayım mı ? ( çünkü nasıl olsa kabul etmeyecek ) bu arada muadil evler 8-10 bin arası . Ev sahibi eğer 10 bin veremeyecekseniz ev buluncaya kadar bi kaç ay sizi 6500 TL den idare edeyim ev bulunca çıkın diyor ama evden çıkma durumum söz konusu değil :KK43:
Şuan sözleşmenizde yazan fiyattanda devam edebilirsiniz çünkü yasal haklarını kullanma süresi dolmuş. Muhtemelen sözleşme bitince çıkmanız için uğraşır

Bı şekilde okuduğum kaçıncı konu.
Ev sahipleri de iyice zıvanadan çıktı.
Haber veren yok, ihtarname gönderen yok. Siz de yasal oran neyse onu yapın.
Kafayı yedi ev sahipleri artık.
Her şeyin bir adabı vardır .

Şu kira artış olayına bir an önce çözüm bulunsa iyi olur.
İhtar çekmediği sürece bir şey yapamaz diye biliyorum.ama insan stres altına girmiyor mu.

bazilari girmiyor tabi.

Ben de ev sahibiyim . 3 +1 ,5 yıllık bina , İstanbul.
Ağustos ta kirayı 4 5 arası yapmayı düşünüyorum. Annem kiracı yapmaz diyor😊 çünkü şuan 2 kusur kirası.
Ev sahiplerine de ,kiracilarada vicdan diliyorum sadece.

Karşıyaka'da yeni bina mi? Merkezi olduğu için isterler . Haklariniza başvurun . Ben ulukentdeyim burda 4 binden aşağı yok üstü var. Merkezde değil.
Bu hafta içi Ulukent, Kent 2 taraflarında arkadaşım ev baktı. Bulduğu en uygun ev 30 senelik eski bina 2+1 ev 6000 TL. Menemende zemin kat karanlık ve rutubetli daireye 4500 istediler. Seyrekte 2+1 öğrenci evine 7000 dediler.

Baktı ki yeni eve çıkamayacak, yalnız yaşayan bir arkadaşının yanında ev arkadaşı olarak gitmeye karar verdi. O evi görmedim ama söylediği kadarıyla kümes gibi hiç ısınmayan bir ev demişti. Bunu duyan ev sahibi bunlara ikinizden ayrı ayrı tam kira alırım demiş. Fiyatların şişmesi bir yana bu çıkarcılığın farklı bir boyutu.

Şu kira artış olayına bir an önce çözüm bulunsa iyi olur.
İhtar çekmediği sürece bir şey yapamaz diye biliyorum.ama insan stres altına girmiyor mu.

bazilari girmiyor tabi.

Ben de ev sahibiyim . 3 +1 ,5 yıllık bina , İstanbul.
Ağustos ta kirayı 4 5 arası yapmayı düşünüyorum. Annem kiracı yapmaz diyor😊 çünkü şuan 2 kusur kirası.
Ev sahiplerine de ,kiracilarada vicdan diliyorum sadece.
Ya keşke tüm ev sahipleri sizin gibi makul fiyatlarla gelse eminim karşılıklı anlaşmaya varılır. Ancak gerçekten bazıları zivanadan çıkmış durumda. İstanbulda arkadaşıma ev sahibi %600 zam istedi ki arkadaşım kirayı 3 katına çıkarmaya razıydı kabul etmedi. Üstelik daha 2 sene önce arkadaşım ev sahibinden uzun süre oturma sözü alarak tüm evi tadilat yaptırmıştı. Hepsi yalan oldu. Şimdi ikisi de mahkemede uğraşıyor.

Diğer yandan fiyatlar bu kadar uçmuşken kesinlikle enflasyonu göz ardı eden kiracılar da var. Olayın ortası yok gibi. Olan kiracı da olsa ev sahibi de iyi niyetliye oluyor.

5 yıldan sonra kanuni olarak ev sahibi haklı olduğu için tabiki oturma niyetim yok. Ama bu yıl çıkamam. Ufak bebeğim var . Ve yeni evlerin fiyatları 8-10 bin , üzerine taşınma masrafı, emlakçı parası , depozito derken 50 bine yakın para yapıyor :KK43:
5 yıl sonra ev sahibi yine haklı olmuyor. 5 yıl sonra evin güncel değeri belirlenirken yine eski kiracı hakkı denilen faktöre göre belirlemesi gerekiyor. Hatta uzman bir avukat TV de bir hesaplama yapmıştı. Rakamları size çok uyuyor. Ben o rakamları söyleyeyim.

Mesela 5 sene sonrası güncel değeri 9- 10 bin TL ise siz eski kiracı olduğunuz için sizden 7-8 bin talep edebiliyor. Mahkemeye giden davalarda ortalama bu şekilde kararlar çıkıyormuş. Yani yeni ev fiyatları şu kadar diye 5 yıl sonra bile bire bir aynısı yapamaz ki sizinki şimdiden yapmaya kalkmış.

Ah ah .bu konudan öyle muzdaripimki
Mart ayında ev aldım. 3 ay zaman verdim bu zaman oldu hala çikmadi.
3 aydir kira aidat vermiyor
Telefonlara çikmiyor.zaten 3 arti 1 giyinme odalı havuzlu eve aylik 1.750 veriyordu onuda vermez oldu
Mahkemeye verdim 8binimde öyle gitti.
Aidati vermedigi için yönetici ben cebimden veremem dedi ben veriyorum baska yolu yok.
Bu aradada şuan oturdugum ev sahibi ihtar çekiyor icraya veriyor avukatini aratıyor cıkin diye.
Ah ah ev sahibim çikin diyo,kiraci tfna bile cevP vermiyor. Buranin aidatı kirasi.mahkemem mart ayinda.
Hem kiracidan cekiyorum hem ev sahibinden.
Bu savastan benim kadar etkilenen olmadi heralde😔

Vallahi ben buradaki ev sahibi konularını okuyunca iyi ki ev alacak param yok diyorum ne kadar üzücü adam evimi gasp ediyor çıkar çıkarabilirsen katil olunur valla

Ya keşke tüm ev sahipleri sizin gibi makul fiyatlarla gelse eminim karşılıklı anlaşmaya varılır. Ancak gerçekten bazıları zivanadan çıkmış durumda. İstanbulda arkadaşıma ev sahibi %600 zam istedi ki arkadaşım kirayı 3 katına çıkarmaya razıydı kabul etmedi. Üstelik daha 2 sene önce arkadaşım ev sahibinden uzun süre oturma sözü alarak tüm evi tadilat yaptırmıştı. Hepsi yalan oldu. Şimdi ikisi de mahkemede uğraşıyor.

Diğer yandan fiyatlar bu kadar uçmuşken kesinlikle enflasyonu göz ardı eden kiracılar da var. Olayın ortası yok gibi. Olan kiracı da olsa ev sahibi de iyi niyetliye oluyor.
Gerçekten makul olanı istediğimizi dusunuyorum. Detay veremiyorum ama gerçekten yeri de iyi esenyurt falan değil. İçin bembeyaz ,ekstra dolaplar. Kendime göre yaptırdım. Oturamadim.
Bunu isterken,fiyat artışı %100 olduğu için cekiniyorum🤣
kiracı da emsallari 10 000. Bu kira iyi demiyor.
Benim kiracılik haklarım söyle diyor işte.

Vallahi ben buradaki ev sahibi konularını okuyunca iyi ki ev alacak param yok diyorum ne kadar üzücü adam evimi gasp ediyor çıkar çıkarabilirsen katil olunur valla
Aynen ya.
Zerre hakkimi helal etmiyorum. Allah kat kat cıkarsin insallah.oda kar yaptim sansin

Bence yasal yüzdeyle artış yapıp bekleyin. 6500 verseniz de birşey değişmeyecek çünkü.

Yani ne kadar oturabilirsiniz ki en makulu bir kaç ay 6500tl ödeyip çıkmak sonuçta haber vermemiş evi görmemiş ama almış.
Yok ben umursamam derseniz sizi tamamen yok saymasina karşı sonuna kdr oturun yüzde 25 yapıp geçin.
Ben size söyleyim :) en kötü 1 yıl oturur. Daha ortada tebligat yok mahkeme yok. Mahkemeye versede adli tatiller-mahkeme tarihleri ileriye atılıyor en kötü 1 sene oturur. Bizde aynı durumdayız oradan biliyorum.ki sonuç olarakta hakim kiracıyı haklı görür

Bence yasal yüzdeyle artış yapıp bekleyin. 6500 verseniz de birşey değişmeyecek çünkü.
Ben de ev sahibi kabul etse 6500e razıyım ama iş hukuk boyutuna taşınacaksa zorunlu olanı yapacağım sadece sanırım. Boşuna vermiş olacağım çünkü fazla kirayı .

Aslında yeni ev sahibinizin evi aldığı gün sizi arayıp kendini tanıtıp iban göndermesi lazımdı. 3 ay kime gönderdiniz kirayı?
Evi yeni alan kişi kendisi oturacaksa ihtar çekmesi lazım, ama kiraya verecekse sizi 5 yılınız dolana kadar çıkaramaz. (Kira yatırmaz veya binadan sizin adınıza şikayet olursa çıkarabiliyor)
Tekrar kira sözleşmesine gerek yok, eskisi ile devam edebilirsiniz. Kira artırımını ne şekilde imzaladıysanız aynı şekilde devam edin. Orta yol bulmaya çalışmıyorsa sizde onu zorlayacaksınız mecburen. Sizin yerinizde olsam %25 zam yapar geçerim. 5 yılım doluncada çıkarım.
Ben eski ev sahibime göndermeye devam ediyordum. Yeni ev sahibine soruncaya biz aramızda yılsonuna kadar kirayı o alacak diye anlaştık dedi.5 yıl oturma gibi bir niyetim yok ama bu yıl kesinlikle çıkamam.

Evden çıkaramaz süresi içinde ihtar göndermemiş.
Önceki ev sahibiyle aranızda yazılı kira sözleşmesi var mı? Varsa artış oranı ne? Her halükarda bu sene %25’ten fazla artıramaz.
Evde 5 Seneden az oturduğunuz için emsal kira bedeli davası da açamaz.
Kısacası birşey yapamaz yani :)
Size tavsiyem 1) evin tapu devrinin yapıldığından kesinlikle emin olun
2) bir şekilde yeni ev sahibinizin iban’ını alın ve %25 artırım yaparak gününüzde ödeme yapın kira ödemesi açıklamasıyla
Eğer iban alamazsanız başka yollar da var onu açıklarım isterseniz
Diğer yollar nedir acaba?bizim ev sahibide gidiyor geliyor kiraya zam yapıyor,5-6 ayda bir.6 ay önce anlaşmıştık,şimdi iş değişti diyor daha fazla zam yapıyor. İbanini bilmiyoruz elden yıllık peşin ödüyorduk.simdi adam IBAN da vermiyor.bizde bu arada 3 yıllık kiraciyiz.4. yılımızda giriyoruz kira zam oranı %250.

İhtarname cekmediyse ki çekmemiş, 3 ay aradan sonra da çekemiyor hicbirsey yapamaz
Ibanini isteyin ve yüzde 25 zam ile devam edin

Diğer yollar nedir acaba?bizim ev sahibide gidiyor geliyor kiraya zam yapıyor,5-6 ayda bir.6 ay önce anlaşmıştık,şimdi iş değişti diyor daha fazla zam yapıyor. İbanini bilmiyoruz elden yıllık peşin ödüyorduk.simdi adam IBAN da vermiyor.bizde bu arada 3 yıllık kiraciyiz.4. yılımızda giriyoruz kira zam oranı %250.
Yahu neden elden kira veriyorsunuz?
Bu devirde elden kira mi verilir ?
Iban isteyin. Vermezse vergi kaçırıyorsun deyin , cezasını söyleyin, bakın nasıl tutuşup veriyor

X