Bireysel emekliliği olan var mı?

Eşim de ben de bireysel emeklilik yaptırdık. Allah nasip ederse 55 yaş tam oğlumuzun evlilik çağında olduğu döneme geliyor. Ağustos 2008 de 4. yılımız bitti. Bu parayı onun eşyası ya da düğünü için harcarım. Düşüncesi bile beni mutlu ediyor. :)))

Köprülerin altından ne sular geçiyor :)))
Ben çıkıyorum bireysel emeklilikten.
Paramı kendim kontrol ederek daha fazla kazanabilileceğimi gördüm.

zaman gelmeden önce para çekmek zararlı, ama yin de vadeli hesapta para biriktirseniz de orada da yüzde 15 kesinti var.10 yıldan sonra rahatız, o zaman kesinti daha az oluyor.

ben bankacı değilim, ama bu olayı baya bi araştırmıştım,içime çok sindi,zaten devlet garantili birşey. avrupa daki gelişmiş ülkelerde birden fazla emeklilik hesabı olanlar yüzde 60 civarında.

ben kesinlikle tavsiye ederim, ne kadar erken o kadar iyi... ama ilk on yıl parayı çekmiyceksiniz, unutacaksınız.o zmaan çok avantajlı.

vadeli hesapta da kesinti var demişsiniz ama vadeli hesap ister 3 aylık ister 1 aylık, insana lazım olsa bekler, ya da o ayki faizden kaybeder bozsa bile sadece o da çok az bir para eder.

10 yıl çok uzun bir süre, ve en altta alıntı yaptığım arkadaşın verdiği linkte açıklamalar var, ancak ücretli çalışanlar vergilerinden düşürürse onlar için bir anlamı olabildiğini, yoksa vadeli hesap kadar bile işe yaramadığı ortada. ha hiç para biriktiremeyen ve ancak borçlu olursapara biriktirecekler için bir de tabii:KK53:

bende nerdeyse düşüyordum bu tuzağa araştırdım kandırmaca bence burayı okumanızı tavsiye ediyorum. Bireysel emeklilik gerçeği (Memurlar.Net - Forum)

çok teşekkürler bu paylaşım için, ben de arkadaşlarıma gönderdim, bir türlü laf anlatamadıklarıma:KK9:

Ben bu sektörde çalışıyorum ve gerçekten önemli bir yatırım aracı, tavsiye ederm. Hangimiz sistemli düzenli olarak para biriktirebiliyoruzki?? Aama en önemlisi sistemden hemen çıkmamak. Zaten 5 yıldan önce çıkarsanız kesinti oluyor.

vadeli hesapta da kesinti var demişsiniz ama vadeli hesap ister 3 aylık ister 1 aylık, insana lazım olsa bekler, ya da o ayki faizden kaybeder bozsa bile sadece o da çok az bir para eder.

10 yıl çok uzun bir süre, ve en altta alıntı yaptığım arkadaşın verdiği linkte açıklamalar var, ancak ücretli çalışanlar vergilerinden düşürürse onlar için bir anlamı olabildiğini, yoksa vadeli hesap kadar bile işe yaramadığı ortada. ha hiç para biriktiremeyen ve ancak borçlu olursapara biriktirecekler için bir de tabii:KK53:

çok teşekkürler bu paylaşım için, ben de arkadaşlarıma gönderdim, bir türlü laf anlatamadıklarıma:KK9:

canım linkteki yazıyı okudum, haklı tarafları var, hayat sigortası konusunda ve avrupa ile aynı sistem olmadığı konusunda. işi bilen bi insanın doğru lafları bunlar.paylaşım için teşekkürler. benim durumumda ücretliler için 56 yaşını beklemek mantıklı diyor, çünkü vergi avantajımız var. bunların hepsini bilseydim baştan belki girmezdim, ama mademki girdim, devam:) bir de zaten girmeseydim de parayı ne faize ne de hisse senedine koyardım.içim elvermez. kendim biriktirirdim,olmadı en fazla altın alırdım.. bana avantajı, nakit biriktiremediğimden bankanın her ay otomatik olarak karttan çekmesi, ve zaten uzun vadeli düşündüğümden 10 yıl çekmeyecek olmam..

Yazılan mesajları hemen hemen hepsini okudum sistem hakkında çok yanlış bilgiler verilmiş emeklili olmak için 56 yas 10 yıl prim ödeme şartı vardır yatırdığınız parayı maaşınızın vergi dilimi ne göre bı kısmını geri alırsınız %15 %20 %27 %35 lik oranlarda hangi Türkiye'de hiç bir yatırım aracında 100 tl ye ortalama %20 sinı ger alamazsın bu sistemin en önemli karı ve ayrıca fon karıda var sistemden 10 yıldan önce çıkıldığında devlet verdigi paranin sadece %15 nin geri alır bununda sebebi vergide kötü niyet olmamalıdır.

X