Bireysel emekliliği olan var mı?

merhaba arkadaşlar

bende sigortacıyım.Şu an Türkiye de llk defa uygulanan ve bireysel emeklilikten daha çok avantajları olan Özel birikim sistemi hakkında birazbilgi vermek istiyorum.
Bu sistemde belirlediğiniz tutarda her ay primödüyorsunuz..min.süre 10 yıl.isterseniz 10 yılda isterseniz 25 yıl sonra emeklilik hakkınız oluyor.Ödediğiniz primlerden sıkıştığını vakit kredi kullanibliyorsunuz.Emekli olmak için yaşınızın dolması gerekmiyor.30 yaşınızda prim ödemeye başladıysanız 10 yıl prim öder ve 40 yaşınızda emekli olup isterseniz birikiminizin tümünü alır, isterseniz ömür boyu maaşa bağlanablirsiniz.vefat durumunda ailenize 10 katı teminat ödenmektedir.

Tabii şu an avantajların sadece küçük bir kısmından bahsedebildim.
Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz memnuniyetle yardımcı olurum.

Gerçekten para biriktirmek isteyipde bir türlü başaramayanlar için güzel bir araç.

Şimdilik hoşçakalın

3 senedir oduyorum bende. kenara para atma gibi sansim olmadigi icin baslamistim. ıyikide yaptirmisim diyorum. Onumuzdeki senede primleriimi arttirmayi dusunuyorum. Kendim icin yaptigim iyi seylerden biri olarak goruyorum :)

Bende bu sene özel emeklilik Yapı krediden yaptırdım. Uzun vadede iyi bir şey. 56 yaş sınırı ve 10 yıl ödemek zorundasınız. Süresinden önce paranızı alırsanız zarar ediyorsunuz çünkü belirli bir yüzdelik kesintiye uğruyor. İçerdeki paranız yatırım araçları ile değerlendiriliyor, değer kazanıyor. süre sonunda istertüm paranızı ister aylık maaş olarak her ay alabiliyorsunuz. Ödemelerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak ödeyebiliyorsunuz. Sizin tercihinize kalmış birşey, işsizlik halinde siz işe girinceye kadar ödenecek aylıklar olunca onu sigorta şirketi yani banka sizin adınıza ödüyor...

arkadaşlar 90 lı yıllardan bahsettiğiniz şey bireysel emeklilik sistemi değil hayat sigortası hayat sigortası ölüm yeminatı içeren bir yatırım aracı 100 tl yatırırken 20 lirasını ölüm teminatına ayıran bir sistem bireysel emeklilik ise 100 tl yatırııyorsan max 8 tl kesinti olan bir sistem ki bunu sıfırlayan şirketler war bireysel emklilik sistemi 2003 yılında kuruulmuş sadece para biriktiremeyen insanlar için değil geleceğini düşünen herkesin yaptırması gereken bir sistem kesintileri olsa bilse getirilerle bunu tolere eden bir sistem. ben bireysel emeklilik aracısıyım. bu konuda herkesi bilgilendiribilirim. ama lütfen konuyu tam olarak bilmeyenler eksik bilgi wermesinler çünkü farklı sistemlerden bahsediyorsunuz ve insanlar yanlış etkileniyor.

ben de ing banktan yaptırdım... bir ara grup olarak emeklilik uygulaması vardı... başlangıç aidatıfilan ödenmiyor... ben 40tl ödüyorum... yani en azı... bireysel kredi çekmiştim onun evrakları için gittiğimde yaptırdım... para biriktirme konusunda ben de başarısız olanlardanım...

o yüzden getirisi ; faizi diye düşünmeden paramın kenarda biriktiğini düşünmek bileyetiyor bana...

Kutlarım canım önemli bir konuya değinmişsin.
25 yıl kadar önce - özel emeklilik veya toplu para alabilmek için ödeme yapanlar vardı.
O günlerdeki araştırmalarım neticesinde bu konuya sıcak bakmamıştım. Hatta babası
çocuklarımızın ikisine de hesap açmış - ilk primlerini yatırmıştı. Ama devam etmedik.
Zaman zaman yanlış mı yaptım - devam ettirseydik ikiside çoktan emekli olacaktı.
diye düşünürüm. Bu güne kadar da - bu şekilde emekli olmuş birine rastlayamadım.
O yıllardaki özel emeklilik süresini tamamlayıp - emekli olan veya toplu para almış olan
yakınlarınız varsa paylaşmanızı rica ederim. Bu konuyu hep merak etmişimdir.
a.s.

O bahsettiğin sigortadan benim vardı
Büyük bi azimle ödeyip emekli oldum
Ve toplu para şeklinde aldım
Çünkü sözettikleri maaş çok komik bi rakamdı
Toplu aldığım parayı tam hatırlamıyorum ama
Evin çerçeveleri pimapen yaptırmaya yetmedi
Yani ödediğim miktarlara yanarım hala
Birikim yaptığımda hazine bonosu yada likit fonları tercih ederim
En azından kandırılmıyorum
Çünkü bireysel emeklilik işinde ciddi şekilde kandırıldım

ben 1 yıl önce yapıkredi bireysel emeklilikten gelmişlerdi işyerime dinledim onları mantıklı geldi yaptırdım.
ayda 50 milyon viza karttan çekim yapıyorlar.bu ellinin memur olduğumdan 10 ytl si vergiden düşüyor.her ay kesilen makbuzu banka bana gönderiyor.

bes hakkında bilgi edinmek isteyen olursa,bes yaptırmak isteyen olursa danışmanı olabilirim:))

merhaba arkadaşlar

bende sigortacıyım.Şu an Türkiye de llk defa uygulanan ve bireysel emeklilikten daha çok avantajları olan Özel birikim sistemi hakkında birazbilgi vermek istiyorum.
Bu sistemde belirlediğiniz tutarda her ay primödüyorsunuz..min.süre 10 yıl.isterseniz 10 yılda isterseniz 25 yıl sonra emeklilik hakkınız oluyor.Ödediğiniz primlerden sıkıştığını vakit kredi kullanibliyorsunuz.Emekli olmak için yaşınızın dolması gerekmiyor.30 yaşınızda prim ödemeye başladıysanız 10 yıl prim öder ve 40 yaşınızda emekli olup isterseniz birikiminizin tümünü alır, isterseniz ömür boyu maaşa bağlanablirsiniz.vefat durumunda ailenize 10 katı teminat ödenmektedir.

Tabii şu an avantajların sadece küçük bir kısmından bahsedebildim.
Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz memnuniyetle yardımcı olurum.

Gerçekten para biriktirmek isteyipde bir türlü başaramayanlar için güzel bir araç.

Şimdilik hoşçakalın
Merhaba öncelikle mesleğiniz açısından yapmanız gerekeni yapıp ürününüzü tanıtmışsınız.fakat yine de insanları bu şekilde yanlış anahtar kelimelerle yönlendirmeyin lütfen.sizin bahsettiğiniz bu ürünün emeklilikle uzaktan yakından bir alakası yok sizin anlattığınız şey HAYAT SıGORTASI.emeklilikle mevzuatları,kanunları bile farklı.yani sizin ürününüz malesef ki insanlara gerçek bir emekli maaşı vermiyor.geri ödemesini taksitlendiriyorsunuz bir nevi.lütfen anlatırken BıREYSEL EMEKLıLıK ile kıyaslamayın bile.
1)bireysel emeklilik sistemi devletin bir sistemi bir kanunudur GERÇEK BıR EMEKLıLıK SıSTEMıDıR,bir sosyal güvenlik sistemidir.şirketler bu işe aracılık eder.hayat sigortası ise şirketlerin bir ürünüdür.
2)BıREYSEL EMEKLıLıKTE risk kesintisi yoktur.ama hayat sigortasında teminat düzeyine göre artan yüksek kesintiler vardır.idari şarjmanları falan saymıyorum bile.bireysel emeklilkteki kesintiler çok ama çok cüz-i dir.
3)bireysel emeklilik sistemi aynı zamanda bir yatırım sistemidirbu sebeple yatırdığınız her kuruş profesyonel yatırım araçlarında yani fonlarda değer kazanır.hayat sigortaları (yani sizin özel birikim sistemi dediğiniz de dahil) korunma ürünüdür.yani yatırım amacına hizmet etmez.vefatta ya da maluliyette insanlara ciddi tazminatlar ödenir.getirisi şirketlerin karlılığıyla alakalıdır.yani insiyatif şirketlerde dir.
4)Bireysel emeklilikte kişiler kendi getirilerini kendileri belirleyebilme,fonlarını değiştirebilme şansına sahipken hayat sigortasında bu lüksü bulunmamaktadır.
ve hepsinden önemlisi BıREYSEL EMEKLıLıK SıSTEMı aynı zamanda bir yatırım ürünü olduğu için hayat sigortalarına göre daha kısa vadede getiri sağlar.
5)hayat sigortalarından 3 yıldan önce kesinlikle ama kesinlikle çıkış yoktur çıkarsanız paranız yanar.bireysel emeklilkte ise her zaman stopajınızı ödeyip çıkabilirsiniz.(yine de tavsiye etmem) Her ikisi de bir kişinin mutlaka yaptırması gereken ürünler olmakla birlikte tamamen farklı amaçlara ve beklentilere hizmet etmektedirler.Bu yüzden bence hiç boşuna kıyas yapmaya çalışmayın,zira iki ürünün arasındaki fayda kıyaslaması elma ile araba lastiğini kıyaslamaya benziyor-ikiside faydalı ama ayrı ihtiyaçlar için-
Bu arada konu başlatan arkadaşım ;
evet tabi ki bireysel emekliliğim var.2 adet benim 2 adet eşimin olmak üzere.ve herkese de hiç düşünmeden yaptırmasını hatta maddi durumu müsaitse 2 tane yaptırmasını tavsiye ederim.koyun paranızı bir kıyınızda bulunsun.unutmayın bir sıfırdan büyüktür.sormak istedikleriniz olursa mesaj atın yardımcı olmaya çalışırım.

Son düzenleme:
Ben 2007 yılına başladım iş bankası'ndan bireysel emeklilik kesintisiz çekmeme 2 yl kaldı
iyiki de yaptırmışım diyorum yoksa hayatta biriktiremezdim o kadar parayı.

Ben 2007 yılına başladım iş bankası'ndan bireysel emeklilik kesintisiz çekmeme 2 yl kaldı
iyiki de yaptırmışım diyorum yoksa hayatta biriktiremezdim o kadar parayı.

2007de başladıysanız,2010 yılındayız ve 2 sene sonra yani 2012de paranızı çekip sistemden ayrılırsanız;sistemden 10 sene önce ayrıldığınız için %15lik bir stopaja tabi tutulur birikiminiz.yani %15lik bir kesinti olur.
sistemden 10 seneniz dolduktan sonra ayrılırsanız %10luk bir stopaj söz konusu olur.
devletin çıkardığı mevzuata göre sistem bu şekilde işler buradaki amaç sistemde uzun vadeli bir birikime ulaşıp sistemden emekli olmak olduğu için.

bana kalırsa sistemden ayrılmayın.isterseniz 10 sene ödeyin,ama üzerine daha fazla bir ödeme yapmayın 10 seneden sonra.bırakın paranız siz56 yaşınıza gelene kadar fonlarda değerlenip güzel bi miktara ulaşsın.sonunda 'aman ben ne güzel bi iş yapmışım' deyin.sonuçta,evet insan her istediğinde para biriktiremiyor,ya da biriktirse bile o kenarda biriktirdiği parasının içinden ihtiyaç duydukça çekiyor.bide olaya şu açıdan bakmak gerekir.kim bize 56 yaşımıza geldiğimiz zaman ek bi gelir sağlar, ya da o kadar milyar lirayı çıkarıp bi anda toplu olarak 'al bu para senindir' diyerek verirki?

ayrıca yukarıda bahsedildiği gibi,bireysel emeklilik sistemi bir hayat sigortası ya da herhangi bir sigorta değildir.devlet güvencesi söz konusudur.paranız takasbankta sağlanır.bunun yanında aracı kurumlarda güven teşkil eder.
şu an için yeni yeni yayılmaya başlasada,insanlar haftasonları harcamaktan kaçınmadıkları o 100 liralarını,'ayy kriz var,şu an olmaz,belki seneye' falan gibi cümlelerle bu sistemi geçiştirmelerle reddetmeseler,ileride çok güzel bi birikime sahip olacaklar.

benım de 2 yıl once basladığım bireysel emeklılık odemerımvar ılk basta 59 yasını beklemememız gerektığını tam bılmıyodum sozlesme elıme gectiği zaman oğrendim.allah kısmet ederse toplu almaya dusunuyorum 59 yasına kadar yasıyacağımı ne bıleyım.eşim bu yıl kendıne herkese bırıkım sıgortası adı altında baslttı onun sigortasında yas bekleme yok 10 yılın sonunda dırek 3 aylık odemelr baslayacak.bence yatırım ıcın guzel şeyler.yarınımızı garantılıyoruz. bide banka yıllık artışlarını yapıyo zaten onun dısında ben odemelımı kendım de artırma yaparak oduyorum.burda onemlı olan yatırdığın para ve yatırdığın sure.yanı sure aylık değilde üç aylık ve yıllık olursa kazancınız daha fazla.herşey evlatlarımız için....

bizimki 10 yıllıkmış
10 yıl sonra emekli olunuyormuş (iş bankası bu arada)

konunun ayrıntısını okumadım aşağıda vereceğim bilgileri aktaran oldumu bilmiyorum o yüzden :)
bence kocan çok akıllı adammış, bes yaptırması çok akıllıca olmuş.
bu sistemde aylık ödediğiniz prim tutarının %15 ini yanılmıyorsam gelir vergisi iadesi olarak zaten alıyorsunuz. Yatırdıgınız para da öylece durmuyor orda boş boş, değerleniyor. Hatta nasıl bir fon yapısı olacağına siz karar verip sene de 6 kez fon yapısını değiştirebiliyorsunuz. Ancak söylemek isterimki 10 yıl sonra emeklilik diye bir şey söz konusu değil.
İlk olarak bu sistemden ilk 2 yıl çıkış yapamıyorsunuz.
İkincisi 2 yıldan sonra çıkmak isterseniz hem yatırdığınız tutar hem de kazancınız üzerinden %15 vergi ödüyorsunuz( Ancak dikkat daha önce yatırdıgınız tutarın %15'ini zaten gelir vergisi iadesi ile aldınız.Bura bir zarar sözkonusu değil) (Kazancın yani yatırdıgınız paranın değer artışının % 15'ini ödemiş oluyorsunuz sadece ki bu zaten her şekilde ödenmesi gereken bir tutar)
üçüncüsü sistemden 10 yıl sonra çıkabilirsiniz. Bu durumda yukarıda anlatıığım şekilde % 10 vergi ödersiniz.
dördüncüsü emeklilik yaşınız gelene kadar ödemelerinizi yaparsınız ve emeklilik yaşınız geldiğinde hiç bir vergi ödemeden paranızı toplu alabilirsiniz ya da tarafınıza maaş bağlanır ve ölene kadar aylık maaşınızı alırsınız.

Ben oğlum adına BES yaptırdım. Ve uzun vadeli bir yatırım olduğu için yatırdığım paranın tümünü de hisse fonunda tutuyorum. Düşüncem oğlumun üniversite parasını biriktirmek ve okul kazanamasa bile özel üniversiteye göndermek onu :)
Bence kesinlikle avantajlı. Tavsiye ederim.

2007de başladıysanız,2010 yılındayız ve 2 sene sonra yani 2012de paranızı çekip sistemden ayrılırsanız;sistemden 10 sene önce ayrıldığınız için %15lik bir stopaja tabi tutulur birikiminiz.yani %15lik bir kesinti olur.
sistemden 10 seneniz dolduktan sonra ayrılırsanız %10luk bir stopaj söz konusu olur.
devletin çıkardığı mevzuata göre sistem bu şekilde işler buradaki amaç sistemde uzun vadeli bir birikime ulaşıp sistemden emekli olmak olduğu için.

nasıl yani :1shok:
ama bakıyorum sistemden 5+ yılda %0 kesinti yazıyor

benim var. parayı süre dolmadan çekebiliyorsunuz ama %15 gibi kesintisi oluyormuş.ilerde ev alırken çekmeyi düşünüyorduk, kesinti olmasından dolayı vazgeçtik. 10 yıl ödeyip 55 yaşında emekli olacağız inş.
iyi araştırmadan yaptık, orta yaşlarda yaptırmış olmayı tercih ederdik. emekli olmaya 28 sene var :KK43:

aslında doğru bişey yapmışsınız çünkü emekliliğe başlanan 1 yıllık fark bile 56 yaşında ele geçen parada çok büyük farkediyor. bunla ilgili bankaların ve emeklilik gözetim merkezinin sitesinde bi uygulama var. şöyle ki:
emekliliğe başlanan yaş: 28 diyelim. ve her ay ödenen 100 olsun.başlangıç parası 0.emekli oluna yaş 56. ele geçen para yaklaşık 113.000.

bu hesapta başlanan yaşı 27 yaptığımızda emeklilikte ele geçen para 124.000 oluyor. aradaki fark çok büyük. bu değerler bir bankanın sitesindeki simülatörün hesaplaması elbetteki kesin hesaplar deği, tahmini. ama zaten bütün bankalar tahmin üstünden bu işlemi satıyor,neyse orası ayrı konu,daha ayrıntılı olarak emeklilik gözetim merkezinin sitesinden incelemelisiniz.

zaman gelmeden önce para çekmek zararlı, ama yin de vadeli hesapta para biriktirseniz de orada da yüzde 15 kesinti var.10 yıldan sonra rahatız, o zaman kesinti daha az oluyor.

ben bankacı değilim, ama bu olayı baya bi araştırmıştım,içime çok sindi,zaten devlet garantili birşey. avrupa daki gelişmiş ülkelerde birden fazla emeklilik hesabı olanlar yüzde 60 civarında.

ben kesinlikle tavsiye ederim, ne kadar erken o kadar iyi... ama ilk on yıl parayı çekmiyceksiniz, unutacaksınız.o zmaan çok avantajlı.

X