Bireysel emekliliği olan var mı?

fxuxsfxuxs

yanılsamalar ülkesi
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2008
2.482
11
45
eşim dün bireysel emeklilik yaptırmış
bana sormadan yaptırmaz böyle şeyler ama bankadakiler her gidişinde yapalım deyip duruyorlarmış
ayda 106 ytl ödnecekmiş
bir de memurlar vergi dilimine giriyor ya bize vergi indirimi olacakmış ve aslında 80 küsür ödüyor gibi olacakmışız
sizlerden yaptıran var mı
iyi birşey mi bu?

benim var 4 sene önümüzdeki şubatta bitiyor 5ci seneye giriyor ayda 120 ytl ödüyoruz bunun 15 ytl sini vergiden düşüyor işyeri özel şirket maaşla bereber bize geri veriyor ama 10sene sonunda ne gibi faydası var onu bilmiyorum

bu bireysel emeklilik kaç yıl ödeniyor bilgisi olan var mı kızlar ben sigortalıyım acaba yatırım amaçlı aynı zamanda bireysel emeklilikten yararlanabilir miyim çünkü bir arkadaşımız daha önce isternirse emekli olduktan sonra toplu para alınabilineceğini yazmıştı

benim çalıştığım kurumda ayda 64ytl 10 yıl sonra emeklisin..buna ekstra kesintilerde yapılıyor..10 yıl sonrası hakkında inanın hiç bir fikrim yok ama öğrenirim isterseniz.

Kutlarım canım önemli bir konuya değinmişsin.
25 yıl kadar önce - özel emeklilik veya toplu para alabilmek için ödeme yapanlar vardı.
O günlerdeki araştırmalarım neticesinde bu konuya sıcak bakmamıştım. Hatta babası
çocuklarımızın ikisine de hesap açmış - ilk primlerini yatırmıştı. Ama devam etmedik.
Zaman zaman yanlış mı yaptım - devam ettirseydik ikiside çoktan emekli olacaktı.
diye düşünürüm. Bu güne kadar da - bu şekilde emekli olmuş birine rastlayamadım.
O yıllardaki özel emeklilik süresini tamamlayıp - emekli olan veya toplu para almış olan
yakınlarınız varsa paylaşmanızı rica ederim. Bu konuyu hep merak etmişimdir.
a.s.

Ben kendime yaptırmıştım seneler evvel işten ayrılınca zora düştüğümde ordaki birikmiş meblağıyı çekmiştim sonra o sigortamı sonlandırmıştım bir başkasına girdim hala devam ediyor havuzda para birikiyor ferdi emeklilik uniflex di sanırım adı ben bu sene zaten normal SSK dan emekli oldum ama yatırım acısından iyi oluyor para atamıyordum bence eşiniz güzel düşünmüş dara düşersenizde orda biriken para zaten sizin onu alırsınız ve ödemelerinizi de kesersiniz...

benim ssk pirimlerim ödeniyor.ondan bağımsız bunu yaptırabilirmiyim?birde kızım var ilkokula başladı onun için olabilirmi?

elbette bu emekliliğin ssk lı olması ile bir ilgisi yok sigortacınızdan size uygun bir plan yapmasını isteyebilirsiniz çpcuğunuz içinde olabilir bu sigorta hangi ödeme ve emeklilik planı uyuyorsa onu tercih edersiniz sigortanın havuzunda biriken bir para eğer ödeyemeyecek durumda olursanızda sigortanızı dondurabilir orda biriken parayı çekebilirsiniz...

öğrendiğim kadarını aktarayım arkadaşlarım.şuan 64 ytl civarı alınan tutar örnek veriyorum ;seneye 74 -sonra 84 ws günümüz şartlarına ayarlanıyor..10 yıl boyunca ödeyen dilerse 55 yaş emekliliğini bekliyor ;eğer beklemek istemiyorsa 10 yıl sonra toplu parasını alabiliyor ..ancak bu maaşın ne kadar üzerinden hesaplandığı konusunda net bir bilgi alamadım.ayrıca 5 yılı tamamen dolanlar içinde; dilerse emekeliliğini beklemeden toplu parasını alabiliyor ..(ne kadar doğru bilmiyorum bunu bireysel emekliliği olan çalışma arkadaşımdan öğrendim emekliliği beklemeden toplu parasını alan biriktirdiği paranın%20 fazlasıyla alabiliyormuş)

arkadaslar bıreysel emeklılık sıgortası bellı pırımlerle 10 yıl boyunca odenır ve 55 yas sınırında ıse hemen degılse bu sure beklenerek emeklı olunur.odedıgınız pırımler rıskı dagıtılacak sekılde tahvıl hazıne bonosu vs.ıle degerlenır.paranın tamamı devlet guvencesı altındadır.ve ıstedıgınız zaman stopajı dusurulerek paranızı gerı cekebılırsınız.bende bıreysel emeklılık sıgortası yaptırdım kendıme.28 yasındayım 55 me cok var belkı ama heray duzenlı bır sekılde kredı kartımdan kesılıyor su anda da calısmadıgım ıcın bı gelecek yatırımı oluyor bana.yalnız sıgortayı yaptırdıgınız sırket cok onemlı.ıyıce arastırın paranızı ıyı yerlerde degendırdıklerıne emın olun.bu konudakı herturlu sorunuza cevap verırım arkadaslar

benim var. parayı süre dolmadan çekebiliyorsunuz ama %15 gibi kesintisi oluyormuş.ilerde ev alırken çekmeyi düşünüyorduk, kesinti olmasından dolayı vazgeçtik. 10 yıl ödeyip 55 yaşında emekli olacağız inş.
iyi araştırmadan yaptık, orta yaşlarda yaptırmış olmayı tercih ederdik. emekli olmaya 28 sene var :KK43:

Evet var benimde 3 aylık ödüyorum. Çok mantıklı paran birikiyor her istedğinde çekemiyorsun belli bir süre dolmadan çekersen %50 si kesiliyor. Para biriktiremeyenler için harika bir şey taksit öder gibi ödüyorsun rahat oluyor. Geleceğe yatırım yapmak önemli.

arkadaslar parayı cekmek ıstedıgınızde sadece %15 lık stopaj kesılır.ama o tarıhe kadar paranız degerlendırıldıgı ıcın yatırdıgınız paradan kesılıyomus gıbı dusunmeyın.ayrıca bazı sıgortalarda ıstedıgınız zaman 1 yıla kadar odemelere ara verme secenegınız var

Kutlarım canım önemli bir konuya değinmişsin.
25 yıl kadar önce - özel emeklilik veya toplu para alabilmek için ödeme yapanlar vardı.
O günlerdeki araştırmalarım neticesinde bu konuya sıcak bakmamıştım. Hatta babası
çocuklarımızın ikisine de hesap açmış - ilk primlerini yatırmıştı. Ama devam etmedik.
Zaman zaman yanlış mı yaptım - devam ettirseydik ikiside çoktan emekli olacaktı.
diye düşünürüm. Bu güne kadar da - bu şekilde emekli olmuş birine rastlayamadım.
O yıllardaki özel emeklilik süresini tamamlayıp - emekli olan veya toplu para almış olan
yakınlarınız varsa paylaşmanızı rica ederim. Bu konuyu hep merak etmişimdir.
a.s.

benim annemle babam bir tur emekli oldu annem şuan tekrar başladı bizim evde abilerimin eşlerinin benim herkesin mevcut bulmuş gibi olacagın bir tasarruf şekli şuan yaşa bahglandı tam paranın gerek olacagı yıllara denk geliyor

arkadaslar parayı cekmek ıstedıgınızde sadece %15 lık stopaj kesılır.ama o tarıhe kadar paranız degerlendırıldıgı ıcın yatırdıgınız paradan kesılıyomus gıbı dusunmeyın.ayrıca bazı sıgortalarda ıstedıgınız zaman 1 yıla kadar odemelere ara verme secenegınız var

biz yetkililerle konuşmuştuk. sayıları net olarak hatırlayamadığım için, sayısal verilere girmiyorum.
ne kadar yatırım yapılsa da %15 civarı bir kâr olmuyor. yani yatırılan anaparadan eksik alınıyor.
bu yüzden bizim gibi, nasıl olsa geri çekilebiliyor, düşüncesiyle emekliliğe başlanmamalı bence. uzun vadeli bir yatırım olarak bakılmalı.

kesınlıkle haklısın bambusı.ama cok buyuk kayıplarda olmuyor cekımlerde.yınede bunu bır gelecek garantısı olarak gormeklazım senınde dedıgın gıbı.hayat ne getırecek hıcbırımız bılmıyoruz sonucda

benim bireysel emekliliğim yok ancak bi arkadaşım yaptırdı.

vakıfbanktan ayda 100 ytl olarak 10 yıl ödeyecek..snra emekli olacak.sonra ne olacak bi fikrim yok..

arkadaşlar ben aynı zamanda bireysel emeklililk aracısıyım kısa bir dönem yaptım ama.öncelikle şunu söyleyim emekliliğe hak kazandıktan sonra emeklilik maaşı almazsınız toplu olarak alırsınız paranızı ama dilerseniz emeklilik hakkı kazandığınızda tekrar bir sözleşme yapar ben paramı toplu değilde aylık maaş olarak almak istiyorum dersiniz buda ömür boyu değil biriktirmiş olduğunuz paranız bitene kadardır.e şimdi kimsede toplu parayı almak dururken parayı ben aylara bölüyüm taksit taksit alıyım demez.bu BES olayına bence emeklilik olarak değilde birikim olarak bakmak daha doğru olur.
bide kesinlikle kısa vadeli düşünülmemelidir 1 yıldan sonra dilerseniz vazgeçer paranızı çekebilirsiniz fakat 2 ,3 yıldan önce olursa yatırmış olduğunuz paradan daha düşük para alırsınız zarar edersiniz yani.
sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım

X