Bir Yolculuk Meselesi..

Tam olarak böyleyiz böyleyim..Maalesef kraldan çok kralcı derler yani hesap..Dediginiz kitabı alacağım en kisa sürede

Hangimiz böyle değiliz ki 🤷🏻‍♀️ ben de kendimde yıllardır bunu aşmaya uğraşıyorum ama kolay olmuyor çocukluğumuzdan beri böyle kodlanmışız. Kadın olmak kendini feda etmen gerektiği anlamına geliyor bizim kültürde malesef. Çile çeken, kendini feda eden kadın değer görüyor bu memlekette, değer görüyor dediysem de kıymeti biliniyor manasında değil, bak işte kadın gibi kadın, neler çekti her şeye sabretti deniyor sadece. Ben ailemin, akrabalarımın sohbetlerinde dikkat ediyorum hep ne zaman bi kadını yaa o kadın çok iyi insandı diye ansalar hemen peşinden kadının çektiği çileleri sıralıyorlar, o çileleri çekip hiç itiraz etmediği, sesini çıkarmadığı için kadına çok iyi biriydi diyorlar. Onlar böyle bi kültürde yetişmiş, böyle görmüşler ama artık farklı bir devir, biz onların yaşadıklarını devam ettirmemeliyiz. Biz kendi kıymetimizi bilmeliyiz. Çile çekmeden de, her şeye boyun eğmeden de değerliyiz ❤️❤️❤️

Şimdi sizin durum biraz karışık geldi bana
Biz de hep buyuklerden uzak yasardik
Sizin örnekten gidersek babam 1 hafta izin alirdi mesela ailecek gidiyoruz ya önce bir ailede 3 gun diger ailede de 4 gun kalirdik hatta anneannemlerde genelde 3 gun kalirdik babaannemde de 2 3 gun sonra akrabalarda da 2 3 gun kalarak dengelerdik siz de gittiğinizde 4 gun kayinailede kalin önce, sonra da 3 gun kendi ailenizde kalin ama esiniz de sizinle kalsin
Yani siz o sehre gidince hep kayınailede kalmak zorunda degilsiniz iki tarafın da gönlü olmali ayri gayriyi da yanlis buluyorum siz ailesiniz birlikte kalmalisiniz aileler de saygi duymali

Ne o oyle cocuk gibi ozluyorum falan ne alaka sende ailenle ayni sehirde yasamiyorsun istedigin kadar vakit gecirmek hakkin. Ben olsam o nekadar benim ailemle kaliyorsa bende okadar kalirim bencillik etmesin

Herkes kendi ailesinde kalsa? Sonuçta herkes anne babasını özledi ve onun ailesinde bi gün kalsan bile yeter. Kendi ailen dururken saçma değil mi onlarla kalman?
Pandemi nedeniyle eşimin ailesi köydeki evlerine gittiler. Haliyle esimde anne babasını göremiyor. Bende sizin gibi anne babamdan farklı şehirdeyim. Yazın esimin izninde herkes kendi ailesinin yanına kalmaya gidecek.
Erken gitme şansınız varsa bir gün değil daha erken gidin. Istediği kadar suratını assın

Hangimiz böyle değiliz ki 🤷🏻‍♀️ ben de kendimde yıllardır bunu aşmaya uğraşıyorum ama kolay olmuyor çocukluğumuzdan beri böyle kodlanmışız. Kadın olmak kendini feda etmen gerektiği anlamına geliyor bizim kültürde malesef. Çile çeken, kendini feda eden kadın değer görüyor bu memlekette, değer görüyor dediysem de kıymeti biliniyor manasında değil, bak işte kadın gibi kadın, neler çekti her şeye sabretti deniyor sadece. Ben ailemin, akrabalarımın sohbetlerinde dikkat ediyorum hep ne zaman bi kadını yaa o kadın çok iyi insandı diye ansalar hemen peşinden kadının çektiği çileleri sıralıyorlar, o çileleri çekip hiç itiraz etmediği, sesini çıkarmadığı için kadına çok iyi biriydi diyorlar. Onlar böyle bi kültürde yetişmiş, böyle görmüşler ama artık farklı bir devir, biz onların yaşadıklarını devam ettirmemeliyiz. Biz kendi kıymetimizi bilmeliyiz. Çile çekmeden de, her şeye boyun eğmeden de değerliyiz ❤️❤️❤️

Güzel bi tespit. Hatta cennetlik derler çile çekti sustu diye.. Oysa ki ne alaka, Allah'ın sevgisini kazanmak eşittir zulme boyuneğmek değil

İlk yıllarda bunu çok yaptık fakat eşimin ailesi sorun çıkardı o artık bizim gelinimiz burda kalmali diye eşim sağolsun destek çıktı bana onlar dedi diye beni götürmemezlik yapmadı ama çocuktan sonra ben kendim ailemde kaldım eşim bize geldiğini ailesine söylemeden kaldı sonra oraya geçtik sanki ilk gelmişiz gibi..Bu konuda çok ataerkil bir aile özellikle kayinpederim
Özlem sorunu olduğunu kesinlikle düşünmüyorum,ailende kalmaman için bunu bahane ediyor onun ailesine gitsen özlemez..1 günde kim ölmüş Özlemden

Yaslı eşine 1 günün lafını eden adam isterse özlemden kendini dağlara vursun benim için önemi yok.
Hala suçluluk hissediyorsunuz eşiniz tam bir manipülatör.
Ben olsam cenaze sonrası annemin yanından ayrılamazdım bile...
Çalışmadığınız halde 1 gün için yaptıklarına bak 😒

Çok doğru söylüyorsunuz gerçekten altına imzamı atarım..Bu arada ben bu algıyı kırmak için çok ugrastim gerçekten ama bir yerde tıkanıyor..Öyle ağır bir kültür var ki altında eziliyor insan..Benim suratıma düğünden 1 hafta sonra sen artık bu evin kızısın kendi ailen ikinci planda artık dedi bu insanlar utanmadan sıkılmadan..yüzlerine bakılacak insanlar değiller de Allah rızası için bakıyorum..Çok şükür kendimi savundum düne kadar siz mi vardınız ben dün nasılsam bugün de o evin kızıyım bunu kimse değiştiremez diye..ama algı tamamen kendini eşinin ailesine köle etme üzerine kurulu..Allah hepsine layığını versin artık diyecek birseyim yok..

Bu arada kusura bakmayın arkadaşlar yazamadım o arada eşimle tartışmakla mesguldüm 😒 eve geldiğinde kapanan konuyu tekrar açtım baya sinirlendi hatta bağırdı falan beni anlamıyorsun diye ama hiç oralı olmadım hatta başka odaya git dedim baya bir sürdü böyle ama genel olarak trip yedim kendisinden işte özlüyorum sizi falan diye ama sonuç olarak perşembe mi çarşamba mi derken yarın gidiyorum annemlere 💪
Bir anlık yarın git istersen dedi hayır dicem diye tamam dedim kendisi de şaşırdı ama sonunda anlaştık ✔

Anlıyorum ne kadar güzel..Acaba benim eşim de ailesiyle aynı şehirde olsa biraz daha rahat olabilir miydi..Çünkü ablam da kayinvalideleriyle aynı şehirdeydi eniştem de ablam anneme geldiğinde annesinde kalıyordu sanırım eşim tek olunca halleniyor
Yani biraz daha rahat olurdu diye düşünüyorum. Belki kıyaslardı ben istediğimde görüyorum ailemi ama eşim çok uzak ailesine diye. Kişiye göre de değişir ama.

Yani biraz daha rahat olurdu diye düşünüyorum. Belki kıyaslardı ben istediğimde görüyorum ailemi ama eşim çok uzak ailesine diye. Kişiye göre de değişir ama.
Bu konuda ekstra anlayışlı olacağından eminim keşke öyle olsaydı diyorum suan..Aslında kendi memleketimize tayin isteme hakkımız var ama ailesi sıkıntılı olduğu için özellikle babası cesaret edemiyorum uzakta daha rahat diye..

Bu arada kusura bakmayın arkadaşlar yazamadım o arada eşimle tartışmakla mesguldüm 😒 eve geldiğinde kapanan konuyu tekrar açtım baya sinirlendi hatta bağırdı falan beni anlamıyorsun diye ama hiç oralı olmadım hatta başka odaya git dedim baya bir sürdü böyle ama genel olarak trip yedim kendisinden işte özlüyorum sizi falan diye ama sonuç olarak perşembe mi çarşamba mi derken yarın gidiyorum annemlere 💪
Bir anlık yarın git istersen dedi hayır dicem diye tamam dedim kendisi de şaşırdı ama sonunda anlaştık ✔
Her gün görüntülü konuşur kızınızla olmaz mı. Ben de gidicem 10 gün kadar eşim sorun etmez oğlumuzu özlicek evet ama yapacak bir şey yok annemden babamdan uzaktayım gidip kalmak en doğal hakkm.

Her gün görüntülü konuşur kızınızla olmaz mı. Ben de gidicem 10 gün kadar eşim sorun etmez oğlumuzu özlicek evet ama yapacak bir şey yok annemden babamdan uzaktayım gidip kalmak en doğal hakkm.
Daha önce gittiğimde arayamadı bile dayanamadı öyle uzaktan görmeye biz yokken kıyafetlerini kokluyordu kızının..özlemini anlıyorum ama dediğim gibi benim de hakkım gurbeti ben seçmedim..

Bu konuda ekstra anlayışlı olacağından eminim keşke öyle olsaydı diyorum suan..Aslında kendi memleketimize tayin isteme hakkımız var ama ailesi sıkıntılı olduğu için özellikle babası cesaret edemiyorum uzakta daha rahat diye..
Bir şekilde rayına oturur her şey. Düzeniniz iyiyse tayin istemeyin bence de. Allah korusun orda annenlere çok gidiyorsun falan der sonra 😬

Bir şekilde rayına oturur her şey. Düzeniniz iyiyse tayin istemeyin bence de. Allah korusun orda annenlere çok gidiyorsun falan der sonra 😬
Çok şükür rahatımız iyi memur olarak evimiz de iyi bilen bilir gurbette görev yaptığın yerin yakınında iyi ev bulmak çok kolay değildir. Çocuğumu çok rahat büyüttüm karışan eden yok arada gelir giderler biz gideriz falan günler geçer. Daha geçen gün eşim gidelim şehrimize dedi ama ikna ettim kalmaya.. eminim gitsem dediginiz gibi olur anneme gitsem çok gittin annesine gitmesem benimkine de git falan hiç uğraşamam 😁

Eşin aşırı bencil kimse bir hafta ayrı kaldığı için ölmez. Benim eşim asker 1 yıl ayrı kaldık ölsek biz ölürdük. Yerinde olsam aileme gider 1 hafta kalırdım öyle bencil bir adamı da umursamazdım. Yılda bir hafta dediğin nedir ki...

Çok şükür rahatımız iyi memur olarak evimiz de iyi bilen bilir gurbette görev yaptığın yerin yakınında iyi ev bulmak çok kolay değildir. Çocuğumu çok rahat büyüttüm karışan eden yok arada gelir giderler biz gideriz falan günler geçer. Daha geçen gün eşim gidelim şehrimize dedi ama ikna ettim kalmaya.. eminim gitsem dediginiz gibi olur anneme gitsem çok gittin annesine gitmesem benimkine de git falan hiç uğraşamam 😁
:) Biz de işte kayınvalidem ile aynı şehirdeyiz. Nerdeyse her gün görüşüyoruz. Oğlum ilk ve tek torun. Canlı derslerimde babaanesi bakıyor. Ama tatildeyken bile 1 gün görmese ertesi gün çıkıp gelir. Biz de gideriz arada. İlk başta çocuk yokken sorun oldu ama çocuktan sonra saldım. Kayınvalidem buna rağmen memleketime gitmeme imalı bir iki cümle kurar. Ben de özlüyorum falan deyip geçerim. Allah'tan eşim demiyor. İlerde benim memleketime yerleşmeyi planlıyoruz bakalım hayırlısı.🥰

:) Biz de işte kayınvalidem ile aynı şehirdeyiz. Nerdeyse her gün görüşüyoruz. Oğlum ilk ve tek torun. Canlı derslerimde babaanesi bakıyor. Ama tatildeyken bile 1 gün görmese ertesi gün çıkıp gelir. Biz de gideriz arada. İlk başta çocuk yokken sorun oldu ama çocuktan sonra saldım. Kayınvalidem buna rağmen memleketime gitmeme imalı bir iki cümle kurar. Ben de özlüyorum falan deyip geçerim. Allah'tan eşim demiyor. İlerde benim memleketime yerleşmeyi planlıyoruz bakalım hayırlısı.🥰
Eger kafanız rahatsa hiç problem değil babaannenin bakması bir yandan iyi en azından güvenilir birisi..Ama işte buna rağmen size imada bulunuyor olması da dediğimiz ataerkillikten kaynaklanıyor..Ne diyim onlar da böyle görmüş büyümüşler...Sizin memlekete yerleşmekte son dakika golü olur 😁

Sizi çok iyi anlıyorum,bende 1 yıllık evliyim ve bizde 1000 km uzaktayız aileler aynı şehirde,ama bu konudan yıldım yoruldum bıktım..

Merhaba arkadaşlar burada çok aktif olmasam da konuları takip ediyorum size birşey danışmak istiyorum.
Yaklaşık 4 yıllık evliyim 1 buçuk yaşında kızım var eşimle gayet güzel giden bir evliliğimiz var düğün zamanları aileler arasında çok sıkıntılar oldu iki taraf için de çok şükür eşimle konuşarak büyük çoğunluğunu atlattık karşılıklı birbirimizin ailesine saygılı davranarak günleri geçiriyoruz.
Eşim memur olduğu için biz farklı şehirde yaşıyoruz ailelerimız aynı şehirde..Ziyaret edeceğimiz zaman ben kalmaya önden gidiyorum birkaç gün kalıyorum eşim sonra geliyor birkaç gün de onun ailesinde kalıyoruz. Ailem de istiyor ki uzaktan geliyorum en az bir hafta kalayım dolu dolu..

Şöyle ki eşimi çok sık boğaz etmiyorum benim ailemde kal et diye..Şimdi yasaklar bittiğinde ben önden gideceğim fakat eşim beni tek yollamak istemiyor yani gidemezsin demiyor gidiyorum ama hep bir surat hep bir gerginlik yaratıyor böyle olunca benimde içime sinmiyor. Ben bir gün daha fazladan kalayım dedim diye sabahtan beri ev gergin tamam git diyor binbir surat..Bende gurbetteyim tek başıma aileme gidip kafa dinlemek istiyorum ama eşim ben yalnız kalıyorum tek sizi özlüyorum diyor.Bunu anormallik olarak görmüyorum tabiki özleyecek ama bu süreçteki gerginlik beni çok yıpratıyor..O yanımıza geldikten sonra ailesine gidip kalıyoruz tabi hiçbir sıkıntı yok hersey çok güzel böyle olunca bende sinir oluyorum ben annemdeyken diken üstünde oldum şimdi burda niye böyle diye..Anlayacağınız ne düşüneceğimi bilmiyorum..Tamam fazladan kalmayacağım dedim şimdi de kalacaksın diye bana söyleniyor git ailene orda eğlen beni düşünme sonra benim aileme gidince surat asarsın diyor..Bana akıl verin gamsız mı olmalıyım ? Gidicem diyip kestirip atmam mı lazım? Yada gerginliklerini görmezden mi geleyim ? Kavga ettiğim zaman aileni bana tercih ediyorsun diyor iki arada bir derede kaldım..

Gurbette olduğun zaman en ufak bir aile ziyareti bile çok zor oluyor..İnanın ailelerin yanına gitme zamanı yaklaşınca bile gerilmeye başlıyorum..
Aılenı bana tercıh edıosun nedır ya?Şaka gıbı .

X