Bireysel emekliliği olan var mı?

bende yaptirdim haziranda, bildiklerimi anlatayım. (iş bankasında yapılan) 10 sene ödüyorsunuz.18-31 yaş arası 60 ytl ben 60 ödüyorum. 10 sene sonra toplu para alabiliyormuşuz ama devlet bir kesinti yapiyormus. eger 10 seneden sonra 1 veya 2 sene beklersen devletin kesintisi düşüyormuş.

örnek:
10 yılın sonunda % 20,
11 ve sonrakı senelerde ise % 15
eger 56 yaşımızı beklersek %5 (yüzde olarak verdigim rakamlar gercek dışıdır)

normalinde bu yatırım olarak düsünülmemis emekli olunca katkı olsun diye başlatılmış yani normal şartlarda 56 yaşınızı beklicek olmanızı var sayıyorlar, bunu bana yaptırırken söylemediler ben tv de sigortaci diye bir program izledim orda bu sigortanın genel müdürü anlattı. ertesi gün hemen aradım cagri merkezini bu bana söylenmemisti ne oluyor diye, dedilerki yukarda yazdiğim gibi emekliliğe bir katkı olarak düşünülmiş o yüzden 56 yaş var sayılıyormus ama beklemek zorunda değilmişiz sadece devletin kesintileri acisından daha karlı olurmus beklemek. ben cagrı merkezini aradigimda öyle dediler. eger emekli maaşı baglatırsanız da 3 ayda bir ödeniyormus. heray degil. bu iş bankasında yapılan sigorta, 2003 de baslamis yani ilk emeklileri 2013 yılında olacakmiş, bunuda çagri merkezi söyledi.
bende de 9 ytl ydı sanırım vergiden düşülüyor. hmm.. şuanda aklıma başka birşey gelmiyor gelirse yazarım -tatlicadiarzu-

ne kadar karlı bir yatırım tartışılır ama, para biriktiremeyenler için güzel bir uygulama..aylık taksit gibi görüp ödüyosunuz ve günler çabucak geçip gittiğinde bir bakıyorsunuz epey para birikmiş..ben 4 yıl önce "garanti bireysel emeklilik" yaptırmıştım. belki o para eriyip gidecekti ama şimdi bir güvencem oldu. emekliliği beklemeyi düşünmüyorum, çünkü primlerin bitse de 55 yaşını beklemek zorundasın..daha karlı bir yatırım yapacağım zaman, %15 kesinti olmasına rağmen, paramı almayı düşünüyorum..45 yaşında tekrar başlarım belki :)

ben de bireysel emeklilik den yararlanan biriyim.. vallahi her ay düzenli olarak yatırıyoruz ama, henüz bunun meyvesini yemedik inşallah ilerleyen yaşımızda nasip olur.. güzel bir şey aslında.. tavsiye ederim..

Eşim de ben de bireysel emeklilik yaptırdık. Allah nasip ederse 55 yaş tam oğlumuzun evlilik çağında olduğu döneme geliyor. Ağustos 2008 de 4. yılımız bitti. Bu parayı onun eşyası ya da düğünü için harcarım. Düşüncesi bile beni mutlu ediyor. :)))

Kutlarım canım önemli bir konuya değinmişsin.
25 yıl kadar önce - özel emeklilik veya toplu para alabilmek için ödeme yapanlar vardı.
O günlerdeki araştırmalarım neticesinde bu konuya sıcak bakmamıştım. Hatta babası
çocuklarımızın ikisine de hesap açmış - ilk primlerini yatırmıştı. Ama devam etmedik.
Zaman zaman yanlış mı yaptım - devam ettirseydik ikiside çoktan emekli olacaktı.
diye düşünürüm. Bu güne kadar da - bu şekilde emekli olmuş birine rastlayamadım.
O yıllardaki özel emeklilik süresini tamamlayıp - emekli olan veya toplu para almış olan
yakınlarınız varsa paylaşmanızı rica ederim. Bu konuyu hep merak etmişimdir.
a.s.

canım benım esımde kayın valıdemde ozel hayat sıgortasından emeklıı oldular .ama maas yerıne toplu almayı tercıh ettıler.bızde sımdı cocuklarımıza 3 tane bıreysel emeklılık oduyoz bakalım sonunda nasıl olcak cuncu 3 yıl dolmadan paranı cekmek ıstersen 700 tl kesıntı yapılıyomus bıreysel emeklılıkte aslında cok mantıklı degıl ama obur turlude hıc para bırıktıremıyoruz en azından boylece para bırıktırmıs oluyoruz

ben annem adına ayda 180 tl ödeme yapıyorum. 3 yıl önce 150 tl den başlamıştı. bildiğim kadarıyla belli bir alt limit var. onun üztünde ne kadar yatırmak istersen sana kalmış. emeklilik poliçesi satanlar her türlü sorunuzu ayrıntılı açıkıyorlar. ben satın alırken aklımda hiç soru kalmamıştı. ne kadar çok yatırırsam emeklilikte daha fazla alacakmış annem. ancak annem adına ödeme yaptıgımız için vergi kesintime etkisi olmuyor.

biz yetkililerle konuşmuştuk. sayıları net olarak hatırlayamadığım için, sayısal verilere girmiyorum.
ne kadar yatırım yapılsa da %15 civarı bir kâr olmuyor. yani yatırılan anaparadan eksik alınıyor.
bu yüzden bizim gibi, nasıl olsa geri çekilebiliyor, düşüncesiyle emekliliğe başlanmamalı bence. uzun vadeli bir yatırım olarak bakılmalı.

teşekkürler, uyarı için a.s.

kesınlıkle haklısın bambusı.ama cok buyuk kayıplarda olmuyor cekımlerde.yınede bunu bır gelecek garantısı olarak gormeklazım senınde dedıgın gıbı.hayat ne getırecek hıcbırımız bılmıyoruz sonucda

bu durumda ancak hesabını bilemeyen, para biriktirememekten şikayetçi olanlar için biraz anlamlı olabilir. ama kayıp kayıptır bence, oraya öder gibi bankaya para yatırma zorunluluğu getirse insanlar kendilerine, faizler düşük bile olsa kayıp hiç yok, damlaya damlaya göl oluyor ve allah korusun hastalık vb acil bir durum olsa sadece son vadeyi bozmuş, son faizi alamamış oluyor insan.

bizim evimizde herkeste para biriktirme alışkanlığı olduğundan sanırım aklım :uhm: ermiyor benim, böyle kayıp ihtimali olduğu halde bu işe girişmeyi.

ne kadar karlı bir yatırım tartışılır ama, para biriktiremeyenler için güzel bir uygulama..aylık taksit gibi görüp ödüyosunuz ve günler çabucak geçip gittiğinde bir bakıyorsunuz epey para birikmiş..ben 4 yıl önce "garanti bireysel emeklilik" yaptırmıştım. belki o para eriyip gidecekti ama şimdi bir güvencem oldu. emekliliği beklemeyi düşünmüyorum, çünkü primlerin bitse de 55 yaşını beklemek zorundasın..daha karlı bir yatırım yapacağım zaman, %15 kesinti olmasına rağmen, paramı almayı düşünüyorum..45 yaşında tekrar başlarım belki :)

evet aycatekin'in dediği gibi sadece para biriktiremeyenlere uygun bir sistem sanırım. tabii 55 yaşa yakınlar için daha anlamlı olabilir.

Bireysel emeklilik sigortası yaptıracak kişiler çok iyi araştırma yapmalı bence,eğer maksadınız emekli olmaksa,emekli olma yaşınız geldiğinde hüsrana uğramanızı istemem,
ben yıllar önce 18 yaşına girer girmez emeklilik sigortası yaptırdım,sözleşmem 11 yıllıktı o zamanlar,yani 11 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapacaktım ve 11.yıl dolunca emeklilik hakkını kazanacaktım,bir ekstreler geliyordu aklınız durur,sanıyordum ki emekli olunca süper bir maaş geçecek elime,neyse 9 yıl bir fiil ödeme yaptıktan sonra eşimle çok beğendiğimiz bir evi almaya karar verdik ama bir miktar nakit açığımız vardı,bende sigortam için ödediğim parayı vadesinden önce toplu olarak çekmeye karar verdim,sigorta şirketinin gönderdiği bilgilendirme evraklarında yazan 99 yılının parasıyla yanlış hatırlamıyorsam 5 milyar civarı bir para elime geçecek sanarak sigorta şirketine telefon açtım ve şoka girdim,onca yıl ödemelerimin mükafatı sadece 40 liraydı:kızgın:derhal hesabıma yatırın o parayı dedim ve bir daha semtlerine bile uğramadım,aynı sigorta şirketiyle babannem ve dedemde sözleşme yapmıştı onlarınki 15 yıllıktı,15 yıl sonunda emekliliğe hak kazanamadınız bilmem kaç yıl daha ödeme yapmanız gerekiyor dediler,onlarda ne yapsın ödemeye devam ettiler,babannem artık emekli ama yanılmıyorsam ayda 60 lira gibi bir para alıyor.
Ki babannemle dedemi bilemem ama ben sigorta şirketinin her yıl belirlediği alt limitinde üstünde bir ödeme yapıyordum,yani ne kadar ödeyeceğimi kendim belirlemiştim,evlendikten sonraki ödemelerimde de epeyce prim yükseltmiştim ama malesef dumura uğradım.
Bu sebeple sözleşme yapacağınız sigorta şirketini iyi anlamaya çalışın,size verecekleri sözleşme örneklerindeki küçük harflerle yazılmış yazıları iyi okumanızı tavsiye ederim.

arkadaşlar ben aynı zamanda bireysel emeklililk aracısıyım kısa bir dönem yaptım ama.öncelikle şunu söyleyim emekliliğe hak kazandıktan sonra emeklilik maaşı almazsınız toplu olarak alırsınız paranızı ama dilerseniz emeklilik hakkı kazandığınızda tekrar bir sözleşme yapar ben paramı toplu değilde aylık maaş olarak almak istiyorum dersiniz buda ömür boyu değil biriktirmiş olduğunuz paranız bitene kadardır.e şimdi kimsede toplu parayı almak dururken parayı ben aylara bölüyüm taksit taksit alıyım demez.bu BES olayına bence emeklilik olarak değilde birikim olarak bakmak daha doğru olur.
bide kesinlikle kısa vadeli düşünülmemelidir 1 yıldan sonra dilerseniz vazgeçer paranızı çekebilirsiniz fakat 2 ,3 yıldan önce olursa yatırmış olduğunuz paradan daha düşük para alırsınız zarar edersiniz yani.
sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım

bana pek mantıklı gelmedi açıkcası..:nazar:
bunun yerine aynı meblada her ay bankaya atar paramı faizde değerlendirir daha karlı olurum..
ne toplu çekimde bir kaybım olur nede yıllarca beklerim..
üstelik birikmiş paran kadar çekebiliyormuşsun emekliliği tercih etsen bile...
sonunda ödediğin kadar çekip bittiğinde boş...
buna emeklilik denmez bence....
paramı vadeli hesapta daha net değerlendiririm kanımca....:nazar:

abim hem bana anneme ve kendisine yaptırdı bireysel emekliliği .kuzenim bankacı olduğu için o ilgilenio . 10 yıl boyunca para yatırp 10 yılın sonunda ister toplu ister aylk olarak alınabiliomş . ama bunun pek bi iç açııcı tarafı yok aslında. bankaya yatırsanız aynı şey belki daha fazla faiz alabilrsiniz. bu yastıkaltına koyulan parayı değerlendirmk amacıyla yapılıo heralde

ssk yada bagkur primlerini ödemek daha mantıklı diil mi? ben 5 aydır isteğe bağlı ödüyorum,primleri biraz yüksek ama yaşlılığıma ve geleceğime yani kızıma yatırım amaçlı ..bu ödemeyi onun için yapıyorum uzun vadede, ki 20 yaşlarında okurken onun maaşı gibi olacak.bizede eşimin ki yeter zaten..

geçen gün emekliliğimi iptal ettirmek için ayrıntılı görüştüm. vergi olarak kesintinin dışında ek kesintiler de yapıyorlar. yaklaşık 2 yıl ödedik, geri verecekleri para, yatırdığımız anaparanın yarısı civarında...
şimdilik iptal etmekten vazgeçtim ama iyi araştırmadan başlattığıma çok pişman oldum.

bireysel emeklilik, parasını dikkatli harcamayan, birikim yapmayı beceremeyen ve ileri yaşlardaki kişiler için uygun olabilir ama bana hiç cazip gelmiyor artık...
getirisi de çok düşük. yatırdığım parayı farklı şekilde değerlendirseydim, çok daha kârlı çıkardım.

iyi araştırmadan başlatmayın bence...

Eşim de ben de bireysel emeklilik yaptırdık. Allah nasip ederse 55 yaş tam oğlumuzun evlilik çağında olduğu döneme geliyor. Ağustos 2008 de 4. yılımız bitti. Bu parayı onun eşyası ya da düğünü için harcarım. Düşüncesi bile beni mutlu ediyor. :)))

çok tatlısın ya, süper kaynana olur senden a.s.

2006 yılında yaptırmıştım ayda120 ödüyorum
bugün poliçe iptali için bankaya gittim 3500 tl varmış
%15 stopaj 186 tl de erken çıkış aidatı kesiyolarmış yani 700 lira gibi bi kesintiyle paramı alıcam 1 hafta içinde inşallah sonrasında da ayda 300 olarak kendim birikim yapıcam hiç karlı değil
3 sene de sadece 250 lira bi rakam yatırımdan kazanmışım :nazar:

Son düzenleme:
ya biz 2 ay ödedik, çıkalım dedik, o para yanıyormuş, eşim devam etmek istedi
birşey değil öderiz diyor, bana da karlı gelmiyor pek
zararın neresinden dönersek kardır diyorum ama göz göre göre de 300 liraya yakın çöpe gidecek
kafam karıştı

ya biz 2 ay ödedik, çıkalım dedik, o para yanıyormuş, eşim devam etmek istedi
birşey değil öderiz diyor, bana da karlı gelmiyor pek
zararın neresinden dönersek kardır diyorum ama göz göre göre de 300 liraya yakın çöpe gidecek
kafam karıştı

evet cıkmak ıstedıgınde dunyanın parasını kesıyorlar.. ama suda var bazı arkadaslarımız bırıktırerek daha karlı oluruz dıyor. ıyı de nasıl bırıktıreceksın canın ıstedıgınde o paranın cok yakınında oldugunu bılerek nasıl araklamayacaksın delikafadulden ben yaptırdın vallahı oduyorum kenarıma koyuk bırıktıremem ımkanı olanda yaptırsın derım lafa gelınce herkes bır sey soyluyor herkez daha karlısını sunuyor ıydıe bugune kadar madem oyle bugune kadar ne kadar bırıkımınız oldu saygılar :kahve:

ya bende yaptırdım cuma günü
dalgınlığıma geldi yapın dedim acelem vardı
düşünmeden araştırmadan yaptım çok pişmanım ya
ekstraya baktım hemen yansıtmışlar hemde 2 aylık çekmişler
arıyorum ulaşıyorum
garantiden almıştım
iptal ettirsem napmalıyım acaba ya
ve en önemlisi bu paranın kazancı faiz mi
benim için önemli olan
bu faizle iş yapmak istemiyorum ya

evet cıkmak ıstedıgınde dunyanın parasını kesıyorlar.. ama suda var bazı arkadaslarımız bırıktırerek daha karlı oluruz dıyor. ıyı de nasıl bırıktıreceksın canın ıstedıgınde o paranın cok yakınında oldugunu bılerek nasıl araklamayacaksın delikafadulden ben yaptırdın vallahı oduyorum kenarıma koyuk bırıktıremem ımkanı olanda yaptırsın derım lafa gelınce herkes bır sey soyluyor herkez daha karlısını sunuyor ıydıe bugune kadar madem oyle bugune kadar ne kadar bırıkımınız oldu saygılar :kahve:

Bu ve benzeri topiclerde defalarca söylendi yanlış hatırlamıyorsam; bireysel emeklilik ancak para biriktirme alışkanlığını kazanamamış arkadaşlar açısından faydalı.

Kendi adıma cevap veriyorum sorunuza, şu anda bir arkadaşım hariç hiçbir arkadaşımın biriktiremediği kadar birikimim var bankada. Neden, daha çok saçım var diye mi -tatlicadiarzu- tabii ki hayır! Daha okula gitmeden babamdan maaş almaya başladığım ve de 6 yaşından beri bankada (tabii ki 18 yaşına kadar anne/baba üstüne görünüyor) hesabım var. Bu yüzden anne olan tüm arkadaşlara tavsiyem, kendileri için yapamadıysalar bile, çocuklarının geleceği için, birikim yapma alışkanlığı edinsinler ve çocuklarına da küçük yaştan itibaren haftalık ya da aylık şeklinde para verip, çocuğun parasını idare etmeyi öğrenmesini sağlasınlar. :enbuyukkk:

Benim hem SSK,hem de bireysel emekliliğim var.50 tl ile başlamıştım,şimdi ayda 120 ödüyorum.En azından bu şekilde belli bir birikim sağlamış oluyorum.

Merhabalar ..
Benim ve eşimin bireysel emekliliği var.Sigortacıyız da ilk başta sanki boşuna harcama gibi bize bile gelirken sizin tereddütlerinizi anlayabiliyorum..Fakat yatırım olarak düşündüğünüzde ve kasa dönemli olarak değil de uzun dönemli bir birikimde mesela 5 yıllık yatırımda kazanacağınız tutar çok iyidir bence evde kumbarada yada yastık altında biriktirmek yerine Düşünülmesi gereken bir husus..

X